مذاکرات وین

آمریکا در پی آن است تا صرفا تعلیق تحریم‌ها و نه لغو کامل آنها را کلید زده و در صورت رفع برخی تحریم‌ها، واشنگتن قصد دارد آنها را در بازه‌های ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه تمدید کند.

به گزارش مشرق، کیهان نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر دیروز به ریاست «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در گرندهتل وین برگزار شد و قرار شد گفت‌وگوها در هفته آینده ادامه یابد.

در این نشست، روسای هیئت‌های مذاکره‌کننده کشورهای طرف ‌برجام به بحث و بررسی درخصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوهای فنی و پیش‌نویس‌های اولیه متون و نحوه تداوم گفت‌وگوها پرداختند.

طرح فریبکارانه آمریکا

منبع خبری پرس‌تی‌وی در وین گفت: دستورالعمل آمریکا صرفا تعلیق تحریم‌ها و نه لغو کامل آنها است. در صورت رفع برخی تحریم‌ها، آمریکا قصد دارد آنها را در بازه‌های ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه تمدید کند.

همزمان با پایان دور جدید گفت‌وگوهای وین منبع خبری پرس‌تی‌وی در وین درخصوص دستورالعمل آمریکا درباره نحوه رفع تحریم‌ها هم گزارش داده است: آمریکا قصد لغو یکجای تحریم‌ها را ندارد و قصد دارد در مدت زمانی طولانی و طی مراحل متعدد اقدام به رفع موقت برخی تحریم‌ها کند.

منبع خبری پرس‌تی‌وی در وین اضافه کرده است: آمریکا صرفا با یک بازه زمانی کوتاه‌مدت یک هفته‌ای برای راستی‌آزمایی موافقت کرده است که در آن به‌صورت نمادین چند تراکنش انجام شود.

به گفته منبع خبری پرس‌تی‌وی در وین، آمریکا تاکنون مدت زمان راستی‌آزمایی معقول و لازم را که برای معاملات نفتی حداقل ۳ تا ۶ ماه است، نپذیرفته است.

منبع خبری شبکه پرس‌تی‌وی در وین تصریح کرده است: قصد آمریکا از عدم لغو کامل تحریم‌ها و اکتفاء به رفع موقت برخی از تحریم‌ها صرفا بازگشت به برجام است تا بتواند از امکان مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده کند.

به گفته منبع خبری پرس‌تی‌وی در وین در صورت پذیرش مکانیسم رفع مرحله‌ای تحریم‌ها و یا تمدید بی‌اثر شدن آنها در بازه‌های زمانی ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه علاوه‌بر شرطی شدن اقتصاد ایران آمریکا خواهد توانست با گروگان گرفتن تمدید رفع تحریم خواسته‌های دیگر خود موسوم به برجام ۲ و ۳ را به ایران تحمیل کند.

عراقچی:روند مذاکرات رو به جلو است!

در نشست دیروز کمیسیون مشترک، عراقچی رئیس‌هیئت ایرانی ضمن تأکید مجدد اصول و مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برجام و مسیری که باید طی شود، روند کنونی گفت‌وگوها را به‌رغم دشواری‌ها و چالش‌های موجود، رو به جلو ارزیابی کرد.‌

عراقچی در عین حال تأکید کرد که هیئت ایرانی هر زمان که روند گفت‌وگوها به سمت زیاده‌خواهی، وقت‌کشی و چانه‌زنی‌های غیرمنطقی برود، گفت‌وگوها را متوقف خواهد کرد.

در این نشست، کشورهای مشارکت‌کننده در برجام توافق کردند علاوه‌بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو درخصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.

هیئت‌ها پس از مشورت در پایتخت‌های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

طرح گام به گام یا توافق موقت بی‌پایه و اساس است

عراقچی در واکنش به برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های غربی، تأکید کرد که به هیچ وجه بحثی تحت عنوان «توافق موقت» یا موضوعاتی از این دست در گفت‌وگوهای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۴ مطرح نیست.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها درخصوص گام نهایی به منظور رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران گفت‌وگو می‌کند و شایعاتی نظیر طرح‌های گام به گام یا توافق موقت، بی‌پایه و اساس است.

معاون سیاسی وزیر خارجه همچنین خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران، همان‌گونه که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند، به هیچ وجه اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهد داد و در عین حال برای رسیدن به نتیجه شتاب و تعجیل نیز نخواهد کرد و تصریح دارد که گفت‌وگوها باید با دقت و با حفظ منافع و مواضع قطعی کشور انجام شود.

سید عباس عراقچی در پایان عنوان کرد که هرگونه تصمیمی درخصوص روند و نتایج گفت‌وگوها، در تهران اتخاذ خواهد شد و تیم مذاکره‌کننده گزارش خود را از وضعیت مذاکرات به طور مستمر به مقامات عالیرتبه ارائه می‌کند.

دولتمردان در سال‌های گذشته نیز مدعی بودند که همه جزئیات برجام با اجازه رهبری انجام شده است. رهبر حکیم انقلاب- ۲۰ فروردین ۹۴- با ‌اشاره به این ادعای کذب فرمودند: «آیا جزئیّات مذاکرات هسته‌ای تحت نظر رهبری است؟ بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمی‌کنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس‌جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ این‌ها در اختیار آنها است، می‌توانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست».

ادعای روزنامه آمریکایی

یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه مدعی شده ایران و آمریکا در حال حرکت به سمت طرح بازگشت همزمان و با گام‌های متوالی به برجام هستند.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی درباره مذاکرات جاری در وین نوشته در سراسر گفت‌وگوها ایران اصرار داشته که آمریکا باید نخستین گام را برای پایبند شدن به برجام بردارد.

این روزنامه نوشته ایران خواستار رفع همه تحریم‌های بازاعمال‌شده از سوی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از خروج از برجام و همچنین رفع ۱۵۰۰ تحریم جدید اعمال‌شده از سوی دولت او  است.

واشنگتن‌پست در ادامه نوشته است: «اما طبق گفته مقام‌های مطلع از این گفت‌وگوها هم ایران و هم دولت بایدن در حال حرکت به سمت برداشتن گام‌های همزمان و متوالی [برای بازگشت به برجام] هستند.»

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز مدعی شد که «تفاهم جدیدی» برای اجرای طرح «پایبندی در برابر پایبندی» در حال شکل‌گیری در گفت‌وگوها است.

روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های حاضر در مذاکرات نوشته مذاکره‌کنندگان در وین، تهیه پیش‌نویس طرح‌هایی برای اجرای کامل برجام از سوی ایران و آمریکا را آغاز کرده‌اند.

هدف مشترک!

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه روز دوشنبه، در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «الحره» خبر داد که گفت‌وگوها در وین ادامه دارد و آمریکا و ایران یک هدف مشترک تعیین کرده‌اند و آن پایبندی متقابل به طرح جامع اقدام مشترک بوده است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص گفت: «ما به‌صورت سازنده برای تحقق این هدف وارد یک روند دیپلماتیک شده‌ایم».

وی در ادامه افزود که طی دو هفته گذشته، «هیئت آمریکایی به ریاست رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حال یافتن رویکردهای ملموسی برداشتن گام‌هایی است که ایران و آمریکا باید برای بازگشت به پایبندی مشترک آن را انجام دهند».

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: «بحث‌ و گفت‌وگوهای پی‌درپی، فراگیر و حساب‌شده هستند اگرچه [این بحث‌ها] به صورت مستقیم نیست. ما با هیئت‌های حاضر تبادل نظر داشتیم. کارشکنی صورت نگرفته است؛ اما پیش‌بینی نداشتیم که این روند آسان یا سریع باشد».

این مقام آمریکا پیش‌بینی کرد «که هیئت‌ها این هفته برای انجام رایزنی به کشورهایشان بازگردند»؛ با این حال، او به زمان بازگشت ‌اشاره‌ای نکرد.

ایران به برجام بازگردد، آمریکا هم بازمی‌گردد!

لیندا توماس - گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل روز دوشنبه به عنوان عالی‌رتبه‌ترین مقام دولت «جو بایدن» که در کنفرانس سالانه ۲۰۲۱ لابی صهیونیستی «جی استریت» سخنرانی می‌کرد، لزوم بازگشت ایران به تعهداتش را به عنوان پیش‌شرط بازگشت واشنگتن به برجام تعیین کرد.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» گزارش کرد،‌گرینفیلد با تأکید مجدد بر مواضع دیگر مقام‌های آمریکایی درخصوص بازگشت به برجام تأکید کرد: موضع آمریکا درخصوص برجام روشن است: «ما آمادگی داریم در صورت بازگشت کامل ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش، به این توافق بازگردیم و همان‌طور که با مشارکت خود در گفت‌وگوهای وین نشان داده‌ایم، در حال همکاری با شرکای بین‌المللی خود هستیم تا مشخص شود که این امر امکانپذیر است یا خیر.»

همصدایی دولت بایدن و اسرائیل علیه ایران

این دیپلمات آمریکایی همچنین در ادامه با حمایت از مواضع رژیم صهیونیستی در قبال جمهوری اسلامی ایران ادامه داد که دولت بایدن مواضع مشترکی با تل‌آویو درخصوص جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای دارد اما قصد دارد از طریق دیپلماسی به این هدف دست یابد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در توییتی از حاصل شدن پیشرفت طی گفت‌وگوهای برجامی دو هفته گذشته خبر داد و افزود اما احیای برجام کار سخت‌تری را می‌طلبد.

مذاکرات فرسایشی

هدف آمریکا و اروپا این است که مذاکرات حول برجام را به مذاکراتی فرسایشی بدل کرده و در مرحله اول «بدون لغو تحریم ها» به برجام بازگشته و در مرحله بعد در جایگاه طلبکار نشسته و زیاده‌خواهی خود مبنی بر دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و ضمیمه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان به متن برجام را کلید بزنند.

با توجه به این نقشه فریبکارانه و ضدایرانی و البته با توجه به اظهارنظر توهین‌آمیز و زورگویانه اخیر رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات دولت وی، دولت و وزارت خارجه باید مذاکرات را متوقف کرده و لغو یکباره و دائمی تمامی تحریم‌ها توسط آمریکا و تایید آن توسط ایران پس از راستی آزمایی را به عنوان پیش نیاز برای هرگونه اقدام جدید اعلام کنند.

خبرگزاری رسمی چین با تاکید بر لزوم تسهیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، به نقل از تحلیلگران متعدد نوشت که مسائل فرایندی و گام‌های عملی اما باید مورد مذاکره قرار بگیرند.

شکست فشار حداکثری

کریس مورفی، سناتور دموکرات عضو کمیته روابط خارجی در سخنرانی برای لابی صهیونیستی «جی‌استریت» اعلام کرد، کارزار «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ علیه ایران شکست مطلق و یک فاجعه بود.

مورفی افزود: کارزار فشار حداکثری (دولت ترامپ علیه ایران)، یک فاجعه بود و هیچ کسی وجود ندارد که بتواند ادعا کند که کارساز بوده است و ما در موقعیتی هستیم که باید این وضعیت درهم و برهم را درست کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
  45 6
  آمریکا باز مطمئنا کلاه گشاد دیگری بر سر این تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گذارد .شک نکنید
  • SE ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   7 10
   اشکالی نداره ما هم در بازه زمانی یکسال پس لغو آخرین مرحله از تحریمها به تعهدات برجامی بر میگردیم.
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   4 3
   این تیم مذاکره کننده که کلاه سرش میره رو برگردونید(قدرتش رو که دارید چون فقط دولت دخیل نیست نظام دخیله)بعد سردار قاآنی و حاجی زاده رو به عنوان مذاکره کننده بفرستید.چرا فقط ناله می کنید شما که شورای امنیت ملی دستتونه و به اندازه کافی برای این کارها رای دارید در شورا
  • DE ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   2 0
   آمریکا کیلو چند ؟! اینا خودشون کلاه به سر رفتن مذاکره !!!!
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   3 0
   الان آقای ظریف فردا میره تو مجلس معلم زبان میشه، میگه منظور از تعلیق تحریم ها رفع تحریم هاست.
  • شاکی IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   0 0
   موردی نداره . راستی ازمایی ما هم در یک دوره ۲۴۰ الی ۳۶۰ روزه
 • علی IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  8 1
  خیانتکاران وجنایتکاران اصلاح طلب رابرای مذاکره نفرستید. اینها همان حماقت برجام را تکرار می کنند. اللهم العنهم جمیعاوعذبهم عذابا الیما بحق محمدوآل محمد
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  7 0
  چرا تیم مزاکره کننده که قبلا فریب خورده وکلاه گشادی سرش رفته دوباره برای مزاکره انتخاب شده اگر اینها برگردونید گنده گنده تری می زنند
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  9 0
  اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سربازان گمنام امام زمان عج باید گوش به زنگ باشند که هر کس قصد خیانت به ایران اسلامی کرد سریعا از مدار کار و حاکمیت قبل از انجام خیانت برکنار شود ، این نمی شود که مقام معظم رهبری هشدار بدهند و هیچ کسی گوش ندهد. آمریکا شیطان بزرگ و ام الفساد است و نباید به هیچ وجه با آنها در هیچ موردی مذاکره کرد.آنها دروغگوترین موجودات روی زمین هستند و شاید حتی در کل کیهان!!!!!
 • حامد IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  5 0
  خوب نمیشد همین کار راستی آزمایی زو شش سال پیش انجام میدادن؟ حتما باید مجلس یادشون میداد که چیزی به نام راستی آزمایی وجود داره؟
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  36 5
  واقعا خدا به ایران رحم کنه، فعلا مملکت به دست بی کفایتان ذلت طلب اداره میشه.
  • مینا IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   فعلا؟
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  31 5
  وای وای وای تا کی گدایی، نگاهتون به داخل باشه نهههه بزرگ به مذاکرات میفهمی آقایان روحانی، ظریف و عراقچی، دست بردارید از خیانت، دست بردارید، کشور و مردم به ذلت کشوندید، بس نیست؟؟؟
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  29 5
  افساد طلبها برای اینکه دوباره رای بیارن حاضرند تا هر چه داریم رو بر باد بدن...
 • DE ۰۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  8 0
  طرح فریبکارانه آمریکا .چرا طرح فریبکارانه آمریکا؟ مگر آمریکا انتخابات دارد؟ این طرح برای انتخابات ۱۴۰۰ اصلاح طلبها و غربگدایان است. همین چیزی که چند سال است داریم میگیم و می نویسیم که شب انتخابات بعضی از تحریمها لق میشوند و بعد از انتخابات باز وصل میشوند. غربگداها رای بیارن برنامه برجام ۸ سال بعدی تا خلع سلاح کامل ایران ادامه دارد انقلابیون رای بیارن ستون پنجم شروع به خرابکاری میکند.
 • بهنام IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  5 0
  الان دیگه بعد طی حداقل این ده سال اخیر ، برای یک نوجوان ایرانی هم ثابت شده هیچ اتفاقی از طرف امریکا که به نفع مردم ایران باشه نخواهد افتاد و قرار نیست هم بیوفته ..، ولی تعجب اینجاست که بعد از این همه دشمنی حتی توی دل همین مذارکرات ده سال قبل تا الان واقعا این ممکلت کسی نیست بتونه جلوی روحانی و این تیم وزارت خارجه رو بگیره تا برگردن خونه از ماموریت های با ابروی و عزت ایران و ایرانی بازی کردن دست بردارن .،!!!!!!!!!
 • پیروزه IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  مواظب باشید که یک وجابه جا نشود.واگرنه......
 • IR ۰۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  3 0
  100 درصد تا افرادی که در این دولت هستند کلاه گشادی سر ملت ایران خواهد رفت
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  3 0
  رهبری فرمودند رفع کامل همه تحریمها و بعدش هم ما راستی آزمایی خواهیم داشت .
 • مهرناز IR ۰۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  همین روش را سردمداران قبلی امریکا در عراق پیاده کرده اند " بایدن ادامه داده " خرید برق از ایران برای مدت دوماه " مسئولین و مردم عراق را سر نیزه قرارداده " تا اهداف خودش در عراق حفظ کند.
 • SE ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  اینکه رسما غربیها خود را به آب و آتش می زنند که دولت روحانی بماند آیا زیبا نیست؟
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  نمایندگان انقلابی مجلس چرا بر این مذاکرات مهم نظارت نمی کنند تاسف آور اینکه حتی جزئیات مذاکرات به اطلاع نمایندگان نرسیده است چرا در این شرایط حساس مجلس را نیمه تعطیل کرده اند آقای قالیباف چه فکری دارد آیا راه لاریجانی را ادامه خواهد داد ابن مذاکرات وین بدتر از برجام خواهد شد و با گشایش اقتصادی جزئی و عوام فریبی باعث خواهند شد امثال این دولت ۸ سال دیگر نیز ادامه یابد
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  آبنبات انتخاباتی، آیا دوباره مردم فریب میخورند.
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  پروتکل الحاقی که حرفشو نزن واقعا باید مغز خر خورده باشیم بعد اینکه آمریکا خسارتها را جبران کرد فقط اجازه بازرسی انهم بصورت کاملا محدود و نمایشی قدرت هسته ای چماق ما هست این چماق را به دست دشمن ندهید تا بر سرمان بکوبد
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  یک ذره از منافع ملی کوتاه بیاید حلالتون نمیکنم
 • کشاورزمهر IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  آیا در مذاکرات در باره ی 4 سالی که ایران به برجام عمل کرد و پای بند آن بود ولی به دلیل عدم پایبندی آمریکا و خروج یکطرفه از برجام که علاوه بر تعطیلی تاسیسات اتمی و عقب افتادن کشور ازمواهب انرژی هسته ای، موجب ضرر چند صد میلیارد دلاری به دولت و بویژه مردم ایران شده هم در مذاکره بحث می شود و آیا آمریکا و اروپاه حاضر به چبران خسارت و ضرر و زیان ایران هستند.
 • عبادالله CA ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 9
  تو رو خدا بگذارید کارشونو بکنند، تحریم و بدبختی دیگر بس است، این خواسته اکثریت این ملت است، چوب لای چرخ نگذارید خواهشا، ممنون
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   منتظرباش بزودی برات رفعش میکنه آقای عراقچی
  • نادر IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   چی شد که خودت رو نماینده اکثریت مردم تلقی کردی؟؟
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   به جای ملت حرف نزن دریک نظر سنجی آمریکا 75 درصد مردم ایران به آمریکا اعتمادی ندارند
  • DE ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   عبادالله بهتر اسم قُبا دولا انتخاب میکردی چی رفتی خودت رو پشت عبادالله قایم کردی قُبا دولا بیا بیرون عمو تو هم جزو رانتخوارهایی نه ؟ وادر کنندگان غذای سگ و گربه و داروی حمام و آشغال های دورریز غربی ها ....و وارد کنندگان محصولاتی که بهترش در ایران ساخته میشود...کارخانه های داخلی را ورشکسته کردند و الان عروسیشان است . امتداد دولت روحانی کلید خورد واردات تا نابودی کامل اقتصاد و تولید ایران.
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 0
   با برجام تحریمها چندبرابر شد، تحریم 30 درصد باعث مشکلاته، 70 درصدش ناکارآمدی خود دولته، الان فقط میخوان تحریم ها تعلیق بشه تا بعد از انتخابات، نتیجه انتخابات که مشخص شد، دوباره تحریم ها تمدید میشن، آمریکا هیچ وقت ابزار موثر خودش (تحریم ) رو کنار نمیزاره
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   0 1
   ساده لوح ....
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  آزموده را آزمودن خطاست. این مثل هم در مورد مذاکره با آمریکا صدق می کنه و هم در مورد مذاکره کنندگان با این کشور...
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  اینا فکر کردن صد سال پیش هست که با کم سواد طرف باشن. عامووووووووووووووووووووووووووو سام!!!! الان بهترینهای استنفورد و هارواردت ایرانیها هستن. دنبال دغل و جر زنی نباش که بد میبینی و به خودت برمیگردونیم!!!
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  باغ سبزهای نمایشی شیطان برای متقاعد کردن مردم به قبول یک فکری دیگر در انتخابات پیش روست . نه 120روز نه 180 روز و نه هیچ زمان دیگری با زبان خوش آمریکا حاضر به دست کشیدن از ظلم و ستم به مردم ایران نیست .
 • میثم IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  هر جه عراقچی می گوید . باید عکس آن را پذیرفت. چون اینها مکرر دارند به مردم و نظام خلافمی گویند . مثل برجام که هر چی گفتند دروغ از آب در آمد و هرچیزی که دشمنان گفتند درست بود. آقایان نمایندگان باید به هوش باشند که کلاه گشاد تری توسط این دولت غرب گرای دروغگو بر سر نظام نگذارند.
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  از آمریکا جز خباثت نیاید. ما چرا با پای خود رفتیم پای چوبه دار.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس