کد خبر 1237180
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
بلینکن: محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران فوریت دارد

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با یک رسانه آلمانی مناسبات بین ایالات متحده و چین را پیچیده ارزیابی کرده و بار دیگر درباره وابستگی اروپا به روسیه در سایه اجرای پروژه گازی "نورد استریم ۲" هشدار داد.

به گزارش مشرق، "آنتونی بلینکن"، وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با "تاگس تمن" آلمان بر اهمیت مناسبات دو جانبه بین آمریکا و آلمان و منافع و علایق و ارزش های مشترک طرفین تاکید کرده و اظهار داشت: ما در این باور مشترک هشتیم که چالش هایی که ما و شهروندان هر روز با آن روبرو هستیم با همکاری های مشترک به بهترین شکل قابل حل است.

بیشتر بخوانید:

کاخ سفید: بایدن و ریولین، دوشنبه آینده دیدار می‌کنند

وی در مقابل تاکید کرد که هیچ کشوری نه ایالات متحده آمریکا و نه آلمان نمی توانند به تنهایی با چالش هایی مانند تغییرات آب و هوایی، پاندمی ها و عواقب آن کنار بیایند.

"بلینکن" در ادامه گفت: ما باید همکاری کنیم. این قدرت مشترک آلمان و ایالات متحده است . ما در 10 تا 14 روز اخیر در سطح اقدامات شاهد تغییرات چشمگیری بودیم از جمله در نشست جی 7 و مذاکرات بایدن و صدر اعظم آلمان ، در نشست ناتو و نشست اتحادیه اروپا و آمریکا شاهد این مسئله بودیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفتگو به رویکرد کشورش در قبال چین پرداخته و گفت: توجه به این نکته مهم است که ما تلاش نمی کنیم که جلوی پیشرفت چین را بگیریم. ما تلاش نمی کنیم که فضای مانور این کشور را محدود کنیم. ما تلاش می کنیم تا از سیستم بین المللی آزادی و باز بودن که ایالات متحده آمریکا و آلمان سال هاست مشترکا برای بقای آن تلاش کرده اند حمایت کنیم. اگر کسی این سیستم را متزلزل کند فارغ از اینکه چین یا کشور دیگری باشد ما از آن دفاع می کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد: در حال حاضر این دیدگاه که چین یک چالش است گسترش می یابد. ما همچنین این مسئله را به رسمیت می شناسیم که مناسبات ما با چین پیچیده است.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه این مطلب به موضوع حل مناقشات بین آمریکا و آلمان بر سر موضوع پروژه "نورد استریم 2 " پرداخته و گفت: ما در حال حاضر مذاکرات مهم و مفصلی را با همکاران آلمانی خود در این زمینه انجام می دهیم. این مسئله مهم است که ما مشترکا و همچنین با دیگران به نتیجه ای در این راستا دست یابیم تا اطمینان حاصل کنیم که روسیه نمی تواند از این پروژه گازی استفاده کند تا کشورهای دیگر را تحت فشار قرار دهد و روس ها این ابزار را برای سلاح علیه اوکراین و دیگر کشورهای شرق اروپا نمی توانند استفاده کنند.

وی بار دیگر اعلام کرد که از طریق این پروژه گازی متاسفانه وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه افزایش می یابد. وی افزود: بنابراین ما به طور دقیق این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم و امیدواریم که طی هفته های آینده بتوانیم به توافقی در این باره دست پیدا کنیم.

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان همچنین قرار است قبل از پایان دوران صدر اعظمی خود یک بار دیگر به عنوان مهمان در کاخ سفید پذیرفته شود. وی در 15 جولای ( 24 تیرماه) به واشنگتن سفر خواهد کرد.

روزنامه هندلز بلات آلمان گزارش داده که "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان مقدمات سفر به واشنگتن برای حل مناقشات با آمریکا بر سر پروژه گازی "نورد استریم2 " را فراهم می کند.

پروژه گازی نورد استریم 2 که بیش از نود درصد آن تکمیل شده است قرار است در آینده 55 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از روسیه به آلمان منتقل کند.

آمریکا به بهانه وابستگی اروپا به گاز روسیه شدیدا با این پروژه گازی مخالف است.

اجرای پروژه خط لوله گازی «نورد استریم 2» به ارزش بیش از 9 میلیارد یورو و با طول بیش از 1200 کیلومتر که از یک سال پیش و در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر 2020 از سر گرفته شده است.

آلمان اخیرا در اظهار نظرهای مختلف اعلام کرده که با وجود تشدید مناقشات با روسیه به ویژه در پرونده مربوط به آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین همچنان می خواهد به این پروژه گازی پایبند باقی بماند.

یالات متحده نیز بارها تمام شرکت هایی که به نوعی در ساخت خط لوله 1220 کیلومتری نورد استریم 2 همکاری دارند را تهدید به اعمال تحریم های سنگین کرده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا البته اخیرا اعلام کرده که برای بهبود مناسبات با آلمان می خواهد از تحریم ها علیه این پروژه گازی عقب نشینی کند.

این رویکرد بایدن با اعتراضات شدید نمایندگان کنگره آمریکا مواجه شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس