اخبار ویژه روزنامه‌ها نمایه

در حالی که طیفی از اصلاح‌طلبان به حمایت از نامزدهای نیابتی مانند علی لاریجانی تمایل دارند، یک فعال اصلاح‌طلب گفت: کاندیدای نیابتی، به طور کامل جبهه اصلاحات را از بین می‌برد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

منتجب‌نیا: مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند/ ریزش یک میلیون واحدی یعنی «اوج بورس»؟!/ درآمد استخراج بیت کوین در ایران؟

کیهان

القدس العربی: ایران ضربات سختی به اسرائیل زد

یک روزنامه منطقه‌ای عرب زبان نوشت، ضربات مقاومت فلسطین به اسرائیل، اقتدار منطقه‌ای ایران را نشان داد.

روزنامه القدس العربی در گزارشی نوشت: ضربات اخیر مقاومت فلسطین به اسرائیل نشان داد که ایران تا چه اندازه در افزایش قدرت گروه‌های مقاومت در منطقه موفق عمل کرده است. در همین زمینه روجر بویس در روزنامه انگلیسی خاطر نشان می‌کند: اسرائیل‌اشتباه کرد و در همان دامی افتاد که خود آن را به وجود آورده بود و موشک‌ها به طور غیرمنتظره از نوار غزه به سوی اسرائیل (سرزمین‌های‌اشغالی) شلیک شدند. همچنین اعتراضات در سراسر کرانه باختری شعله‌ور گردید و از یک انتفاضه جدید سخن به میان آمد و بر اساس یک پیش‌بینی واقعی «معامله قرن» «دونالد ترامپ» قبل از شکوفا شدن نابود خواهد شد.

مقاومت فلسطین چند هزار موشک را به سوی شهرهای مختلف از جمله تل آویو شلیک کرد و فضایی از رعب و وحشت ایجاد کرد... ویدیویی در سطح گسترده منتشر شد. این ویدئو یک مرد فلسطینی را نشان می‌دهد که در هنگام شلیک موشک‌های مقاومت از غزه به سوی سرزمین‌های‌اشغالی فریاد می‌کشد، «یا لثارات سلیمانی»، «یا لثارات قاسم» و «بسم الله قاصم الجبارین». انتشار این ویدئو باعث شد تا پرونده موشک‌های موجود در اختیار دو جنبش حماس و جهاد اسلامی و نقش ایران در این پرونده بار دیگر در مطبوعات اسرائیل مطرح شود.

روزنامه «جروزالم پست» گزارشی در ارتباط با زرادخانه موشکی جنبش مقاومت اسلامی حماس و تشکیلات جهاد اسلامی در فلسطین منتشر کرد و نوشت: ارزیابی سازمان اطلاعات اسرائیل نشان می‌دهد که حماس ده‌ها نوع موشک با برد بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در اختیار دارد که می‌توانند بخش اعظم اسرائیل را پوشش دهند و جهاد اسلامی نیز تعداد اندکی موشک‌های «براق ۱۰۰ » را در اختیار دارد که برد آنها بیش از ۱۰۰ کیلومتر است. حماس همچنین صدها موشک در اختیار دارد که برد آنها بین ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر است و می‌توانند سه هدف مهم یعنی تل‌آویو و شهرهای در مسیر آن و فرودگاه «بن گوریون» و بیت المقدس را مورد هدف قرار دهند. جهاد اسلامی نیز تعداد اندکی موشک «براق ۷۰ » با برد مشابه در اختیار دارد. بر اساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل، انبارهای موشکی حماس دربردارنده ۵ تا ۶ هزار موشک کوتاه برد است.

برای مراکز تصمیم‌گیری اسرائیل، نقش ایران در پیشبرد توان همپیمانان منطقه‌اش در زمینه ساخت و پیشبرد سامانه‌های موشکی آشکاراست. «عاموس هرئیل» در روزنامه «هاآرتص» یادآور شد، ایران به پیشرفت نمایانی در پیشبرد صنایع تسلیحاتی خود و ساخت راکت‌ها و موشک‌های دقیق و بالستیک و پهپاد دست یافته است.

هرئیل افزود: نهادهای اطلاعاتی اسرائیل هم‌اکنون شاهد خیزش قابل توجهی در توان ایران در زمینه‌های گوناگون هستند. وی همچنین به یگان ۳۴۰ متعلق به نیروهای سپاه قدس‌اشاره کرد که در زمینه بحث و بررسی و پیشبرد خدمات ارائه شده به تمامی گروه‌های مسلح همپیمان تهران مشغول فعالیت است. رهبران ایران در نظر دارند که هر یک از این گروه‌ها بتوانند در کشور خود در زمینه تولید مواد مورد نیاز خویش به خوکفایی برسند به گونه‌ای که دیگر نیازی به ارسال سلاح نداشته باشند، زیرا چنین توانی در کمتر قابل شناسایی است.

اصلاح‌طلبان وقت تلف می‌کنند احتمال پیروزی رئیسی بسیار بالاست

یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید؛ پرونده اصلاح‌طلبان بسته شده و کسی در انتخابات به آنها رأی نخواهد داد؛ آنها وقت خود را تلف می‌کنند.

صادق زیباکلام ضمن اظهاراتی در پیام‌رسان کلاب هاوس گفت: من معتقدم که قطعاً آقای رئیسی پیروز این انتخابات می‌شوند، ایشان یقیناً سبک و سنگین کردند و بررسی‌هایشان نشان داده است که شانس‌شان برای پیروزی بسیار بالاست. ایشان قطعاً به این نتیجه رسیدند که پیروز می‌شوند و این اتفاق برایشان یک اعتبار است.

زیباکلام تأکید کرد: من پیروز این انتخابات را آقای رئیسی می‌دانم. به این خاطر تعجب کردم که آقای دکتر لاریجانی ثبت‌نام کردند، چون با حضور آقای رئیسی هیچ شانسی برای دیگر کاندیداها وجود ندارد.

وی گفت: در مورد اصلاح‌طلبان، ثبت‌نام آقای تاج‌زاده یک موجی در بدنه اجتماعی‌شان به وجود آورد. یک اقلیتی در کلاب‌هاوس می‌گفتند که با تأیید صلاحیت آقای تاجزاده ممکن است در انتخابات شرکت کنند. در روم تشکیل شده با حضور آقای تاجزاده از ایشان سؤال شد که در صورت رد صلاحیت، از فرد دیگری حمایت می‌کنید یا نه، آقای تاجزاده پاسخ قطعی به این سؤال ندادند.

وی گفت: پرونده اصلاح‌طلبان بسته شده و آنها وقتشان را تلف می‌کنند. کسی به این گروه رأی نخواهد داد و رقابت در اردوگاه اصولگرایان باقی می‌ماند.

وی گفت: من خیلی شانس زیادی برای آقای لاریجانی نمی‌بینم، دلم می‌خواست که از آقای لاریجانی می‌پرسیدم به چه امیدی در انتخابات شرکت کردند؟ پیروزی آقای رئیسی را در رقابت با آقای لاریجانی که اصلی‌ترین رقیب‌شان است یک جورهایی قطعی می‌بینم.

اظهارات لاریجانی معطوف به آخرین نظرسنجی‌هاست؛ چنان که در نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایسپا (نزدیک به دولت در هفته آخر اردیبهشت)، آقای رئیسی 36/7 درصد رأی داشته و آقایان جهانگیری، لاریجانی و پزشکیان، به ترتیب، 1/6 درصد، 3/5 درصد و 2/1 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را حائز شده‌اند.

ریزش یک میلیون واحدی یعنی «اوج بورس»؟!

ادعای آقای روحانی درباره بورس، آن هم در ایامی که بورس با شدیدترین ریزش‌ها مواجه شده، اعتراض مطبوعات حامی و منتقد دولت را برانگیخت.

روزنامه جهان صنعت در این زمینه نوشت: همزمان با سخنان آقای روحانی مبنی بر اینکه «بازار سرمایه را به اوج رساندیم»، شاخص کل بورس بیشترین ریزش از ابتدای سال جاری را تجربه کرد. این افت تاریخی همچنین با بزرگ‌ترین عقبگرد شاخص هم‌وزن طی سه ماه گذشته همراه شد.

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، بازار این‌گونه ادعاها دوباره داغ شده و صحبت‌هایی از قبیل حل سه روزه مشکل بورس و... مطرح می‌شود. این در حالی است که التهاب‌آفرینی‌های تازه در زمین بازار سرمایه نتیجه‌ای جز بی‌رمق‌تر شدن معاملات بازار و افزایش ترس سهامداران از سرنوشت بورس به‌دنبال نداشته است. نمونه آن نیز شدت گرفتن خروج پول حقیقی از بازار طی هفته‌های اخیر، افت 18 هزار واحدی شاخص کل و تداوم فشار فروش در سه‌چهارم سهم‌های بازار بوده است به نحوی که ارزش معاملات خرد سهام طی اردیبهشت‌ماه، به سطح پاییز سال 98 بازگشته است.

تحلیلگران بازار سرمایه همواره دخالت‌ها، دستکاری‌ها و اظهارنظرهای غیرکارشناسی و سودجویانه برخی مقامات را از دلایل مهم سقوط بورس در سال گذشته و عدم بازگشت به وضعیت متعادل ارزیابی می‌کنند. با این حال ادعاها درباره بازار سرمایه تمامی ندارد.

در همین حال وزیر اقتصاد هم اظهار کرده بود زیرساخت‌های بازار بورس امروزه تحول اساسی پیدا کرده و قابلیت‌های آن گسترده شده است.

روحانی و دژپسند در حالی این اظهارات را بیان کرده‌اند که دولت به عنوان مقصر اصلی افت و خیزهای پرشتاب و زیان‌بار بازار سرمایه شناخته می‌شود و صاحب‌نظران اقتصادی پیش از این با بررسی جوانب مختلف رفتارهای دولت در قبال بازار سرمایه نسبت به پیامدهای آن هشدار داده بودند. اهالی بازار سرمایه بر این باورند که دولت پس از دخالت و بهره‌برداری از این بازار آن را به حال خود رها کرده و در حمایت از بورس و سهامداران متضرر آن تنها به سر دادن شعار بسنده کرده است.

در همین حال روزنامه خراسان نیز در گزارشی تاکید کرد: در روزی که بازار بورس، افت 18 هزار واحدی شاخص سهام را تجربه کرد، آقای روحانی گفت بازار بورس را به اوج رساندیم، حال یک فراز و نشیبی هم دارد(!)

عملکرد دولت در بورس و اشتباهات فاحش در دوره‌های حساس مثل تغییر مدیرعامل در انتهای سال 98، موج‌سواری بر رشد افسارگسیخته در نیمه اول 99 و دعوت از مردم برای حضور در بورس در تابستان 99 که بازار در قله خود قرار داشت، ناهماهنگی، بی‌تدبیری در آزادسازی سهام عدالت، مداخله در بازار در روزهای اوج و بی‌عملی در روزهای افت شدید، بر همه واضح است و اظهارات رئیس‌جمهور در دفاع از عملکرد دولت را باید در زمین‌ بازی‌های سیاسی در آستانه انتخابات و پاسخ به انتقادات تفسیر کرد. وگرنه بعید است خود دولتی‌ها هم بتوانند از آنچه رئیس‌جمهور می‌گوید، دفاع کنند.

به گزارش خراسان، اظهارات عجیب روحانی درباره بورس، واکنش‌های فراوانی را در فضای مجازی برانگیخت. کاربری نوشت: لطفا نمودارهای بورس را چپه در دست نگیرید. کاربر دیگری نوشت: جناب روحانی سقوط یک میلیونی شاخص بورس را می‌فرمایند نشیب!

خراسان در پایان نوشت: واقعیت این است که اکنون به جبران همین زیان تحمیل شده به سهامداران به‌طور رسمی از جیب همه مردم و به قیمت افزایش نقدینگی، در حال تزریق پولی به بورس هستیم که معلوم نیست، بتواند شاخص کل را تکان جدی دهد. بدتر از این، اعتمادسوزی است که عده‌ای را به سمت بازار رمزارزها سوق داده، با معاملات روزانه تا 5 هزار میلیارد تومان عملا موجب خروج سرمایه از کشور شده است.

روزنامه وطن‌ امروز هم اظهارات آقای روحانی را «نمک به زخم سهامداران» توصیف کرد و نوشت: بورس از زمان دعوت روحانی از مردم به بورس، یک میلیون واحد ریزش داشته است.

روحانی در حالی مدعی شده دولت او بازار سرمایه را به اوج رسانده که از مرداد سال 99 سهامدارانی که به دعوت شخص روحانی وارد این بازار شده‌اند، حداقل 80 درصد سرمایه‌شان را از دست داده‌اند.

به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی و ناهماهنگی‌های کابینه اقتصادی او، بازار سرمایه ریزش بی‌سابقه‌ای را در تاریخ به ثبت رساند و شاخص از بالای 2 میلیون به مرز یک میلیون رسید. همزمان سهام سهامداران خرد هم با ریزش 80 درصدی همراه شد و در نهایت شد آنچه نباید می‌شد. در واقع عده زیادی با اعتماد به دولت روحانی سرمایه‌های اصلی زندگی‌شان را از دست دادند.

سرمایه‌های مردم در حالی در بازار سرمایه سوخت که گفته می‌شود هدف دولت از دعوت مردم برای ورود به این بازار، تامین کسری بودجه بوده و بعد از آنکه پول زیادی در این محل به دست آورد، رسما بازار سرمایه را رها کرد.

منتجب‌نیا: مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند

در حالی که طیفی از اصلاح‌طلبان به حمایت از نامزدهای نیابتی مانند علی لاریجانی تمایل دارند، یک فعال اصلاح‌طلب گفت: کاندیدای نیابتی، به طور کامل جبهه اصلاحات را از بین می‌برد.

رسول منتجب‌نیا دبیر حزب جمهوریت که مدتی است روابطش با جبهه اصلاحات شکرآب است، به روزنامه آرمان گفت: اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع ساز تلاش می‌کنند که به وحدت برسند و چهره‌های قابل توجهی هم در این جریان کاندیدا هستند. با این حال گروه‌ها و احزاب هر کدام تلاش می‌کنند که کاندیدا یا کاندیداهای خود را در آن نهاد جا انداخته و حمایت اصلاح‌طلبان را جلب کنند. من همیشه تاکید داشتم که اصلاح‌طلبان به وحدت برسند اما نه به وحدت نامبارک و وحدتی که به زیان مردم است. این وحدت در صورتی می‌تواند به سود مردم، اصلاحات و نظام باشد که فرد اصلح را انتخاب کنند. یعنی واقعا به دور از فشارها و برنامه‌هایی که گاهی ریخته می‌شود و عوامل دیگر عمل کنند. مثلا اگر 10 نفر اصلاح‌ طلب وجود دارد ببینند کدام یک صلاحیت بیشتری دارد و برای جامعه مفیدتر است. این نباشد که هر یک از احزاب به طور حزبی عمل کنند و کاندیدای خود را مطرح کنند و به نهاد اجماع ساز برای تایید و معرفی وی فشار بیاورند. ولو اینکه طرف اصلح نباشد و در میان مردم نیز موقعیت نداشته باشد.

وی افزود: اکنون مردم ناراضی هستند و نارضایتی‌ آنها از سیاست‌های دولت است و باید توجه داشته باشیم که کاری نکنیم مردم بیشتر از اصلاح‌طلبان عصبانی شوند. باید افرادی انتخاب شوند که حرف جدید و طرح نویی داشته باشد و جامعه ذهنیت منفی نسبت به آنها نداشته باشد. من تاکید می‌کنم که اصلاح‌طلبان سراغ کاندیداهای نیابتی نروند چرا که آبرو و حیثیت خود را برای همیشه از دست خواهند داد. مبادا به این جمع‌بندی برسند که چون تعداد قابل توجهی کاندیدای اصلاح‌طلب دارند آنها را کنار گذاشته و به سراغ گزینه دیگری بروند. این نهایت ضعف و ذلت اصلاح‌طلب‌هاست. ما دو دوره چوب حمایت از کاندیدای نیابتی را خوردیم و اکنون هم ضربه‌ای که اصلاح‌طلبان از جامعه می‌خورند به خاطر همین مسئله است. تازه آقای روحانی فردی نبود که اصولگرای محکمی باشد و ادعای اصولگرایی هم نمی‌کند اینجور با ما برخورد کرد. حال اگر کاندیدایی اصولگرا باشد و سابقه اصولگرایی و برخورد شدید و تند با اصلاح‌طلبان داشته باشد نباید تمام حیثیت و سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبی را در سبد فردی بریزیم که نه تنها اصلاح‌طلب نیست بلکه اعتقادی هم به اصلاح‌طلبی ندارد. این واقعا خطر بزرگی است که در صورت رفتن به سمت آن قطعا و مسلما مردم و طرفداران اصلاح‌طلبان آن را نخواهند بخشید.

وی درباره نامزدی جهانگیری هم گفت: البته در این شرایط نباید به نقد پرداخت ولی باید به این‌اشاره کنم که قطعا و مسلما آنهایی که از دولت ناراضی هستند کسانی که با آقای روحانی بودند را جدا و تفکیک نمی‌کنند. کما اینکه امروز چوبی که اصلاح‌طلبان از مردم می‌خورند به دلیل حمایت از آقای روحانی است. مگر می‌شود کسی کارهای دولت را در اختیار داشته باشد و مردم نیز از دولت ناراضی باشند اما او آسیبی نبیند؟ حملات و هجمه‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد به همین دلیل است که مردم نمی‌توانند تفکیک کنند و جای تفکیک هم نیست. بالاخره سیاست مجموعه دولت یک امر مشخصی بوده و نه آقای جهانگیری بلکه دیگر آقایان نیز کاندیدا می‌شدند همین اوضاع بود. بالاخره اکثریت مردم ناراضی هستند ولی این نارضایتی ضربه می‌زند و دوستانی که تصمیم گیری می‌کنند باید به این مسئله توجه داشته باشند که تعلقات جبهه‌ای و حزبی باعث نشود، شکست بخوریم.

منتجب‌نیا: مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند/ ریزش یک میلیون واحدی یعنی «اوج بورس»؟!/ درآمد استخراج بیت کوین در ایران؟

ایران

علم‌الهدی: کسانی که می‌گویند در انتخابات شرکت نکنید، کافرند

خبر اول اینکه، امام جمعه مشهد گفت: عده‌ای می‌گویند دولتی را انتخاب کنید که با دنیا تعامل داشته باشد. اما مردم بدانید که دنیا فقط امریکا و اروپا نیست. امریکا و اروپا یک جریان استکباری استعمارگر است و همه جهان این واقعیت را فهمیده است. تقابل با امریکا و اروپا، تقابل با ظالم است و باید با آن‌ جنگید.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید احمد عدم‌الهدی در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد با اشاره به وجود مشکلات معیشتی در کشور، افزود: رئیس جمهور بعدی باید بتواند کشور را با وجود چنین مشکلاتی اداره کند. اگر شما مردم واقعاً می‌خواهید در حل این مشکلات اقتصادی موفق باشید، باید کاری کنید که در فتح خرمشهر صورت گرفت. علم‌الهدی با بیان اینکه کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند، کافرند، گفت: ۴۲ سال مردم ما پای انقلاب ایستادگی کردند و عزتشان بر دنیا تثبیت شد و امروز این دنیای استکبار است که در برابر ما مستأصل شده است. چرا ما باید ناامید باشیم؟ ما امیدواریم اما این امیدواری باید با حرکت در راه خدا همراه باشد.

ادعای جدید نتانیاهو علیه ایران

  خبر دیگر اینکه، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران پهپادی مسلح را به اراضی اشغالی ارسال کرده بود. به گزارش ایسنا، به نقل شینهوا، بنیامین نتانیاهو، روز پنجشنبه در کنفرانس با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان مدعی شد که ایران «پهپادی مسلح را از عراق یا سوریه به اسرائیل ارسال کرده بود». این مقام صهیونیستی همچنین ادعا کرد که این ‌پهپاد در مرز «اسرائیل و اردن» سرنگون شده است. نتانیاهو البته تکه‌ای از این پهپاد ادعایی را نیز در مقابل دوربین خبرنگاران به نمایش گذاشت.

امریکا: احیای برجام به نفع منطقه است

  شنیدیم که، فرستاده ویژه امریکا در امور یمن گفت که بازگشت متقابل به اجرای مفاد برجام در راستای منافع هر دو طرف (امریکا و ایران) و همچنین به نفع ثبات منطقه‌ای است.
به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «تیم لندرکینگ» در پاسخ به این پرسش که آیا موفقیت در مذاکرات برجامی در وین می‌تواند به حل مناقشه یمن کمک کند یا خیر، گفت: «همان‌طور که می‌دانید، امریکا برای حل مشکلاتی که مانع بازگشت متقابل به برجام با ایران است، با شرکای چینی، روس و اروپایی در مذاکرات شرکت می‌کند. معتقدیم که چنین اقدامی هم پاسخگوی منافع تهران و واشنگتن و هم در راستای ثبات منطقه‌ای است». لندرکینگ افزود: «قصد داریم به رایزنی‌های فشرده با شرکای منطقه‌ای خود درباره ایران ادامه دهیم، ما همچنین از گفت‌وگو بین کشورها در راستای امنیت و ثبات منطقه‌ای حمایت می‌کنیم».

ادعای تماس انصراف با نامزدهای شوراها

با خبر شدیم که،  سخنگوی جبهه اصلاحات ایران مدعی شد: با خبر شدم، از هیأت نظارت شهرستان تهران با تعدادی از نامزدهای شورای شهر تهران تماس گرفته شده، آنها را احضار کرده و گفته‌اند یا انصراف می‌دهید یا رد صلاحیتتان می‌کنیم.
به آنها گفته شده پرونده شما امنیتی است. به گزارش ایلنا، آذر منصوری گفت: خوشبختانه وزارت کشور به صراحت با موضوع تماس هیأت نظارت با برخی از نامزدهای شورای شهر تهران مخالفت کرده است. انتظار می‌رود وزارت کشور بر نظر خود بایستد و به این اقدامات خلاف قانون تن ندهد.

کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان وجود ندارد

  دست آخر اینکه،  رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: باید به خانواده‌ها تأکید شود که کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان وجود ندارد. به گزارش ایرنا، نصرالله پژمانفر، نماینده اصولگرای مشهد در نشست قرارگاه مواسات و همدلی استان خراسان رضوی برای راه‌اندازی مرکز مردمی «نفس» به منظور جلوگیری از سقط جنین‌های سالم توسط والدین شرعی در روز ملی جمعیت افزود: فرهنگ اشتباه گذشته که فرزند کمتر را مساوی با زندگی بهتر تعریف می‌کرد هنوز در جامعه رواج دارد و شاهد هستیم که بسیاری از افراد مشکل مالی و مسکن ندارند ولی برای ازدواج هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند و به همین دلیل برای تغییر نگرش به کار فرهنگی نیاز است.
وی با اشاره به طرح تعالی جمعیت در مجلس افزود: در این طرح موانع جوانان برای تشکیل خانواده و فرزندآوری از جمله سربازی، تحصیل، مسکن و اشتغال مورد توجه قرارگرفته است و بر همین اساس کف حقوق سربازان در بودجه امسال بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

منتجب‌نیا: مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند/ ریزش یک میلیون واحدی یعنی «اوج بورس»؟!/ درآمد استخراج بیت کوین در ایران؟

آرمان

شهرام جزایری در زندان است!
وکیل شهرام جزایری درباره آخرین وضعیت موکلش اظهار کرد: موکل بنده هنوز در زندان است و طی روزهای اخیر مشمول مرخصی نشده‌ است. لعیا باقری در پاسخ به این سوال که جزایری به چه دلیل در زندان است گفت: او هم‌اکنون به دلیل یک پرونده مالی در زندان است. این پرونده در گذشته هم جاری بوده و اکنون برای آن اجرائیه جدید صادر شده که در رابطه با تسهیلات دلاری است که جزایری دریافت کرده بود.
 
پایان تجمع کارگران معدن آسمینون
رئیس سازمان صمت جنوب کرمان گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته کارگران معدن آسمینون بعد از ۷۲ ساعت به تجمع اعتراض‌آمیز خود پایان دادند. مسلم مروجی‌فرد  با اعلام این خبر از تلاش‌های استاندار کرمان، مسئولان قضایی، امنیتی و نماینده مردم ۵ شهرستان جنوب کرمان در مجلس در حمایت از حقوق کارگران تقدیر کرد و افزود: با طرح طبقه‌بندی مشاغل بین کارگران و کارفرما مشکل ایجاد شده بود که شرکت هم با اعلام کمبود سیمان و افزایش حقوق دولتی از اول فروردین ۱۴۰۰ معدن را تعطیل کرد.
 
بازداشت اعضای 3 شبکه جاسوسی
مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در ۵۸ روز گذشته اعضای سه شبکه جاسوسی که برای ضربه زدن و نا امن کردن ایران وارد کشور شده بودند، شناسایی و منهدم شده‌اند. وی ادامه داد: همچنین سه تیم تروریستی داعش و سَلَفی نیز که برای خرابکاری وارد کشور شده بودند، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر، شناسایی و منهدم شدند.
 
بازداشت ۲ عضو شورای صباشهر
دادستان عمومی و انقلاب شهریار اظهار کرد: ۲ تن از اعضای شورای شهر صباشهر با توجه تخلفات مالی بازداشت شده‌اند. حمید عسگری‌پور افزود: تحقیقات تکمیلی در خصوص این پرونده ادامه دارد. صباشهر واقع در جنوب‌غربی شهرستان شهریار با جمعیتی بالغ بر ۵۴ هزار نفر دارای شورایی ۷ نفره بوده که در سال ۹۷ نیز، ۲ تن از اعضای شورای دوره پنجم به اتهام ارتشا از حضور در شورا تعلیق شده‌اند که پس از ۲ سال به شورا بازگشته‌اند.
 
رفع تصرف زمین میلیاردی
فرمانده انتظامی آستانه‌اشرفیه از رفع تصرف ۳۵۰ متر مربع از زمین‌های ملی در یکی از روستاهای ساحلی بخش بندر کیاشهر خبر داد. سرهنگ حمید محمدی‌نسب گفت: فردی ۳۵۰ متر مربع از زمین‌های ساحلی را به صورت غیرقانونی با سیم‌خاردار و پرچین محصور کرده بود که با حکم قضایی رفع تصرف شد. وی از معرفی متهم ۴۸ ساله این پرونده به مرجع قضائی خبر داد و افزود: کارشناسان ارزش زمین رفع تصرف شده را ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کردند.
 
 بازداشت دوست صمیمی برانکو
سرمربی پیشین النصر و الهلال عربستان به خاطر اختلاس ۱۸ میلیون دلاری در دوران حضورش در دینامو زاگرب بازداشت شد. دادستانی عالی کرواسی چند وقت پیش زوران مامیچ و برادرش را متهم به اختلاس ۱۸ میلیون دلاری از فروش بازیکنان دینامو زاگرب از جمله لوکا مودریچ به تاتنهام کرد و به همین خاطر دستگیری آنها را خواستار شد. مامیچ از کرواسی فرار کرد. پلیس بوسنی این مربی را که به ۴ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده دستگیر کرده است.
 
۲۵ سال حبس در انتظار دکترِ مارادونا
کمتر از شش ماه پس از مرگ دیگو مارادونا، دادستان عمومی اتهامات قتل عمد را علیه تیم پزشکان و پرستاران اسطوره آرژانتین مطرح کرد. روزنامه لاناسیون و ایستگاه تلویزیونی TN با استناد به محافل قضایی، لئوپولدو لوک پزشک شخصی مارادونا، رآگوستینا کوزاچوف، روانپزشک او و چندین پرستار را در مرگ او مقصر دانسته‌اند. مارادونا در ۲۵ نوامبر سال ۲۰۲۰ در ۶۰ سالگی در یک مجتمع مسکونی خصوصی در شمال بوئنس‌آیرس بر اثر حمله قلبی درگذشت.


واکنش تلویحی به ادعای پرس تی وی
در حالی که شبکه «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان صداوسیما امروز مدعی شده «آمریکا قصد لغو کامل تحریم‌های نفتی، بانکی، مالی و انرژی را ندارد و دستورالعمل آن صرفا توقف موقت این تحریم‌هاست، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در توئیتر خود نوشت: مذاکرات وین برای احیای برجام پیشرفت‌های مناسبی داشته است. تلاش تیم مذاکره‌کننده با نگاه معطوف به منافع ملی تا حصول نتیجه و احقاق حقوق ملت بزرگ ایران ادامه خواهد داشت.
 
تکذیب ترور مقام بلند پایه ارتش
یک مقام آگاه در ارتش اخبار منتشر شده درباره ترور سرتیپ بیژن ساعدی فرمانده دانشگاه پدافند هوایی را تکذیب کرد. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های معاند با انتشار مطالبی کذب اعلام کردند که امیر سرتیپ بیژن ساعدی فرمانده دانشگاه پدافند هوایی در قصر فیروزه تهران حین تردد با خودروی شخصی توسط ۲ موتور سوار مسلح مورد تهاجم قرار گرفته و از ناحیه کتف و کبد به‌شدت مجروح شده و هم اکنون نیز در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است.


انتقاد فریدون عباسی به رئیسی
فریدون عباسی دوانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت :احمدی نژاد هم هموطن ما است و او هم مانند بنده و مانند دیگران می‌تواند بیاید و در انتخابات شرکت کند و شرایط را شورای نگهبان، بررسی کند و نظرش را بدهد. بنده این نظر را نداشتم و اعتقادم به این است که هر کسی رفت و داوطلب و انتخاب شد در شغلی که دارد آن هم در حد رئیس قوه آنجا بماند و اجازه دهد افرادی که کار اجرائی بیشتر و کار مدیریتی کرده اند و کار علمی کرده اند و می توان از توان و تخصص آنها استفاده کرد، به میدان بیایند.
 
درآمد استخراج بیت کوین در ایران؟
رویترز نوشت: مطالعات جدید نشان می‌دهد استخراج بیت کوین در ایران باعث شده تا یک مسیر جدید برای پرداخت پول کالاهای وارداتی و صادراتی برای کشورمان باز شود. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد، در حال حاضر حدود ۴.۵ درصد از کل استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می‌شود.الیپ تیک، موسسه فعال در حوزه فناوری بلاک چین، می گوید: روند استراج بیت کوین به ایران این فرصت را داده که صدها میلیون دلار درآمد داشته و از آن برای واردات و صادرات کالاها استفاده کند و از تأثیر تحریم‌ها بکاهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 3
  • علی تهرانی IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
    5 0
    درود به آقای منتجب‌نیا که گفتند ، مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس