کد خبر 1228701
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
طرح ناظر حجاب

محسن مهرعلیزاده با عدم اطلاع از روند اجرای طرح ناظر، این طرح را به قوه قضائیه نسبت داد در حالی که این طرح با درخواست نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و موافقت و حمایت وزیر کشور اجرا شده است.

به گزارش مشرق، به موجب تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی عدم رعایت حجاب شرعی در منظر عموم و در اماکن عمومی از ناحیه بانوان جرم شمرده می‌شود. همچنین بر اساس ماده ۴ قانون ناجا، پلیس حق پیشگیری از وقوع جرم را دارد و در حوزه حجاب در جامعه پلیس می‌تواند از اختیارات این ماده برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند. بر همین اساس رعایت حجاب در کشور جمهوری اسلامی یک قانون است و همه شهروندان موظف به اجرای قانون هستند و پلیس به عنوان ضابط قضائی در صورت مشاهده جرایم مشهود باید برخورد قانونی را اتخاذ کند.

«مالک خودرو شماره… با توجه به اینکه در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف ۷۲ ساعت برای رسیدگی به این موضوع به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه فرمایید.»

پیامکی که متکی به طرح ناظر است و طرح منسجم و هدفمند مذکور توسط نیروی انتظامی کشور اجرا می‌شود.

طرح ناظر با پیشنهاد ناجا وموافقت وزیر کشور اجرا شد

در واقع رعایت حجاب طبق قوانین و عرف جمهوری اسلامی ایران برای تمام بانوان الزامی بوده و بر اساس طرح صیانت از عفاف و حجاب مصوب مجلس شورای اسلامی، عدم رعایت حدود حجاب اسلامی و کشف حجاب در خودرو جریمه و مجازات به دنبال دارد. بر اساس اهمیتی که این موضوع دارد، قانون گذار از آن غافل نشده و در قانون به آن پرداخته است.

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.» در طرحی تحت عنوان طرح صیانت از عفاف و حجاب که از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شده، جریمه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات، جریمه و نمره منفی نیز دارد.

بیشتر بخوانید:

اجرای طرح مقابله با کشف حجاب در خودرو مورد حمایت دستگاه قضایی است

طبق گفته سردار احمد نوریان، معاون اجتماعی پیشین ناجا ا در مورد «طرح ناظر» و چرایی قرار گرفتن آن در دستور کار پلیس، فارغ از نگاه‌های سیاسی و جریانی حاکم بر جامعه، پلیس به عنوان ناظم اجتماعی و مدافع امنیت عمومی در چارچوب قوانین جاری کشور، خود را موظف به حفظ نظم عمومی و تأمین امنیت تمام قشرهای جامعه با هرگونه نگرش و گرایشی می‌داند و ملاک عمل نیروی انتظامی، رعایت قوانین و ارزش‌های رسمی و پذیرفته حاکم و حقوق شهروندی است.

معاونت اجتماعی پیشین ناجا در دفاع از این طرح معتقد است: سالم نگه داشتن فضای زیست عمومی و اجتماعی یک وظیفه همگانی، به ویژه برای پلیس است.

وی با تأکید بر این مهم که کشف حجاب بر اساس قانون «جرم مشهود» است، می‌افزاید: بر اساس نص صریح قانون، پلیس موظف است با افرادی که عامدانه و بر اساس تبلیغات سو دشمنان در داخل خودرو یا اماکن عمومی اقدام به برداشتن حجاب می‌نمایند برخورد کرده و آن‌ها را به محاکم قضائی معرفی کند؛ دستور کاری که با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی، دوربین‌های ترافیکی و انتظامی و مشاهدات عینی مأموران پلیس در جریان است.

طبق گفته مسئولان نیروی انتظامی بر اساس قانون هرگونه کشف حجاب، جرم مشهود بوده و بر اساس نص صریح قانون پلیس موظف است با افرادی که عامدانه و بر اساس تبلیغات سو دشمنان در داخل خودرو یا اماکن عمومی اقدام به برداشتن حجاب می‌نمایند برخورد کرده و به محاکم قضائی معرفی کند.

سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده ناجا نیز در این باره معتقد است: «خودرو فضای شخصی نیست، مثل خانه و اتاق نیست و فرد در خودرو در منظر عموم است. ناجا هم اعمال قانون می‌کند و این کار طبق قوانین و مقررات انجام می‌شود.»

سردار اشتری فرمانده فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه بر اساس قانون بی حجابی جرم محسوب می‌شود، درباره همین موضوع بیا می‌کند: بارها اعلام کرده‌ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود، بر همین اساس طرح ناظر یک را راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی افزود: نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی در عمل تنها است، عده‌ای با صدور برخی اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، از پلیس حمایت کنند اما ناجا در عمل تنها است.

حال آنکه به موجب تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی عدم رعایت حجاب شرعی در منظر عموم و در اماکن عمومی از ناحیه بانوان جرم شمرده می‌شود. همچنین بر اساس ماده ۴ قانون ناجا، پلیس حق پیشگیری از وقوع جرم را دارد و در حوزه حجاب در جامعه پلیس می‌تواند از اختیارات این ماده برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند. بر همین اساس رعایت حجاب در کشور جمهوری اسلامی یک قانون است و همه شهروندان موظف به اجرای قانون هستند و پلیس به عنوان ضابط قضائی در صورت مشاهده جرایم مشهود باید برخورد قانونی را اتخاذ کند، بر این اساس هر فردی که قانون را رعایت نکند باید در برابر بی اعتنایی به قانون پاسخگو باشد.

در واقع نیروی انتظامی در رابطه با عفاف و حجاب، چهار طرح را برنامه ریزی و اجرا کرده است طرح ناظر یک برخورد با افرادی است که در خودرو حجاب را رعایت نمی‌کنند، در طرح ناظر ۲ با افراد بدحجاب و بی حجاب در پاساژها و فروشگاه‌های بزرگ و همچنین در طرح ناظر ۳ و۴ با افرادی که در تفرجگاه‌ها و پیاده روها و نیز فضای مجازی حجاب را رعایت نمی‌کنند، برخورد می‌شود.

این در حالی است که محسن مهرعلیزاده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در یکی از مناظره‌های انتخاباتی پیامک‌های کشف حجاب (طرح ناظر) را به قوه قضائیه دانست بی آنکه اشاره‌ای شود که این طرح با درخواست نیروی انتظامی و موافقت و حمایت رحمانی فضلی وزیر کشور اجرا شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  23 3
  رای ندادن برخی مردم دلیلش گرانی ست نه پیامک و بی حجابی و ...اکثرا دلیل را گرانی گفتن
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  7 2
  نزدیک انتخابات کدوم احمقی همچین کاری کرده که کامل به نفع اصلاح طلبان است چقد ملت خر فرض کردن
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  6 2
  مساله ارسال غلط این پیامک ها بود که گویا عمدی در کار بود. خودرویی که دو سال است در پارکینگ مانده را متهم کردند که فلان تاریخ زنی در آن کشف حجاب کرده است! در حالی مع آن خود رو در تاریخ مزبور اصلا روشن هم نشده بود. به نظرم این جریان می خواست با اینکار مردم را عصبانی کند چون تازه بعدش می گفت اگر ماشین بیرون برود توقیف می شود و بیایید امضا و تعهد بدهید. در حالی که اگر پلیس فکر می کرد به سادگی می توانست البسته فروشی ها محازی و حقیقی را که در حال فروش لباسها بی حیا و جلف هستند تعطیل کند و یا با گذاشتن مامور ثابت در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد قاطعانه با بی حجابی برخورد کند
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  11 1
  همتی از چین بدو بدو میاد برای گرفتن پست ریاست بر بانک مرکزی که میلیاردها پول ربا گرفته میشود که اشد من الزنا است برای این ربا که درد همه ملت است ککشم نمی گزه اما برای درصد معدودی از خانمهای پولدار ماشین سوار که کشف حجاب میکنن گریبان چاک میکنه چرا چون حل معضل ربا همت می خواهد که همتی ندارد ولی پیامک خرحش هوچی گریه
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  6 4
  برهنگی یک بیان محض است که باید برای آن فکر کرد، این یک جمله نیست که ما قضاوت کنیم و این یک قضاوت نیست که اصلاح شویم.
  • IR ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   1 4
   زاکانی این وزنه رو بزنی رفتیم فینال خوب دستاتا گچی کن که زدیم ها آ ماشالله نه خداییش انقلابی بود مقابل غده بدخیم افسادات پوشش بده رییسی رو ولا یخافون لومه لائم
 • ،،، IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  2 2
  مانند مناظره اول مجدد طرح ناظر تکرار شد اما متاسفانه تیم مشاور جناب رئیسی چنان ضعیف هستند که تا کنون نتوانست برای رد این ادعا هیچگونه پاسخی در اختیار ایشان بگذارند.
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  11 0
  دولت دیکتاتور های دروغگو، نه به دولت سوم روحانی
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
  27 47
  البته وزیر کشور اصولگراست
  • DE ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   6 2
   ببوجان چه ربطی دارد اجرای قانون به تعلقات حزبی .باز که به مسائل سیاسی فوتبالی نگاه کردی
  • سیدمصطفی موسوی شعار IR ۰۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   7 1
   البته اصول گرا نما مثل لاریجانی ....
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  17 15
  اخه به شما چه ربطی داره مردم چطوری بپوشن چطوری زندگی کنن
  • IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   10 6
   راست میگی.. به ما که هیچی به خدا و پیغمبر هم اصلا ربط نداره که درباره پوشش و حجاب حد و حدود مشخص کردن... از نگاه شما انسان نه تنها مثل حیوان که حتی پایین تر (بل هم اضل) باید زندگی کنه
  • IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   10 8
   ملکت قانون داره. کشف حجاب هم جرم محسوب میشه،نا سلامتی کشور اسم اسلامو یدک میکشه
  • حمید IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   7 6
   حکومت باید زمینه پیشرفت افراد در همه زمینه ها رو فراهم کنه وبا موانع پیشرفت مقابله کنه بیحجابی سدی است در مقابل علم چطور انتظار دارید جوانی مجرد به همه این زیبائیها پشت کند و به درس ومشق خود بپردازد - بی حجابی = بی بندباری = نابودشدن کانون خانواده = تنزل انسان در حد حیوان=... آخری رو ننوشتم بشه نمایش داد
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   4 5
   اگه کسی نخواد پاهای چندش اور چند روز قبل تیغ زده بعضی ها رو نبینن کی رو باید ببینن
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   8 4
   هر کشوری قوانین پوشش خودش رو داره توی خارج هم که باشی نمی تونی با لباس شنا به خیابان بری.
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   12 5
   چطور در کرونا رفتن به مسجد به شماها ربط دارد و درش رو قفل می کنید اما به بیماری روحی امثال شما که می رسد فکر می کنید مسری نیست
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  4 0
  خیلی جالبه افرادی که به عنوان ناظر در مناظرات حضور دارند این همه تهمت و دروغ رو نمی بینند و نمی دانند چرا جلوی این جریان رو در مناظرات نمی گیرند؟!!! مجری مناظرات مگر ابتدای مناظره بیان نمی کنه موظفیم مباحث خارج از سوال رو تذکر بدم چرا فقط سکوت می کنه بود و نبود مجری در مناظره فرقی هم می کنه؟!!!
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  4 2
  فرمانده نیروی انتظامی رو دولت منصوب نمی کنه
 • رضا IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  13 7
  اون بی حجابی که بعد 40 سال بر ضد آرمانهای انقلاب ، شهدا و قوانین کشور با وقاحت تمام ،عمدا کشف حجاب می کنه از دریافت یک پیامک دچار استرس نمی شه، که اگر می شد اصلا کشف حجاب نمی کرد. بسیار هم بی پروا هستند و به هر کسی هم که مقابلشون قرار بگیره حمله می کنند. نمونه های اون رو هم تو رسانه ها دید.
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   9 6
   گل گفتی اینها که کشف حجاب می کنند اینقدر وقیح هستند که از ÷یامک نترسند.
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  7 7
  با اینکه با دولت خوب نیستم اما هر کی اینکارو کرده دستش را می بوسم.
 • وطن پرست DE ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  2 1
  متاسفم دارید از خطوط قرمز خودتون عقب نشینی می کنید. لابد فردا هم صحبت از حجاب اختیاری می کنید ولی با قدرت مدعی اصولگرایی هم هستید.
  • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   0 4
   من دوره قبل به رییسی و دور قبل از آن به جلیلی رای دادم. اما این بار مخصوصا رییسی مرا نا امید کرد با حرفهایی که زد و نشان داد جدیتی برای اجرای احکام اسلامی ندارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس