پهپاد انتحاری

جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش با رونمایی از دستاورد جدید خود در حوزه پهپادهای انتحاری، گام پرش گونه‌ای در افزایش توان رزم این نیرو برداشته که منجر به ورود این نیرو به حوزه عملیاتهای فوجی خواهد شد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، اگر تا مدتی قبل، سپاه پاسداران به عنوان قدرت مهم پهپادی در منطقه و جهان، کابوس بزرگی برای دشمنان بخصوص رژیم صهیونیستی و آمریکا به حساب می آمد ، اما در چند سال اخیر شاهد افزایش کمی و کیفی ناوگان پرنده های بدون سرنشین ارتش جمهوری اسلامی ایران در کلاس های مختلف هستیم که این نیرو را نیز تبدیل به یکی از ابزارهای مهم بازدارندگی و تقویت چشمگیر قدرت دفاعی کشورمان کرده است.

در کنار انواع پرنده های شناسایی و رزمی، یکی از حوزه هایی که اخیرا مورد توجه جدی تر ارتش قرار داشته، پهپادهای انتحاری است که در سالهای اخیر، سطح و اعتبار این بخش از پرنده های بدون سرنشین در ارتش کشورمان با ارتقاء چشمگیری همراه بوده است.

بیشتر بخوانید:

سپاه با ترکیب «هوش مصنوعی و پهپادهای انتحاری» نسخه سامانه‌های پدافند هوایی را پیچید/ آرکیوهای ایرانی آماده یورش‌های فوجی شدند +عکس

ایران با «آرش» دوربردترین پهپاد انتحاری جهان را عملیاتی کرد/ تضمین غافلگیری رادارها و شناورهای دشمن تا شعاع دو هزار کیلومتر +عکس و فیلم

رونمایی از اولین پهپاد ترکیبی ایرانی با ابتکار بزرگ نهاجا/ سبقت «کمان ۲۲» از پردیتور آمریکایی در حمل موشک و غلاف جنگال +عکس

از جمله نمونه های موفق در این بخش، پهپاد رعد 85 بود که جزء اولین پهپادهای انتحاری کشور محسوب می شود که وارد خدمت ارتش ایران شده است. یک پرنده بدون سرنشین انتحاری کوچک که سالهاست به عنوان یکی از اصلی ترین سامانه های انتحاری بدون سرنشین کشور ما شناخته می شود. این پرنده بردی در حدود 100 کیلومتر داشته و بنا به اعلام مسئولین با قابلیت ارسال تصاویر توان درگیری با اهداف ثابت و متحرک را دارد.

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

پهپاد انتحاری رعد

اما در جریان رزمایش بزرگ پهپادی سال گذشته ارتش بود که برای اولین بار، از پهپاد آرش رونمایی شد. یک پرنده بدون سرنشین با برد 2 هزار کیلومتر با قابلیت انتحاری که برد بلند ترین نوع در کلاس خود در جهان به حساب می آید. این پهپاد به صورت تخصصی قابلیت قفل بر روی ایستگاه های راداری و در اصطلاح سرکوب پدافند هوایی دشمن را نیز دارد.

پهپاد آرش در حقیقت بر اساس سری کیان توسعه پیدا کرده و خانواده پهپاد کیان دو عضو دارد که اولی کیان 1 نام دارد و در سال 1393 با ماموریت نقش هدف پرنده برای آزمایش سیستم های راداری وارد سازمان رزم نیروی پدافند هوایی ارتش شده است.

پهپاد کیان 2 با ماموریت ضد رهگیری و حمله به اهداف زمینی در شکل انتحاری در سال 1398 وارد خدمت شد که به نسبت مدل اولیه اندازه بسیار بزرگتری دارد. پهپاد کیان بر اساس اطلاعات اعلام شده بردی بیش از هزار کیلومتر را دارد و بر اساس برآوردهای موجود از سیستم شتاب دهنده اول سوخت جامد و موتور توربوجت بهره می برد.

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

پهپاد کیان یک و دو در کنار یکدیگر

پهپاد آرش از نظر اندازه و ظاهرا تقریبا همان کیان 2 است اما یک تفاوت بزرگ در اینجا وجود دارد. در کنار بحث انتحاری، پهپاد آرش قابلیت سرکوب پدافند هوایی را در اختیار دارد. در خصوص سامانه های همراه این پهپاد خبر دقیقی منتشر نشده اما با این حساب به نظر میرسد در درون این پرنده بدون سرنشین، سیستم های دریافت کننده امواج راداری نصب شده و می تواند با ایجاد حالت آشیانه یاب راداری هدف را کشف و به آن حمله کند.

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

تصویر پهپاد آرش در زمان پرتاب

ورود نزاجا به باشگاه حملات فوجی پهپادی و هوش مصنوعی

در روزهای اخیرا جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش از یک سری دستاوردهای جدید خود رونمایی کرده که نشان از یک جهش بسیار بزرگ در توانایی مجموعه آجا در حوزه بدون سرنشین ها می دهد. یکی از مهم ترین دستاورد های به نمایش درآمده بحث پرنده های بدون سرنشین انتحاری با قابلیت حمله موجی در دسته های 10 فروندی و همچنین قابلیت بهره گیری از هوش مصنوعی بوده است.

نکته جالب ماجرا اینجاست که به فاصله کمی و در جریان رزمایش پیامبر اعظم(ص) 15 نیروی هوافضای سپاه در اواخر سال پیش بود که برای اولین بار به صورت رسمی به بحث استفاده از هوش مصنوعی در پهپادهای سپاه نیز اشاره شد و تصویری از پرواز جمع پرنده های بدون سرنشین سپاه به نوعی نشان دهنده وجود یک الگوریتم هدایتی بین این پرنده ها بود.

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

پرواز جمع چهار فروند پهپاد شاهد ۱۸۱ در رزمایش اخیر سپاه

بر اساس اطلاعات موجود این پهپادها برای کنترل از یک ایستگاه زمینی بهره گرفته و برد پروازی آنها نیز بین 40 الی 400 کیلومتر است. این پرنده های بدون سرنشین همچنین از قابلیت شبکه شدن و به اشتراک گذاری اطلاعات در کنار بحث ارسال اطلاعات به سسیستم کنترل برخوردار هستند. این پرنده های بدون سرنشین از سر های جنگی به وزن 5 الی 15 کیلوگرم برخوردار هستند.

با نگاه به پرنده های بدون سرنشین انتحاری جدید نزاجا متوجه وجود یک پرنده بدون سرنشین بزرگ تر و تعداد پرنده بدون سرنشین کوچک تر می شویم. بر اساس اطلاعات موجود پرنده بدون سرنشین بزرگ در نقش نوعی پرنده مادر و کنترل کننده اصلی ایفای نقش کرده و از طریق این پهپاد بزرگ است که سایر پرنده های انتحاری کوچک تر نیز کنترل می شوند.

این مسئله کنترل می تواند به صورت لحظه ای و آنلاین از طریق واحد کنترل زمینی و یا به صورت هوش مصنوعی و از پیش تعیین شده و بر اساس اطلاعاتی باشد که از قبل در پهپاد پیشرو یا اصطلاحا مادر ذخیره شده است. این نوع از سیستم هدایت و کنترل را شاید بتوان لبه فناوری کنترل و عملیات بدون سرنشین در جهان حساب کرد که به نوعی سر ریز آن برای جنگنده های سرنشین دار در جنگنده های نسل جدید نیز طرح شده است.

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

ارتش به لبه تکنولوژی جهانی «پهپادهای انتحاری دارای هوش مصنوعی» رسید/ «یورش فوجی» پهپادهای ایرانی از زمین به آسمان رفت +عکس

مجموعه پهپادهای انتحاری نزاجا - پهپاد بزرگر تر در نقش پرنده پیشرو و پهپادهای کوچکتر در نقش دنباله رو

برای نمونه در کانسپت های مطرح شده برای جنگنده های نسل 6 به ترکیبی از بحث هوش مصنوعی و پرواز پرنده های بدون سرنشین در کنار یک جنگنده سرنشین دار به عنوان مادر و واحد کنترل اشاره شده است که در صورت لزوم البته این پرواز می تواند به صورت مستقل و بر اساس هوش مصنوعی باشد. پرنده های بدون سرنشین در این سناریو در محیط های پر خطر وارد عمل شده و تهدید را نسبت به پلتفرم سرنشین دار کاهش می دهند. در عین حال قابلیت رزم شبکه محور باعث می شود تا این پرنده ها امکان به اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر را نیز داشته باشند که این مسئله میزان اطلاع از وضعیت کلی پیرامونی را گسترش داده و درصد موفقیت عملیات را نیز افزایش می دهد.

مسئله مهم و قابل توجه دیگری که در خصوص نسل جدید پهپادهای ارتش اعلام شده توان ضد هوایی و مقابله با اهداف پروازی است. علاقمندان به حوزه نظامی اطلاع دارند که امروزه در جهان بحث توسعه سامانه های بدون سرنشین خصوصا در حوزه حملات فوجی ، توسعه پرنده های بدون سرنشین کوچک و استفاده از پرنده های بدون سرنشین تجاری برای عملیات های جاسوسی و تروریستی هر روز در حال گسترش پیدا کردن است. در سالهای اخیر در کشور ما سیستم های پدافندی مختلفی برای مقابله با این طیف از تهدیدات توسعه پیدا کرده اما یکی از روش های تقریبا جدید در این حوزه پاسخ دادن با پهپاد خودی به پهپاد دشمن است.

پهپاد های انتحاری کوچک مثل مدل تولید شده برای نزاجا با توجه به توان صنعتی کشور در این حوزه در تعداد انبوه قابلیت تولید را دارند و می توان در شرایط قرار گرفتن در معرض یک تهاجم با موجی از پرنده های بدون سرنشین در تعداد کم یا زیاد این پهپادهای انتحاری را به سمت آنها فرستاده و با انفجار در آسمان تهدید را نابود کرد.

در حوزه عملیات زمینی نیز یکی بحث شناسایی و دیگری بحث تهاجم زمینی طرح می شود. در بحث شناسایی باید دقت داشت که اطلاعات جمع شده از یک مجموعه از پرنده های بدون سرنشین می تواند فضای بسیار بیشتری را گسترش دهد و در بحث تهاجم نیز نکته مهم این است که حمله در دسته های بزرگ تر شانس موفقیت و عبور از سد پدافند دشمن را نیز شدیدا بالا خواهد برد. در بحث سر جنگی باید گفت که میزان در نظر گرفته شده برای این پهپادها و خصوصا پروفایل پروازی و حمله از بالای آنها می تواند برای نابودی طیف گسترده ای از تهدیدات موجود روی زمین مثل انواع زره پوش ها ، تانک ها ، خودروهای انتحاری و خصوصا سامانه های راداری و حتی پدافندی باشد.

با این اوصاف نیروی زمینی ارتش با رونمایی از سیستم جدید در حقیقت یک گام پرش گونه برای ورود به فضای نبرد شبکه محور و بدون سرنشین در قرن جدید را برداشته و همگام با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در حال حاضر از معدود دارندگان این توانایی در میان ارتش های جهان محسوب می شود. حالا بهتر می توان درک کرد چرا ژنرال مکنزی فرمانده ستاد مرکزی تروریست‌های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) طی روزهای گذشته اعتراف کرده که ایران با استفاده از انواع پهپادهای رزمی و شناسایی، برتری هوایی آمریکا در منطقه را پس از دهه ها، به چالش کشیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 25
 • مغزمتفکر IR ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  25 19
  آواکس آواکس اوجب واجبات است
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   9 1
   یکی بیاد خودروسازی رو از اقازاده ها بگیره که خودروهای بی کیفیت رو تو پاچه می کنن
 • دانشجوی شریف DE ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  98 17
  مشرق جان اینطوری دلبری میکنی یه وقت مراقب باش که وزیر خارجه آمریکا جناب آقای دکتر ظریف ناراحت نشوند و شما را مانع دیپلماسی خود تلقی نکنند .
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   3 35
   خخخخخخخخ دارن ادای ترکیه رو در میارن
  • DE ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   21 0
   بیخیال ظریف وزرا می‌آن و میرن ولی توان نظامی ایران خوش است که پایدار میمونه و بیشتر هم میشه به کوری چشم بدخواهان ایران.
  • علی IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   25 1
   خخخخخخخ . شما سواد نداری نظر نده .اون موقعی که هیچ کدوم از کشورهای منطقه نمی دونستن پهباد چیه ایران در زمان جنگ از پهباد استفاده میکرد . ترکیه تازه پنج شش ساله وارد این عرصه شده اون هم با کمک اسراییل و قطعات اپتیکال کانادا و موتور Rotax اتریش
 • قمپزیسیون IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  44 3
  به دیمونا حمله فوجی میکنیم
  • جلی IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   3 1
   ؟
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  31 1
  مثل فیلما شده دیگه ولی از نوع واقعیش..یه درون مادره با چنتا بچه هاش کنارش..با درونای موشک انداز هم کانکت میشن و یه دستشون برا نابودی یه گردان زرهی کافیه..تبریک به نیروهای مسلح ایران که فکر کنم برا اهداف زمینی اولین کشوره که عملیاتی کرده...
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  32 0
  این مثل کلاهک بارشی هست اما هوشمندش! جون میده برای پایگاه های هوایی و زدن عرشه ها ! چون کوچیک هستن دیده نمیشن و هدف قراردادنش سخته. کافیه مختصات رو بهش بدی خودش شیرجه میزنه. اگر دوربین داشته باشه با یک پردازش تصویر ساده میتونه خودش تصمیم بگیره هلیکوپتر رو بزنه یا جنگنده رو
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  40 0
  الحمدالله . این دستاوردها با نگاه و ایمان بخدا و بعد خودباوری همراه با فراهم بودن مقتضیات است . که در بُعد نظامی خوشبختانه یا نداریم و یا کمتر داریم موانعی که رهبری جز شعار سال نو مبنی بر رفع موانع تاکید داشتند . سرو کار و برخورد داشته اند . بجز مقدار تخصیصات مالی که در شرایط خاصی که قرار داریم باز میبینیم با ابداعات و ابتکارات و ضرورت ها این مانع و دیگر را پشت سر گذارده و مملکت را قوی نموده و نگه داشته . امیدواریم این نگاه و فرصت در آینده با کنکاش مدقانه در دیدن موانع و رفع آن و ضرورت و ایمان قلبی و عملی در دیگر عرصه ها که افراد دانای فکر و دانش و تخصص که در خود ورود به کاری که ضرورت ایجاب میکند و بعد از ساختن محصولات بعد از مرتفع ساختن نیازهای داخلی . با سعی و تلاش و دانش از تنوع ذائقه ها مردم داخل و خارج . برای ورود و رقابت با دیگر برندهای مطرح کشورهای مطرح . فرآورده های خود را با افتخار ممهور به ساخت ایران کنند و دوام دار در صحنه بین الملل حضور داشته باشند . همین دستاوردهای پهبادزی حتی با جثه کوچک . چنان عرصه بر دشمن تنگ نموده که او را ناچار به اعتراف میکند که با وجود امکانات پر کبکبه و دبدبه تبلیغاتی . آنها. ( پهباد ایرانی) را موجب عدم کارائی خود میدانند . چرا که بر اساس تفکر و نیاز واقعی و کارائی تولید شده . نه برای نمایش . باز هم خدا را شکر و تقدیر فراوان از همه موسسین اساس . برقرار و سلامت و پیروز باشید . سپاسگزار تک تک شما بزرگواران جلو و پشت صحنه که موجب خلق افتخارات هستید . تمام نیروهای مسلح کشورم ایران عزیز و سربلند . راهتان پر رهرو
  • دانشجو IR ۰۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   0 0
   احسنت
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 32
  العان داره کار می شه رو پهپادهای شکارچی که با ایجاد میدان الکترومغناطیس در هوا سیستم هدایت سایر پهپادها رو از بین برده و باعث انفجار و ازبین رفتن اون دسته پهپادهایی که به قول شما با هوش مصنوعی هدایت می شه خواهد شد نمونش پهپاد مورد ادعای روسی...
  • علوی IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   18 1
   مثلا فکر می کنی که ایران از این فن آوری بی بهره است؟ فکر کن آر کیو 170 را چطوری نشوندنش؟
 • IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  20 0
  ای‌ول داداش
 • IR ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  27 3
  ارتش در چند سال اخیر واقعا به امکانات و تسلیحات فوق العاده ای دست پیدا کرده.امیدوارم با همکاری ارتش و وزارت دفاع جنگنده ای معادل f۲۲ طراحی و ساخته بشه و دست نهاجا در حوزه ی رزم هوایی پر زور باشه
  • علی IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   1 8
   تعارف نکن بی 2 اسپیریت خواستی بگو
 • صداقت(فعال مردمی) IR ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  31 3
  به خودم می بالم وب ایران افتخار می کنم وب سازندگان درود می فرستم که ایران راقدرتمند کرده اند تا تمدن پارسیان همانند هخامنشیان دراوج اقتدارباشد
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   7 11
   کسانی که به ستمگران تاریخ علاقه دارند در خون همه مظلومان و ستمدیدگان شریک هستند و یا همان طاغوتها محشور خواهند شد. هخامنشیان چه کردند که مردم ایران از اسکندر به عنوان منجی خود استقبال کردند؟
 • h US ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 32
  کاش هیچ سلاحی در جهان ساخته نمی شد تا انسانها به چیزهای دیگری فکر می کردند .
  • افرا IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   11 0
   چه کسی حاضر میشه بدون سلاح و بدون سپر وارد میدون جنگ بشه؟ دنیا میدون جنگ هست، اگر میخوای کسی بهت حمله نکنه و جنگی اتفاق نیفته، بهتره دستت پر باشه. سگ به کسی که چماق دستشه حمله نمی کنه! حالا گرفتن چماق توی دست فقط برای پیشگیری از حمله استفاده نکردن از اون که مشکلی نداره؟
  • یمامه IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   8 0
   سلاح رو دشمن بذاره زمین تا ما بذاریم،مغز خر نخوردیم که.
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   1 0
   به اربابی که پرچمش داری بگو
 • IR ۰۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  20 1
  ماشاء الله
 • محسن IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  29 0
  واقعا ایده جالبیه. هر دستوری پهپاد مادر بده، بچه پهپاد ها هم به اون عمل میکنن. خدا قوت به ارتش و سپاه مقتدر.
 • IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  7 28
  این همه علم دارید دو تا واکسن بسازید نه اینکه خط تولید یک کشور دیگر راه اندازی کنید
  • فراز IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   9 3
   چرا داری شعر میگی کلی واکسن خودشون رو به مرحله انسانی رسوندن ولی اجازه ندادن چون میخوان با کشور های خارجی قرارداد ببندن و در کنارش یک مقدار هم قرار داد های دیگه هم ببندن
 • حامد IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  19 1
  درود بر شرافت و اقتدارتون
 • IR ۰۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  19 1
  زنده باشید دلاوران ایران خداپشت و پناهتان
 • IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  17 1
  احسنت بر دلاورمردان و امیران ارتش اسلام.شاید نیروی هوایی ایران هواپیماهای قدیمی داشته باشد ولی پهبادهای کم قیمت ولی دقیق جایگزین خوبی برای هواپیماها شده و جنگ نامتقارن را معنی میکند.علاوه بر تهاجم بر اهداف زمینی میتوان با پرواز پرنده های کوچک در مسیر جنگنده ها و هلی کوپترهای دشمن میشود از این ریز پرنده ها بعنوان دفاع هوایی هم بهره برد
 • موبین IR ۰۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  18 1
  الحمدلله جمیعا
 • جنید جنجالوک IR ۰۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  19 1
  عالی است
 • IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  14 1
  والحمدالله رب العالمین !شکرا!!!
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  13 1
  خوبه
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 0
  هوش مصنوعی مربوط به یورش فوجی باید چیزی مثل پرواز پرنده های مهاجر باشه که اگر سردسته خسته شد یا به هر علتی از بین رفت، جایگزین میشه... پس میشه نتیجه گرفت هوش مصنوعی این نوع پهپادها توسط یک واحد اصلی فناورانه بر روی زمین توسط ابرکامپیوتری مرکزی(ُServer) کنترل میشه و مابقی پرنده ها به عنوان یک Client مصرف کننده نقشِ کنترلری برای جانمایی و مسیریابی دارند.
 • مسعود IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 5
  اگه پهباد های دشمن توسط ماهوارها شون کنترل بشن یا سریع تر عمل بکنن چیکار باید کرد اگه یکی بسازن خطوط دفاعی رو توی یک حمله نابود کنه برای عبور دسته بعدی چی.
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  12 3
  ما احتیاج به 5000هزار جنگنده داریم
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  11 1
  درود و خسته نباشید
 • FR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  9 0
  امام خمينى : آمريكا هيچ غلطى نميتواند بكند
 • محمد IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  4 0
  با بودن موشکهای نقطه زن احتیاجی به هواپیمای جنگند ه نیست دست همشون خصوصا سپاه درد نکن آبروی ایران هستند باید قدر دانی بشه
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   2 9
   جنگنده ده برابر موشک کاربرد داره.
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   7 3
   لطفا علمشو ندارید نظر ندهید.جنگنده ده ها برتری نسبت به موشک داره.
 • محمد IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  3 0
  جوانان عزیز باید بدانند زمان جنگ گلوله برای جنگیدن نداشتیم تمام شهدای ما فقط ازجون مایه گداشتند اما امروز ازبرکت وجود رهبری و سپاه ارتش از نظر نظامی در منطقه حرف اول میزنیم باید قدرشان بدانیم
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   6 0
   بخدا درزمان بنی صدر درکوت الشیخ خرمشهر دوساعت توی خاکها گلوله ژ3 میگشتم تا یه خشاب تا 2 خشاب پرکنم وخودمو برای دفاع وخط اتش اماده کنم. بله واقعا اگرم همون گلولرو داشتیم ودراونزمان ازما داوطلبها=بسیج .بنی صدر مضایقه میکرد.تنها کسیکه بماها دراون زمان غربتو بیکسی درجهان. سرمیزدو حالی میپرسید وبمشگلاتمون میرسید شخص رهبری بود که اون زمان بجبهها سرمیزد.جز ایشان کسیرو ندیدیم که.........
 • پوریا IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  2 2
  ببنید مشرق خودم میدونم بعضی کشورها روی استان هاشون پسوند قومی هست مانند اسپانیا(کاتالونیا.باسک.آراگون.آستوریاس.گالیسا.اکسترمادورا) هند(تامیل نادو.بنگال غربی.جامو و کشمیر.پنجاب.راجستان.گجرات و...) ایتالیا(لومباردی.ونتو.پیدمونت و...) فرانسه(کرس.اکیستان.برتانین) روسیه(باشقیرستان.تاتارستان.چچن.اوستیای شمالی و...)بنگلادش(سیلهت.رنگپوری.چیتاگونی) و خیلی کشورهای دیگه اما ما باید پسوند های قومی اون 5استان رو حذف کنیم اسم معمولی بذرایم وزارت کشور اگر اقدام نکند والله تمامیت ارضی کشور در بلندمدت به خطر می افتد
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 0
  روز به روز موفق تر و پیش به جلو انشاالله
 • عالم بهرامزهی IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  4 0
  درودبرارتشیان دلاوردمتون گرم
 • رسول IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 0
  هر نیرو و سازمانی که انیشه ها ،آرا وبیانات رهبر مستقیم در دستور کار خود قرار داده اند تخته گاز یکی پس از دیگری جبهه ها علمی و اقتدار را با پیروزی پشت سر میگذارند کاش رییس جمهورمان رهبر بود تا نه دشمنان نفوذ میکردند و نه رییس جمهوری نا کارامدی خود را گردن بی اختیاری و این و آن مینداخت درآن صورت اقتصادمان هم مانند نیروی نظامیمان به اقتدار مان می رسید.پاینده باد کسانی که در خط رهبر مان هستند و مرگ بر آنانی که به دنبال تضعیف ولایت هستند.آمین
 • US ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  12 2
  اینجوری که هر روز ابداعات و اکتشافات رو میکنی هم در نوع خودش جالبه آمریکا اینهمه پیشرفت روزانه نداره که ما ظاهرا داریم.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  5 1
  درود برارتش قهرمان و انقلابی #ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی #ما می توانیم _نحن اقویا #ارتش مقتدر
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  7 0
  درود بر نیرو های مسلح انقلابی ما زنده باد ایران . لعنت بر منافقین و بدخواهان ایران
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  5 0
  ما می توانیم
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 3
  ای کاش بجای ساخت سلاح در جهان... ملت‌ها به فکر بدست آوردن دلها بودند
 • رضا IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  3 0
  خسته نباشید پهلوانها خواهش میکنم اطلاعاتتون را در اختیار پهلوان پنبه هایی مثل ظریف قرار ندهید....
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 0
  زنده باد ارتش مردمی
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  اینها مربوط به دیپلماسی میدانی ست که متروده امروزه دیپلماسی چهارراهی همراه با تبسم اشک لبخند و نشان دادن عکس های خوانوادگی اجرا میشود قبول ندارید پیشرفت ها در مذاکرات رو ببینید قبول ندارید از جواد و عباس بپرسید
 • مبین IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  1 0
  کسی می دونی معادل انگلیسی ((یورش فوجی)) چیه؟هرچی می گردم پیدا نمی کنم!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس