کد خبر 1248246
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷
انتقال صدها میلیون تومان به حساب رئیس سازمان سنجش!/ رانت‌خواری و کمک به گسترش موسسات کنکوری توسط سازمان سنجش!

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: سود حاصل از شرکت تعاونی سنجش به کجا منتقل می‌شود؟‌ در یک فقره صدها میلیون تومان به حساب رئیس سازمان منتقل شده که اسناد آن موجود است!

به گزارش مشرق، احمد نادری در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تشریح تقاضای خود برای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور از سال ۱۳۹۱ اظهار کرد: وای بر کم‏فروشان که چون از مردم پیمانه ستانند تمام ستانند و چون برای آنان پیمانه یا وزن کنند به ایشان کم دهند، مگر آنان گمان نمی‌دارند که برانگیخته خواهند شد، روزی بزرگ، روزی که مردم در برابر پروردگار جهانیان به پای ایستند، نه چنین است که می‌پندارند که کارنامه بدکاران در سجین است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همه نمایندگان با اهمیت جایگاه سازمان سنجش آشنا هستند، این دستگاه قریب به ۹ سال است که علی رغم عدم شفافیت، ضعف در عملکرد و انتقادات و گزارشات متعدد، تغییر مدیریتی نداشته است! از این رو با بررسی اولیه درخصوص عملکرد سازمان سنجش، موضوعاتی مدنظر قرار گرفت که به چند محور آن اشاره می‌کنم.

وی ادامه داد: نحوه عملکرد ریاست و سوءمدیریت، ویژه خواری و رانت خواری و سوءاستفاده از امکانات، عدم شفافیت مالی و حیف و میل منابع، کمک به ایجاد و گسترش موسسات کنکوری غیردولتی و ارائه خدمات، صدمه به اعتماد مردم و چهره نظام، از بین بردن سرمایه‌های اجتماعی کشور و... از جمله مواردی است که در بررسی عملکرد سازمان سنجش به دست آمد.

بیشتر بخوانید:

زوایای پنهان سازمان سنجش آشکار می شود

نادری با اشاره به تخلف سازمان سنجش درخصوص واگذاری اطلاعات شخصی متقاضیان تمام آزمون‌ها به شرکت‌ها و افراد خاص بیان کرد: سازمان سنجش به بازوی بازاریابی و کسب درآمد شرکت‌های کمک آموزشی و کنکوری تبدیل شده است! متقاضیان به محض ثبت نام در آزمون‌ها براساس رشته، جنسیت و مشخصات فردی، پیام‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنند! حال سؤال این است که آیا اطلاعات مردم محرمانه نیست؟!

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در رابطه با عدم شایسته سالاری در تقسیم پست‌ها و مسئولیت‌ها تصریح کرد: در مسئولیت‌های سازمان سنجش تضاد منافع زیادی مشاهده می‌شود. به عنوان مثال رئیس این سازمان، دوست دیرینه خود را به عنوان مدیر توزیع دانشجو به دانشگاه‌ها منصوب کرده، در حالی که ایشان دارای یک موسسه غیرانتفاعی است همچنین به مدیر دیگری که صاحب بزرگترین دانشگاه غیرانتفاعی با بیش از ۵ هزار دانشجو است، مسئولیت داده است! هر چند رئیس سازمان در توضیحات خود ادعا می‌کند که انتصابات براساس شایسته سالاری، تخصص و امانتداری بوده است.

وی در رابطه با مباحث مالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: وضعیت همه بخش‌های سازمان نابسامان است، به عنوان مثال حق الزحمه‌هایی ۷۰۰ ساعته برای طراحان سؤالات آزمون‌ها پرداخت می‌شود؛ این در حالی است که نحوه انتخاب آنها کاملا شفاف نبوده و اساساً آیا این افراد به آن میزان ساعت مشخص شده فعالیت دارند یا خیر؟  

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کتاب‌هایی که به عنوان رفرنس مطرح می‌شوند نیز جای شبهه دارد که بر چه اساسی انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال فردی که دو کتاب بیشتر ندارد، یکی از آنها به عنوان منبع آزمون ارشد و دکتری انتخاب می‌شود و به بیش از ۲۰ چاپ می‌رسد و بسیاری به واسطه این اقدام، امتیازاتی دریافت می‌کنند در یک نمونه فردی به واسطه همین رفرنس شدن کتابش به عنوان منبع آزمون، عضو هیئت علمی دانشگاه شده است! ‌از طرفی بسیاری از طراحان سؤال در آزمون‌های مختلف که به سازمان سنجش رفت و آمد دارند در موسسات کنکوری هم مشغول هستند.

ابهامات شرکت تعاونی سنجش

نادری با اشاره به رابطه سازمان سنجش و شرکت‌های تعاونی تصریح کرد: رئیس سازمان در نامه‌ای اشاره کرده که شرکت‌های تعاونی همانند بخش خصوصی طبق قانون فعالیت می‌کنند، حال این سوال مطرح می‌شود که اگر مردم عادی بخواهند شرکتی تاسیس و آزمون آمادگی برگزار کنند، اجازه دارند؟ آیا به بانک اطلاعاتی شرکت کنندگان و یا چاپخانه‌های دولتی دسترسی خواهند داشت؟ از طرفی سود حاصل از آن به کجا منتقل می‌شود؟ در یک فقره صدها میلیون تومان به حساب رئیس سازمان منتقل شده که اسناد آن موجود است. تعاونی‌هایی که با هدف خدمت به کارکنان و مردم خلق شده‌اند، چرا باید حیاط خلوت مدیران و بازوی تبلیغاتی شرکت‌های کنکوری باشند؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ۲۰ دستگاه خودروی خریداری شده توسط سازمان سنجش افزود: خودروی سوزوکی که در اختیار حسین فریدون از اقوام رئیس جمهور قرار گرفته است، با چه بودجه‌ای خریداری شده است؟

وی با اشاره به ماموریت‌های خارج از کشور مسئولان سازمان سنجش اضافه کرد: برخی در پوشش ماموریت، سفرهای متعددی به کشورهای خارجی از جمله آمریکا داشته‌اند آیا مجوز این سفرها از دولت اخذ شده است؟ به عنوان مثال رئیس سازمان سنجش به همراه بستگان رئیس جمهور با چه هدفی برای ماموریت به آمریکا رفتند؟ این موارد باید به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد.

مفقود شدن ۲۰۰ هزار دلار

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط پشت پرده آزمون‌های خارجی گفت: درآمد آزمون‌های زبانی که به نمایندگی از نهادهای خارجی در کشور برگزار می‌شود، به کدام حساب‌ها واریز می شود و تفاوت نرخ ارزی و ریالی آن کجا می‌رود؟ به عنوان مثال طی انتقال مبلغی به یکی از صرافی‌های خارج از کشور، ۲۰۰ هزار دلار مفقود شد و مسئولان به بهانه آن چندین سفر خارجی رفتند اما هیچگاه مبلغ مفقود شده پیدا نشد! حال سؤال اینجاست که چگونه مجوز برگزاری آزمون‌های بین المللی صادر می‌شود و چرا افراد عادی این امکان را ندارند.

نادری تصریح کرد: داماد حسین فریدون چگونه یک شبه در سمنان شرکت ثبت کرده و مجوز می‌گیرد؟ همچنین آقای خدایی چگونه برادر رئیس جمهور را به دانشگاه شهید بهشتی برای دریافت دکتری معرفی کرده است؟ مباحثی از این دست بسیار بوده که به دلیل غیرعلنی نبودن جلسه امکان طرح آن نیست.

همچنین فاطمه مقصودی؛ عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری، گزارش  و محورهای تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان سنجش آموزش کشور را به شرح زیر قرائت کرد:

با سلام و تحیت؛

با احترام، بازگشت به نامه شماره ۱۰۲۲۹۲۵ مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۱ در خصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان محترم (مذکور در ذیل گزارش) برای تحقیق و تفحص از «تحقیق و تفحص از سازمان سنجش آموزش کشور» به استحضار می‌رساند:

در اجرای ماده (۲۱۲) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ابتدائاً اطلاعات واصله از دستگاه‌های اجرایی در مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۱ در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر به اظهار مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ متقاضیان مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه شده کمیسیون، موضوع درجلسه رسمی مورخ ۱۴۰۰/۱/۱۷ ‌کمیسیون که با حضور ۲۱ نفر حاضرین از نمایندگان عضو کمیسیون، متقاضیان تحقیق و تفحص مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید.

محورهای تحقیق و تفحص:

۱-حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمونهای زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه

۲-حوزه معاونت امور آزمونها، که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سؤال و برگزاری میدانی آزمونها را برعهده دارد و بطور خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی

۳-حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور مالی و اداری است.

۴-شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش می باشد و در سالهای اخیر تبدیل به حیات خلوت مدیران سازمان شده است.

محورهای تحقیق و تفحص:

حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمونهای زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه

حوزه معاونت امور آزمونها، که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سؤال و برگزاری میدانی آزمونها را برعهده دارد و بطور خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی

حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور مالی و اداری میباشد.

شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش می باشد و در سالهای اخیر تبدیل به حیات خلوت مدیران سازمان شده است.

«اطلاعات تحقیق و تفحص»

درخواست دهنده: احمد نادری-حوزه انتخابیه:تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس-کد نمایندگی: ۱۱۲۵۵          

تاریخ ثبت : ۱۳۹۹.۱۰.۲۱

عنوان تحقیق و تفحص:

تحقیق و تفحص از سازمان سنجش آموزش کشور

متن تحقیق و تفحص:

سازمان سنجش آموزش کشور یکی از دستگاههایی است که تاکنون هیچ گونه گزارش عملکرد شفافی به نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی ارائه نداده و ایرادات و ابهامات زیادی در حوالی آن مطرح بوده و روز به روز این ابهامات و سئوالات بیشتر میشود. باتوجه به مدیریت طولانی مدّت ابراهیم خدایی بر این سازمان و عدم پاسخگویی شفاف به نمایندگان مجلس، و اعتراضات مردمی فراوان پیرامون عملکرد ایشان، لازم است در یک تحقیق و تفحص همه جانبه، زوایای پنهان مدیریت ایشان و تیم مستقر در آن سازمان برای مجلس و مردم شفاف سازی و تخلفات احتمالی آن مورد بررسی قرار گیرد. لذا پیشنهاد میشود از تاریخ  ۱/  ۷/ ۱۳۹۱ تا کنون، این تحقیق و تفحص انجام پذیرد.

محورها و حوزه های تحقیق و تفحص عبارتند از: ۱ )حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمونهای زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه.

۲ )حوزه معاونت امور آزمونها که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سؤال و برگزاری میدانی آزمونها را برعهده دارد و بطور خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی.

۳ )حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور مالی و اداری میباشد.

۴ )شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش میباشد و در سالهای اخیر تبدیل به حیات خلوت مدیران سازمان شده است.

سوال اصلی:

در معاونتها و مدیریتهای سازمان سنجش چه خبر است؟

سوالات فرعی:

ثبت نشده است.

متن طرح

ماده واحده- از ابتدای سال ۱۳۹۲، مؤسسان و مدیران آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه‌ای که با أخذ مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می‌کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی و بیمه بیکاری قرار گرفته و از مزایای این قانون برخوردار می‌شوند. سازمان تأمین اجتماعی مکلف است در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز در بودجه سنواتی با دریافت پانزده سی‌ام بیمه مذکور، مزایای مربوط را به آنان ارائه کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • بختیاری IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  4 0
  نمایندگان عزیز امیدوارم خودتون آغازگر شفافیت باشید!! خاندان فر.... ونیان که از اقوام وسلسله های صاحب سفره انقلاب می باشد هیچ اشکالی نیست که خاندان سلطنتی یک سفر امریکا برای تقویت زبان ولحجه داشته باشن.***در ضمن تاهمین حد که گفتید خیلی ها مجرم و محکوم هستند امیدوارم سریعتر مدارک را تحویل حافظان منافع عموم دهید....عزیز نماینده سرور انقلابی شروع شفافیت وپایان رانت و حیف ومیل بیت المال مستضعفاان در دست شماست. بعداز این کار قطعا به شما ایمان خواهیم داشت.
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   3 0
   خواهشا به آزمون مصاحبه دکتری که اساتید دانشگاه برگزار می کنند هم رسیدگی کنید. در آنجا فساد و پارتی بیداد می کند. در مصاحبه دکتری اساتید دانشگاه ها چون کسی بالا سرشون نیست فقط دانشجوهایی که دوست دارند و مطابق میل شان هستند انتخاب می کنند. از بچه هایی که کنکور دکتری دادند بپرسید همه می گویند اساتید در حق خیلی ها ظلم می کنند.
 • DE ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  10 0
  سازمان سنجش نه بلکه بنگاه معاملاتی شادمانی! بیخود نیست کیفیت دانش وتحصیل با این خیانت درامانت ها پائین اومده! 200 هزار دلار رو لطفا قوه قضائیه از رئیس سازمان سنجش و شرکا پس گرفته و توسط کمیته امداد امام برای شغل اموزی کودکان کار صرف بشه.
  • IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
   1 0
   یکی از صدها مافیا در ایران که کنترل اموزش درکشوررو به دست گرفته.
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 10
  چهار روز مونده به کنکور ارشد دلیل ایجاد این تشویش اذهان داوطلبان چیه
  • poya IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   6 1
   اگر با یک خبر استرس می گیرد تو صیه می کنم اصلا ادامه تحصیل ند هید
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  13 0
  شمارا بخدا مافیای در آمدهای آزمونهارا جمع کنید مردم کلافه شده اند.
 • حسن IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  12 0
  خیلی جالبه ، به هرجای مملکت که دست میزنی بوی فسادش بلند میشه، نفس کشیدن ما توی همچین شرایطی به خودی خود معجزه بحساب میاد
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   7 0
   متاسفانه بله.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  5 2
  این مورد در سیل فساد دوران 8 ساله اشراف اصلاح طلب اصلا بحساب نمیاد .
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  5 0
  از آزمون های جامعی که تعاونی سنجش برگزار شد میشد به این درک رسید که ریاضیات کنکور ۱۴۰۰ سخت میشه و پیش از آزمون سخت شدن ریاضیات کنکور برای کسانی که توی موسسات بودن مشخص بود. باید به طور جدی به این بی عدالتی رسیدگی بشه. یکی از تنها نکات مثبت کنکور امن بودنش بود که الان حتی همین نکته هم از بین رفته.
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  0 0
  زندانیش کنید
 • NL ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 0
  هر جا اسم پول میاد پاهای زیادی میلغزه
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  یه تعاونی تآسیس می کنن، خود رئیس رؤسا هم میشن هیأت مؤسس و هیأت امنا، کارکنانش هم از نزدیکان، خویشان و غیره ..! به عنوان بخش خصوصی هم فعالیت میکنن، همینه که ما میگیم با این شرکت های خصولتی که حیاط خلوت دولت ها و ارگان هاست بسیار مشکل داریم!
 • علی IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  رطب خورده را منع رطب کردن خطاست وقتی مجلس خودش زیر بار شفافیت نمیرود و عملکردش شفاف نیست چطور انتظار شفافیت دارد وباد به قپقپه میندازند بزرگترین مشکل در ایزان عدم شفافیت است که علت اصلی ایجاد فساد و رانت است
  • IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   0 0
   قپقپه ! به نظرم منظورتون "غبغب" هست دیگه؟!
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 0
  همه اومدن که به هر طریقی جیبشان را پر کنند ما که یک مسئول درستکار ندیدیم هیچوقت این مملکت درست بشو نیست
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  آزمونهای استخدامی نوعی زورگیری از جوانان می باشد
 • افشین IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  0 0
  خدا از سر تقصیر من بگذره که فکر میکردم مدرسه تلفن پسرم رو داده به آموزشگاهها.نگو کار از جای دیگه خرابه.روز نبود یکی از اینا زنگ نزنه.چرا باید در کنکور سوال غلط و سوال خارج از کتاب درسی باشه. پسر من معدل سال آخرش نوزده هست ولی هیچ امیدی به رتبه آوردن در کنکور نداره.مدرسه دولتی هم بوده نه غیر انتفاعی.خدا لعنت کنه اونايي رو که با سرنوشت و آینده جوانهای این سرزمین بازی،میکنند.
 • افشین IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  من موندم این حسین فریدون سیر مونی نداشته.هر جا فسادی هست ایشون در راس امور هستند.چرا فقط ایشون رو به یک جرم محاکمه کردن. از همه بدتر این میخواسته تو مذاکرات از حق ملت دفاع کنه.خوب اخرشم شد اینکه میبینید.
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  اینم تقصیر آمریکاست.شیخ حسن اینم بنداز گردن آمریکای خبیث.کل دولت داره این طوری اداره میشه و بعد می گند آمریکا جنگ اقتصادی راه انداخته.البته این جنگ برا پر کردن جیب مسئولین این دولت خائن لازم بود.
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  شما نماینده ها نا کار آمد هستید اگر چنین دزدی ها ورانتخواری ها توسط مسئولین دزد مملکت از جمله ریاست سازمان سنجش افراد دیگر از جمله حسین فریدون برادر روحانی انجام میشود چرا ساکت هستید چرا قوه قضائیه را مجبور نمی کنید وارد عمل شود پس شما اولین شریک جرم این افراد به نام نماینگان کل مردم هستید مردم شما ها نخواهد بخشید
 • تحصیل کرده ای بیکار!!!!! IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  0 0
  آزمونهای استخدامی رو هم رسیدگی کنید بخدا خسته شدیم طرف اومده به اسم خیری ۲۰ تا لب تاب خریده گذاشته تو شبکه بهداشت شهرستان که بچشو جایگاه بدن موردایی که شاهدشم :طرف اومده میگه :(اینقدر پول بده به شبکه تا بچتو جابجا کنن وبیارنش مرکزی که نزدیکتربه خونش باشه همونطوری که ما اینقدر میلیارد پول دادیم والان ۲ تا جا برا خودمون خریدیم) این پولا رو به اسم خیری دادن وبرا خودشون جا خریدن این وضع استخدام مملکته به خدا به دادمون برسین کم ندیدم بچه درس خونایی که با دیدن عاقبت ما درس رو ول کردن یا خانوادهاشون اونا رو برا درآوردن پول فرستادن پی کار تا بخاطر درس خوندن وبعدم بیکاری تو بی پولی وگرونیا بمونن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس