کمالوندی: تأخیر در لغو تحریم‌های ایران برای غربی‌ها زیان بیشتری خواهد داشت/ صنعت هسته‌ای ایران به‌سرعت در حال پیشرفت است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه تعداد سانتریفیوژها و میزان مواد غنی‌شده ایران در حال افزایش است، تأکید کرد که تأخیر بیشتر در رفع تحریم‌های ایران زیان بیشتری به طرف‌های غربی تحمیل می‌کند، در حالی که ایران همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

به گزارش مشرق، «بهروز کمالوندی» سخنگو و معاون حقوقی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران جمعه شب در یک گفتگوی اینستاگرامی تأکید کرد که طرف‌های غربی بازنده بزرگ تأخیر در رفع تحریم‌ها علیه ایران خواهند بود.

کمالوندی در ابتدای این گفتگوی اینستاگرامی در خصوص اینکه در روز ملی فناوری هسته‌ای چه دستاوردهای نوینی امسال رونمایی خواهد شد گفت: در این زمینه فردا با حضور رئیس‌جمهور نمایشگاهی برگزار خواهیم کرد که در آن بیش از ۱۳۳ مورد رونمایی از محصولات و پیشرفت‌های جدید صنعت هسته‌ای کشور خواهیم داشت. حدود ۱۸ در صد افزایش داریم نسبت به سال گذشته اما از لحاظ کیفیت پیشرفت بیشتری داشته‌ایم خصوصاً در حوزه‌های غنی‌سازی و پزشکی هسته‌ای و دیگر حوزه‌های مختلف در زمینه صنعت هسته‌ای.

کمالوندی درباره قانون مجلس در خصوص توسعه برنامه‌ هسته‌ای اظهار داشت: سازمان به قانون مجلس پایبندی کامل دارد و در تعامل خوبی با نمایندگان مجلس داریم. ایران در صنعت هسته‌ای به‌سرعت در حال حرکت است و در این زمینه زمان به نفع جمهوری اسلامی است. در این خصوص اگر هیچ پیشرفتی هم در مذاکرات رخ ندهد ما از لحاظ فنی در حال پیشرفت هستیم.

کمالوندی در خصوص اقداماتی که سازمان انرژی اتمی بر اساس قانون مجلس تاکنون انجام داده است افزود: قانون مجلس در شش ایستگاه و مقطع زمانی باید حرکت کند. ایستگاه اول بلافاصله باید اقدام می‌کردیم و آن مربوط به تولید ۲۰ درصد بوده است که این کار بلافاصله در همان زمان انجام گرفت؛ و تا انتهای سال این میزان باید به ۱۲۰ کیلو می‌رسید که ما همین الان نزدیک ۶۰ کیلو در اختیار داریم درواقع نصف راه یک‌ساله را در سه ماه رفته‌ایم.

وی ادامه داد: ایستگاه دوم مقطع زمان یک‌ماهه بود که مربوط به ساخت یک راکتور آب سنگین جدید بود که طرح و برنامه آن را بر اساس زمان‌بندی به مجلس ارائه دادیم. ایستگاه سوم مقطع دوماهه بود که باید اقدامات فراپروتکلی در صورتی که تحریم‌ها لغو نمی‌شد قطع می‌شد که این اتفاق افتاد و در توافق با آژانس به نتیجه مطلوبی برای سه ماه رسیدیم. ایستگاه چهارم مقطع زمانی ۳ ماهه بود که ما باید هزار ماشین ir۲m نصب می‌کردیم که انجام شد و تعدادی ماشین ir۶ که این موارد هم انجام شده است.

کمالوندی اضافه کرد: ایستگاه پنجم مقطع پنج‌ماهه است که در این مقطع باید یک کارخانه اورانیوم فلزی راه‌اندازی می‌کردیم که این کار شروع شده و یک ماه و نیم دیگر باقی مانده از زمانش که ما در تاریخ معین راه‌اندازی خواهیم کرد. ایستگاه بعدی مقطع سال است که بر اساس آن باید ۱۰۰۰ ماشین ir۶ نصب کنیم که طبق برنامه قابل انجام است و ظرفیت را باید به ۵۰۰ کیلو در ماه برسانیم که این امر هم محقق خواهد شد تا پایان سال. اگر بخواهم در یک جمله جمع‌بندی کنم باید بگویم قانون مجلس به طور تمام و کمال در حال اجرا شدن است.

کمالوندی در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره نتیجه نشست وین گفت: الان زود است برای اظهارنظر در این مورد و بالاخره موضع جمهوری اسلامی مشخص است و تا رفع همه تحریم‌ها اتفاقی نخواهد افتاد؛ و چون مذاکرات به صورت مستقیم نیست این فرآیند کمی زمان‌بر است. در حقیقت کمیته فنی بعد از مشخص شدن سرنوشت تحریم‌ها وارد بحث می‌شود و تصمیم درباره همه مسائل برمی‌گردد به نتیجه گفتگوها در خصوص تحریم‌ها.

وی در خصوص این دغدغه که آمریکایی‌ها امکان دارد دوباره خلاف تعهدات خودشان اقدام کنند گفت: در این خصوص خیلی واضح ایران موضع خود را بیان کرده است، در سطوح مختلف کشور اعتقاد بر این است که تحریم‌ها باید لغو شود و این بار صرف حرف و شعار ایران اعتماد نمی‌کند. الان شرایط به گونه‌ای است که هرچقدر طرف غربی‌ها تأخیر کنند این تأخیر به نفع پیشرفت ایران است و به ضرر آنها است. به‌سرعت تعداد سانتریفیوژهای ما و میزان مواد غنی شده در حال افزایش است. ما در این تأخیر بازنده نیستیم؛ و تأخیر برای طرف غربی ضرر بیشتری خواهد داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سؤال که آیا حضور نمایندگان سازمان انرژی اتمی در وین مانع اجرای قانون مجلس نخواهد بود، گفت: صحبتی که من با آقای غریب آبادی و عراقچی داشتم اتفاقی که در حال افتادن است این است که در این نشست خواسته‌های جمهوری اسلامی در حال مطرح شدن است و مواضع جمهوری اسلامی مشخص و مسلم است.

وی ادامه داد: تا وقتی تحریم‌ها لغو نشود و راستی آزمایی انجام نگیرد ایران اقدامی نخواهد کرد و هیچ اطمینانی به طرف مقابل نخواهیم داشت. لیست مطالبات و حدود ۱۶۰۰ تحریم از طرف ایران مطرح شده است و همچنین خواسته‌هایی که در برجام بوده ولی در عمل اجرا نشده بود همه این‌ها الان از طرف ایران مطرح شده است و قبل از برطرف شدن این مسائل اقدامی از طرف ایران انجام نخواهد گرفت. در این نشست فعلاً کمیته فنی فعال نیست و ایران مسائل خودش را مطرح می‌کند و الان کمیته تحریم در حال گفتگو است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص این موضوع که اساساً فناوری هسته‌ای چه امتیازی و چه اهمیتی برای ایران دارد، تصریح کرد: نکته مهم این است که رسانه‌های بین‌المللی و برخی رسانه‌های داخلی بیشتر بر روی بحث غنی‌سازی تمرکز کرده‌اند و این باعث شده است تا دیگر جنبه‌های صنعت هسته‌ای مغفول مانده است. اگرچه خود غنی‌سازی هم به صورت غیرمستقیم مربوط می‌شود به زندگی مردم. چه زمانی که به صورت سوخت وارد راکتور تحقیقاتی می‌شود و رادیو دارو تولید می‌کند و چه زمانی که تبدیل به سوخت نیروگاهی می‌شود و برق تولید می‌کند. در نهایت این مردم هستند که از منافع آن بهره‌مند می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه‌های پزشکی هسته‌ای صنعت هسته‌ای باعث پیشرفت‌های بسیار خوبی شده است؛ که در نمایشگاه فردا تعدادی از این موارد رونمایی خواهد شد. برای مثال مرکز پزشکی هسته‌ای کودکان که تابه‌حال این مورد را نداشتیم و یا اورژانس پرتویی در اراک و رونمایی از سانتریفیوژ خون یا کیت غربالگری نوزادان که کمک بزرگی به تشخیص بیماری‌های کودکان می‌کند را فردا خواهیم داشت. همچنین فردا رونمایی ۵ رادیو داروی جدید در تشخیص و درمان سرطان داریم که تأثیر مستقیم روی زندگی مردم دارد.

سخنگو و معاون حقوقی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما نباید فراموش کنیم که در دنیا و در عرصه بین‌الملل قدرت حرف اول را می‌زند و کشوری که دارای قدرت صنعت هسته‌ای باشد از قدرت چانه‌زنی بالایی برخوردار خواهد بود و این صنعت به‌نوعی اقتدارآفرین است زیرا صنایع مختلف درواقع مربوط به این صنعت می‌باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت راکتور جدید اراک گفت: تست سرد راکتور جدید اراک تا سه ماه آینده انجام خواهد شد در این مسیر کشورهای اروپایی خلف وعده کردند و کمکی به ما نکردند اما ما توانستیم بدون کمک کشورهای دیگر اقدام کنیم و خودمان برای اولین بار بسیاری از مقدمات لازم را فراهم کردیم. همچنین در بحث سانتریفیوژها ما در حد ۱۵ نوع ماشین داریم که این تنوع کمک زیادی به ظرفیت‌سازی ما دارد و در این حوزه پیشرفت زیادی داشته‌ایم.

کمالوندی در پایان با اعلام اینکه صنعت هسته‌ای در همه حوزه ها نقش مهمی دارد و رشد و توسعه صنعت هسته‌ای درواقع باعث رشد و توسعه صنایع دیگر نیز می‌شود گفت: قدرت هسته‌ای اهمیت زیادی برای پیشرفت ایران دارد و موتور محرک توسعه صنایع کشور است. صنعت هسته‌ای ایران کاملاً بومی شده است و نسبت به سال‌های قبل پیشرفت بسیار زیادی داشته‌ایم.

منبع: نورنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  1 0
  اگر مقداری از پول را ازاد کند که استفاده تبلیغاتی کنید را چطور به مردم توزیع میکنید؟ چون پراید از 30 به 150 میلیون رسیده بقیه هم 5 برابر تا 10 برابر شده و مسکن از متری 1 تومن به 20 تومن رسیده و ارزش پول ملی یک دهم سال 95شده.
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  6 0
  دلت به اونها نسوزه به گندی که زدید فکرکنید.
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  4 0
  خیلی نگران خسارت غربی ها شدی نه جناب کمالوندی؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس