نمکی: افزایش بیماران کرونایی به دلیل سفرهای نوروزی و "صف‌های مرغ" است!

وزیر بهداشت در نامه به معاونین خود نوشت: افزایش بستری ناشی از بی‌توجهیهای قبل از سفرها به خصوص بازارهای شلوغ، صفهای طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزی است

به گزارش مشرق؛ سعید نمکی در نامه‌ای به معاونین وزارت بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نوشت:

جناب آقای دکتر جان بابائی، معاون محترم درمان

جناب آقای دکتر رئیسی، معاون محترم بهداشت

جناب آقای دکتر شانه ساز، معاون محترم و رئیس سازمان غذا و دارو

رئیس / سرپرست دانشگاه / دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ...

با سلام؛

پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی باتوجه به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری COVID-19 در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیش‌بینی از ارتفاع موج جدید، سنگین‌تر و حجیم‌تر از امواج قبلی است.

آنچه همکارانم در روزهای اخیر از موارد بستری می‌بینند ناشی از بی‌توجهی‌های قبل از سفرها به خصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزی است که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.

لذا برای کاهش فشار سنگین به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، به خصوص مراقبت‌های ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور می‌شوم:

گام جدید طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمان‌های مردم نهاد در قالب محله محور کماکان بعنوان اولین سطح مراقبتی و بیماریابی باید مورد توجه قرار گیرد.

مراکز 16 و 24 ساعته سرپائی باید به شدت گسترش یابد. در این مراکز حتماً نمونه‌گیری و انجام تست، آموزش مراجعه‌کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله کردن آنها و در صورت نیاز ارجاع به کلینیک‌های تنفسی بسیار حائز اهمیت است.

تجربه مدیریت بیماری در موج جدید با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامت‌دار و پرخطر در اولین روزهای ابتلاء در کاهش بار ویروس و پیشگیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار موثرست. لذا در کلیه مراکز سرپائی توسط پزشک متخصص و یا پزشک عمومی مطلع بر مبنای پروتکل‌های ابلاغی، درمان ضد ویروس با داروهایی که در پروتکل‌های ابلاغی معاونین محترم بهداشت و درمان قید شده ضروری است. این داروها حتماً توسط رئیس محترم سازمان غذا و دارو و معاونین غذا و داروی استان‌ها باید در داروخانه‌های منتخب به مقدار کافی ارائه شود. خوشبختانه کمبود دارویی نداریم و ضرورت دارد تعداد داروخانه‌های منتخب به حد کافی و لیست آنها در مراکز درمان سرپائی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، تحت پوشش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی و بیمه‌های مکمل هستند.

طبق دستور رئیس جمهور محترم و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاه‌ها که از محل منابع طرح تحول و یک درصد ارزش افزوده در سال گذشته تأمین نشد سریعاً انجام و مطالبات طرف های قرارداد در مراکز سرپائی پرداخت شود. ضمناً قرار شد جهت راه اندازی تخت‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی نزدیک به بهره برداری نیز منابع در اسرع وقت تأمین شود.

هماهنگی روسای دانشگاه ها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونین محترم درمان و بهداشت در این راستا بطور مستمر ضروری است.

برای قطع هرچه زودتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی الزامی است. هرگونه قصور در عدم گزارش به موقع پروتکل شکنی‌ها در کلیه سطوح به عهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذیصلاح منعکس شود. رونوشت مکاتبات همه روزه به دفتر اینجانب نیز ارسال شود.

باتوجه به احتمال ورود ویروس های موتاسیون یافته غیر انگلیسی توسط مسافرین بازگشته از سفرها، بخصوص از کشورهای همسایه، مرزهای هوائی و زمینی بشدت کنترل شود.

کلیه موارد باید نمونه‌گیری و پس از اطمینان از عدم آلودگی اجازه ورود داده شود. سازمان هلال احمر نیز در این راستا آماده همکاری است. ضمناً همانگونه که قبلاً ابلاغ کرده‌ام، مرتب باید نمونه‌های ادواری جهت NGS ارسال گردد تا از عدم وجود موتاسیون داخلی نیز مطمئن شویم.

معاون محترم تحقیقات و فناوری و معاون محترم بهداشت در این راستا کمک خواهند کرد. در این مورد استانهایی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استانهای جنوبی که اسکله تخلیه بار توسط کشتی‌های خارجی دارند با توجه به ورود بارهایی از کشور برزیل و هندوستان و شیوع ویروس جهش یافته برزیلی و بشدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل انتقال ویروس نشود ضمن آنکه باید به نحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی‌ها قبل از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. این دقت با سطحی دیگر مشمول بنادر شمالی و گمرکات دیگر کشور نیز می‌شود. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهد کرد.

لازم است استفاده از ظرفیت مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی و خیریه به نحو احسن مورد توجه قرار گیرد.

توفیق کلیه عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم .

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • 118 IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  18 0
  تلويزيون رو روشن مي‌كنم! در همه جاي دنيا از جمله كشورهاي پيشرفته آمريكايي و اروپايي، آمار مبتلايان و قربانيان كرونا افزايش پيدا كرده و دائم مي‌شنويم كه دولت اون كشورها در مهار كرونا ناموفق بوده است!!!! اما وقتي نوبت به كشور خودمون ميرسه، به يكباره دولت موفق و مشكل اصلي مردم هستند كه پروتكل‌ها رو رعايت نكردند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  9 0
  جنگ زرگری وزیر و دولت
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  8 1
  حاجی الان ۲۰ فروردینه در حالی که از ۱۰ اسفند صف مرغ بود و ما تو این هفته شاهد روشد سریع بیماری بودیم! مردونه کسی که جلوی سفر ها را نگرفت معرفی و رسوا و محاکمه کنید دیگه
 • بی نام IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  10 1
  انگلیس چطور صفر شد آمار مرگشون از ما الگو گرفتند
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  5 0
  دورهمی ها و عید دیدنی ها فراموش نشه. مسلما دکتر جهانپور تو صف مرغ نبوده که کرونا گرفته.
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   5 0
   وزیر کشور را هم اضافه کن.!
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  4 0
  روحانی ازروی قصدسفرها روازادکردوتواون دنیا بابت این همه خسارت به جان وزندگی مردم عذاب الهی سختی درانتظارش هست اما مردم شما که میدانید همچین دولتی داره براتون تصمیم میگیره ومثل روزروشن بودبعدعیدهمین تراژدی اتفاق میفته چرازدین به دل جاده ها مگه جون خودتون وخانوادتون براتون ارزش نداره
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  6 0
  بدون ترس وواهمه عامل اصلی ازادکردن سفرهارواعلام کنین
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  5 0
  اخه چرایه کاری کردین که دوباره کشورروفلج کنین چراهیچ کس جلوی سفررونگرفت عامل ازادکردن سفربایدمعرفی وبه جرم خسارت جانی ومالی به مردم به اشدمجازات برسه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس