سندرز: پولدارهای آمریکا 15 سال بیشتر از فقرا عمر می‌کنند - کراپ‌شده

سناتور آمریکایی در واکنش به اعتراضات اخیر کوبا گفت، خیلی وقت است که از زمان پایان دادن به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کوبا که فقط به مردم این کشور آسیب زده و کمکی به آن‌ها نکرده، گذشته است.

به گزارش مشرق، «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت تحریم‌های آمریکا را علت ریشه‌ای اعتراضات در کوبا دانست. 

وی در واکنش به این اعتراضات در پیامی توییتری نوشت: همه مردم حق اعتراض و زندگی در یک جامعه دموکراتیک را دارند. از دولت کوبا می‌خواهم به حقوق مخالفان احترام بگذارد و از خشونت خودداری کند. 

بیشتر بخوانید:

آمریکا مستقیما در اعتراضات کوبا نقش دارد

سندرز افزود: خیلی وقت است که از زمان پایان دادن به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کوبا که فقط به مردم این کشور آسیب زده و کمکی به آن‌ها نکرده، گذشته است (مدتها پیش باید این اتفاق می‌افتاد).

طی روزهای اخیر اعتراض‌های گسترده‌ ضد دولتی در چند شهر کوبا از جمله «هاوانا» پایتخت این کشور برگزار شد و معترضان به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند. در مقابل حامیان دولت نیز در چند شهر کوبا تجمع کردند.

همزمان با این تحولات، مقام‌های ارشد آمریکایی از قبیل جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور با دخالت در امور داخلی کوبا بر حمایت واشنگتن  از «معترضان» تاکید کرده‌اند. این دخالت‌ها در شرایطی انجام شده که واشنگتن به رغم مخالفت‌های شدید جهانی، از چند دهه قبل به انواع تحریم‌ها و محاصره اقتصادی کوبا دست زده است.

«برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا که پیشتر بر اختصاص بودجه دولت آمریکا برای براندازی دولت کوبا تاکید کرده بود، در اظهاراتی تازه درباره هرگونه اقدام نظامی واشنگتن در هاوانا هشدار داد.

این مقام ارشد کوبایی با اشاره به درخواست‌های برخی چهره‌های شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی برای  آنچه «مداخله انسان‌دوستانه در کوبا» خوانده شده، در جمع خبرنگاران در هاوانا بدون نام بردن از اسامی افرادی خاص هشدار داد: «درخواست برای مداخله انسان دوستانه در کوبا یعنی درخواست برای مداخله نظامی از سوی ایالات متحده آمریکا».

مقام‌های کوبا در روزهای اخیر با رد مواضع مداخله‌جویانه و مزورانه آمریکا درباره اعتراض‌ها در کوبا به وضعیت معیشتی اعلام کردند، واشنگتن با ادامه تحریم‌های همه جانبه علیه کوبا عامل اصلی وضعیت بد اقتصادی کوبا است.

دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا برای از پای در آوردن کوبا بعد از انقلاب این کشور به رهبری فیدل کاسترو، انواع تحریم‌ها و محاصره کوبا را در پیش گرفتند و این اقدامات هنوز هم ادامه دارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس