سند راهبردی ایران چین ایران

رئیس مجمع نمایندگان تهران گفت: سند ایران و چین جایگزین برجام نیست اما این پیام را دارد که جهان فقط در غرب خلاصه نمی‌شود.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام سیدرضا تقوی، درباره سند همکاری ایران و چین اظهار داشت: سند همکاری راهبردی بین ایران و چین یکی از کارهای بسیار ارزشمندی است که می‌تواند در منطقه شرق و غرب آسیا تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید:

اعتراف «هاآرتص» به شکست استراتژی ترامپ و نتانیاهو

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای تاثیرگذار در منطقه است و طبعا هر تحولی که در کشورمان به وجود آید و هر حرکتی که در جهت استحکام فعالیت‌های ایران انجام شود، در تحولات منطقه اثرگذار است و می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.

جهان فقط در غرب خلاصه نمی‌شود

رئیس مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: البته ما از گذشته با چین ارتباط داشتیم اما تقویت ارتباط جمهوری اسلامی ایران با چین این پیام را به غربی‌ها می‌دهد که جهان فقط در غرب خلاصه نمی‌شود و  غربی‌ها نباید اینگونه تصور کنند که ملت‌های  جهان در همه مسائل به آنها نیاز دارند و نمی‌توانند روی پای خودشان بایستند.

بیشتر بخوانید:

قابلیت سند همکاری ایران-چین برای مبارزه با تحریم های اقتصادی غرب

تقوی افزود: قطعا همه ملت های جهان می توانند روی پای خود بایستند و با همکاری با سایر کشورها به ویژه کشورهایی که قصد استعمار و استثمار آنان را ندارند، امور خود را پیش ببرند.

ایران تک بُعدی فکر نمی‌کند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران با هر کشوری که قصد استعمار و استثمار ما را نداشته باشد حاضر است ارتباط برقرار کند و پیام ما به غربی‌ها این است که ما می‌خواهیم روی پای خودمان بایستیم و اینگونه نیست که در ارتباط با کشورها یک بُعدی فکر کنیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با جهان شرق ارتباط برقرار می کند و البته هر کشور غربی که به حقوق جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشد و آن را به رسمیت بشناسد و از منظر تحقیر  با کشورمان برخورد نکند، ایران با آنان هم همکاری می کند.

تقوی ادامه داد: بر این اساس ایران در ارتباط با کشورهای جهان تک بُعدی نیست و چند وجهی فکر می کند اما به شرطی که کشورهای جهان در ارتباط با ایران حقوق ملت ما را مورد توجه قرار دهند و ضوابط را رعایت کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: کشورهای غربی در برجام از ابتدا نیت‌هایی داشتند و زمانی هم که این قرارداد را امضا کردند، به هیچ یک از امضاهای خودشان متعهد نبودند و می خواستند با سیاست های سلطه گرایانه خود ملت ما را به حقارت بکشانند.

تقوی ادامه داد: البته مجلس شورای اسلامی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران را در راستای مقابله با این حربه غربی ها به تصویب رساند و مقام معظم رهبری هم هدایت های داهیانه‌ای داشتند و تاکید فرمودند که ما باید روی پای خودمان بایستیم و غربی ها اگر می خواهند به برجام بازگردند باید در وهله اول تحریم های ایران را لغو کنند.

رئیس مجمع نمایندگان تهران تاکید کرد: پیام سند ایران و چین این است که ما می توانیم با سایر کشورهای جهان ارتباط برقرار کنیم و نیازهایمان را از این طریق تامین کنیم و به غربی‌ها هم نیاز نداریم.

چین تحت تاثیر آمریکا قرار نمی‌گیرد

تقوی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه همکاری راهبردی ایران و چین چقدر می تواند تحریم های آمریکا را بی اثر کند گفت: قطعا موثر است و شکی در این مساله نیست اما برای دستیابی به میزان تاثیر آن باید منتظر بمانیم و اجازه دهیم زمان به جلو برود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: چین با توجه به سندی که امضا کرده است، می‌تواند در طرح‌های زیربنایی کشورمان و قراردادهای مهم ایران شرکت کند و از سوی دیگر چین کشوری نیست که تحت تاثیر آمریکا قرار گیرد. حتما ما می‌توانیم بخشی از نیازمندی هایمان را از طریق چین تامین و تحریم ها را خنثی کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان تهران تاکید کرد: البته مساله اصلی برای خنثی کردن تحریم‌ها این است که ما باید روی پای خودمان بایستیم و نباید با امضای چنین توافقنامه هایی تصور کنیم کار خودمان تمام شده است. باید به این مساله واقف باشیم که آن چیزی که ما را نجات می دهد و می‌تواند به پیروزی برساند این است که بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

نباید سیاست تکیه بر توان داخلی سست شود

رئیس مجمع نمایندگان تهران گفت: امضای  قرارداد با کشورهای جهان نباید این سیاست مبنی بر تکیه بر توان داخلی خودمان را سست و لرزان کند. سیاست «ما می‌توانیم» یک مساله بسیار مهم است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد و با هر کشوری که  قرارداد امضا می‌کنیم نباید این سیاست تضعیف شود. همواره باید بدانیم که راهکار خنثی کردن تحریم‌ها ایستادن روی پای خودمان است.

وی افزود: البته این مساله هم باید مورد توجه قرار گیرد که در کشورهای جهان هم امکاناتی وجود دارد که ما باید از آن امکانات هم استفاده کنیم اما سیاست  «ما می‌توانیم» هم باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

سند ایران و چین جایگزین برجام نیست

تقوی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه برخی عنوان کردند که این سند جایگزینی برای برجام است و آیا این تحلیل را صحیح می دانید، گفت: خیر، بنده فکر نمی کنم  قرارداد ایران و چین سنخیتی با برجام داشته باشد و اگر مفاد برجام را هم مطالعه کنید متوجه می شوید که سند ایران و چین با برجام سنخیتی ندارد و بر این اساس نباید تحلیل جایگزینی سند ایران و چین به جای برجام را قبول داشته باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم سند ایران و چین با این نیت که جایگزین برجام باشد، امضا نشده است و بحث و گفتگو درباره این سند مدت هاست مطرح است و این نظر و تحلیل درست نیست که سند ایران و چین جهت خنثی کردن برجام و جایگزینی آن منعقد شده است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
  1 0
  هر کاری کنید نمی تونید زجری که مردم از عدم فروش نفت و تحریم های بانکی تحمل میکنند کم کنید
  • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
   1 0
   زجری که مردم از کوته فکری و انتخاب بد می کشن بیشتر از تحریم های دیگر است چون طرز فکر افساد طلبان، تحریم روح ماست و امثال شما این سختی را برای ملت به یادگار گذاشتند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس