همه باورهای غلط درباره «واکسن کرونا»/ عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناکند؟

در این گزارش، تلاش کردیم از طریق ارتباط با متخصصان مختلف نظر آنها را درباره باورهای نادرست درباره واکسن کرونا جویا شویم.

به گزارش مشرق، حالا حدود یک سال و نیم از درگیری جهان با ویروس کرونا می‌گذرد، ویروسی که تا کنون جان بسیاری از اسنان‌های روز زمین را گرفته و بسیاری دیگر را نیز مبتلا کرده است، هرچند طی ماه‌های گذشته خبرهای خوبی درباره کشف واکسن این بیماری از گوشه و کنار جهان به گوش رسید و بسیاری از کشورها واکسیناسیون عمومی را آغاز کرده‌اند و با توجه به نیاز جهان به واکسن کرونا، متاسفانه روز به روز میزان شایعات عجیب درباره این بیماری نیز افزایش می‌یابد.

شبکه‌های اجتماعی مختلف نقش بسیار زیادی در گسترش این شایعات دارند و باعث می شوند تا بخش زیادی از مردمان جهان، از کشورهای فقیر و جهان سومی گرفته تا کشورهای ثروتمند و توسعه یافته، از زدن واکسن خودداری کنند تا به این ترتیب به شدت سلامت خود را با خطر مواجه کنند و علاوه بر آن نرخ ابتلا را بالاتر ببرند. در همین راستا تلاش کردیم از طریق ارتباط با متخصصان مختلف نظر آنها را درباره باورهای نادرست درباره واکسن کرونا جویا شویم که در ادامه به مرور مهم‌ترین این شایعات و باروهای غلط می‌پردازیم:

*واکسن ها ایمن و موثر نیستند؟

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره اینکه آیا افراد پس از دریافت دو دز واکسن کرونا احتمال ابتلا به این بیماری را دارند؟ می‌گوید: بله هیچ یک از واکسن های تولید شده در دنیا ایمنی ۱۰۰ درصد ایجاد نمی‌کند و این نکته‌ای است که افراد باید مورد توجه قرار دهند. این موضوع فقط برای واکسن های ایرانی نیست بلکه مواردی در کشور ثبت شده که افراد در خارج از ایران واکسن مدرنا یا فایزر دریافت کرده و زمانی که در کشور بوده اند، مبتلا به کرونا شده اند. با سویه دلتای کرونا دیگر کسی چندان در مقابل این بیماری در امان نیست و همه دنیا اکنون وارد پیک جدیدی از این بیماری شده‌اند اما این موضوع به معنای خودداری کردن از تزریق واکسن نیست، به دلیل اینکه حتی ایمنی ۷۰ تا ۸۰ درصدی نقش بسیار مهمی در کاهش زنجیره انتقال بیماری دارد به همین دلیل تزریق واکسن به همه گروه‌ها توصیه می‌شود.

عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناک هستند؟

*بعد از تزریق واکسن ماسک نزنید؟

رکسانا باطبی رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این باور غلط توضیح می‌دهد: شواهد نشان داده خطر ابتلا و تشدید بیماری کووید۱۹ در افرادی که واکسینه شده‌اند کاهش می‌یابد اما به صفر نمی‌رسد. برای حفظ سلامت خانواده خود و جامعه افراد واکسینه شده تمام پروتکل‌های بهداشتی را برای پیشگیری از انتشار بیماری کووید ۱۹شامل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های پر جمعیت رعایت کنند. تا واکسیناسیون عمومی و یا حداقل ۷۰ تا ۸۰ درصدی انجام نشود نمی توانیم بگوییم هیچ فردی، حتی واکسینه شده هم در برابر کرونا ایمن است.

عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناک هستند؟

*افرادی با سابقه بیماری کرونا واکسن نزنند؟

ابراهیم قادری اپیدمیولوژیست در پاسخ به این باور اشتباه می‌گوید: افرادی که سابقه ابتلا به بیماری کرونا را در یک سال گذشته داشته‌اند می‌توانند واکسینه شوند، واکسیناسیون کرونا برای عموم افرادی که در گروه‌های اولویت دار قرار دارند اختیاری است و الزام وجود ندارد.

*تزریق واکسن خودش باعث ابتلا به کرونا می‌شود / آیا بعد از تزریق واکسن تست PCR مثبت می‌شود و باید خودمان را قرنطینه کنیم؟

این هم یکی دیگر از باورهای اشتباهی است که این روزها بر سر زبان برخی از افراد جامعه جاری شده است. سید علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در توضیح این مسئله می‌گوید: پرسشی که بسیاری از مردم جامعه این روزها مطرح می‌کنند این است که زمانی که واکسن کرونا تزریق می‌کنیم، آیا ویروسی دفع می‌کنیم و احتمال انتقال ویروس ضعیف شده‌ای که از طریق واکسن وارد بدن می‌شود، به دیگران وجود دارد یا خیر؟ و آیا بعد از تزریق واکسن تست PCR مثبت می‌شود و باید خودمان را قرنطینه کنیم؟ او تأکید می‌کند که پاسخ تمام این سؤالات «نه» است. تاکنون همه واکسن‌های کرونایی که در دنیا مجوز گرفته اند، همگی ویروس های غیرفعال در آنها استفاده شده است.

عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناک هستند؟

این واکسن ها به چند دسته تقسیم می شوند. یک دسته از آنها واکسن های ژنومی یا mRNA هستند که شامل واکسن های «مادرنا» و «فایزر» است. دسته دیگر، واکسن های وکتوری هستند که شامل «آسترازنکا» و «جانسون اند جانسون» و نیز واکسن «اسپوتنیک» است که در ایران تزریق می شود. گروه دیگر، واکسن های غیرفعال شده هستند مانند «سینوفارم» و «سینووکس» و در آینده هم واکسن «برکت» هم جزء همین ها قرار می گیرند. گروه دیگر هم واکسن های پروتئینی هستند که تنها شامل واکسن «نوواوکس» می شود که مجوز گرفته و مردم اطمینان داشته باشند که هیچ کدام از این واکسن ها تولید ویروس نمی‌کنند و ویروسی وارد بدن آنها نمی‌کند.

*عوارض جانبی واکسن کرونا خطرناک هستند؟

فاطمه عابدینی - فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری و دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، واکسن های کووید ۱۹را بی خطر و باعث محافظت افراد در برابر ابتلا به بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا برشمرد که ممکن است عوارض جانبی خفیفی داشته باشند که نشانه ایجاد ایمنی در بدن است. در مدت اخیر آنقدر از عوارض خطرناک واکسن های مختلف کرونا همانند لخته شدن خون، گیلین باره، عوارض عصبی و ... شنیده ایم که از تزریق آن می ترسیم. اما واقعیت این است که این عوارض بسیار بسیار نادر هستند اما آنقدر در رسانه ها بازتاب پیدا کرده اند که افراد فکر می کنند هر فردی که واکسن بزند به این عوارض دچار می شود. واکسن های کرونا هر چند تا امروز عوارضی از خود نشان داده اند اما اکثرا بی خطر هستند و زدن آنها مزایای بسیار بسیار بیشتری نسبت به نزدن آنها دارد.

عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناک هستند؟

*افراد بیمار نباید واکسن بزنند؟

داود یادگاری فوق تخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: واکسن کرونا برای هیچ گروهی از مردم و بیماران منع مصرف ندارد و لازم است همه مردم از جمله بیماران خاص و مزمن هر چه زودتر واکسن بزنند. واکسن کرونا برای هیچ یک از افراد و بیماران منع مصرف ندارد، مردم نباید برای زدن واکسن نگرانی داشته باشند، همه واکسن های تایید شده ای که در ایران و جهان استفاده می شود، علیه کرونا ایمنی ایجاد می کنند، البته ممکن است میزان ایمنی زایی برخی واکسن ها از برخی دیگر بیشتر باشد اما با توجه به محدودیت تعداد واکسن ها، هر واکسنی که به گروه های اولویت دار معرفی شد، بزنند و منتظر نشوند یک واکسن خاص در دسترس آنان قرار بگیرد.

*مادران باردار و شیرده واکسن نزنند؟

مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی درباره این موضوع توضیح می‌دهد: اطلاعات کافی در زمینه ایمنی واکسن کرونا در زنان شیرده وجود ندارد از آن جا که واکسن های کرونا زنده هستند به نظر نمی رسد خطری برای نوزاد داشته باشند.

مطالعات محدودی در خصوص ایمنی واکسن کرونا در زنان باردر انجام شده، تصمیم گیری در این زمینه نیاز به هماهنگی پزشک معالج و زنان باردار دارد تا با در نظر گرفتن میزان شیوع بیماری کرونا در جامه ریسک ابتلا به بیماری و اطلاعات محدود در زمینه واکسیناسیون زنان باردار تصمیم گیری شود.

عوارض جانبی واکسن واقعا خطرناک هستند؟

*قبل از بارداری واکسن کرونا نزنید؟

یکی دیگر از باورهای اشتباهیی که این روزها در بین زوج‌های جوان مطرح شده همین موضوع است؛ مریم کوشکی ، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در خصوص زوج‌هایی که قصد بچه دار شدن دارند عنوان می‌کند: واکسن نه تنها خطرافرین نیست بلکه برای سلامت و ایمن سازی مادران در برابر ویروس بسیار مطلوب و مفید هم می باشد. واکسن های موجود در بازار همگی بسیار ایمن هستند و اگر هر زمان واکسن مشخصی در مورد سلامت جنین و مادر دارای ابهام یا شک باشد، وزارت بهداشت از آن نوع خاص از واکسن برای مادران باردار استفاده نخواهد کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  11 5
  فارغ از بحث شایعات ... اسناد رسمی سی دی سی و و کشورهای مختلف واکسن زده را اگر نگاه کنید متوجه میشوید هزاران مرگ در اثر واکسن ثبت شده و صدها هزار نفر دچار عوارض شدید شده اند پس خلاف واقع گفتن و همسو با جهانی سازی شدن خیانت به خون شهداست
 • غربزدگی مدرن! IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  2 4
  شرم آور است که یک خبرگزاری انقلابی یکطرفه و بدون توجه به دلایل بسیار مستدل مخالفان از واکسن از واکسن حمایت می کند! چرا بجای این کار بین مخالفان و موافقان مناظره برگزار نمی کنید!؟ تکرار سخنان دولت غربزده آنهم از برخی خبرگزاری های انقلابی تعجب برانگیز است! بسیاری از مردم عوارض واکسن را در اطرافیان خود دیده اند چه چیزی را انکار می کنید!؟ یکی از بستگان ما که سن زیادی هم نداشت مدتی بعد از واکسن فوت کرد و همه حیرت زده شدیم؛ خدا رحمتش فرماید! این تجربه شخصی ماست که باعث می شود مطالب شما لااقل برای ما هیچ اعتباری نداشته باشد! حدود یک و نیم سال هیچ کدام از بستگان نزدیک ما کرونا نگرفتند ولی تقریبا به محض واکسن زدن پنج نفر از فامیل، هم خود آنهایی که واکسن زده بودند کرونا گرفتند و هم تقریبا تمام فامیل نزدیک که با آنها ارتباط داشتند هم کرونا گرفتند! آیا این ابتلا یکباره برای فامیل و واکسن زننده ها، اتفاقی بود!؟ آیا شما با حمایت چشم بسته از واکسن و خطراتی که احتمال دارد در آینده خودنمایی کند می توانید جواب خدا را بدهید!؟ آیا کاهش شدید جمعیت و ضربه ای که نسل شیعه خورد کافی نیست که دوباره مردم درگیر واکسنی شوند که ممکن است یکی از کمترین عوارضش عقیمی باشد!؟ غربزدگی و اعتماد به سازمانهای غربی و دستورات به اصطلاح علمی غرب، تقریبا از فرق سر تا نوک پای کشورمان را فرا گرفته، حتی در بسیاری از افراد انقلابی! افسوس...
  • ... IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   0 1
   برادر اصلا خودتم حرف های خودتو باور میکنی؟!!! نوشتی کسی که فوت شده سن زیادی هم نداشته!! درحالی که واکسن و به بالای هفتاد ساله ها تزریق میکنن. البته واکسن ایرانی بهتره
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  دو پیرمرد ۸۰ و ۹۰ ساله از اقوام هر دو دوز واکسن زدند و هییچ اتفاقی برایشان نیافتاده چند نفر دیگر هم که دوز اول دریافت کردند هیچ اتفاقی برایشان نیافتاده. بعد از واکسن زدن باید غذاهای چرب نخورد و اب و اب میوه زیاد حاوی ویتامین سی استفاده کرد.
 • مسلم بویری IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  درود خدا برشما خداوند اموات شماها را بیامورزه وزنده هاتون سلامت نگه داره. فضای مجازی از بس تبلیغات وشایعات دروغ ترویج وانتشار میدن توگروها آدم از زندگی سیر میشه. دمتون گرم
 • محمد IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  0 0
  واکسنی که به تایید شده بهداشت جهانی باید تزریق کرد و گرنه این بلای همیشه بر سر مردم سایه انداخت است و دست بردار هم نیست !!
  • US ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   1 0
   پروفسور سازمان بهداشت جهانی سازمان خطرناکی است و تا این سازمان هست این بلا هم ادامه دارد
 • ... IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  1 0
  مطمئنا روی بعضی ها عوارض خواهد داشت ‌ولی روی افراد اندکی عوارض دارد و عوارض شدیدی هم نداره
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   1 0
   حرف باید مستند و علمی باشد آمار رسمی سی دی سی رو ببینید صدها عوارض شدید و بیش از ده هزار مرگ رخ داده است روی هوا حرف نزنید لخته خون التهاب قلبی و سکته ... اما متاسفانه تنها یک درصد این آمار اعلام رسمی میشود طرفداری از واکسن اضطراری با عوارض دراز مدت فقط خیانت است و سانسور کشته های واکسن خیانت بزرگتری است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس