نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است - کراپ‌شده

روزنامه غربگرای بزک‌کننده برجام می‌گوید: اولین دستور در دولت جدید یا حتی قبل از آن باید احیای برجام باشد!

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: روزنامه اعتماد بی‌آنکه درباره علت مرگ برجام و زیان‌های حاصل از اعتماد یک‌طرفه به غرب توضیح دهد، به قلم عباس عبدی می‌نویسد: اولین و شاید مهم‌ترین موضوع در دستور کار دولت جدید، حتی از الان و پیش از ورود به پاستور، مسئله برجام و گفت‌وگوی وین است. دولت جدید حداقل دو ماه طول می‌کشد که به‌طور نسبی مستقر شود، ولی زیان حاصل از عدم توافق و نهایی کردن آن حتی در این دو ماه نیز بسیار جدی است چه رسد که کلا به تاخیر افتد. اکنون ۵ ماه است که بایدن وارد کاخ سفید شده است. انتظار می‌رفت که پیش از انتخابات توافق نهایی شود، ولی ظاهرا آقایان اصولگرایان آن را به سود انتخابات خود نمی‌دانستند و گمان می‌کردند که با نهایی شدن توافق نامزد آنان نتیجه را می‌بازد. اگر تحریم‌ها پیش از انتخابات لغو می‌شد و به عبارتی گفت‌وگوهای وین به ثمر می‌رسید، حدود ۳۷ درصد افراد تحریمی در انتخابات شرکت می‌کردند که چیزی حدود افزایش ۲۰ درصدی در مشارکت می‌شد و حضور مردم در انتخابات را تا حد ۶۵ درصد بالا می‌برد و البته من فکر می‌کنم نتیجه نهایی شاید تغییری نمی‌کرد و درصد آرای نفر اول کم می‌شد.

وی می‌افزاید: از زمان خروج ترامپ از کاخ سفید، ماجرای برجام در سطح جهان عوض شده است. ما همچنان همان تحریم‌ها را تحمل می‌کنیم ولی توپ مخالفت با بازگشت به برجام در زمین ایران افتاده است. ادامه این مسیر نیز قابل تداوم نیست و چه بسا اجرای قانون مجلس، موجب بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل شود. وضعیت ایران می‌شود آش نخورده و دهن سوخته.

از یک‌سو فضای جهانی نسبت به مقصر اصلی این ماجرا تغییر کرد و از سوی دیگر همچنان از فروش نفت صادرات و واردات متعارف و دریافت پول آنها و نقل و انتقال ارز محروم هستیم. احتمالا دولت جدید هیچ تصور درستی از ماجرا ندارد که با این وضع، مدیریت کشور غیرقابل تصور است. هیچ کدام از شعارهای داده شده را نه تنها نمی‌توانند محقق کنند، بلکه عقب‌گرد هم خواهند کرد. به علاوه بالا بردن انتظارات از گفت‌وگوهای وین نیز پاشنه آشیل دولت جدید است. هر توافقی را باید به امضای مجلس برسانند، ولی مشکل از اینجا آغاز می‌شود که دولت ایالات متحده هیچ تضمینی برای خارج نشدن دوباره از برجام نه می‌دهد و نه می‌تواند بدهد. مگر با دستور مستقیم رئیس‌جمهور آن که بعید است این کار را نیز انجام دهد. این وضعیت متناقض چگونه قابل حل است؟ گمان می‌کنم که در ۶ سال گذشته حداقل ده بار گفته یا نوشته‌ام که اجرای برجام با قدرت ایران تضمین می‌شود و نه با اتکا به متن توافق. از ابتدا باید به این مسئله توجه می‌شد. برجام ذیل یک مساله منطقه‌ای قابل توافق بود، اگر به نتیجه رسید، باید گام‌های بعدی آن نیز برداشته می‌شد که توافقات برای ترتیبات منطقه‌ای است. اگر این گام برداشته نشد، به‌طور طبیعی تداوم برجام با اختلال مواجه می‌شد که شد. اگر ترامپ هم نیامده بود و خانم کلینتون انتخاب می‌شد، باز هم برجام سرنوشتی بهتر از اینکه هست، نداشت. دولت ایران نیز فاقد ابزارهای کافی برای اجرایی شدن برجام بدون توافقات منطقه‌ای است. اکنون هم باید تصمیم گرفت. متاسفانه چشم‌انداز روشنی برای حل این موضوع دیده نمی‌شود.

نوشته روزنامه اعتماد، سندی تاریخی درباره خیانتی است که طیف متبوع این روزنامه در بزک کردن برجام مرتکب شدند. این طیف ۶ سال قبل نمی‌گفتند که غیر از تعهدات برجامی، مجبور هستیم امتیازات جدیدی بدهیم. همچنان که آن روز ادعا می‌کردند «امضای کری تضمین است» و «امکان ندارد آمریکا از توافق خارج شود»! نویسنده ضمنا توضیح نمی‌دهد که چرا آمریکای بایدن حاضر نیست درباره تکرار خروج از برجام تضمین بدهد؟ آمریکا اگر صداقت داشته باشد، تضمین می‌داد که بدعهدی را تکرار نکند و اکنون با زبان بی‌زبانی می‌گوید که بنا ندارد به برجام متعهد بماند.

با این وجود آقای عبدی و روزنامه حق‌العمل‌کار آقای حضرتی، چگونه ادعا می‌کنند که باید برجام احیا شود (یا به عبارتی، ایران اجازه دهد آمریکا به برجام برگردد و به مکانیسم ماشه دسترسی داشته باشد؟! آیا آنها کارمند و مزدبگیر وزارت خارجه آمریکا یا سازمان سیا هستند؟!

سوال بعدی؛ به فرض محال که ما چک (برگشت‌خورده و قلابی) برجام در دست خام شدیم و مذاکرات جدیدی با آمریکا کردیم و امتیازهای نقد دیگری هم - این بار در حوزه امنیت و قدرت دفاعی ملی - واگذار کردیم. تضمین توافق جدید چیست؟

باز هم هیچ! اما غربگراها و عناصر ماموریت‌دار معتقدند آمریکا کدخداست و آنها رعیت هستند و «هرچه آن خسرو کند، شیرین بود»! اگر به اذعان نویسنده «برجام با قدرت ایران» تضمین می‌شود، چرا او و هم‌قطارانش خواسته آمریکا برای واگذاری قدرت ایران در ابعاد دفاعی، منطقه‌ای را توجیه می‌کنند؟ و اصلا چگونه می‌شود قدرت خود را واگذار کرد و بدین ترتیب قدرتمند شد؟!

روزنامه اعتماد اذعان دارد که حتی اگر به جای ترامپ، هیلاری کلینتون هم رئیس‌جمهور می‌شد، آمریکا باز هم توافق را زیر پا می‌گذاشت(چنان‌که دولت اوباما زیر پا گذاشت) و مسئله این است که چنین توافق پایمال شده‌ای از روز ابتدا، اصلا قابلیت احیا و اجرا دارد؟! یا اصلا توافق (طرفینی) محسوب می‌شود؟!

اما درباره نظرسنجی‌ها، آقای عبدی تجاهل‌العارف می‌کند. او بهتر از هرکسی می‌داند که خروجی عملکرد مدیریت «برجام و دیگر هیچ»، افول مقبولیت رئیس‌جمهور به زیر ۶ درصد و نارضایتی اقتصادی بیش از ۶۹ درصد مردم بوده است. با این وجود آدرس غلط برداشتن تحریم‌ها را به عنوان عامل موثر در مشارکت می‌دهد، بی‌آنکه توضیح دهد چرا تحریم‌ها نه تنها لغو نشد بلکه روند افزایشی آن از همان دولت فریبکار و بدعهد اوباما آغاز شد؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  6 1
  در انفعال به تمام معنا!
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  9 3
  هرگز اجازه نخواهیم داد آمریکا برای فریب ما و استفاده از مکانیسم ماشه به طور صوری به برجام برگردد؛ مگر آن که قبل از آن هیچ تحریمی به هیچ بهانه ای اعم از هسته ای، موشکی، منطقه ای، حقوق بشری و ... باقی نمانده باشد و راستی آزمایی طی حداقل 6 سال پس از برداشتن آخرین تحریم صورت گرفته باشد. 6 سال ما را معطل خود کردند و اکنون نوبت ماست که آن ها را 6 سال معطل کنیم و از هیچ یک از حقوق هسته ای خود هم نگذریم. معامله به مثل در برجام حق ماست.
  • a IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   4 2
   وبه این عبدی های نفهم میگوییم چه باور بکنید چه باور نکنید آمریکا از شما تحریمی را بر نمیدارد مگر آنکه آن تحریم بی اثر شده باشد یا به ضرر خودش باشد بعد از سالها سواری دادن هنو نمیدانند به کی دارن سواری میدن
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  8 4
  روزنامه اعتمادبی اعتمادترین است جزدروغ وفتنه چیزی نداردوطن فروش بی خاصیت باید ااوراآتش زد
 • سید IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  5 4
  عبدی یا خائناً و یا جاهلاً موضوع ساز و کار ماشه در صورت بازگشت یانکی ها به برجام را مطرح نمی کند که اکنون به واسطه ترک یک طرفه این قرارداد از سوی یانکی ها عملاً قادر به اجرای آن نیستند و در صورت موافقت ایران با برگشت آمریکا به آن باردیگر دست شان برای اجرای آن باز می شود!!
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  8 4
  بسه دیگه هی مذاکره مذاکره خسته نشدین؟ بذارید زندگیمون رو بکنیم همش صحبت از مذاکرس. اروپا و آمریکا از پیدایش انقلاب با ما مشکل داشتن بذارین اونا تو حال خودشون باشن ما هم همینطور
  • بی نام IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   5 8
   بله برای شما جیره خواران دولت و دلالان تحریم که وضعیت خوبه برسید به زندگیتون ولی مردم عادی که محتاج نون شبشون هستن چی؟
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   6 3
   جناب 10:13 ــــ کسانی که تو محتاج بودن شان به نان شب می خوانی همان کسانی هستند که در انتخابات اخیر با رأی به آقای رئیسی زندگی با عزّت را به بردگی با ذلّت ترجیح دادند! ضمناً به نظر می آید که تو نه تنها به نان شب محتاج نباشی بلکه به دان روز نیازمندی!!!
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   7 1
   در پاسخ به بی نام عزیز کمتر چرت بگو .. مثل اینکه صف مرغ و روغن رو نمیبینی؟ ایران زندگی میکنی؟ خیلی مرفهی که نمبینی این چیزا رو؟ ما هر چی خواستیم بخریم گفتن تحریم ... 8 سال مذاکره کردین تهش مردم رو بدبخت تر کردین
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   4 1
   جیره خواران دولت!!!! بابا اینا پاک زده به سرشون، مخالفان برجام رو جیره خواران دولت معرفی میکنن اونم دولتی که میگه امریکا توبه کرده و هیچکدوم از شروط رهبر رو تو برجام اجرا نکرد
 • بهروز IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  5 1
  آقایان عبدی وتاجزاده وحجاریان وامثالهم نمونه کامل آدمهای امنیتی وتندرو دهه شصت وغرب گرا و وا داده دراین سالها هستند که صدمات زیادی به نظامهای انقلابی وکشورهای مستقل زدند که سالهای سال تفکرات مدیریتی غربگرایانه ونوکر مابانه اینها وامثال اینها درکشورهای جهان سوم بلای جان کشورهای درحال توسعه شده است
 • فرزاد IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  4 1
  روزنامه اعتماد وعباس عبدی شک نکنید ... سازمان سیا هستندشماهم مانند امثال اکبرگنجی وحقیقت جو وکدیور ومهاجرانی برید ازایران دیگه تا ملت ایران عزیز ازدست نامردیها وخیانتهایتان راحت بشن.کشوررابرلبه پرتگاه بردیدبخاطربی تدبیریهایتان گرانیهای افسارگسیخته ملت رانابودکردتمام بدبختی های ملت ایران رااصلاح طلبان منافق رقم زدند ای اصلاح طلبان منافق ول کنید ملت مظلوم ایران را.
 • DE ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  3 1
  روزنامه غربگرای بزک‌کننده برجام می‌گوید: اولین دستور در دولت جدید یا حتی قبل از آن باید احیای برجام باشد. تا امریکا بتواند توپ را در زمین ایران بیاندازد و با لغو هَزار وُ پانصد تحریم الکی که برای همین منظور جمع کرده اند را لق کند و کل دنیا را بریزد روی سر ایران.ضمنا برای سقوط دولت جناب رییسی بایستی کنار هر نیروی جوان انقلابی و مدیر جهادی یک پیرپاتال فسیل شده موروثی را بعنوان مشاور استخدام کنیم تا عقل او را پیچانده و مجموعه دولت را به سقوط بکشاند. خب هزاران مدیر بخور بخواب لاکچری برن صافکاری و مکانیکی باز کنند؟ خخخخ اون دزگه مشکل خودونه به اندازه ۴ نسل مال جمع کرده اند و با حقوق وازنشستگی برن تو طبیعت بچرند منظور بپرند پرواز کنند بال بزنند و کیف کنند.
 • آرامش قبل از طوفان IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  3 2
  خب ببخشید ببخشید مگر احمقیم چه کاریه خب گور بابای کدخدا برای چی توافق کنیم یعنی واقعا این۸ سال برای فهمیدن اینکه آمریکا به تعهدات خودش عمل نمی کنه کافی نبود
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  3 1
  حالا ثابت شد که قطعنامه و قرارداد و ... کاغذ پاره هایی بیش نیستند ؟ احمدی نژاد ، دمت گرم مرد .حرف راست میزد .
 • محمد IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  3 1
  یکی نیست این خائن رو خفه کنه .اصلا چرا نمی ره برای خودش مثل هم قطارهاش توی آمریکا یا اروپا زندگی کنه که به آرزوش برسه
 • SE ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  4 0
  چقدر حماقت شاید همراه خیانت نهادینه شده که گان میکنند برجامی که خالقان آن موفق به احیای آن نشده اند توسط منتقدین و مخالفین قابل احیا است
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  1 0
  :)))))) ۸ ساله امریکا میزنه تو سر اصلاح طلبا اینا هی بیشتر خوششون میاد هی بیشتر خوششون میاد! ادم میمونه دیگه اینا ارزش جواب دادن ندارن. دیگه از غربگدایی هم گذشتن.
 • حامد IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  1 0
  کامل مشخص هست جنس بد استفاده می کنند در هپروت کامل به سر می برند این اصلاح‌طلبان.
 • US ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
  0 0
  این چند ماه که دولت در وبن داره مذاکره میکنه آقایان اصولگرا چه دخالتی داشته یا دارند که عبدی میگه اونا نمیرارند توافق صورت بگیره؟ آخه کی دخالت کرده؟ چقد ر بی حیا هستند اینا.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس