واکنش ایران به بیانیه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اظهاراتی به بیانیه پایانی یکصد وچهل وهفتمین نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد

به گزارش مشرق به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه ایران، سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: بیانیه پایانی این نشست همانند نشست های قبلی فاقد درک واقع بینانه از تحولات پیرامونی و در تداوم عناد و فشار سیاسی رژیم سعودی بر سایر کشورهای این شورا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه برخی اعضای شورا متاثر از فشار رژیم سعودی، همچنان دلباخته پروژه شکست خورده ایران هراسی هستند، این سوال را مطرح کرد که پیگیری این روند اشتباه طی دهه‌های گذشته تاکنون چه دستاوردی برای ثبات و امنیت منطقه ای داشته است؟

خطیب‌زاده در ادامه در خصوص رویکرد عربستان سعودی افزود: رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در واکنش به گزافه‌گویی های نابجای این شورا در خصوص مرتبط ساختن موضوعات غیر مرتبط به برجام و طرح ادعاهایی مضحک، تاکید کرد: همانطور که بارها گفته شده‌است، برجام توافقی میان ایران و اعضاء دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان بوده که یکبار مذاکره شده و مهر و موم گردیده و همانقدر که موضوعات منطقه ما به کشورهای فرامنطقه ای مرتبط نیست، تلاش رژیم سعودی برای وارد کردن این شورا به موضوعاتی که از اساس به این شورا نامربوط است، بی نتیجه بوده و تنها از این کشور چهره متوهمی نزد جهانیان ترسیم می کند.

 خطیب زاده افزود: برخی کشورهای شورا با خریدهای کلان نظامی و پذیرش میزبانی پایگاه های خارجی و بازکردن پای رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان فلسطین باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان با تاکید مجدد براینکه جزایر سه گانه جز لاینفک حاکمیت و تمامیت ارضی ایران است از کشورهای شورا خواست به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را از اتهام زنی های بی حاصل به سمت گفتگو و همکاری منطقه ای سوق دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
  6 1
  سن پدربزرگ من از کشورک های کوچک عربی شیخ نشین های عربی بیشتره ! آنوقت در کمال پر رویی و، وقاحت ادعای سرزمینی نسبت به ایران زمین می‌کنند که ریشه چند هزار ساله در تاریخ دارد ! یعنی کاملا واضح و آشکار شیوخ خودفروخته عرب با چنین ادعاهایی پوچ و بی اساسی فقط قصد خوش خدمتی و دم تکان دادن به رژیم اسرائیل دارند مسئولین ایران باید از موضع قویتری پاسخ یاه گویی های اعراب رو بدهند !
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
  1 1
  توفو بر تو ای چرخ گردون توفو ...