کد خبر 1206439
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
چاقی در بازماندگان سرطان سینه موجب ابتلا مجدد به سرطان می شود

به گفته محققان، اکثر افراد می دانند که چاقی می تواند منجر به دیابت یا بیماری قلبی شود، اما اضافه وزن می تواند در سرطان هم نقش داشته باشد.

به گزارش مشرق به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید نشان داد که بازماندگان سرطان سینه که دارای اضافه وزن هستند، با افزایش خطر قابل توجه ابتلاء به دومین سرطان که ارتباطی با سرطان قبلی آنها ندارد، روبرو هستند.

محققان این مطالعه گفتند که احتمالاً این خطر ناشی از عوامل خطر مشترک بین دو سرطان یعنی چاقی و همچنین آسیب پذیری ژنتیکی و اثرات طولانی مدت درمان سرطان سینه است.

بیشتر بخوانید:

لباسی که از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری می‌کند

«هدر اسپنسر فیگلسون»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه تحقیقات سلامت کلورادو، در این باره می‌گوید: «خطر ابتلاء به سرطان با وجود چاقی افزایش می‌یابد. این فقط یک مدرک دیگر است که به ما نشان می‌دهد چقدر اضافه وزن مهم است.»

محققان در این مطالعه، داده‌های حدود ۶۵۰۰ زن تحت درمان را مورد مقایسه قرار دادند.

نتایج نشان داد زنانی که مبتلا به سرطان سینه تهاجمی بودند با افزایش شاخص توده بدنی شأن، خطر ابتلاء به دومین سرطان سینه در آنها بالاتر بود.

به گفته محققان، این ارتباط زمانی مشهودتر بود که تجزیه و تحلیل متمرکز بر سرطان‌های مرتبط با چاقی یا دومین سرطان سینه بود.

محققان مشاهده کردند ۸۲۲ زن (حدود ۱۳ درصد) بعد از میانگین حدود ۷ سال مبتلا به دومین سرطان شدند. از بین این تعداد ۶۲ درصد به سرطان مرتبط با چاقی و ۴۰ درصد به دومین سرطان سینه مبتلا شده بودند.

سرطان‌های مرتبط با چاقی شامل سرطان سینه پس از یائسگی، سرطان روده بزرگ، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان لوزالمعده و سرطان کلیه بودند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس