کد خبر 1200768
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
آخرین اخبار کرونا در ایران| مراکز استان همه قرمز شده‌اند/ میزان ابتلا در منطقه سیستان ۸برابر شد/ پرسنل ادارات و شرکت‌ها رعایت کامل پروتکل‌ها را جدی بگیرند+ نقشه و نمودار

درحالی پیشنهاد تعطیلی ده‌روزه پایتخت برای مدیریت همه‌گیری کرونا مطرح شده است که امروز خبرها بیانگر این نکته است که تمام مراکز استانی در سراسر کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.

به گزارش مشرق، روز ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ بررسی وضعیت همه‌گیری کووید۱۹ در کشور نشان می‌دهد سیر تصاعدی ابتلا در تمام مناطق مشاهده شده است و اغلب مراکز استانی اکنون در وضعیت حاد کرونایی قرار گرفته‌اند تا به این ترتیب آژیر خطر موج چهارم در سراسر کشور رسماً به صدا در آمده باشد.

بررسی‌های اولیه در زمینه روند ابتلای کرونا بعد از تعطیلات نوروزی نشان می‌دهد جابه‌جایی مسافران نوروزی در داخل کشور و البته رفت و برگشت گردشگران خارجی یا حتی وطنی به آن‌سوی آبها باعث شده است نمونه‌های متفاوتی از ویروس همراه با ویروس کرونای انگلیسی به ایران وارد شده باشد و این اتفاق به‌نوعی سرعت ابتلا در اغلب نقاط کشور را با شیبی بسیار تند و غیرعادی بالا برده است.

ببینید:

عکس/ اصفهان در وضعیت قرمز

آمارها نشان می‌دهد هم‌اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز، ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند؛ به‌اعتقاد بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان چه در بخش دولتی و چه خصوصی‌ها این ارقام نشان می‌دهد به‌سرعت باید برای مقابله با موج بسیار سنگین ابتلا و مرگ‌ومیر در ایران آماده باشیم چون تعداد شهرستان‌های زرد و آبی موجود در کشور نیز با درنظر گرفتن سرعت ابتلا قطعاً تا پایان هفته به‌سمت نقاط بحرانی حرکت می‌کند و آن شهرستان‌ها می‌توانند خود به کانونی برای ایجاد بحرانی تازه تبدیل شوند.

تجمع عاملی در گسترش چرخه انتقال

با توجه به افزایش شدت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی و کاهش قابل ملاحظه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم متخصصان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند در دوره فعلی هرگونه تجمع به‌خصوص در محیط‌های بسته می‌تواند چرخه انتقال را سرعت بخشیده و تعداد مبتلایان را تصاعدی افزایش دهد.

به گفته این گروه از متخصصان و کارشناسان ستاد ملی مبارزه با کرونا در شرایط فعلی سیستم حمل ونقل عمومی مثل اتوبوس، مترو و تاکسی‌ها با درنظر گرفتن تردد کارمندان و پرسنل شرکت‌های دولتی و خصوصی یا صنوف مختلف؛ کانون‌هایی مشکل ساز شناخته می‌شود و البته تجمع کارمندان و پرسنل شرکت‌ها در اتاق‌های کوچک یا در سالن‌های اجتماعات نیز در ایجاد چرخه انتقال سریع نقش کلیدی خواهد داشت.

ببینید:

فیلم/ احتمال ورود به کانال ۳۰۰ فوتی کرونا در روز

این نکته باتوجه به ایجاد چرخه‌های همه‌گیری خانوادگی به دلیل ابتلای احتمالی کارمندان به ویروس و انتقال به خانواده از سوی کارشناسان بسیار جدی شناخته شده و توصیه می‌کنند پرسنل ادارات، کارمندان، کارگران و تمامی شاغلان در صنوفی که اکنون می‌توانند خدمات رسانی کنند یا در محل کار خود حاضر هستند باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته و حتی سخت‌تر از گذشته به آن توجه داشته باشند.

از سوی دیگر اگرچه براساس مصوبه‌های جدید ستاد ملی مقابله با کرونا اکنون بسیاری از ادارات و شرکت‌ها یا مشاغل با ظرفیت بسیار پایین ارایه خدمات می‌کنند یا بطورکلی تعطیل شده‌اند اما بازهم موضوع دیدبازدیدهای نوروزی کارمندان در اداره‌ها و شرکت‌ها یا حتی مراجعه مردم به مراکز خرید مثل میادین میوه‌وتره‌بار، پاساژها مشکلات را دو چندان خواهد کرد.

مراکز استان همه قرمز شده‌اند +نقشه و نمودار

۶ شهر مهم خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونایی

آژیر قرمز کرونا دوباره در خراسان رضوی به صدا درآمده و میزان هشدارها به بیشترین حد خود رسیده است.

تمامی هشدارها مبنی بر اینکه موج سفرهای نوروزی قطعا منجر به این شرایط خواهد شد نادیده گرفته شد و اینک وضعیت قرمز کرونایی را شاهد هستیم که قطعا محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

حال باید میزان رعایت‌ها بیشتر شود در حالی که شواهد و قراین عکس این موضوع را نشان می‌دهد و حاکی از این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز بسیار کاهش پیدا کرده است.

مهدی قلیان، معاون علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: از صبح امروز مشهد و شهرهای نیشابور، قوچان، بینالود، گناباد، سبزوار و شهرهای اطراف این شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

معاون علوم پزشکی مشهد مقدس خاطرنشان کرد: همچنین شش شهرستان در وضعیت زرد و سایر شهرها در شرایط نارنجی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ الی ۸۰ درصد از جمعیت استان در مناطق با وضعیت قرمز ساکن هستند خاطر نشان کرد: دورهمی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی مهمترین عامل شیوع بیماری محسوب می‌شود و متاسفانه علاوه بر سایر گروه‌های سنی،کودکان، نوجوانان و جوانان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و بهترین راهکار در شرایط حال حاضر برای کنترل انتشار بیماری، در خانه ماندن است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس تصریح کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز منتخب از ابتدای سال تا کنون میزان مراجعه و نمونه‌گیری ۱۰۰ درصد  افزایش و از سوی دیگر درصد موارد مثبت از ۱۱ درصد به ۳۰ درصد رشد یافته و این خبر خوبی نیست.

قلیان خاطرنشان کرد: در طول مدت سه ماه میزان بستری‌های کل استان خراسان رضوی کمتر  از ۵۰۰ نفر بود و این در حالی است که در سه روز گذشته میزان بستری از ۵۲۰ نفر به ۸۶۰ نفر در مجموع رسیده و روزانه بیش از ۲۶۰ نفر بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان فوتی‌های ناشی از کرونا در استان خراسان رضوی دو رقمی شده اظهار کرد: همچنین ۲۰۰ بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان به شدت در حال افزایش است اظهار کرد: تمامی مراکز بیمارستانی اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی و مراکز منتخب کرونا برای خدمات‌رسانی و  پذیرش بیماران آماده هستند اما به طور حتم با افزایش تعداد بیماران کیفیت خدمات رسانی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه  موضوع کرونا جدی است و نباید به آن نگاه ساده انگارانه داشت بیان کرد: به طور حتم وضعیت امنی که در ماه‌های بهمن و اسفند ایجاد شد به دلیل همکاری‌های موثر مردم و ایجاد محدودیت‌ها صورت گرفت که امیدوارم با ادامه همکاری‌ها بتوانیم به شرایط عادی بازگردیم.

بیمارستان امیرکبیر اراک سانتر دوم کرونایی شد

سیدمحمد جمالیان، رئیس علوم پزشکی اراک از فعالیت بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی به دلیل افزایش آمار بیماران و پر شدن بیمارستان سانتر نخست این شهرستان خبر داد.

سیدمحمد جمالیان افزود: متاسفانه با شیوع پیک چهارم و افزایش شدید آمار بیماران کرونایی در شهر اراک و تبدیل وضعیت شهر اراک به وضعیت قرمز کرونایی که از چند هفته قبل درابره آنها هشدار دادیم متاسفانه ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین اراک که سانتر بیماران کرونایی بود تکمیل گردید.

وی ادامه داد: با تکمیل ظرفیت این بیمارستان، بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی در اراک تجهیز و مشغول خدمت رسانی به مردم و بیماران درگیر با بیماران کرونایی است.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت تخت‌های بیمارستانی در استان مرکزی گفت: خدارا شکر تعداد تخت‌های ویژه را سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش دادیم و ۶۰ تخت Icu در استان اضافه کردیم و الان در حال حاضر ما کمبود بحرانی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: با این وضعیت و شیوع کرونا در پیک چهارم، در روزهای آتی پیش‌بینی می‌شود این شیب تند باعث شود با کمبود تخت عادی و تخت ویژه مواجه شویم.

جمالیان ادامه داد: ۶۰ تخت بیمارستانی در مرکز درمانی امیرکبیر برای افراد کرونایی در نظر گرفته شده و اگر این روند عادی انگاری و عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایشی و ادامه دار باشد، باید به فکر  اضافه کردن بیمارستان های سوم و چهارم نیز باشیم.

رئیس علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: وضعیت خوبی پیش بینی نمی‌شود و به شدت از آینده نگران هستیم چرا که اگر این منوال ادامه دار باشد در آینده ای نه چندان دور تخت عادی برای ارائه خدمت به بیماران کرونایی نخواهیم داشت و متأسفانه ۶۰ درصد نمونه‌های بیماران سرپایی مثبت گزارش شده است.

وضعیت کرونایی قم، قرمز شد

بر اساس اعلام رسمی اپلیکیشن ماسک، قم از امروز ۱۸ فروردین ماه به رنگ قرمز کرونایی تبدیل شد.

رنگ قرمز به عنوان منطقه پرخطر کرونایی محسوب می‌شود.

افزایش ۲/۵ برابری بستری‌های روزانه در استان کرمانشاه

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده ۹ شهرستان استان شامل کرمانشاه، اسلام آباد غرب، کنگاور، پاوه، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب، صحنه، سنقر و کلیایی و هرسین در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

همچنین شهرستان‌های جوانرود، روانسر، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت نارنجی و شهرستان ثلاث باباجانی، در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس تقسیم بندی مشاغل چهارگانه در شرایط قرمز، صرفاً گروه‌های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه‌های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می‌توانند فعالیت داشته باشند.

گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه‌های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها،‌ قطعات‌ یدکی‌ خودرو، تعمیرگاه‌های‌ خودرو، داروخانه‌ها، مراکز بهداشتی‌و درمانی و غیره هستند که می‌توانند در همه شرایط حتی وضعیت قرمز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری‌ها و آتلیه‌های عکاسی، مشاوران املاک، کافی‌شاپ‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران‌ها، ظروف یک‌بار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی‌ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه‌های رانندگی، سمساری و غیره در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش مواد غذایی صرفاً می‌توانند به عرضه بیرون‌بر اقدام کنند.

گروه‌های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک‌ها در شرایط قرمز و نارنجی تعطیل بوده و باید از فعالیت دست بکشند.

گروه چهارم شغلی نیز شامل گیم‌نت، مراکز تفریحی آبی، باغ‌وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی و زرد باید تعطیل باشند.

از طرف دیگر میانگین بستری روزانه بیماران مشکوک به کووید بیش‌از ۲/۵ برابر شده است به طوری که میانگین بستری روزانه در هفته سوم فروردین ۱۱۴/۵ است که نسبت به هفته آخر اسفند ۹۹ که ۴۴/۲ نفر بوده است، ۲/۶ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

میانگین فوت روزانه قطعی براثر کرونا نیز در هفته سوم فروردین به دو مورد رسیده است که نسبت به هفته آخر اسفند ۲/۲ برابر افزایش یافته است.

۳ شهرستان استان خراسان جنوبی قرمز شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) (بروز رسانی ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰) شهرستان‌های بیرجند، قائنات و فردوس در وضعیت قرمز (خیلی پر خطر) قرار گرفتند.

محمد دهقانی بیان کرد: همچنین شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه و درمیان به رنگ نارنجی (پر خطر) درآمدند.

دهقانی  با بیان اینکه شهرستان خوسف تنها شهرستان زرد (خطر متوسط) خراسان جنوبی است، گفت: هیچ نقطه کم خطر در خراسان جنوبی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است، ادامه داد: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا ۸ برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

دهقانی خاطرنشان کرد: سامانه تماس تلفنی ۴۰۳۰ به صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه روز در خدمت همشهریان گرامی برای پاسخگویی به سوالات آنان  است.

این مقام مسئول با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است افزود: ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی برای بیماران کرونایی در خراسان جنوبی تکمیل شده است و در حال حاضر از ۵۰۰ تحت بیمارستان برای درمان بیماران کرونایی ۵۰ درصد پر شده است و اگر با این روند افزایش مبتلایان مواجه باشیم دچار کمبود تخت خواهیم داشت.

وی گفت: تاکنون ۴۷ مورد ابتلا به کرونای انگیلسی در استان شناسایی شده است اما از جایی که در استان با کمبود کیت تشخیص کرونا انگلیسی مواجه هستیم پیش بینی می‌شود که تعداد بیشتری از مبتلایان به این ویروس در استان مبتلا باشند.

دهقانی با اشاره به اینکه تا آخرهفته محموله جدید واکسن وارد استان می‌شود، گفت: تاکنون سالمندان با بیماری زمینه‌ای و کادر درمان واکسینه شدند و در مراحل بعدی گروه‌های سنی بالا با بیماران زمینه‌ای از فروردین تا تیر ۱۴۰۰، مشاغلی که در تماس مستقیم با مردم هستند در مرداد، گروه سنی ۵۵ تا ۶۵ سال و تمامی مراکز تجمعی از جمله زندان‌ها تا آذر و زمستان ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند.

وی خاظرنشان کرد: همچنین تاکنون کمتر از ۵ هزار دوز واکسن وارد استان شده که به گروه‌های هدف تزریق شده و محموله جدید به گروه‌های در معرض خطر بیشتر تزریق خواهد شد.

همدان در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفت

استاندار همدان، صبح امروز در جلسه فوق العاده ستاد کرونای استان همدان با اعلام اینکه  استان همدان به جز شهرستان اسدآباد در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد اظهار داشت:  فرمانداران کلیه امکانات و ظرفیت استان را برای حفظ سلامت مردم به‌کار گیرند.

سید سعید شاهرخی با اشاره به اینکه از امروز ستاد استانی و شهرستانی مدیریت کرونا ۲۴ ساعته باشند افزود: جان مردم در خطر است، پس باید پروتکل‌ها به‌طور جدی رعایت شوند.

 استاندار همدان با بیان اینکه آنچه در کشور و استان در باره کرونا اتفاق افتاده، وضعیت بسیار خطرناکی است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد عنوان کرد: ضرورت دارد با یک حرکت و عزم جمعی و جدی کلیه امکانات را برای حفظ سلامتی مردم به کار بگیریم.

وی با اعلام اینکه رعایت جدی پروتکل‌ها توسط کلیه دستگاه‌های دولتی و اجرایی الزامی است مطرح کرد: فرمانداران کلیه کمیته‌های زیرمجموعه ستاد شهرستانی را برای کنترل و مقابله با کرونا بسیج کنند.

شاهرخی بیان کرد: مسئولان اقناع‌سازی مردم، در جهت جلب همکاری و رعایت پروتکل‌ها در رسانه‌ها و صداوسیما را در دستورکار خود قرار دهند.

وی اظهار داشت: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون امکانات بهداشتی و درمانی استان تا حدی ظرفیت پاسخگویی دارد.

 استاندار همدان با بیان اینکه فعالیت مشاغل و گروه‌های ۲، ۳ و ۴ تعطیل است و فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند عنوان کرد: ورود و خروج خودروهای غیربومی شخصی به شهرستان‌های قرمز در سراسر استان ممنوع است.

 وی افزود: جلسات ادارات دولتی و دستگاه‌های اجرایی در شهرهای قرمز با ظرفیت حداکثر۱۵ و در شهرهای نارنجی ۲۰نفر برگزار شود.

 بازار همدان تعطیل  شد

در همین حال رئیس اتاق اصناف همدان،‌ اظهار داشت: وضعیت کرونا در همدان وخیم است و اگر محدودیت‌ها اعمال نشود ممکن است از وضعیت قرمز کنونی به حالت سیاه برسیم.

حسین محرابی با تاکید بر اینکه از امروز به مدت حداقل دو هفته همه پاساژها، طلا فروشی‌ها و مراکز خرید غیر ضروری اجازه فعالیت ندارند تصریح کرد: به محض بهتر شدن شرایط محدودیت‌ها لغو می‌شود.‌

محرابی با بیان‌اینکه از امروز فقط نانوایی‌ها، سوپر مارکت‌ها، مرغ و گوشت فروشی‌ها و واحدهای عرضه اقلام‌ضروری مجاز به فعالیت هستند اظهار داشت: تیم‌های بازرسی ما بر اعمال محدودیت‌ها نظارت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه در اعمال محدودیت‌های سال گذشته کسبه و بازاریان همکاری بسیار خوبی با ستاد مدیریت کرونا داشتند گفت: امیدواریم در این مرحله نیز برای حفظ جان خود و کنترل شیوع کرونا در استان همراهی کنند.

میزان ابتلا به کرونا در منطقه سیستان ۸برابر شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل، اظهار داشت: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا ۸ برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

جواد اکبری‌زاده گفت: مردم باید در صورت وجود علائم اولیه سرماخوردگی و بروز علائمی مانند تب شدید، سرفه، تنگی نفس و یا علائم گوارشی و... با پیش‌شماره ۴۰۳۰ تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنند.

وی افزود: سامانه تماس تلفنی ۴۰۳۰ به‌صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت همشهریان گرامی جهت پاسخگویی به سؤالات آنان است.

اردستان و نطنز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند

حسن ذبیحی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان اظهار داشت: مهمترین مواردی که در تغییر رنگ کرونایی وجود دارد و مشهود است ترددها و مسافرت‌های غیر ضروری بود که از مناطق پر جمعیت و مراکز استان‌ها و مناطق آلوده به مناطق کمتر آلوده همچون اردستان انجام شده است.

وی افزود: افراد تحت عناوین مختلف سیاحت، دیدن فامیل و اقوام و ایام عید دیدنی در اردستان که حتی در منازل خودشان هم بوده موجب شده تا در کنار عادی‌انگاری و عدم رعایت کردن موارد بهداشتی و بی‌توجهی و یا خسته شدن و شرکت در تجمعات غیر ضروری همه دست به دست هم داد تا یک منطقه از وضعیت زرد به نارنجی و بالاتر تغییر رنگ پیدا کند که اردستان هم به قرمز تغییر وضعیت پیدا کرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: طبق آمار اعلامی بیماری‌ها در این مدت مشخص شد که اکثرا افراد مسافری بودند که خود عامل بودند و به افراد و آشنایان و یا میزبانان منتقل کردند و رد پای این بیماری مشخص بود و به همین منظور بود که ستاد کرونای شهرستان اردستان دستور داد که مسافران این شهرستان را سریعا ترک کنند اما ترددها به مناطق زرد آزاد بود هر چند مسئولان در وزارت بهداشت این درخواست را داشته‌اند که افراد تا حد امکان مسافرت نکنند و دورهمی تشکیل ندهند.

وی ابراز داشت: حتی‌الامکان از مردم می‌خواهیم در صورت کوچکترین علائم آن را جدی گرفته و نگویند سرماخوردگی جزئی است و با مراجعه به مرکز منتخب مراجعه کنند و هرچقدر در مراحل اولیه تست برای آن‌ها انجام شود از این مرحله به سلامت عبور می‌کنند.

ذبیحی تصریح کرد: فرآیند ما این است افرادی که علامت دارند با کمترین فاصله به مراکز مراجعه کنند و افرادی هم که با این افراد در تماس هستند دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و خود را معرفی کنند تا از گردش بیشتر ویروس در جامعه جلوگیری شود و شناخت بیماری موجب سلامت جامعه می‌شود و آمار بستری بالا نمی‌رود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان با اشاره به افرادی که دارای علائم هستند بیان کرد: افراد می‌توانند به مرکز منتخب از ساعت هشت صبح تا ۱۶ بعدازظهر به صورت رایگان مراجعه کنند تا از شیوع بیماریشان جلوگیری شود و با توجه به وضعیت موجود طبق دستورالعمل‌ها محدودیت‌هایی در سطح شهرستان اردستان اعمال می‌شود.

ذبیحی تأکید کرد: دستورالعمل‌ها با فرمانداری مکاتبه شده تا در چارچوب ستاد ملی و در وضعیت قرمز اجرایی شود و اگر در این راه تلاش نکنیم و درست اجرا نکنیم و افراد هم رعایت نکنند  بستری و مرگ و میر بیشتر می‌شود و بر همین اساس رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی توصیه می‌شود.

وی اعلام کرد: در صورت استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی موجب می‌شود که ما از این وضعیت قرمز خارج شویم و در این شرایط تمام مراسم‌ها از جمله آئین‌های مذهبی، مساجد، نماز جماعت و جمعه و مراسم‌های آئینی طبق ابلاغ ستاد استان اصفهان تعطیلی کامل بوده و باید پروتکل‌ها در تمام نقاط شهرستان اردستان اجرایی شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان تصریح کرد: طق دستورالعمل موجود ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای نارنجی و قرمز به شهرهای دیگر و بالعکس ممنوع بوده و تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح در سطح شهر ممنوع است به استثنای خودروهای مجاز که به تایید فرمانداری رسیده باشد.

ذبیحی افزود: فعالیت ادارات و کارکنان دستگاه‌ها و سازمان‌های موضوع ماده دو قانون مدیریت بحران به استثنای نیروهای مسلح کاهش حضور تا یک سوم کارکنان دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات ضروری و مرتبط با خدمات اساسی در محل کار با تشخیص بالاترین مقام مسئول دستگاه و کاهش حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها به میزان یک دوم است و ماموریت‌های اداری غیر ضروری لغو و برگزاری جلسات با رعایت الزامات در فضای سربسته حداکثر با ۱۵ نفر بلامانع است.

وضعیت شهرستان نطنز به رنگ قرمز کرونایی در آمد

این در حالی است که رمضانعلی فردوسی، اظهار داشت: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در ایام نوروز توسط شهروندان روند کنترل شده شیوع بیماری کرونا را با مشکل مواجه کرده و امروز شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم.

فرماندار نطنز با بیان اینکه متاسفانه از امروز شاهد افزایش شیوع بیماری کرونا و زمینه موج چهارم در شهرستان نطنز هستیم، خاطرنشان کرد: مطابق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا مشاغل گروه های دو و سه و چهار در وضعیت قرمز تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شوند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و زدن ماسک با جدیت بیشتری مورد پایش قرار می‌گیرد.

فردوسی قطع زنجیره این بیماری را تنها با همکاری همه مردم میسر دانست و افزود: مردم عامل اصلی قطع زنجیره بیماری کرونا هستند و با رعایت دستورالعمل‌ها این مهم محقق می‌شود و بر همین اساس از شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

رئیس ستاد مقابله به کرونای شهرستان نطنز با بیان اینکه کادر درمانی بیمارستان‌های نطنز و بادرود به صورت شبانه‌روزی در حال تلاش برای بهبود بیماران کرونایی هستند، عنوان کرد: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش آمار بیماران کرونایی بار سنگینی بر دوش کادر درمانی گذاشته است که در صورت استمرار این وضعیت موجب فرسودگی این قشر زحمت‌کش می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به شلوغی‌های پیش از عید نوروز و حضور مسافر در ایام تعطیلات، قرار گرفتن این شهرستان گردشگرپذیر در وضعیت قرمز کرونایی قابل پیش‌بینی بود و با این شرایط از شهروندان درخواست داریم تا به سلامتی خود، خانواده و جامعه اهمیت دهند و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

مراکز استان همه قرمز شده‌اند +نقشه و نمودار

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: درگاه salamat.gov.ir نیز راه دیگر برای پیشگیری، غربالگری و اقدام برای تشخیص و درمان کرونا است؛ در این سامانه پس از ورود و پاسخ به پرسش‌های موجود چنانچه فردی مشکوک به بیماری کرونا شناسایی شد پیگیری‌های مراقبتی لازم توسط واحدهای بهداشتی درمانی انجام می‌گیرد.

اکبری‌زاده گفت: از تمامی همشهریان گرامی تقاضا داریم حتماً قبل از هرکاری در زمینه بیماری کرونا با سامانه ۴۰۳۰ و درگاه salamat.gov.ir در ارتباط باشند و این دو سامانه را به سایر دوستان و آشنایان نیز معرفی کنند.

ورود گیلان به فاز چهارم کرونا؛ اعمال محدودیت‌های جدید در شهرهای قرمز

حسن رخ شاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان گیلان وارد فاز چهارم کرونا شده و در این شرایط در شهرهای نارنجی مراکز فرهنگی، تفریحی و آموزشی تعطیلی می‌شود.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان عنوان داشت: همچنین مراکز تجاری، بازرگانی و خدماتی به مدت دو هفته به طور موقت تعطیل شده و محدودیت‌های تردد نیز توسط پلیس راهور اعمال می‌شود.

رخ شاد اظهار داشت: در شهرهای قرمز همه محدودیت‌های مذکور اعمال می‌شود و رستوران‌ها نیز در شهرهای قرمز فقط به شکل بیرون‌بر می‌توانند خدمات ارائه دهند.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان افزود: در حال حاضر ۵۸۵ بیمار در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و ۱۵۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند که ۹۰ نفر نیز در وضعیت وخیم قرار دارند.

رخ شاد خاطرنشان کرد: ماهیت کرونا طوری است که مردم برای کنترل آن نقش بیش‌از ۹۰ درصدی دارند و چون از راه تنفس مننقل می‌شود زدن ماسک بسیار حائز اهمیت است.

مراکز استان همه قرمز شده‌اند +نقشه و نمودار

مراکز استان همه قرمز شده‌اند +نقشه و نمودار

پاس گل عید نوروز به کرونا/۶شهرستان گلستان قرمز شدند

عبدالرضا فاضل، با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان اظهارداشت: در حال حاضر شهرستان‌های گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، بندرگز، آزادشهر و مینودشت در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: شهرستان‌های گالیکش، رامیان، آق‌قلا و بندرترکمن در وضعیت نارنجی و مراوه تپه، کلاله، علی آباد و گمیشان در وضعیت زرد هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: روزانه حدود بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر برای تست کرونا مراجعه می‌کنند که تست ۳۰ درصد آن‌ها مثبت می‌شود.

فاضل گفت: سرعت انتقال و افزایش میزان بستری در خیز چهارم کرونا به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر گزارش شده است. استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: مسافرت و دیدو بازدید نوروزی، استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و به خصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا اعلام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  15 1
  کاش کمی جرات داشتند و مثل سال گذشته مسیرها رو میبستند
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   14 3
   آخه نمیگی از این حرفا میزنی تهرونیا ناراحت میشن
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   6 1
   این حرفها چیه. استاد روا زاده پارسال فرمودند من مسئله کرونا را ورود می کنم و حل می نمایم!
 • saeed IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  16 0
  با تشکر از جناب رئیس جمهور بابت مساعدت و تسهیل سفرهای نوروزی ..چی بود همش آمار زیر 100..ما باید رکوردهای بیماری و گرفتاری را درنوردیم.
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  8 2
  اونا یی که رعایت نکردن خیر نبینن
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  31 7
  خدای بزرگ نیست نابودتون کنه.با مسافرت رفتن همه ما رو فلج کردین .لعنت به همه شما مسافر اومد .نمیرفتید میمردین. توف به شرافتتون از خدا بیخبرا.امروز خواهر من تو بیمارستان شهید شد .لعنت به همتون.عید آخرتون بشه بیشرمها
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   1 0
   چه عصبی !!! ملت اگه میدونستن عذاب جهنم چطوره که اصلن گناه نمیکردن حالا کرونا نگرفتن که دردشو بدونن رعایت نمیکنن اگه بنا به رعایت کل آدما بود که تا الان مریضی ریشه کن شده بود...
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  10 0
  این همه سرباز تو پادگان هست میزاشتین تو جادها ایام عید والله
 • فرهنگ IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  8 0
  روحانی تو اگر محدودیتها را اعمال می کردی الان این طوری نبود
 • کامران IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  11 0
  آقا یه سوال.... این کویر لوت و کویر نمک چطوری قرمز شدن؟؟
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  4 6
  دورغه
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  5 0
  هیج حرفی وجای تعحب.نیست ودولت مقصراصلی این وضعیت موجودآست وبس..اگریه رویه را درپیش بگیرندوتمامی مسولین باهم هماهنگ ویه راهی رادرپیش بگیرند وتناقض گویی نبود این همه مرگ میرنبود..واقعا براتون متاسفیم که مرگ انسان ها آهمیت ندارد،خودتون متوجه بودیدهروقت سخت گیربیش تربوده آمارپایین آمده..تودفاع مقدس این قدر روزانه تلفات نداشتیم---
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  7 0
  فصل فصلِ انتقام از کادر درمانه #تَکرار_روحانی
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  13 0
  دستاورد مهم روحانی برای در برزخ قرار گرفتن مردم
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  16 0
  یعنی خدا لعنتتون کنه همه مردم رو فرستادین صف مرغ یا مسافرت بعد ما مغازه دارهای بیچاره باید چوبش رو بخوریم
 • DE ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  3 1
  همه مراکز استان‌ها قرمز شده‌اند .الکیه , سرکاریه . من میدونم پیک کرونا تموم شده . حالا هرچی میخوان این دانشمندها بگن الکی میگن .خب وقتی خود کرونا میره پیک نیک چرا ما بمونیم تو خونه .والا
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  1 0
  خدا رو شکر از پیک کرونا گذشتیم
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 9
  وزارت کاسبی از سلامتی مردم رو تعطیل کنید و امورات بهداشت و درمان رو بدید دست طب اسلامی و طب سنتی. البته هرگز چنین نخواهد شد.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  9 0
  صف های مرغ ، مترو ....
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  فقط جریمه کنید برای گرانی جریمه کنید برای تردد خودروهای شخصی جریمه کنید منع تردد بزارید جریمه کنید با جریمه کردن همه مشکلات حل میشه