قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه های پنج ساله توسعه دولت آینده باید اولویت اصلی خود را به بحث آموزش و پرورش قرار دهند

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف که در مراسم تجلیل از  معلمان برگزیده ۳۱ استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی و همزمان با روز معلم برگزار شد، سخن می گفت، با اشاره به جایگاه رفیع معلمی و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس به ویژه شهدای دانش آموز و معلم افزود: اگرچه کرونا شیرازه آموزش و پرورش را به هم ریخت اما آموزش و پرورش توانست با یک سرعت خوب و با همت مدیران و معلمان سامانه ای را طراحی کند و به نوعی خارج از انتظار عمل کند و همه دیدند که چگونه در روز نیاز و سختی، کم لطفی و کم توجهی مسئولان با تلاش و کوشش معلمان جبران شد که این مهم نشان داد به راستی شغل معلمی شغل انبیاست و جز با عشق و امید جریان پیدا نمی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته تعدادی از دانش آموزان به خاطر محرومیت و عدم دسترسی به امکانات از فضای مجازی فراهم شده برای آموزش محروم اند که این مهم دغدغه ما است و ما شرمنده و نگران آن ها هستیم که نکند آن ها با تداوم کرونا امکان تحصیل را از دست بدهند و بر اساس همین دغدغه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کرد که امکانات لازم برای مناطق محروم تامین شود.

قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: من به زندگی خود که نگاه می کنم درمی یابم که نقش معلمان به ویژه در دوران ابتدایی تا دبیرستان و پیش از ورود به عرصه تحصیلات عالی و آکادمیک شاید از پدر و مادر نیز بیشتر است چرا که دانش آموز همه آینده خود را در چهره معلم تجسم می کند و از همین رو است که حفظ منزلت، جایگاه و شأن معلم در همه ابعاد مهم است و همه چیز در گرو حفظ این شأن و جایگاه است و اگر ما می خواهیم نظام رتبه بندی یا سند تحول را نیز اجرا کنیم باید به حفظ شأن جایگاه معلم توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولین باید برای امور مختلف راه حل عملی و اقدام واقعی در کارنامه خود داشته باشند، گفت: اگر ما می گوییم که آموزش و پرورش مهم است و واقعا هم اینگونه است باید در کارنامه دوران مسئولیت خود به آن توجه کنیم چرا که معلمان نظام اولویت ها و ترجیحات را در یک جامعه مشخص می کنند، زیرا تعلیم و تربیت این خطوط را تبیین می نماید اما متاسفانه آموزش و پرورش در چهار دهه گذشته در عمل در اولویت ما نبوده است و امروز ما می بینیم که بیشترین صدمه را از این اتفاق خورده ایم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در برنامه های پنجساله توسعه دولت آینده باید  اولویت اصلی خود را به بحث آموزش و پرورش قرار دهند چرا که بی شک ساماندهی و ثبات اقتصادی و استقلال و رفع مشکل آسیب های اجتماعی در گرو رشد آموزش و پرورش و توسعه آموزشی است و ما هرجا از این موضوع غفلت کرده ایم دچار مشکل شده ایم.

وی با اشاره به دوران مسئولیت خود در شهرداری تهران، گفت: در آن زمان با وجود آنکه شاید مسئولیت اصلی شهرداری چیز دیگری بود اما با توجه به اهمیت معلمی و آموزش و پرورش ما همه شهرداری ها و ناحیه ها را توجه داده بودیم، اگر معلمان و مدیران در مدارس مشکلی دارند در حد توان مدیریت شهری به آن ها توجه شود و ان شاءالله با همین نگاه در حال و آینده نیز پیش خواهیم رفت و مجلس و دولت نیز باید آموزش و پرورش را به عنوان یک دستگاه سرمایه ای نگاه کنند و نه دستگاه هزینه ای.

قالیباف تاکید کرد: البته یکی از مانع های اصلی توجه به آموزش وپرورش نظام اداری و ب،روکراسی است که زنجیری به پای مردم و دست مدیران شده است و اگر در این ۱۰ سال در سند تحول نیز به جایی که قرار بوده است نرسیده ایم یکی از دلایل اصلی آن همان معضل اصلی یعنی بوروکراسی اداری است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم توجه به عدالت آموزشی، گفت: عدالت آموزشی و فراگیری آموزش برای همه یکی از موضوعات مهم برای ما است و یکی از اثرات مثبتی که آموزش در دوران کرونا داشت ایجاد بستر نظارت و کنترل و ارتباط بی واسطه بین همه بخش های آموزش و پرورش از بالاترین بخش یعنی مدیران و آموزش و پرورش تا پایین ترین سطوح بود. همچنین یکسان سازی متون و کتب درسی نیز در این سیستم اتفاق مثبتی بود که رخ داد اما دغدغه افرادی که به امکانات سخت افزاری دسترسی ندارند کماکان برای ما مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه رتبه بندی معلمان که از سوی دولت ارائه شده است، گفت: این لایحه در کمیسیون در حال بررسی است و اگر اشکالاتی نیز دارد با همکاری دولت و در مسیر بررسی اصلاح خواهد شد و بی شک در اولویت مجلس قرار دارد و با وجود اینکه بررسی و تصویب آن نهایی نشده است مجلس در چارچوب بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی بودجه آن را انجام داده است.

وی در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: این دانشگاه باید در راستای کادرسازی و توسعه آموزش و پرورش ساختار یابد و رهبر معظم انقلاب نیز در خصوص آن تاکیدات فراوانی داشته اند لذا هرگز نباید از بحث دانشگاه فرهنگیان غفلت کنیم.

دکترقالیباف افزود: زمانی در مناطق محروم سیستان و بلوچستان کسانی که با رتبه های بالا امکان انتخاب رشته در دانشگاه های معتبر کشور را داشتند دانشگاه فرهنگیان را برای خدمت انتخاب می کردند و معلمی را برمی گزیدند و ما باید چنین جاذبه ای را برای دانشگاه فرهنگیان ایجاد کنیم که بهترین افراد این گونه آن را برگزینند و جذب آن شوند چرا که این دانشگاه مرکز ثقل، حرکت و تحول آموزشی در کشور است.

در این نشست معلمان برگزیده ۵ استان به نمایندگی از معلمان سراسر کشور به بیان دغدغه ها، مشکلات و مطالبات خود پرداخته و مطالب خود را با رئیس مجلس در میان گذاشتند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • HR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  1 3
  میگم اردیبهشت شد افزایش حقوق بعدی آموزش و پرورش مشخص نشده ها!!!!! سال قبل فکر کنم هر سه ماه یکبار افزایش حقوق داشتن امسال باید بشه هر دو ماه یکبار افزایش حقوق دیگه!درسته یا کمه؟ ایشالله که دیگه راضی باشن.
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
   2 0
   دوست عزیز هنوز یک لیسانس معلم از یک دیپلمه مخابرات وثبت احوال وآبوفاضلاب وبرق وگاز وچندین سازمان کمتر است .چون همیشه حرف معلمین برسر زبانهاست مردم عزیز کشور فکر میکنند که فقط ما افزایش حقوق آنچنانی داریم.
  • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
   0 0
   وضعیت حقوقی فر هنگیان بسیار نا مناسب است ۳۰۰ هزار نیروی حق التدریس و حرید خدمات با حقوق زیر ۱و ۵۰۰ در حال کار هستند
  • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
   1 0
   واقعا باید تاسف خورد که افرادی مثل شما این شعارها را که بیشتر تبلیغات می پذیریند سال یک بار اضاف می شود همان ضریبی که دولت اعلام می کند بر وفیش حقوق معلما با سایر کار مندان مقایسه کن البته بحث با امثال شما که تنگ نظرید فایده ندارد وبه جایی هم نمی رسید مثلا با این تفکر از داخلش انسان موفقی در نمیاد
  • نادری IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
   2 0
   دم انتخابات هست حر ف طرفداری معلم ها و خبرنگارها داغ میشه
 • ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  مجلس و دولت در دوره های مختلف دائما این باید و آن باید می گویند ولی تماما در عمل حرف و کشک تحویل می دهند.
 • CA ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  4 1
  شما که دست بردی تو جداول بودجه، اگه به این حرفت اعتقاد داشتی،‌ برای آموزش و پرورش هم یه بودجه اضافه میکردی، و الا وضع ما معلما از اینی هم که میگی بدتره
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 3
  پس از تذکر امروز رهبر انقلاب که دیگر جای هیچ بهانه‌ای نگذاشته، ظریف باز هم حاضر به عذرخواهی از گفته‌هایش نشد و از موضع بالا در اینستاگرامش نوشت "نظراتم کارشناسی بود"! با این اوصاف یک لحظه حضور او در راس وزارت خارجه و مذاکرات وین #خطای_بزرگ است کاش مجلس به وظیفه‌اش عمل کند
  • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
   1 0
   وظیفه فعلی مجلس تخریب وجهه اصلاح طلب هاست که داره انجام میده بعد انتخابات هم که دیگه همه چی دست خودشونه هر گندی زدند بوش در نمیاد که .
 • NL ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  1 0
  اینکه آموزش و پرورش در اولویت باشد شکی نیست. اما نه فقط در دولت آینده! بایستی یک برنامه حداقل ۳۰ ساله، منسجم و دقیق و حساب شده اجرا شود. طبق قانون اساسی آموزش ک پرورش بایستی رایگان شود. و مهم تر از همه نخبگان بایستی به شغل شریف معلمی جذب شوند. بعد از اینکه از فحش دادن به اردوغان فارغ شدید، نیم نگاهی هم به اقدامات حزب حاکم ترکیه در زمینه آموزش و پرورش و آموزش عالی بکنید!
 • مصطفی IR ۰۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  1 1
  بازم انتخابات و قرار گرفتن نام معلم در صدر رجل سیاسی
 • شامالا IR ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  1 1
  اولویت اول هر کاندیدا باید امور خارجه ایران باشد. چرا ایران در میان 200 کشور جهان تنها کشور تحت تحریم و بدون اتصال بانکی و بدون رابطه با اقتصادهای موثر جهان یعنی اروپا و آمریکا هست؟ این بازی تحریم و عقب ماندگی اگه یکبار برای همیشه حل نشه، هیچی حل نمیشه نه حقوق معلم ها نه حقوق دیگه.
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  2 1
  اوه اوه خدا رحم کند یه اموزش وپرورش یعنی اول اموزش و پرورش غارت میشه؟خخخخخخخخخخ
 • کارمند ساده IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  1 0
  آدمی خوبی هستی ؛ ولی بدان که ما کارمندان و کارگران ساده باید حقوق و مزایایمان 15 میلیون تومان یا ارزش ریالی آن برابر با 15 میلیون تومان در سال 1400 باشد لذا اگر می توانید بسم الله.... بدرود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس