عراق (1).jpg

برخی گروههای عراقی در تلاش هستند با تعویق انتخابات سرنوشت ساز ۱۰ اکتبر با رمز آشوب خیابانی، پست‌های کلیدی را همچنان حفظ کنند.

سرویس جهان مشرق؛ در روزهای گذشته برخی از مناطق مرکزی و جنوبی عراق بار دیگر صحنه اعتراضات مردمی به کمبود خدمات اجتماعی و رفاهی بود و قطعی متوالی و چندین ساعته برق صدای شهروندان را درآورد و آنان را به خیابان ها کشاند.

«ناصریه، نجف، کربلا، و...» مناطقی به شمار می آیند که در روزهای اخیر شاهد اعتراض و درگیری با نیروهای امنیتی بودند اما در پایتخت وضعیت به گونه ای دیگر بود و میزان تجمعات و شدت زد و خوردها نسبت به سایر شهرها بیشتر بود.

یک منبع میدانی که تحولات را در عراق از نزدیک دنبال می کند در گفت وگو با مشرق به جزئیات اعتراضات اخیر اشاره کرد و گفت: خدمات ضعیفی دولت و همچنین پرداخت نشدن حقوق کارمندان و بازنشستگان و مشکلات متعدد اقتصادی از جمله بیکاری جوانان تحصیل کرده مطالبه به حق مردمی است که در دو سال گذشته بارها به شیوه های مختلف اعلام و دغدغه اصلی شهروندان معترض بوده که البته به این درخواست ها در عمل پاسخ داده نشد.

پشت پرده شروع دوباره اعتراضات در عراق چیست؟ + عکس

این منبع میدانی با بیان این که دولت موقت عراق اقدام موثری را برای حل مشکلات مردم لحاظ نکرده است، افزود: اعترضات جدید بُعد دیگری هم دارد که به صورت مستقیم با انتخابات سرنوشت ساز ۱۰ اکتبر ارتباط معناداری دارد و در این میان نباید نقش برخی جریان های سیاسی در پشت پرده فراموش شود.

وی با توضیح این مطلب که بعضی از گروه های سیاسی عراقی به دنبال ماهی گیری از آب گِل آلود هستند، تصریح کرد: هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم تلاش جناح‌ها و جریان های خاص برای ملتهب کردن عراق نمایان می شود که قابل تامل است.

به گفته این منبع میدانی، گروه های صاحب نفوذ در ساختار دولت به همراه جریان های شورشی، بعثی ها، احزاب تندرو، شبه نظامیان مسلح و... یک ائتلاف را برای ایجاد درگیری و فتنه جدید در عراق تشکیل داده‌اند و درصدد هستند از اعتراضات مردمی سوء استفاده کنند.

این منبع میدانی افزود: این ائتلاف در حالی با کمک رسانه های داخلی و خارجی خود را حامی مردم، منتقد و طلبکار وضعیت موجود نشان می دهد که بیشترین پست های کلیدی را در اختیار دارد و با بر عکس کردن واقعیت ها به دنبال هدف دیگری است.

براساس اطلاعات به دست آمده، اعضای این ائتلاف قصد ندارند خود را در معرض آرای مردمی قرار دهند و برای طولانی‌تر کردن مدیریت در پست‌های حساس و تعیین کننده برنامه‌ریزی کرده اند و با فرافکنی رسانه ای و انحراف اعتراضات مردم به دنبال تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی هستند.

پشت پرده شروع دوباره اعتراضات در عراق چیست؟ + عکس

این ائتلاف همزمان با اقدامات هدفمند برای اجرای سناریوی به تاخیر انداختن انتخابات و مصادره اعتراضات شهروندان در تلاش است تحولات و درگیری های خیابانی را در مناطق مرکزی و جنوبی عراق به ویژه در پایتخت وارد مرحله جدیدی کند تا شرایط پیچیده و فضا برای تشخیص حقیقت و واقعیت ها سخت تر شود.

دور جدیدی از ترور شخصیت های سرشناس که در میان مردم معترض محبوب هستند یکی از همین راهبردهای مشخص ائتلاف صاحب نفوذ در قدرت محسوب می شود که با هدف برانگیختن خشم شهروندان و بدبین کردن تظاهرکنندگان به برخی سازمان ها از جمله بسیج مردمی در دستور کار قرار گرفته است.

در همین ارتباط در روزهای اخیر افراد شناخته شده ای همچون «ایهاب الوزنی و احمد الحسن» در استان الدیوانیه توسط افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفتند و شماری دیگر زخمی و راهی بیمارستان شدند و همین مسئله بر شدت اعتراضات افزود.

در ادامه تدارکات مشکوک ائتلاف برای غبارآلوده تر کردن فضای موجود، شماری زیادی از معترضان با حمایت و برنامه ریزی برخی شخصیت های شناسامه دار با دهها اتوبوس از شهرهای ناصریه، حله، نجف و کربلا و استان «واسط » راهی پایتخت شدند تا در میدان التحریر بغداد تجمع و اعتصاب خود را آغاز کنند.

از سویی دیگر، برخی رسانه ها و شخصیت های شناخته شده از جمله «ستیفن نبیل، بشیر، فائق الشیخ علی و ...» دوباره خبرسازی و جعل اخبار را در اولویت قرار داده اند تا مانند گذشته وضعیت را ملتهب و معترضان را برای  حمله به مراکز مهم و حساس تحریک کنند و افکار عمومی را در عراق فریب دهند.

پشت پرده شروع دوباره اعتراضات در عراق چیست؟ + عکس

ائتلاف که از مقاومت عراق به ویژه بسیج مردمی بسیار عصبانی است با جنگ رسانه ای، ترور شخصیت ها و هر شیوه ممکن دیگر تلاش می کند راه را برای بدبین کردن معترضان و حمله دوباره به این سازمان باز کند چرا که همچنان سناریوی حذف و انحلال این نهاد مردمی را در سر می پروراند.

با توجه به اتفاقات صورت گرفته در روزهای گذشته این احتمال وجود دارد شبه نظامیان مسلح وابسته به برخی گروه های سیاسی به همراه عناصر بعثی و شورشی و سایر گروه ها دوباره به مقرهای بسیج مردمی (عصائب اهل حق، کتائب حزب الله) و حتی کنسولگری ایران در نجف و کربلا حمله کنند.

ائتلاف به صورت مشخص درصدد است بسیج مردمی را به عنوان یکی از عوامل اصلی مشکلات معرفی و متهم و در همین راستا به شدت کوشش می کند معترضان و این سازمان را در مقابل هم قرار دهد تا با این حربه بتواند پروژه اصلی یعنی همان تعویق و لغو انتخابات تعیین کننده ۱۰ اکتبر را اجرایی کند.

به گزارش مشرق، روند تحولات در عراق به سمتی پیش می رود که به معترضان سیگنال و پالس داده شود که مانع از برگزاری انتخابات شوند چرا که تغییری در وضعیت اقتصادی حاصل نمی شود و دوباره احزاب حاکم فعلی قدرت را در دست می گیرند و در مجموع ائتلاف با عملی کردن این راهبرد به ۲ هدف اصلی خود یعنی تعویق انتخابات و حفظ پست های کلیدی در ساختار قدرت دست می یابد و از بحران و ملتهب شدن کشور به بهترین شکل استفاده می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  14 8
  ایران باید بدونه عراق لبنان و غزه و فلسطین نیست بازیگران وسابقه تاریخی متفاوتی داره بنابراین راهبردی که در اون کشورها ممکنه موثر باشه نتایج کاملا معکوسی در عراق بجا می گزاره.
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   7 8
   علت اصلی مشکل قدیمی کمبود برق در عراق است و گویا صدام حسین هم بعد از دستگیری به آمریکایی ها گفته بود در عراق بیشتر در فصل گرما تظاهرات میشود .
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   6 10
   منشا فتنه ها در منطقه سفارت امریکا در عراق است
  • TR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   4 7
   بخدا قسم بعد اینکه جناب آقای رییسی رییس جمهور بشه و قیمت ها همین طوری بالا بره و مشکل برق ما هم برقرار باشه همین افساد طلبا باز قشون کشی خیابونی و فریاد وا اسفا سر میدن انقدر که حروم لقمه هستن
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   3 7
   ایران می دونه، شما ریشه مشکلات رو نگفتید، حضور نامشروع و غیرقانونی آمریکا.
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  16 10
  دوره فتنه است آری
  • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   5 2
   هر چی هست به تو ربطی نداره به خودشون ربط داره تو دلواپس مملکت خودت باش. عراق جنگ زده یک اپسیلون تورم نداره
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  28 12
  الکاظمی مهره و عامل اجرای فرامین آمریکایی هاست
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   9 8
   به تو چه
  • محمود رضا IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   3 4
   به ما مربوطه
 • SE ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  22 11
  یادتان هست دولت روحانی با امضای پروتکل پاریس تولید برق را کاهش داد، برق عراق را قطع کرد و سبب بحران برای عادل عبدالمهدی شد و او سرنگون شد و حالا الکاظمی شده مهره آمریکا؟
  • محمد IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   9 13
   معاهده پاریس هنوز انجام نشده است. من هم مثل تو اشتباه می کردم که دیدم خبرگزاری فارس توی یک تحلیل اثبات کرده که حتی به صورت پنهانی انجام نشده
  • به محمد SE ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   10 6
   پس عدم توسعه نیروگاههای فسیلی در ایران اتفاقی است؟ اینکه بقیه دنیا هنوز اجرا نکرده مهم نیست.
  • AT ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   0 2
   فکر کنم بیشتر به خاطر معاهده بی عرضگی بوده
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  22 20
  عراقی ها بالاخره میفهمن جمهوری اسللمی و حاج قاسم سلیمانی بهترین حامی آنها بوده اند
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  6 10
  آمریکا و دوستان باید متوجه شده باشند که با اتفاقات در فلسطین و حمایت جهانی دیگر آفاقی خاصه در کشورهای اسلامی در برابرشان نیست . جمعیت رای دهندگان سوری همه را به تعجب وا داشت .. فردا همین روند در عراق میتونه تکرار بشه .. مقاومت امروز افتخارش اینست که بر دلها حکومت میکند . و این از ایثارگری سرچشمه گرفته . مردم منطقه خصوصا متوجه هستند که قوت و قدرت در کجاست . در برابر ظلم ایستادن و وحدت در دفاع برای توفیق بیشتر و موثرتر . همین دشمنان را نگران ساخته و سعی بر برهم زدن و گل آلود کردن هستند . چون حرف حساب و قابل قبول و دفاعی ندارند . ق
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  11 10
  پشت پرده اش معلومه ،کاکا،اسرائیل است در کردستان،عراق پشت پرده اون هم عربستان.هیچ غلطی نمیتوانند بکنند.
 • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  4 16
  جمهوری اسلامی باید از طریق نیروهای نیابتی آروم کنه اوضاع رو
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  20 6
  قطع برق در ایران و عراق.چه نکته ای!!!
 • CA ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  11 4
  عراق شلوغه چون یه سری تروریست کثیف دارن روزنامه نگارها رو ترور میکنن،
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  21 14
  نه عربن نه عراقی برامم منم نیست چه اتفاقی میفته
 • محمد IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  2 7
  آماده باشید حالا که این راه کار در عراق جواب داده اصلاح طلبان حتما هر روز به بهانه ای شبیه مشکل را برای دولت بعدی ایران ایجاد خواهند کرد
 • MD ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  3 8
  اعتراضات عراق ارتباط مستقیم با انتخابات ایران دارد، از آنجا که دشمنان از انتخاب رئیس جمهور مورد علاقه خودشان ناامید شده اند میخواهند در حال اجرای برنامه های از پیش تعیین شده خود برای این وضعیت هستند. آنها اگر بخواهند در داخل اغتشاش ایجاد کنند و از یک کشور خارجی هم آنها را ساپورت مالی و نظامی نمایند, عراق بهترین گزینه است. همانطور که در ماههای اخیر شاهد بودیم که در عراق نیروهای داعش را دوباره ساماندهی کرده اند تا احتمالا در آینده نزدیک داعش دوباره خیز بردارد و اگر بتواند به مرزهای ما نیز برسد, این کار با حضور حشد الشعبی امکان پذیر نیست, و برای تحت فشار قراردادن حشد الشعبی نیز جنگ روانی و استفاده از افکار عمومی و شورشهای خیابانی بهترین گزینه است.
 • LB ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  9 8
  کاملا مشخصه که سرنخ شورشها دست کیه. در لبنان هم با افزایش قطعی برق، بالا رفتن قیمت ارز، حذف دلار حمایتی دولت، بحران بنزین، در حال کلید زدن شورش هستند. این خبرها را بگذارید کنار خبر کمک آمریکا به ارتش لبنان، حضور فرمانده ارتش لبنان در فرانسه و وعده محکم فرانسه و آمریکا برای کمک به ارتش لبنان برای حفظ ثبات (!!!!) در لبنان. کاملا مشخصه دارن زمینه شورش بعدی را آماده میکنند تا به حزب الله حمله کنند. کل مشکلات در همه این کشورها، به خاطر شکستن کم مقاومت و استقلال طلبان است و بردگی مجدد کشورها در برابر استکبار
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  11 7
  به ما چهچرا دخالت میکنید
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   4 8
   از عقل خالی هستی !!!!!! کشور همسایه ما هست که اگر بی تفاوت باشیم نسبت بهش یکی مثل صدام دوباره بشه رئیسش و دوباره جنگ و ناامنی برای ماااااااا البته فقط این یه گوشه کوچیک از مشکلاتی هستش که ممکنه ما رو درگیر کنه
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  3 6
  اینکه چه دولتی در ایران سر کار باشه خیلی در آرامش منطقه تاثیر خواهد داشت.
 • امیر IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  7 0
  ما هم داریم یواش یواش مثل اونا میشیم
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  1 8
  پرو شدن مفت خوردن یکی هم ازشون دفاع کرده بیشتر دنبال بی بندو بارین .....آمریکاهم حمایتشون میکنه
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  1 6
  ما انقلاب کردیم و در عرصه نظامی امنیت را برای خودمان و تا حدی برای عراق و سوریه و لبنان و غزه تامین شد. ای بزرگواران مشکلی که هست و رهبری ۱۰ سال است تاکید می کند و همین دستمایه آمریکا برای آشوب ها در ایران و عراق و لبنان و سوریه و افغانستان شده است مساله اقتصادی است و ضرب المثل معروف میگه " هر آنکه نان داد فرمان داد" برادران و خواهران عزیز جمهوری اسلامی فرصت بسیار بزرگ و زمین حاصلخیز آماده کشت است که هم آب دارد و هم زمین آماده کشت است و همه اینها خلاصه در یک کلمه می شود و آن " امنیت " است. پس از این فرصت برای انقلاب اقتصادی تلاش کنید و بدانید تا ده سال دیگر هم خودتان نفع می برید و هم کشورهای همسایه نفع می برند
 • محمود رضا IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  3 7
  دختر صدام و برانداز هاش و تفاله های حزب بعث رو فراموش نکنید اونا تا الان زیاد شلوغ کردن
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  4 6
  تا زمانی که پای آمریکا از اونجا قطع نشده این مشکلات ادامه خواهد داشت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس