کد خبر 1222049
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
اسماعیلی: قوه قضائیه در اجرا و نظارت بر نحوه برگزاری انتخابات مداخله‌ای ندارد

اسماعیلی گفت: برگزاری انتخابات به عهده وزارت کشور و هیئت‌های ارجاعی و نظارت بر انتخابات به عهده شورای نگهبان است و قوه قضائیه در فرایند اجرا و نظارت بر نحوه برگزاری انتخابات مداخله‌ای ندارد.

به گزارش مشرق، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه امروز (سه‌شنبه ۴ خرداد) در چهل‌وچهارمین نشست خبری خود با رسانه‌ها با تبریک سوم خرداد و سالروز ازادسازی خرمشهر گفت: این روز برگ زرینی در دفاع مقدس و استاوردی از شهدا و جانبازان و ازادگانو رزمندگام و مردان میدان ۸ شال دفاع مقدس که جهاد و شهادت را برای دفاع از ایران اسلامی برگزیدند و اجازه نداند وطن و هم وطنان ایران اسلامی اسیر دشمن باشند. یاد همه شهیدان شهیدان گمنان و شهدای غواص شهدای پازادسازی خرمشهر از شهید محمد جهان‌آرا تا سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم.

بیشتر بخوانید:

قوه قضائیه محل برخورد با مفسد است یا فساد؟

وی ادامه داد: پیروزی جبهه مقاومت در نبرد شمشیر قدس در دفاع از قبله اول مسلمانان مصداقی بود از دفاع از حرم الهی و دفاع از مردم مظلوم فلسطین و غزه و امتداد راهبردی آزادی خرمشهر دفاع از حرم و جبهه مقاومت و مکتب شهید شهید سلیمانی. این روزها ایران اسلامی مهیای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در برخی حوزه‌های انتخابیه می شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: انتخابات فرصت مناسبی است برای بازسازی ارکان اقتدار کشور و ایجاد تحول با اتکای بر سرمایه‌های داخلی کشور. انتخابات صحنه نقش‌آفرینی مردم در آینده سیاسی و اجرایی کشور است. حضور مردم مایه اقتدار و انتخاب مردم زمینه‌ساز تحول اجتماعی است. مردم به خوبی می‌دانند که برگزاری انتخابات به عهده وزارت کشور و هیئت‌های ارجاعی و نظارت بر انتخابات به عهده شورای نگهبان است و قوه قضائیه در فرایند اجرا و نظارت بر نحوه برگزاری انتخابات مداخله‌ای ندارد. 

اسماعیلی  ادامه داد: البته قوه قضائیه در موضوع انتخابات همانند دیگر موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به موجب قانون سه مأموریت مهم دارد؛ ۱- پیشگیری از وقوع جرم ۲- رسیدگی به جرائم و تخلفات احتمالی و ۳- نظارت بر حسن اجرای قانون در دستگاه‌های اجرایی و به همین منظور و بر اساس بخشنامه ریاست قوه قضائیه، در سراسر کشور ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی تشکیل و با تعیین شعب و قضات ویژه وظایف این قوه با مراقبت و دقت‌های لازم در حال اجراست. ما به عنوان قوه قضائیه رعایت و التزام به قانون و اخلاق را به همه نامزدها و ستادها و هواداران آنها و به تمام شهروندان توصیه می‌کنیم.

وی افزود: انتخابات پرشور در فضای سلام رقم خواهد خورد و حضور مردم و رقابت سالم داوظلبان و تأمین امنیت برگزاری انتخابات توسط متولیان حوزه امنیت زمینه‌ساز یان خواهد بود که در ۲۸ خرداد امسال انتخابات را به نحو شایسته‌ای شاهد خواهیم بود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در آستانه سالگرد ارتحال امام راحل قرار داریم. شخصیت بی‌نظیری که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی ۱۴ خرداد سال گذشته، امام ما شخصیتی تحول‌خواه و تحول‌آفرین بودند. امام یک فرمانده بزرگ میدان بود که در دوران حیات با برکت خویش تحولات شگرفی در جامه ما رقم زد و تحول مبتنی بر مکتب امام جامعه و ملت را از روحیه خمودگی و تسلیم به تحرک میدان‌داری و مطالبه‌گری مبدل ساخت. تحول مبتنی بر مکتب امام راحل جامعه ما را از احساس حقارت و ناتوانی به احساس عزت و اعتماد به نفس رساند. خرسندیم که قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در دوره اخیر که دوره تحول است، توانسته با الهام از مکتب امامین انقلاب در عرصه‌های مختلف قضائی و اداری و حمایت از تولید و کارآفرینی و مبارزه با فساد تحولاتی را ایجاد و تداوم آن را برای آینده ریل‌گذاری کند.

اسماعیلی ادامه داد: امروز بر اساس آنچه وعده داده بودم در جلسات سخنگویی، برخی عملکردهای قوه قضائیه را اعلام می‌کنم.در حوزه معاونت حقوقی قوه قضائیه با رویکرد اصلاح فرآیندها و اتقان در دادرسی و رفع اطاله و مبتنی بر برنامه‌های حولی این قوه در سال ۱۳۹۹ شاهد اقدامات مؤثر و اثرگذار بودیم. در این معاونت در سال ۱۳۹۹ چند آیین‌نامه و بخشنامه تدوین شده که بخش قابل توجهی از آنها نهایی شده و برخی در فرآیند تصویب نهایی در دولت و مجلس قرار دارد.

وی افزود: تعدادی از این لوایح و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه شامل لایحه حفظ صیانت و کرامت و تأمین امنیت بانوان؛ موضوعی که خواست جامعه بانوان ایران اسلامی بود تا سازوکارهای قانونی در جهات صیانت از آنها فراهم شود. قوه  قضائیه این لایحه را در فرصتی کوتاه تدوین و نهایی کرد و به دولت فرستاد و در دولت نهایی شده وامروز در مجلس مطرح رسیدگی است که یک فوریت آن به تصویب رسیده و از نمایندگان درخواست می‌کنم که در فرآیند تصویب آن تسریع کنند. لایحه اصلاح قانون شوراهای حل اختلاف که شوراها ممحض می‌شود در حوره صلح و سازش و تعیین و تکلیف می کنند وضعیت جمع کثیری که در شوراهای حل اختلاف همکاران افتحاری ما بودند و وضعیت امنیت شغلی آنها تعیین شده که در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان بازگردانده و در مجلیس رفع ایراد می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: علاوه بر لوایح که نیازمند فرآیند تصویب در دولت و مجلس است، اسناد و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه و بخشنامه‌هایی که به موجب قانون مرجع تصویب آن خود قوه یا دولت بوده در دستور کار بوده مانند سند امنیت قضائی که تدوین و ابلاغ شد. سند تحول قضائی که مبتنی بر رهنمودهای رهبری بود و نسخه ارتقا یافته آن ابلاغ شد. دستورالعمل ساماندهی اوقات رسیدگی، مقابله با ترک فعل مدیران و رسیدگی به ترک فعل ها که با اقبال افکار عمومی جامعه مواجه شد و دستورالعمل نحوه رسیدگی به جرائم سیاسی که زمینه اجرای قانون رسیدگی به جرام سیاسی را ایجاد کرد. انتشار آرا و برگزاری علنی دادگاه ها که هفته گذشته به تصویب ریاست قوه قضائیه رسید. بخشنامه مربوط به نحوه وصول مطالبات بانکی که این مطالبات صرفاً بر اساس میزان سود مصوب بانک مرکزی در دادگاه‌ها خواهد بود.

اسماعیلی گفت: علاوه بر این معاونت حقوقی در جهت قانونمند شدن فرآیند دادرسی مرجع صدور نظریات مشورتی است که در سال ۱۳۹۹ بیش از ۲ هزار استعلام از مراجع قضائی را دریافت کرد و ۱۳۳۷ نظریه مشاورتی قضائی در اختیار همکاران قضائی شده است. تمام نظریات مشورتی که بیش از ۱۱۸۰۰ نظریه است در وبسایت این معاونت در معرض دسترسی پژوهشگران و حقوقدانان و دانشجویان  است. بیش از ۶۰ پژوهش قضائی انجام شده و ۱۸ مورد از قوانین مهم کشوری ما در معاونت حقوقی قوه قضائیه تنقیح شده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در سازمان قضائی نیروهای مسلح کاهش زمان رسیدگی و اطاله دادرسی به میزان ۷ درصد را شاهد بودیم و کاهش ۴ درصدی رسیدگی به پرونده‌های قدیمی داشته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 3
  • غیر قابل انتشار: 0
  • مجید IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
    0 0
    خودت هم باور میکنی؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس