چراغپور: توان تیمی پرسپولیس همسطح آسیاست/تعویض های استقلال این تیم را ضعیف‌تر می کند

کارشناس فوتبال ایران به تحلیل و بررسی عملکرد ۴ نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا پرداخت.

به گزارش مشرق، جلال چراغپور در خصوص عملکرد تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: اگر بازی تیم‌های کشورمان را روی یک منحنی ببریم متوجه می‌شویم که سیر صعودی نداشته و به صورت خط شکسته در می‌آید. یعنی تا جایی برتری‌ها وجود داشت و فوتبالی عالی بود اما این برتری‌ها رفته رفته ضعیف شد تا جایی که باخت پرسپولیس را هم دیدیم.

در ابتدا فوتبال عربی را سورپرایز کردیم اما بعد از آن سلاحمان را زمین انداختیم

کارشناس فوتبال ایران تصریح کرد: برای بررسی این موضوع ابتدا باید مقدمه‌ای را طرح کرد؛ قبل از این که تیم‌ها با هم روبرو شوند همدیگر را آنالیز کردند. مهره‌ها و پست‌های کلیدی هم را شناختند و با هم آشنا شدند. یعنی قبل از شروع بازی‌ها آنالیز نظری از یکدیگر را در اختیار داشتند. در این وضعیت دو فوتبال، تقریبا دربسته و به صورت یک پکیج با آنالیز روبروی هم قرار گرفتند که این،‌ فوتبال داده‌ها نیست و فوتبال آنالیز نظری است. در این وضعیت ما بسیار خوب شروع کردیم و همه تیم‌های ما همه تیم‌های عربی را سورپرایز کردند.

چراغپور افزود: اما واقعیتی کم‌کم خودش را نشان داد: آنالیز از روی کاغذ خارج و به درون زمین منتقل شد. این بار فقط خود مربیان بودند که باید تیم‌ها را می‌دیدند و بر اساس بازی انجام شده، خودشان با دانش‌شان راه حل‌هایی را پیدا می‌کردند. این موضوع، شناخت و بررسی خصوصیات فنی حریفان است. دیگر تئوری، دیتا و عدد نیست. دید و دانش است. متأسفانه وقتی به این مرحله رسیدیم که مربی در مقابل مربی، دانش در مقابل دانش، تجربه در مقابل تجربه و شناخت فوتبالی در مقابل شناخت فوتبالی قرار گرفت، یکی یکی اسلحه‌هایمان را انداختیم.

نحوه استفاده از دیاباته نشان می‌دهد به تغییرات تیمی و سیستمی تسلط نداریم

وی با اشاره به تقابل مربیان تیم‌های ایرانی با حریفان اظهار داشت: مثلاً مواجه شدن نکونام با ژاوی در بازی آخر یا مصاف یحیی گل محمدی با تن‌کاته، کاملا این جنگ را نشان می‌داد. بازی پرسپولیس و الوحده فقط جنگ نیمکت بود. یحیی تمام تعویض‌هایش را انجام داد. او هم از تیم A و هم از تیم B استفاده کرد. در واقع تمام  تغییرات ممکن را انجام داد اما محتوای مطلب باید تغییر می‌کرد. مسأله فقط جابجایی نفرات نبود که مثلاً کامیابی نیا به دفاع وسط برود، سید جلال حسینی بیرون بیاید، پهلوان و سرلک اضافه شوند یا...

کارشناس فوتبال افزود: مثال دوم در مسأله جنگ دانش مربیان، بازی‌ برگشت استقلال و الدحیل بود. آنجا هم جنگ دانش فنی بود. حتی با این که تعویض‌ها ۵ عدد شده نتوانسته‌ایم طرح تقسیم درستی داشته باشیم که اگر دیاباته به عنوان اساس و مرکزیت گلزنی تیم ما آسیب دید، راه حلی برایش پیدا کنیم. دیاباته بعد از کی‌روش استنلی موثرترین مهاجم نوکی است که به فوتبال ایران آمده اما طوری از او استفاده کردیم که نشان می دهد به تغییرات تیمی و همچنین تغییر سیستم بدون تعویض یا با تعویض تسلط نداریم. این  مسائل کاملا به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید:

تشریح نحوه صعود تیم‌ها در آسیا با مثال استقلال

محور تیم فولاد کلاس آسیایی ندارد

چراغپور با اشاره به عملکرد تیم فولاد گفت: مثال سوم بازی تیم فولاد است. این تیم به دلیل فقر دانش بدنی نیمکت، بازی‌های آخر را از دست داد. آنجایی که از دقیقه ۶۵ به بعد شیمبایی وجود ندارد. همان توپی که پای شیمبا در زاویه بسته جان نداشت بزند، عین همان را بازیکن النصر دیدیم چطور از زاویه بسته زد. این‌ها را حاشیه می‌دانیم و می‌گوییم ارزش ندارد. در حالی که اهمیت زیادی دارند. آنجا که مهاجم حریف سه بازیکن فولاد را در فضایی به اندازه یک دستمال جا گذاشت و آن چنان چیپ دقیقی زد که اگر تمام فوتبال ایران جمع شوند، نمی‌تواند آن را آموزش بدهند. او بعد از ۲۵ متر کورس تک به تک، از یک بازیکن عبور کرد، یک لایی به کولیبالی زد و بعد هم به دروازه‌بان فولاد چیپ زد. این‌ها  واقعیت هستند.

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به محور مرکزی تیم فولاد اظهار داشت: فولاد در محور مرکز زمین که شاسی تیم است، نوک آن را شمیبا، وسط آن پاتوسی و انتهای آن را کولیبالی گذاشته که لایی خورد. این سه نفر محوریت تیم را تشکیل می‌دهند و سه پست حیاتی فولاد هستند. کلاس آن‌ها برای لیگ داخلی تقریبا تعریف می‌شود اما برای لیگ قهرمانان آسیا تعریف نمی‌شود. تک تک تیم‌هایی که این اشکال برایشان به و جود آمد و این وضعیت را دارند، باید تجدید نظر دراز مدتی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا داشته باشند و مدیرانشان باید تعریف جدیدی از یارگیری ارائه بدهند.

پرسپولیس اشکال یار ندارد/ استقلال هرچه تعویض می‌کند ضعیف‌تر می‌شود

چراغپور گفت: تنها تیمی که اشکال یار ندارد و از نظر توان بدنی و توان تیمی همسطح آسیاست، پرسپولیس است. اگر نیمکت این تیم حواسش را بیشتر جمع کند و با دقت‌تر کار کند، می‌تواند در مراحل بعدی هم بالاتر برود اما اگر قرار باشد اشتباهات بزرگ‌تر شوند حتماً ضربه می‌خورد که آن را در آخرین بازی این تیم هم دیدیم. نمی‌توانیم بگوییم قصد باخت داشته و اشکالی ندارد چون پرسپولیس همه تلاشش را کرد و همه موجودیتش را به کار گرفت.

وی با اشاره به تیم استقلال عنوان کرد: آشپز که دو تا شود، خورشت یا شور می‌شود یا بی‌نمک. استقلال در این وضعیت گرفتار شده و بهتر است زودتر تکلیفش را روشن کند. چگونه است که استقلال هر چه تعویض می‌کند ضعیف‌تر می‌شود. بازیکنی که وقتی به زمین می‌آید توپ جلو نمی‌رود و فقط در دفاع می‌چرخد. آیا نیمکت ۵-۴ نفره استقلال بعد از ۶-۵ بازی نمی‌بیند به مجرد این که یک بازیکن وارد زمین می‌شود همیشه و در همه حال سرعت بازی تیم ۵۰ درصد فروکش می‌کند، یعنی نصف می‌شود؟ ضمن این که کوشش تیم برای ورود به یک سوم دفاعی تیم  حریف هم کمتر می‌شود.

کارشناس فوتبال در خصوص عملکرد تیم تراکتور گفت: در فوتبال اصلی وجود دارد که می‌گوید اگر بازیکنی می‌خواهد مربی شود بهتر است بازیکن میانه باشد تا مهاجم، چون یک مهاجم به عنوان مثال در تمام ۱۵ سالی که بازی می‌کند از پشت سرش، فشار، اصول و چالش‌های دفاع خبر ندارد. او فقط توپ را می‌گیرد، فرار می‌کند، می‌رود و گل می‌زند.

چراغپور تصریح کرد: آن‌ها فوتبالی را بازی می‌کنند که تماما خلاقیت و هوش یعنی حمله است اما برای دفاع اگر شما یک صدم ثانیه نزدیک شدن به حریف را بلد نباشید، یک صدم ثانیه دیرتر یا زودتر به حریف برسید، دریبل می‌خورید و حریف از شما رد می‌شود. پس ۸۵ درصد دفاع سواد، دانش، استعداد و فیزیک است. مابقی آن هوش بازیکن که از بچگی در آکادمی رشد می‌کند و تقویت می‌شود.

وی اضافه کرد: در فوتبال ایران فیروز کریمی زمانی که بازی می‌کرد واقعا دفاع خیلی خوبی بود و مربی قابل قبولی هم شد. شادروان نادر دست‌نشان یک هافبک عالی بود و در زمان مربیگری خیلی خوب تیم‌ها را بالا می‌آورد. یا اکبر میثاقیان که یک مدافع میانی خیلی خوب بود و در لیگ یک کار کرد. نقش مربیان در دسته یک برای صعود پررنگ‌تر است چون در لیگ برتر اگر خرید خوب کنید، با ایجنت‌ها رابطه خوب داشته باشید، که به موقع به شما بازیکن بدهند و دست‌ تنها نمانید، می‌توانید به بالای جدول برسید.

تراکتور خطیبی مانند استقلال مجیدی است

کارشناس فوتبال اظهار داشت: تراکتور رسول خطیبی هم مثل فرهاد مجیدی است. الان دفاع تیمی استقلال ایراد و اشکال دارد اما مجیدی این را به سختی می‌تواند ببیند و رفع کند. مگر این که یک دستیار دفاعی داشته باشد که ندارد. یک لشکر دستیار دارند اما هیچ کدام دفاعی نیستند. تیم رسول خطیبی هم حمله‌ور است و در این موضوع خوب کار می‌کند، اما در دفاع تیمی مشکل دارد.

چراغپور با اشاره به تیم‌های پرسپولیس و فولاد افزود: اما تیم یحیی این اشکال را ندارد. تیم جواد نکونام هم متعادل است. یعنی سازماندهی خوب هم در دفاع و هم در حمله دارد. فقط مشکل فولاد این است که محوری‌ترین جای تیم به بازیکنانی داده شده که بدن آن‌ها با هم می‌افتد. در فیلم بازی فولاد مشخص است؛ آیا از دقیقه حدودا ۶۵ به بعد دو نفر جلو یعنی پاتوسی و شیمبا توان پرس، دویدن، برگشتن و کمک کردن به تیم را داشتند؟ باید تعویض می‌شدند. آن‌ها داخل زمین با ۸ نفر بازی می‌کردند. تراکتور هم این وضعیت را دارد. این تیم حمله می کند و اصول را به خلاقیت، رفتن و فشار آوردن گذاشته اما بهتر است در کادرشان افرادی هم حاضر باشند که سابقه دفاعی و تفکر دفاعی دارند تا تیم متعادل و ۵۰-۵۰ بازی کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • یک استقلالی IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  7 11
  استقلال دیشب آبروی فوتبال ایران و آسیا را برد دیشب یک بازی سراسر تدافعی و تهوع آور رو به نمایش گذاشت
  • بهار IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   12 4
   جناب پرسپوليسي منصف باش و بگو وقتي تيمي خسته است و ضمنا از نتيجه رقيب خودش باخبره بايد به اتيش بزنه و ببره يا منطقي بازي كنه و بازي اخر كارو تموم كنه؟ به والله شماها نظر ندين هيچ اتفاقي نمي افته
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   4 4
   از شاه فرهاد کبیر عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید اون چیزی که ابروی ایرانو تو اسیا برد راه دادنهای شجاع خلیلزاده به لنگ بود
 • صفدر تیله باز IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  11 5
  چه فوتبالی عجیبیه این جلال پیشوائیان ببخشید حواسم نبود جلال چراغپور من هر چی بالا پایین کردم نفهمیدم چی گفت شمام اگه فهمیدین برام تعریف کنید
 • مرضیه حسینی IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  6 14
  استقلال دیشب مفتضحانه و تهوع آور بازی کرد از این که استقلالی ام شرمنده ام
  • بهار IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   10 2
   اولا كه ارزش نداره به خاطر فوتبال دروغ بگي ثانيا تيم شما تو همين گروه بود الان ته جدول بود شك نكن گواي هندو با زحمت بردن فوتبال نميفهمي مجبور نيستي حرف بزني
  • IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   5 3
   چرا اولین گل تاریخ باشگاهی هند تو اسیا باید به لنگ باشه؟از اینکه لنگی ام حقیقتا احساس شرمساری میکنم
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  10 3
  استقلال ضعیفه که صدرنشین گروه مرگه
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   3 5
   گروه مرگ گروه فولاده چه اصراریه یه گروه مرگ دیگه درست کنید، برو از یکی سوال کن
  • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   1 0
   برای تیم های سید سه همه گروه ها گروه مرگه
  • پرسپولیس کبیر IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   0 1
   گروه مرگ خخخخ کیسه کشها پس ارتش سرخ پارسال که همه غول های آسیا رو از پیش رو برداشت چی بگه کیسه کشها لطفا هیس!!!
 • آبی آسمان IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  حالا گروه مرگ یا زندگی ،تیمها هم خسته اند وهم از هم شناخت بهتری پیدا میکنند ،و نقاط ضعف وقدرت هم رو پیدا میکنندبرای مثال باخت الدوحه مقابل الشرطه ته جدولی، درضمن استقلال هم منطقی بازی کرد نه هیجانی، بازی آسیاییست بازی لیگ نیست فرصت زیاد داشته باشند باید با حساب و زیرکانه بازی کرد
 • علی IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  1 0
  اقای چراغپور فقط چهار تا کتاب خوانده و رو کاغذ تیمی را برنده یا بازنده می کند.ایشان تو چند سالی که تو فوتبال ایران بوده کدام تیم را قهرمان کرده یا حتی دوم یا سوم.کرده .تو همه گروه های سنی هم مربی گری کرده. ضعف بیسوادی ایشان اینجا است که میگوید تیم استقلال هرچه تعویض می کند ضعیفتر میشود. یک بچه 5 ساله وقتی بازی اخر استقلال را دیده باشد می فهمد نیمه اول بازی در اختیار تیم عربستانی بود ولی نیمه دوم که هافبک ها بیشتر شد استقلال نبض بازی را دست گرفت.
 • محمد IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  اگر قرار باشه کسی راجع به استقلال و یاحتی پرسولیس نظر فنی بده به نظرم اون فرد امیر قلعه نوعیه که تقریبا باتجربه ترین مربی ایرانه وصاحب سبک ، بله استقلال ساختار دفاعیش مشکل داره ولی برای این چند تابازی هم نیست مشکل این فصلش هست کلا که یکی از دلایلشم مشکلات بدنی تیم از ابتدای فصله ولی جناب چراغپور یادش رفته که انجام دوبازی سنگین ونزدیک بالدحیل خیلی متفاوته با گوا هند که شاید 50 در صد اون بازیها هم انرژی نگیره از تیم ، یا مثلا تیم الشرطه با اون دوندگی که دارن خیلی انرژی بیشتری میگیرن تا مثلا الریان ، شما اگر انالیزوری اینارو آنالیز کن ، در ضمن تو این تورنومنت ها انالیز برای بازی اول دومه از بازی سوم به بعد فقط قدرت بدنیه که حرف اول رو میزنه که متاسفانه استقلال هم تو ایبن موضوع یکم ضعیفه
 • علیرضا IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  نمیخوام توهینی بشه ولی کتابایی که خوندی تاریخ مصرفشون گذشته لااقل چاپ جدید بخون استقلال تو گروهیه که دوندگی بالاست و خط حمله ها قوی خب بعد این بازیا خستن و یکم منطقی بازی کردن به من هوادار بر نمیخوره همش نمیشه که هر بازی 3تا 3تا و 5 تا 5تا بزنیم درباره باخت پرسپولیس هم بگم که خب اگر گروهت آسون ترین هم باشه نمیشه که همش ببری فکر کنم از تیم های ایرانی با توجه به نتایج و البته حدس خودم از بازیای امروز فقط استقلال و پرسپولیس صعود کنن و مرحله بعد به هم بخورن پس احتمالا 1تیم بیشتر برای مراحل بالا تر نمیمونه پس لطفا هم دیگه و این 2تا تیم رو نکوبین
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  به نظر میرسد جناب چراغپور از چمن و بوی آن فاصله گرفته و واقعیت را نمی بیند تیپ پیروزی با این همه حمایت و جذب بازیکن به تیم ده نفره پی بازد و شش امتیاز از تیمی ناشناخته می گیرد و مجیدی که تنها چند ماه است تیم را تحویل گرفته و ای همه کارشکنی مانند مانع تراشی در جذب قاسمی نژاد ،از آقای چراغپور بپرسید برای درست کردن یک تیم چقدر زمان نیاز است
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  تراکتور کجا تو دفاع مشکل داشت آقای ناکارشناس
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  جناب چراغپور، اگر کارشناس بودی بیکار نبودی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس