کد خبر 1216682
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
محسن مهدیان

برخی نامزدها مشروعیت لازم را برای حضور در یک رقابت مبتنی بر اسلامیت و جمهوریت ندارند و این فراتر از آنست که با این نامزد موافق باشیم یا مخالف.

به گزارش مشرق، «محسن مهدیان»، روزنامه‌نگار، در صفحه شخصی خود نوشت:

برخی نامزدها مشروعیت لازم را برای حضور در یک رقابت مبتنی بر اسلامیت و جمهوریت ندارند و این فراتر از آنست که با این نامزد موافق باشیم یا مخالف. به این فهم ۳ دلیل کلیدی برای رد صلاحیت آقای احمدی نژاد وجود دارد.

یکم: بی اخلاقی

احمدی نژادبه سادگی و بسیار روان تهمت می زند و دروغ می گوید. همین چند روز اخیر گواه است. تصریح دارد که "مسوولین تراز اول کشور" خودشان واکسن زدند. تاکید هم دارد که تراز اول. یا اینکه اعلام می کند آمار مرگ و میر کرونا دروغ است و غیره. فهرست تهمت های احمدی نژادبسیار است.

فراموش نکنیم که احمدی نژاد روزهای واپسین دولت را با تعبیر خیانت کار از سوی رهبر انقلاب ترک کرد. وقتی که رهبری فرمود از امروز هرکس تا انتخابات حاشیه درست کند خیانت کرده است و احمدی نژاد یک شنبه سیاه مجلس را رقم زد و کار بدانجا رسید که رهبری در واکنش به این رفتار فرمودند اقدام وی "غیراخلاقی و غیرشرعی وغیرقانونی وغیرمردمی" بود.

اما دلیل اصلی اینجا نیست.

دوم: قانون شکنی

احمدی نژاد نشان داده است هرجا که ساختار کشور علیه او باشد نمی پذیرد. ۸ سال دولت او مملو از تقابل با قانون بود. صریحا اعلام می کرد قانون مجلس را قبول ندارم و اجرا نمی کنم. در برخورد عدلیه با اطرافیانش از جمله معاون اول، خط قرمز گذاشته بود و اجازه برخورد نمی داد. اما راه دور نرویم. احمدی نژاد در همین روز ثبت نام اعلام کرد اگر ردصلاحیت شود، انتخابات را تائید نمی کند و رای نخواهد داد. یعنی مشروعیت. انتخابات بند تایید صلاحیت اوست. یعنی حاضر است خلاف شرع رفتار کندو رای ندهد و انتخابات را تحریم کند، چون به سلیقه اورفتار نشده است. آیا چنین فردی می تواند حامی وحافظ قانون اساسی باشد؟

اما دلیل اصلی اینجاهم نیست.

سوم: ضد مردمی

اصل ماجرا در تقابل احمدی نژادبا جمهوریت است.  انشالله این بخش را با طمانینه بیشتر مرور فرمائید. به این فهم مهمترین دلیل برای ردصلاحیت احمدی نژاد دیکتاتوری است. همین دیکتاتوری است که او را به رفتار های غیراخلاقی وغیرقانونی می کشد.  

مردم را باید با ۴ وجه تحلیل کرد. یکم. محور وحدت بخش مردم. آنچه که مردم را بهم پیوند می دهند و موجب وحدت عمیق واصیل مردم است. دوم. خواص مردم. مجاهدینی که تلاش می کنند نیروی محرکه حرکت های اجتماعی باشند و قدرت سازند و حلقه اتصال امام و امت اند. سوم. نهادهای مردم . هرآنچه که از دل مردم بیرون آمده است و چهارم متن وحدانی مردم که متکی بر خردورزی است.

احمدی نژاد را باید در تحلیل جمهوریت در نسبت این ۴ اصل تحلیل کرد.

یکم. محور پیوند دهنده بین مردم ولایت است. آنچه موجب وحدت مردم می شود ولی فقیه است. احمدی نژاد به روشنی بین خود و رهبری فاصله گذاشت و روز به روز این فاصله را بیشتر کرده است. از خانه نشینی ۱۱ روزه این فاصله گذاری "علنی" شد و تاامروز هر روز بیشتر شده است.

دوم. خواص مردم است. خواص بین مردم جریان مجاهدین و انقلابیون هستند. احمدی نژاد از سال۸۲ تا امروز یک سرمایه مستحکم اجتماعی را از دست داده و اتفاقا با این جریان به تقابل رسیده است. امروز کمتر فرد شاخص انقلابی و مکتبی در اطراف احمدی نژادپیدا می کنید که از او دفاع کند.  

سوم. نهادهای برآمده از مردم است. احمدی نژاد با تمام نهادهای نظام که برآمده از رای و خواست مردم هستند درگیر شده است. نهادی باقی نمانده که احمدی نژاد برای آن رخ نکشیده باشد. از مجلس تا قوه قضائیه تا مجمع تشخیص مصلحت نظام  تا شورای نگهبان و نهاد قانون اساسی و غیره. توجه شود که این نهادها با تمام قوت و ضعف شان، ساختارهای مبتنی بر رای و نظر مردم هستند.

چهارم جنبه وحدانی مردم که بر علم و خرد آنها سوارست.

احمدی نژاد ازین جهت دو مواجهه خطرناک با مردم دارد:

الف. احمدی نژاد تلاش می کند بر هیجان مردم سوار شود و نه اراده و ادراک و علم مردم. او مردم را چون توده هایی جاهل می داند که می تواند با بالا رفتن از دیوار و حرف های شاذ و بگم بگم ها و تهدید کردن ها و منم منم کردن ها و افسانه سرایی هایی مثل اینکه در معرض ترور هستم بفریبد و آنهارا هیجان زده کندو محبوبیت توده ای و نه عالمانه کسب کند.

ب . اینکه احمدی نژاد مردم را مقابل مردم قرار می دهد و با رفتارهای دوقطبی ساز بین مردم جنگ درست می کند. آنطور که ۸۸ ایجاد کرد. رهبرانقلاب نیز در سال ۹۶به همین دلیل به او توصیه کرد تا وارد انتخابات نشود. فرمود حضور شما منجر به دوقطبی سازی می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 29
 • غیر قابل انتشار: 13
 • CH ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  56 14
  چرا احمدی نژاد باید ردصلاحیت شود؟ چون رای می آورد. دلیل دیگری لازم نیست. انحراف و حرفهای دیگر بهانه ای بیش نیست و برای ما که تایید صلاحیت روحانی ها و جهانگیریها را دیده ایم این توجیهات پشیزی نمی ارزد.
  • محسن IR ۰۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   6 10
   چرا شما سر خود حرف میزنی؟ چون دلیل نداری و منطق هم نداری و حتی اطلاعات هم نداری و فقط میخوای که کاندیدای محبوبت رای بیاره
  • NL ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
   8 2
   آقای محسن این دوستمون راست میگه دیگه دلیل رد صلاحیتش رای آوردن ایشونه چرا خودت رو زدی به مونگولی؟
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  9 16
  چون ممکنه بعد از به رسمیت شناختن خلیج عربی به کمک داداش بن سلمان با اره بیفته دنبالمون؟
 • 5893 IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  6 20
  vبله دوره اول نیز با همین ترفند ریس جمهور شد واز ش حمایت کردند!!!!!!!!!!!!!!
  • سعید IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
   28 3
   اطفاقا یکی از بهترین کارهای اجمدینژاد همان یکشنبه سیاه مجلس است احمدی نژاد چون موی دماغ مفسدین مسوول شده بود با او مخالف هستن
 • علی IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  27 4
  مملکت که دیکتاتوری نیست این بیاد اون نیاد میزان رای ملت است یدالله فوق ایدیهم مردم باید انتخاب کنند مملکت ما جمهوری است
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  7 24
  ان شاءالله که دوباره رد صلاحیت میشه و میره پی کارش، متاسفانه یه عده از افراد با وجود تمام مواردی که در مطلب بالا گفته شده باز هم نمی خوان بپذیرن که احمدی نژاد صلاحیت ریاست جمهوری ایران رو نداره
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  14 3
  چه عجیب!اصلاح طلبان تخریب احمدی نژاد رو بر عهده حزب مخالف انداخته‌اند و خودشان مشغول تخریب همین حزب!
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
  3 1
  تخریب نامه. شماره .... زرنگه ، حسودی.
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
  3 10
  در رد صلاحیت احمدی نژاد همین بس که از کسی حمایت میکند و حتی بخاطر اون به حاج قاسم توهین کرد که توسط دادگاه مجرم شناخته شد
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
  6 0
  چون شما میگید
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
  18 5
  احمدی نژاد دوستت دارم
 • ناشناس IR ۰۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  17 3
  شما بهتریادبگیرید بجامردم نظرندهید؟بهترین ریس جمهوراقای احمدی نژاد بود تابه حال ؟شما که مردم فقیرودرک نمی کنید
 • علی IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  7 0
  چون اقای احمدی‌نژاد دوره خودشون کمک زیادی به فرودستان انجام داد و همیشه هواشون رو داشت و به روستاهای دور افتاده برای آبادانیشون سفر میکرد و مردم‌مدار بود و همچنین هم هست رد صلاحیت شدن، اگه غیر این بودن و مردمی نبودن الان همه‌ سایتا از جمله سایت شما ازش حمایت میکردن!
 • NL ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  11 1
  خودتون رو به نفهمی نزنین تنها رئیس جمهوری که به ملت 20 میلیون سهام داده ایشون بوده، مسکن ساخته داده به ملت تا حال کننن ایشون بوده، تحریم هارو مثل هلو دور میزد ایشون بوده و هزاران چیز دیگه که هر چی بگم یه چرت وپرتی واسه خودتون حتما خواهید پروند! میتونست اینهمه پول رو نده و بزاره تو جیبش و کمی هم از جیب ملت بکنه مثل آقای روحانی! کمی منطقی فک کنین!
 • امین IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  7 0
  واقعا دلایل بیخودی برای ردصلاحیت احمدی نزاد آورده شده
 • عباس IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  4 0
  عجب!!!!!!!@
 • Ali IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  5 0
  فقط احمدی نژاد
 • حسین IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  2 3
  احمدی مرد یکدنده لجوجی است ب هیچ خط قرمزی پایبند نیسته این عیب احمدی است اما انصافا احمدی کارهای زیادی کرد در هشت سال ریاستش عمران مسکن مهر ووو اما در این شرایط ما ریس جمهوری میخواهیم ک با همه جناح های انقلاب سر یک میز بنشیند تفاهم برسند و چاره جویی کنند
 • حسین IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  6 0
  چون مردمی دوستش داریم به فکر مردمه
 • میرزایی IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  5 0
  احمدی نژاد بخاطر راست گفتن و حرف دل مردم راگفتن رد صلاحیت میکنند واقعا اگر راست میگوییدبگذاریدمردم انتخاب کنند .
 • مسعود IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 4
  احمدی نژاد اون هشت سال هم صلاحیت نداشت
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  4 0
  فقط حاج محمود
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  5 0
  فقط حاج محمود
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  0 4
  سلام این ریاست جمهوری هم هر کی شانسش ...ببینیم قسمت کی میشه.... حتی اگر احمدی نژاد رییس جمهور بشه مثل قبل نیست شاید همین یارانه را حذف کند خودت ازیت نکن هر چی حاج آقا گفت قبوله
 • علی IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  4 0
  مردم ساده نیستن درحقیقت باید میامد تامردم تصمیم بگیرن برای همچین مردی که ۸سال رئیس جمهور با رای بالا بوده این حرفها دلیل نمیشه اگر صلاحیت نداشت چطوری ۸سال رئیس جمهور شد شاید افرادی هم که الان تائید صلاحیت شدن از ماه بعد صلاحیت نداشته باشن برای این پست خدارو چه دیدید؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  3 0
  فقط احمدی نژاد
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  1 0
  سلام احمدی نژاد عالی بود خیلی ها صاحب خونه شدن ....حیف رد کردن
 • علی IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  0 0
  هر کی به احمدی‌نژاد رای داد و الان باهاش دشمن شده ریاکاره