کد خبر 1216406
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
=غافلگیری اشغالگران

اقدام به موقع و هوشیار مقاومت در حمایت از قدس با در نظر گرفتن شاخص های یک اقدام فعال، موجب شد معادله در فلسطین به نفع مقاومت تغییر کند.

به گزارش مشرق، استمرار تجاوزات رژیم صهیونیستی و شهرک نشینیان صهیونیست در قدس اشغالی این بار با رویکرد فعال مقاومت روبرو شد و همین رویکرد فعال موجب شد عرصه میدانی پس از چند دهه تغییری مبنایی کند؛ تغییری که با توازن قوا و معادله به نفع مقاومت فلسطین تغییر یافت. این تغییر شاخص‌هایی دارد که حالا با بالندگی مقاومت خود را نشان داده است و خواست مقاومت را بر جنایتکاران صهیونیست دیکته می‌کند.

رویکردکنش محور و فعال مقاومت

نگاهی به جنگ‌های گذشته رژیم صهیونیستی در فلسطین به ویژه در نوار غزه یک نکته کلیدی را آشکار می‌کند و آن اینکه همواره نگاه صهیونیست‌ها به فلسطین و مقاومت، نگاهی هجومی بوده است. به این معنی که صهیونیست‌ها هرگاه در معادلات داخلی خود نیاز به صدور بحران به خارج را احساس می کردند در دسترس‌ترین نقطه برای آنها نوار غزه بود و با حمله به نوار غزه اهداف چند گانه خود را پوشش می‌دادند. این اهداف چندگانه در تضعیف مقاومت، روحیه دادن به جبهه داخلی رژیم صهیونیستی، ترور فرماندهان مقاومت و تحت فشار قرار دادن مردم فلسطین ختم می شد. در چنین وضعیتی مقاومت چاره‌ای جز دفاع از خود در حد توان نداشت و تلاش می‌کرد با بهره گیری از حداقل ابزاری که در اختیار داشت از خود دفاع کند.

اما این بار این فرآیند کاملاً برعکس شده و این مقاومت است که بازی میدان را تعیین می‌کند. اقدام مقاومت در حمایت از قدس طی روزهای اخیر یک اقدام فعال است که صهیونیست‌ها را مجبور کرده یا دست از تجاوزکاری بردارند یا وارد جنگی شوند که تمام کننده آن نخواهند بود. چنین رویکردی جز با توانمندی مقاومت و برتری میدانی مقاومت نمی توانست رخ دهد. برتری که با تحمیل شرایط فعلی بر صهیونیست‌ها بر همگان آشکار و مبرهن است.

بهره برداری به موقع از حماقت اشغالگران

اگرچه اقدام فعال مقاومت، دست برتر مقاومت در میدان را نشان داد و موجب شد مقاومت با این اقدام ابتکار عمل را در دست داشته باشد اما عامل دیگری که موجب شد این اقدام نتیجه بخش باشد، بهره برداری به موقع از موقعیت بود. مقاومت در زمانی دشمن را غافلگیر کرد که اشغالگران در حال انجام حماقتی بودند که دو ویژگی مثبت برای فلسطینیان داشت.

اول اینکه اقدام اشغالگران در قدس، جامعه جهانی و افکار عمومی را علیه این رژیم بسیج کرد. تجاوز به مسجدالاقصی و تلاش برای تخلیه محله الشیخ جراح، نقض آشکار کنوانسیون‌های بین المللی و قطعنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی است.

و دوم آنکه، صهیونیست‌ها دست روی نقطه‌ای گذاشتند که خط قرمز اول فلسطین و جهان اسلام است. با وجود حساسیت و اولویت مسئله فلسطین در جهان اسلام و بین فلسطینیان، قدس در این میان بالاترین میزان اهمیت را دارد. صهیونیستها با اقدام علیه قدس و ساکنان فلسطینی آن، خط قرمز اول فلسطینیان و مسلمانان را رد کردند و با خشم آنها مواجه شدند. مقاومت در این شرایط رو در روی اشغالگران ایستاد و حالا با این اقدام به موقع حمایت افکار عمومی و جهان اسلام را در کنار حمایت تمام فلسطینیان همراه خود خواهد داشت.

اقدام مرحله‌ای و متناسب با عمل

نکته دیگری که موجب تغییر معادله میدانی در فلسطین به نفع مقاومت شد، اقدام متناسب و مرحله مقاومت بود. مقاومت درگام نخست اقدام فعال خود ابتدا به صهیونیست‌ها در خصوص حماقتی که مرتکب می‌شوند هشدارهای جدی ابلاغ کرد. در گام دوم با اقدام به موقع نشان داد هیچ یک از هشدارهایی که از جانب مقاومت اعلام شده بود یک هشدار صرف نبوده، عبور صهیونیست‌ها از هشدارهای مقاومت واقعاً با واکنش جدی مقاومت روبرو خواهد شد. در گام سوم، مقاومت با افزودن بر شدت عمل خود در میدان به صهیونیست‌ها این نکته را دیکته کرد که اگر دست از حماقت بر ندارند هرچه زمان بگذرد با شدت عمل بیشتری روبرو خواهند شد. این اقدام گام به گام و متناسب با عمل صهیونیست‌ها بازدارندگی جدی و قابل توجهی برای مقاومت به وجود می آورد چرا که صهیونیست‌ها را وادار می‌کند بی گدار به آب نزده، در هر اقدامی که می خواهند انجام دهند، پاسخ احتمالی مقاومت را در محاسبات خود مد نظر قرار دهند.

عملکرد متحد میدانی

ویژگی دیگری که موجب تغییر میدان و موازنه در فلسطین شد، وحدت عمل مقاومت و نگاه متحد مقاومت به تمام فلسطین است. مقاومت این بار در عرصه میدانی پس از انجام درست محاسبات، عملکرد به موقع و بهره گیری از حماقت دشمن و اقدام متناسب با عمل، با تصمیم گیری در اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت حرکت‌های میدانی خود را شکل داد. این نوع اتحاد در میدان به اقدامات مقاومت ختم نشد بلکه رویکرد رسانه‌ای مشترک گروه‌های مقاومت و صدور بیانیه‌های مقاومت فلسطین را نیز در برگرفت و موجب شد قوای گروه‌های مقاومت به شکل تجمیع شده، در میدان عرضه شوند. این تجمیع قوا در مقاومت وقتی با همصدایی ملت فلسطین در کرانه باختری، نوار غزه، قدس، سرزمین‌های ۱۹۴۸ همراه شد، رژیم صهیونیستی را در آستانه قرار گرفتن خشم ملت فلسطین قرار داد.

 گام تکمیلی

با شرایط حاضر یک گام تکمیلی برای به نتیجه رسیدن اقدام مبتکرانه مقاومت نیاز است و آن گام حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای است. حال وقت آن است تا با بهره‌گیری از حمایت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای دست جنایتکار رژیم صهیونیستی از مقدسات مسلمانان کوتاه شود. مقاومت که در زمان ارتکاب جرم دست اشغالگران را از قدس کوتاه می‌کند باید این مسئله را با قدرت هرچه تمام‌تر به افکار عمومی جهانی اعلام کند. هرچه بیشتر فلسطینیان در نفیر علیه جنایت اشغالگران بدمند گام‌های بلندتری را می‌توانند برای تحقق آرمان فلسطین بردارند و این بار بر دوش رسانه‌های مقاومت و تمام آزادگان جهان است که با رسانه شدن تک تک این افراد این مهم می تواند محقق شود.

اقدام فعال مقاومت در کنار بهره گیری از حماقت دشمن و اقدام گام به گامی که با نگاه فلسطین متحد اجرایی شد موجب شده است معادله در فلسطین به نفع مقاومت تغییر کند و حالا این مقاومت است که میدان را در مسیر تحقق آرمان فلسطین تعیین می‌کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس