کد خبر 1247072
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
کتاب

در سال ۲۰۲۰ در همین تاریخ، کتاب‌هایی پرفروش بودند که بیشتر در زمینه خاطرات سیاسیون منتشر شده بودند و این به خاطر انتخاباتی بود که ما پیش رو داشتیم. اما حالا کتاب‌هایی پرفروش شده است که سیاست در آن کم

به گزارش مشرق، تعطیلات تابستانی در همه دنیا شروع شده و همین باعث می‌شود باوجود کرونا که هنوز سایه‌اش بر دنیا سنگینی می‌کند، خیلی‌ها تفریحات‌شان را با کتاب خواندن و دیدن فیلم بگذرانند. برای گزارش امروز به‌سراغ کتاب‌های پرفروش دنیا در سایت آمازون رفتیم تا بدانیم چه کتاب‌هایی در این یک‌ماه شروع تابستان پرفروش بوده‌اند. در ایران این یک‌ماه، پرفروش‌ها به‌سمت کتاب‌های داستان و ادبیات بوده است، اما در دنیا کمی این نتایج متفاوت بود.

با نگاهی به کتاب‌های پرفروش دنیا می‌بینیم که در لیست این پرفروش‌ها، همه نوع کتابی دیده می‌شود، از کتاب‌های سیاسی تا خاطرات روزنامه‌نگاران و رمان. جک استورات در تحلیلی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است در مورد این موضوع می‌نویسد: «در سال 2020 در همین تاریخ، کتاب‌هایی پرفروش بودند که بیشتر در زمینه خاطرات سیاسیون منتشر شده بودند و این به خاطر انتخاباتی بود که ما پیش رو داشتیم. اما حالا کتاب‌هایی پرفروش شده است که سیاست در آن کمتر جریان دارد و بیشتر در زمینه رمان و داستان یا داستان‌ها واقعی کتاب‌های پرفروشی را داشتیم.

این مساله نشان‌دهنده این است که چقدر اتفاقات می‌تواند بر انتخاب مخاطبان تاثیرگذار باشد. نکته مهم دیگر در مورد این انتخاب‌ها این است که می‌بینیم در این پرفروش‌ها، بیشتر کتاب‌های رمان آن هم با ژانر عاشقانه وجود دارد. این نکته بسیار مهم است اینکه مردم پناه می‌برند به این کتاب‌ها را باید از منظر روانشناسی مورد بررسی قرار دهیم. فقط در سایت آمازون البته این پرفروش‌ها را نباید بررسی کرد، در روزنامه‌ها یا کتابفروشی‌ها هم این بررسی‌ها را انجام بدهیم، می‌بینیم که کتاب‌های عاشقانه در صدر پرفروش‌ها هستند.»

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

پرفروش‌های دنیا/ آخـرین پـرواز و داستانی با تعلیـق

 کتاب «آخرین پرواز» نوشته جولی کلارک، جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون است. این کتاب به‌دلیل طرح دلهره‌آور و ردیابی سریع و همین‌طور حساسیت غیرمنتظره و وضوح رضایت‌بخش آن باعث جذب مخاطب می‌شود. این کتاب داستان زندگی کلر کوک است که سعی می‌کند از شوهرش و زندگی‌ تصنعی‌ای که دارد فرار کند. ژانل براون، نویسنده و منتقد ادبی، درباره این کتاب می‌گوید: «آخرین پرواز همه آن‌چیزی است که شما در یک کتاب می‌خواهید؛ یک داستان جذاب تعلیق، شخصیت‌های خالی از سکنه و آسیب‌پذیر، و یک پایان دلهره‌آور و شگفت‌آور که مدت‌ها بعد از آخرین صفحه برای شما باقی می‌ماند.» این کتاب که حدودا دوماه است منتشر شده، توانسته رضایت مخاطبان را به‌همراه داشته باشد. جان مولی، نویسنده نیویورک‌تایمز درمورد این کتاب می‌نویسد: «این کتاب ترکیب عالی از نثر زیبا و تعلیق بالا است و پایانی که من تضمین می‌کنم شما را از چشم خود دور خواهد کرد. این کتاب در بهترین فصل ممکن منتشر شده و به درد تابستان می‌خورد و می‌تواند مخاطب را با خودش همراه کند.»

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

نسخـه‌ای دیگر/ بازکـردن رازهای یک‌ قتل

دین کونتز در کتاب جدیدش سعی کرده است به موضوعی بپردازد که پرده از یک قتل برمی‌دارد و به جزئیاتی می‌پردازد که تابه‌حال از این قتل گفته نشده است، این کتاب جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون، وال‌استریت ژورنال و پرفروش‌ترین کتاب USA Today است و به ماجرای گم شدن یک‌دهه پیش امیلی کارلینو پس از خراب شدن ماشینش در بزرگراه‌های کالیفرنیا می‌پردازد. امیلی آن شب در جاده‌ای درحال حرکت بوده که ماشینش خراب می‌شود. او خبرنگار واشنگتن‌پست بوده و سال‌ها برای این روزنامه می‌نوشت. امیلی خبرنگار حوادث بود و به‌دنبال راز قتل‌هایی می‌گشت که خیلی‌ها اصلا به‌دنبال آن نبودند و برایشان مهم نبود. اما امیلی به این دلیل ‌دنبال این رازها بود تا بتواند به خانواده مقتولان کمک کند و آنها را از شرایط سختی که دارند، برهاند.

کونتز در کتابش به این می‌پردازد که امیلی به گفته خانواده‌اش خبرنگاری بود که استراحت نداشت و همیشه به‌دنبال پرونده‌هایی می‌گشت که هیچ‌کس آنها را دنبال نمی‌کرد. زندگی را به خودش سخت می‌گرفت، اما توانسته بود چندین پرونده را به ثمر برساند و درنهایت خودش قربانی همین پرونده‌ها شد و ناگهان ناپدید شد. خیلی‌ها معتقد بودند امیلی را کسانی دزدیده‌اند که می‌خواستند او پرده از رازهایشان برندارد. کونتز در کتابش به‌دنبال قاتل امیلی می‌گردد و بالاخره به دیوید مادیسون ساتون می‌رسد؛ کسی که جنایت‌های زیادی انجام داده است... این کتاب به چاپ‌های متعدد رسیده است و تابه‌حال توانسته مخاطبان زیادی را به‌خاطر زندگی جذاب امیلی جذب کند.

رقبای ملکه / داستانی از دل تاریخ

داستان همیشه هیجان‌انگیز است. حتی اگر در دل سخت‌ترین شرایط قرار داشته باشیم، بازهم داستان است که می‌تواند به ما کمک کند تا آن شرایط را تحمل کنیم. داستان رقبای ملکه که توانسته خود را درصدر پرفروش‌های آمازون قرار دهد، در دل تاریخ حرکت کرده و مخاطب را با خودش همراه می‌کند. داستان این کتاب به زندگی سیسیلی نویل، دوشس یورک، زنی قدرتمند که در زمان جنگ برای خانواده‌اش سلطنت می‌کرد، می‌پردازد؛ داستانی جذاب از وفاداری‌های تقسیم‌شده و خیانت‌های خانوادگی. برای تعداد زیادی از مخاطبان، داستان‌های تاریخی که راوی آن یک زن باشد، جذاب است. این کتاب هم به همین دلیل در لیست پرفروش‌ها قرار گرفته است. نکته مهم درمورد این کتاب نویسنده آن است؛ نویسنده‌ای که شاید باتوجه به کتاب‌های قبلی‌اش که همه آنها در همین سبک نوشته شده‌اند، بازهم با این کتاب، داستانی دیگر از دل تاریخ را برای مخاطب باز کرده است.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

زمین لغزنده /روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

زمین لغزنده نوشته مایکل وولف است؛ نویسنده‌ای که قبل از این‌هم درمورد ترامپ نوشته و این‌بار روایتش را به‌سمت روزهای آخر ریاست‌جمهوری او برده است. وولف در این کتاب می‌گوید: «همه ما شاهد تکان‌دهنده‌ترین و گیج‌کننده‌ترین حوادث سیاسی درطول زندگی خود بودیم، اما دونالد ترامپ کسی بود که هیچ فکرش را نمی‌کردیم بتواند اینقدر در زندگی همه مردم دنیا تاثیرگذار باشد.» وولف در این کتاب سعی کرده به مبارزات انتخاباتی مجدد دونالد ترامپ، چالش‌های جسورانه او در میتینگ‌های انتخاباتی، ضرب‌وشتم دلخراش 6 ژانویه و مزاحمت دادگاه استیضاح دوم بپردازد. مایکل وولف با کتاب پرفروش آتش و خشم پرده ریاست‌جمهوری ترامپ را عقب کشید. او در سال2017 خود را در کاخ‌سفید جای داد و تصویر واضحی از هرج‌ومرج حاکم‌بر واشنگتن را برای مخاطب ارائه کرد. کارشناسان معتقدند این کتاب باتوجه به اطلاعاتی که در آن آمده و روزهای آخر ریاست‌جمهوری ترامپ را به‌تصویر کشیده، برای مخاطب جذابیت دارد و کتاب باتوجه به حدود یک‌ماهی که منتشر شده، استقبال 5 میلیونی از آن شده است و به‌گفته ناشر استقبال از کتاب جوری ادامه دارد که همچنان درحال چاپ آن هستند، به‌طوری‌که حتی نسخه بوک و صوتی آن هم پرفروش است.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

چگـونه دنیا را نجات دادم /کتابی بـرای روزگار کرونایی

روزگاری که در آن هستیم، آنقدر سخت و تلخ است که باعث می‌شود برای فرار از آن به‌دنبال کتاب‌هایی بگردیم که باعث آرامش‌مان باشند. این برای همه دنیا صدق می‌کند، برای همین کتاب «چگونه جهان را نجات دادم»، نوشته جسی واترز یکی از کتاب‌های پرفروش دنیا محسوب می‌شود. واترز در این کتاب خوانندگان را به گشت‌وگذار در زندگی خود دعوت می‌کند؛ از زیرزمین‌هایی که شاید خیلی‌ها اصلا گذرشان به آنجا نخورده است تا شناساندن قهرمان‌هایی که برای مردم عادی ناشناخته هستند.

بیلی اسمارت، نویسنده و منتقد ادبی یکی از دلایل موفقیت این کتاب را این‌طور عنوان می‌کند: «شاید یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های این کتاب را باید پیشنهادات متفکرانه نویسنده برای غلبه بر رادیکالیسم چپ، حفظ دموکراسی آمریکایی، حرکت فراتر از هیپی‌های پیر (مانند پدر و مادر با رنج و عشق او) و نجات جهان از جنگجویان عدالت اجتماعی دانست.»

این کتاب در رده کتاب‌های موفقیت و روانشناسی قرار نمی‌گیرد، اما آنقدر در بیان صحبت‌هایش موفق است که مخاطب را با خود همراه می‌کند و او را به این تفکر وامی‌دارد که می‌تواند راه درست را بالاخره پیدا کند و دنیا را نجات دهد.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

اگـر بگویید/روایتی اسرارآمیز

داستان‌های پاورقی که موضوع جنایی را برای خودشان انتخاب می‌کنند، همیشه و همیشه جذاب هستند. «اگر بگویید» هم که زمانی خبرش در نیویورک‌تایمز منتشر شد و بعد هم به‌طور مفصل در کتابی به چاپ رسید، داستان تکان‌دهنده زندگی سه خواهر بود که بیش از یک‌دهه تحت‌فشار آزار مادرشان قرار داشتند و کسی برای نجات‌شان کاری انجام نداد. نیکی، سامی و توری نوتک وقتی کلمه مادر را می‌شنیدند، حال‌شان جوری بد می‌شد که دیگر نمی‌توانستند خودشان را از آن حالت بد رها کنند.  نویسنده کتاب که خودش یکی از کسانی بود که پرونده آنها را دنبال می‌کرد، درباره وضعیت این سه خواهر می‌گوید: «آنها وضعیت بدی داشتند، اما حالا حال بهتری دارند و خودشان می‌گویند می‌توانند برای خیلی از هم‌نسل‌هایشان از داستان زندگی‌شان بگویند تا درس عبرتی برای همه باشد.» این کتاب هم بعد از گذشت یک‌ماه از انتشار توانسته تا الان به چاپ 65 برسد و رکورد مخاطب 3 میلیونی هم داشته باشد.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

چهـار باد / رمانی بی‌نظیر برای دوستداران عشق

کریستین هانا، نویسنده این رمان در کتاب جدیدش سعی کرده تا عشقی را به تصویر بکشد که برای مخاطبان جذاب باشد. سیمون جرالد، نویسنده نیویورک‌تایمز درباره این کتاب می‌نویسد: «این کتاب بسیار عجیب به‌نظر می‌رسد... پیام آن امیدوارکننده است؛ این کتاب نشان از یک حرکت امیدوارکننده دارد و مخاطب را با خودش همراه می‌کند، چون می‌خواهد اتحاد را نشان دهد؛ اتحادی که در شرایط فعلی خیلی محتاج آن هستیم.

چهار باد یک رمان غنی و گسترده است که به‌طرز حیرت‌انگیزی از مردمی می‌گوید که در سال‌های 1940 چه سختی‌هایی کشیده‌اند و چه چیزهایی را تحمل کرده‌اند. این کتاب شاهراه امید، مقاومت و قدرت روحیه انسانی برای زنده ماندن در ناملایمات را در خود تصویر کرده است.» چهار باد درحال حاضر در رده پرفروش‌های آمازون، نیویورک‌تایمز و وال‌استریت ژورنال قرار دارد.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

شیر ریخته‌شده /روایتی تکان‌دهنده از ظلـم

رمان شیر ریخته‌شده به‌تازگی منتشر شده، اما داستان و روایت آن به‌قدری جذاب و نفس‌گیر و تکان‌دهنده است که مخاطب را با خود همراه کرده و درکنارش بسیاری از مستندسازان و فیمسازان را به این تفکر وامی‌دارد که چطور می‌توانند این کتاب را بر پرده سینما به تصویر بکشند. داستان این کتاب روایت زندگی کودکی به‌نام بروک نولان است که مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و درمورد اوج‌گرفتن وحشیگری در خانه‌اش تماس تلفنی ناشناس برقرار می‌کند. نکته اینجاست که او باوجود همه ظلمی که در حقش شده است نمی‌خواهد از خانواده دور شود و می‌خواهد همان‌طور به زندگی با پدرش ادامه دهد. اما دادگاه و اعضای هیات‌منصفه می‌خواهند زندگی را برای او جور دیگری رقم بزنند. روایتی که نویسنده از علاقه و عشق این پسر به‌تصویر کشیده است، توانسته این کتاب را به صدر آمازون و نیویورک‌تایمز بکشاند و طوری او را همراه کند که نتواند کتاب را زمین بگذارد. کتاب شیر ریخته‌شده هم قرار است از ظلم بگوید هم از عشق. به‌گفته ناشر، کتاب درمدت کوتاه یک‌ماهه که منتشر شده، توانسته است نظرات زیادی را به‌خود جلب کند.

عاشقانه‌ها جای کتاب‌های سیاسی را گرفتند

شیرهای خیابــان پنجـم /داستانی از روابط خانوادگی

جک استوارت، نویسنده و منتقد ادبی می‌گوید: «ما برای روایت داستان‌ها به دنیا آمدیم. آمدیم تا از داستان بگوییم و از داستان‌ها بشنویم. کتاب شیرهای خیابان پنجم هم چنین روایتی را می‌خواهد برای ما بگوید.»
این کتاب می‌تواند برای همه کسانی که در دنیا عاشق کتابفروشی هستند جذاب باشد. به‌عبارت دیگر، یک صفحه‌برگردان برای کتابفروشان در همه‌جا هست. جک استوارت درمورد این کتاب می‌گوید: «داستانی از روابط خانوادگی، رویاهای ازدست‌رفته آنها و رستگاری‌ای که در کشف حقیقت است.» کتاب، داستان زندگی فیونا دیویس است که مجموعه‌ای از کتاب‌های مهم در کتابخانه عمومی نیویورک را دزدیده و با سرقت‌هایی که انجام داده، چند نسل از خانواده‌اش را درگیر این موضوع کرده است.

منبع: روزنامه فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس