کد خبر 1217768
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۵
هاشمی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: ضعیت اتوبوسرانی در همه کلانشهرها به ویژه در تهران از مترو هم بدتر است؛ ۶۰ درصد اتوبوس هایی که مربوط به بخش خصوصی بوده قرارداد ۱۰ ساله شان به پایان رسیده است.

به گزارش مشرق، سید مناف هاشمی در مراسم بهره برداری از ایستگاه های اقدسیه و مرزداران واقع در خط ۳ و ۶ متروی تهران، اظهار کرد: برخی می گویند این پروژه‌ها در دوره قبلی ۹۹ درصد پیشرفت داشته اما واقعیت این است که مدیریت شهری پروژه اقدسیه را با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد و پروژه مرزداران را با ۳۴ درصد پیشرفت فیزیکی از مدیریت شهری پیشین تحویل گرفتیم البته زحمات همه افرادی که کار را به آن نقطه رساندند قابل تقدیر است و جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: اگر حمایت دولت برای واگن و سیویل (فعالیت عمرانی) نباشد شاید ۲۰ تا ۲۵ سال دیگر بهره برداری از مترو تهران به عنوان حمل و نقل پاک زمان ببرد، بنابراین از وزیر کشور، وزیر راه و دولت انتظار کمک داریم زیرا فارغ از نگاه های سیاسی اگر نگاه دولت به حمل و نقل عمومی نباشد نمی توان این پروژه را اقتصادی کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران تصریح کرد: تلاش بسیاری کردیم تا بخش خصوصی را در قالب تبصره ۱۸ و ۱۹ وارد عمل کنیم؛ یک فراخوان هم نزدیک به ۶ ماه زمان شهرداری را گرفت اما علیرغم حمایت‌های بهینه سازی مصرف سوخت و بهتر شدن قیمت آن در صورتی که بخش خصوصی وارد شود و داشتن پول تبلیغات و حتی ۳۰ درصد کمک یارانه دولت، یک قرارداد ۱۰۵ دستگاه واگن مدیریت شهری به نتیجه نرسید.

به گفته وی، باید یک اقدام همه جانبه صورت گیرد و دولت سهم و یارانه خود را بپردازد تا این پروژه اقتصادی شود.

هاشمی در ادامه به حوزه اتوبوسرانی اشاره کرد و گفت: وضعیت اتوبوسرانی در همه کلانشهرها به ویژه در تهران از مترو هم بدتر است؛ ۶۰ درصد اتوبوس هایی که مربوط به بخش خصوصی بوده قرارداد ۱۰ ساله شان به پایان رسیده و می توانند کار نکنند در حال حاضر نیز حدود ۱۰۰۰ دستگاه در یک سال و نیم اخیر به خاطر شرایط کرونا از کار دست کشیده اند زیرا برایشان توجیه ندارد.

وی افزود: امسال از هزار میلیارد تومان یارانه، شاید تا پایان سال دولت ۱۰ درصد آن را بپردازد کمااینکه سال گذشته نیز تنها ۲۰ میلیارد تومان برای اتوبوس و مترو پرداخت کردند. اگر این دو حوزه حمایت دولت را نداشته باشد، نیاز واقعی مردم را برطرف نمی کند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران تصریح کرد: ما دو قرارداد ۱۰۵ دستگاه واگن مترو را تهیه کرده ایم، که یکی از آنها با شرکت واگن سازی و دیگری از محل تولید واگن ملی است که با دولت در حال نهایی کردن آن هستیم. از محل ۶۳۰ دستگاهی که شهرداری تهران قرار است از وزارت کشور دریافت کند ۴۲۰ سهمیه ما باقی مانده است و امیداریم برای آن اقدام شود زیرا اگر قرارداد آن همین حال منعقد شود یکسال و نیم زمان نیاز است تا وارد چرخه ناوگان شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • DE ۰۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  0 0
  همین بابا نبود که در ماجرای سیل گلستان نه تنها محاکمه نشد، بلکه ترفیع هم گرفت؟
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  0 0
  دراین شرایط عده ای برای ایمنی بیشتروکم کردن تلفات میتوانندازامکانات ماشین استفاده کننداماشهرداری دنبال درآمد غیرمنطقی است وفقط موضوع ترافیک رامطرح میکند.