سهامداران متضر بخوانند/پیش‌بینی یک کارشناس از سهم‎های مترصد رشد

علی حیدری، کارشناس مسائل اقتصادی، بر این باور است که بورس در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت ماه بیشترین رشد خود را رقم خواهد زد.

به گزارش مشرق، بورس در سومین روز هفته جاری نیز کماکان سبزپوش ماند و شاخص کل امروز با رشد ۱۰ هزار واحد بر پله یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحدی ایستاد و شاخص هم وزن نیز امروز با رشد۲۹۲ واحد به عدد ۴۳۲ هزارواحد رسید؛ علی حیدری کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص علت سبز ماندن معاملات طی روزهای اخیر گفت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی هر سال به دلایلی از قبیل پش بینی های مدیرعامل نسبت به روند بورس در سال آینده و تورم سنتی در ایران که در اسفند ماه در بازار به وجود می آید، شاخص رشد به نسبت خوبی را طی روزهای اخیر تجربه کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص روند بورس در ماه های آینده گفت: روند شاخص بورس در فروردین ماه با ابهام روبه رو است و پیش بینی ها نشان می‌دهد که برخی از سهام ها درآن بازه زمانی رشد ارزش را تجربه کنند و برخی دیگر از سهام ها رشد نداشته باشند؛ اما در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به واسطه گردش نقدینگی بالا در کشور شاخص کل بورس نیز رشد خواهد کرد.

وی در ادامه در خصوص منبع این نقدینگی افزود: به طور سنتی در ایران و در سایر کشورهای دنیا یک ماه مانده به انتخابات پول در جامعه طریق می شود؛ طریق پول در جامعه یعنی گردش مالی بالا و حال این گرش مالی می تواند از هر بازاری سر در بیاورد و در حال حاضر ساده ترین بازاری که این پول می تواند از آن سر در بیاورد بازار سهام است و پیش بینی می شود که این بازار در این بازه زمانی در پررونق ترین حالت خود باشد و در نتیجه فروردین و اردیبهشت ماه بهترین زمان برای افرادی است که در این بازار ضرر کردند تا نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند.

علی حیدری در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا رشد شاخص کل بورس همه سهم‌ها را دربرمی‌گیرد یا خیر گفت: خیر؛ در حال حاضر این احتمال وجود دارد که رشد شاخص بورس شامل سهم‌های صادرات محور مانند پتروشیمی شود و دلیل آن نیز افزایش احتمالی قیمت دلار است که همسو با تورم و یا انتظارات تورمی که در جامعه حاکم است اتفاق خواهد افتاد و دیگر گروه فلزات هم رشد خواهند داشت چراکه در حیطه بین المللی مدیریت اکثر اقتصاد های بین الملل در حیطه بحران کرونا بی نظیر بوده است به همین خاطر امید به رونق اقتصادی در سطح جهانی در حال شکل گیری است و این بدان معناست که درخواست برای کالاها در فصل بهار افزایش پیدا می‌کند؛ البته در این چرخه اقتصادی فلزات، تولیدات ایران تاثیری ندارد اما اخبار خوشبینانه در این مسیر مورد استفاده قرار خواهند گرفت و بازار رشد خواهد داشت.

سهامداران متضر بخوانند/پیش‌بینی یک کارشناس از سهم‌های مترصد رشد

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه در خصوص پیش بینی های انجام شده در خصوص رشد ۳۰ درصدی بورس در ماه های آینده گفت: بیشترین این کارشناسان یکبار هم از کنار سازمان بورس رد نشدند و اکثر آنها بیشتر تمایلات و انتظارات خودشان را به عنوان پیش بینی ارائه می دهند و عمده کسانی که در ایران در قبال کارشناس بازار سرمایه نظر می دهند رویکرد و یا سیستم فکریشان مربوط به دهه ۱۳۴۰ است که به روز رسانی نشده است.

وی در ادامه افزود: پیش بینی رشد ۳۰ درصدی برای بازار بورس بازاری که تمام پرتفوی‌ها را شامل می شود کمی غیر عادی است، کارشناسان باید بگویند این پیش بینی ها را طبق کدام پتفوی انجام داده اند. من شخصا بر این باورم که در سال ۱۴۰۰ ما تورم پایه ۳۵ درصدی خواهیم داشت اما این تورم پایه به خاطر خوش بینی های احتمال مذاکره بین مقامات جمهوری اسلامی و تیم بایدن در طول سال آینده آرام آرام و در کل سال خودش را نشان خواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص لغو عرضه اولیه امروز افزود: در هرعرضه اولیه در وهله اول باید نیت و اهداف شرکت عرضه کننده بررسی شود؛ این بررسی به این دلیل باید صورت بگیرد که هدف ازجذب سرمایه مشخص شود و در صورتی که اهداف اقتصادی که این شرکت عرضه کننده ارائه می دهد همسو با واقعیت های جامعه باشد؛ عرضه اولیه آن شرکت باید صورت بگیرد و در صورتی که اهداف اقتصادی آن همسو با واقعیت های جامعه نباشد مسئولین این حق را دارند که در خصوص این عرضه  اولیه تجدید نظر کنند و گفتنی است که انچه که در حال حاضر در بازار بورس شاهد وقوع آن هستیم اجرای دستورالعمل های کوتاه مدت است صرفا برای حفظ صندلی رئیس چراکه رئیس می داند در دولت بعدی احتمالا جایی نخواهد داشت.

علی حیدری در ادامه در خصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز بر روند بازار سرمایه افزود: همسویی و یا عدم همسویی بین بازار سهام و بازار دلار همیشگی و قطعی نیست و آن چه که بازار سهام و دلار را دچار نوسان می کند تورم و انتظارات تورمی است.

وی در ادامه افزود: به عقیده من نوسانات نرخ ارز طی چند روز اخیر رانمی توان ریزش در نظر گرفت و بیشتر این نوسانات نشان دهنده متوقف شدن رشد نرخ ارز است و آن چه که در حال حاضر اصطلاحا سبب ریزش نرخ ارز شده است که بنابر عقیده من این نوسانات ریزشی نیست و نشان دهنده کاهش نقدینگی است خوش‌بینی‌ها نسبت به مذاکرات بین مقامات جمهوری اسلامی و تیم بایدن است. گفتنی است که مدیریت علمی و صحیح بانک مرکزی، هر چند کند، توانسته است انضباط پولی ایجاد کند و اگر این انضباط پولی نبود دلار در حال حاضر زیر ۵۰ هزار تومان نبود.

منبع: خبرآنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  7 3
  پس قطعآ تا اواخر اردیبهشت اوضاع بورس بدتر خواهد شد
 • قره باغی از نیشابور IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  نمیشه شما به اصطلاح کارشناس های بورس ایده و نظر ندید.چون هرچی پیش بینی کردید دقیقا برعکس شده.. لطفاً افاضات نفرمایید...
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  یک ماه مانده به انتخابات پول در جامعه طریق می شود؛ طریق پول در جامعه یعنی گردش مالی استاد... تزریق پول درسته نه طریق پول مجید جان.. درست بنویس
 • منیر IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  1 0
  والا تا حالا هر چی این کارشناسای به اصطلاح محترم شما هر چی گفتن آبکی و کذب بود من خودم کلی توضررم وبه امید جبران موندم امیدوارم این یکی دیگه درست از آب آد
 • چکاوک IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  فقط دروغ
 • مال باخته بورس نظام مقدس IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  برادرمن بیکاری کارشناسی میکنی برای خودت واهل بیتت دعاهای آنچنانی میخری. برو برای ستادانتخابات تبلیغ کن پول خوبی هم گیرت میاد دعاهم نمیشید
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  مسخره ترین سیستم بورسی جهان رو داریم روحانی تو شاخص 2میلیون دعوت میکنه واعظی میگه شاخص تا 1600میاد شما میگه اردیبهشت بهشت میشه ما گول خوردیم همکار شدیم
 • لبیک یا زینب IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  بورس از اردیبهشت پایین نمیاد پس رشد مخواد داشته باشه این حرف برای ترساندن بورس تا جایی کافی به پایین امده
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
  0 0
  با این توصیف فقط چند نماد صعودی ونمادهائی که ۶۰.۷۰.وبیشتر تو ضرررند هیچ
 • امیر IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
  0 0
  لطفا نظر الکی ندین و پولهارو از بورس خارج نکنید، سواد اینکارو ندارین نظر ندین بورس یعنی ریسک و نوسان وقتی که شهامت ریسکو ندارین وارد نشین، اینقدم چرندو چرت و پرت ننویسید، بورس خیلی خوب میشه صبر پیشه کنید و شر و ور هم ننویسید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس