کد خبر 1198426
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۹
هشدار اورژانس در مورد مسمومیت با قارچ

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: از چیدن و حتی لمس و مصرف قارچ های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کنید .

به گزارش مشرق، فرزاد رحمانی با بیان اینکه از  چیدن و حتی  لمس و  مصرف قارچ های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کنید، اظهار داشت: احتمال مسمومیت و مرگ درپی مصرف برخی قارچ های موجود در طبیعت  بسیار بالاست و سالانه افراد زیادی را روانه بیمارستان می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص طب اورژانس  گفت: با رسیدن روزهای بهاری و هوای خوب بهار طبیعت گردی ها بیشتر می شود یکی از خوراکی هایی که در دل طبیعت رشد می کند قارچ است، اما باید از مصرف قارچ های خودرو که در دل طبیعت ظاهر می شوند اجتناب کرد.

مدیر حوادث دانشگاه با بیان اینکه  همه قارچ های موجود در طبیعت خوراکی نیستند، گفت: خوردن چند لقمه از قارچ های سمی می تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از چیدن و مصرف قارچ ها ی روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کرد، افزود: نمی توان از روی ظاهر قارچ یا مزه آن، وحشی، خوراکی و یا سمی بودن آن را تشخیص داد و تنها آزمایشگاه می تواند خوراکی بودن آنها را تأیید کند؛ هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که بتوان از خوراکی بودن قارچ اطمینان حاصل کرد.

رحمانی علایم زودرس مسمومیت با قارچ را شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق عنوان و اضافه کرد:گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری با این نشانه ها همراه می شود.

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ایـن علایم چهار تا 24 ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می شود، گفت:نشانه های دیررس شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی است که ممکن است روزها یا هفته ها بعد ظاهر شود.

رحمانی خاطر نشان کرد: پختن، آب پز یا کباب کردن قارچ های وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آنها را از بین نمی برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، پرهیز از مصرف قـارچ هـای روییده در طبیعت است، سم قارج پادزهر ندارد و تنها باید از خوردن قارچ های وحشی موجود در طبیعـت و غیر پرورشی اجتناب کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس