کد خبر 1190561
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
عوامل تشدید حملات انصارالله در عمق عربستان/ نقشه پنهان آمریکا برای یمن چیست؟

در شرایطی که تشدید حملات انصارالله علیه مواضع عربستان در عمق این کشور حاکی از بازدارندگی چشمگیر یمنی‌هاست، سعودی‌ها توانایی مدیریت بحران این جنگ را ندارند.

به گزارش مشرق،‌ با وجود اینکه «جو بایدن» رئیس جمهوری جدید آمریکا جنگ یمن را به عنوان نخستین پرونده خارجی ایالات متحده مورد بررسی قرار داده و با اعلام تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی از تصمیم برای پایان دادن به جنگ یمن خبر داد، اما واقعیت‌های روی زمین این ادعای بایدن را نقض می‌کند.

شوک بزرگ انصارالله به سعودی‌ها

از هفته گذشته تاکنون جنبش انصارالله یمن در پاسخ به ادامه تجاوزات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان ضد مواضع غیرنظامی یمن، حملات موشکی خود را ضد تاسیسات سعودی تشدید کرده و این عملیات‌ها را به عمق خاک عربستان کشاند.

پنجشنبه گذشته «هدفی مهم» در پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان در منطقه خمیس‌مشیط (جنوب) مورد حمله یک فروند «قاصفK2» انصارالله قرار گرفت و همچنین نیروی موشکی انصارالله موفق شد با دو موشک از نوع قدس2 تأسیسات آرامکو عربستان را مورد هدف قرار دهد که دقیقاً به هدف اصابت کرد.

روز گذشته نیز در پی بمباران مواضع غیرنظامی صنعا توسط ائتلاف متجاوز سعودی، سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در نشست خبری که از رسانه‌های این کشور پخش شد، گفت که یگان پهپادی و موشکی یمن در عملیاتی مشترک و ترکیبی 22 موشک و پهپاد به سمت عربستان سعودی شلیک و ارسال کرده‌اند.

نقشه پنهان آمریکا برای یمن چیست؟

او گفت که در این عملیات که «معادله بازدارندگی 6» نامگذاری شده، هشت موشک بالستیک و 14 فروند پهپاد تهاجمی دور برد استفاده شده است.در این عملیات، شرکت نفت ملی عربستان سعودی (آرامکو) در بندر نفتی «رأس التنورة» و اهداف نظامی در شهر «الدمام» (شرق عربستان)، با 10 پهپاد از نوع صماد 3 و یک فروند موشک از نوع ذوالفقار هدف قرار گرفته است.

سریع همچنین گفت که با چهار پهپاد از نوع «قاصف 2 کی» و هفت موشک از نوع «بدر» نیز مناطقی در «عسیر و جیزان» در غرب عربستان سعودی هدف قرار گرفته است. این عملیات ها در پاسخ طبیعی به ادامه حملات سعودی و محاصره ملت یمن صورت گرفته است.

نقشه پنهان آمریکا برای یمن چیست؟

همزمان سفارت آمریکا در ریاض به اتباع آمریکایی درباره ادامه حملات هوایی به‌ویژه پس از حملات به «الظهران» و «الدمام» هشدار دارد و از آنها خواست اقدامات احتیاطی شدیدی را به اجرا درآورند.

محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز امروز گفت: آنها می‌خواهند که یمن به صورت یکجانبه و یکطرفه عملیات را متوقف کند و آنها به خودشان حق انحصاری در پیشروی‌های میدانی به ویژه در مأرب را می‌دهند. ما در تمامی جبهه‌ها آماده خواهیم شد و حملات خود را به عمق عربستان تشدید خواهیم کرد و با تشدید حملات آنها از طریق تشدید حملات خودمان مقابل خواهیم نمود.

امیدهای عربستان در مارب نابود شد

از سوی دیگر پیشروی‌های برق آسای نیروهای انصارالله در شهر راهبردی «مارب»، طرف یمنی را در جنگ در موضع قدرت قرار داده و شوک بزرگی برای سعودی‌هاست.

در روزهای گذشته شماری از سرکرده‌های ارشد نظامی ائتلاف متجاوز سعودی از جمله سرتیپ ناصر سعید البرحتی فرمانده تیپ 26، سرهنگ عبد الوافی، هانی زبروق معاون عملیات تیپ سوم به همراه دهها تن دیگر در کمین‌های دقیق و حملات یگان موشکی ارتش و انصارالله یمن به هلاکت رسیدند و خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی سعودی‌ها (پایگاه نظامی المیل) وارد آمد.

نقشه پنهان آمریکا برای یمن چیست؟

لحظه به لحظه فاصله نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با مرکز استان مارب نزدیک و نزدیکتر می‌شود. طی 48 ساعت گذشته نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از محورهای مختلف پیشروی کرده و به وسط سلسله «جبال البلق الاوسط » و کرانه‌های جنوبی و جنوب شرقی دریاچه سد مارب رسیده اند و به موازات آن به پیشروی در سلسله «جبال البلق القبلی» و سمت غربی سد هم ادامه داده‌اند. بمباران سنگین جنگنده‌های سعودی هم تاکنون نتوانسته است که خللی در پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ایجاد کند. نیروهای مزدور سعودی در جبهه «الکساره» مواضع زیادی را از دست داده اند و نبرد به «وادی نخلا» واقع در نزدیکی دروازه غربی مارب رسیده است.

هدف انصارالله از تشدید حملات علیه عربستان چیست؟

واشنگتن و سایر هم پیمانان غربی عربستان در بحبوحه جنجال‌های ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ یمن سعی دارند این جنگ با کمترین خسارت برای سعودی‌ها و همچنین کسب امتیازاتی برای آنها همراه باشد.

درحالی که آمریکایی‌ها مدعی هستند خواستار پایان جنگ یمن شده و این را به سعودی‌ها اعلام کرده‌اند اما بمباران و حمله ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان ضد مواضع غیرنظامی یمن همچنان ادامه دارد و یحیی سریع عملیات اخیر انصارالله علیه ریاض را پیامی روشن برای دشمن دانست مبنی بر اینکه نیروهای انصارالله نه تنها قادر به پاسخگویی هستند بلکه در بازدارندگی کامل به سر می‌برند و اگر محاصره و تجاوزات متوقف نشود، یمنی‌ها از زمان مارس 2015 نیز انگیزه بیشتری برای مقاومت در برابر دشمن دارند.

اما یمنی‌ها که در دوره اخیر و به ویژه در سایه توسعه چشمگیر صنایع نظامی و موشکی و رسیدن به سطح قابل قبولی از بازدارندگی در مسیر تغییر موازنه‌های جنگ به نفع خود گام برداشته و عملکرد موفقی داشتند، قصد ندارند از حقوق قانونی خود دست بکشند.

هشام شرف، وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن تأکید کرد که حملات گروه انصارالله علیه عربستان تنها زمانی متوقف می شود که ائتلاف تحت رهبری ریاض حملات خود به یمن را متوقف کند و قبل از انجام هر گونه مذاکره سیاسی باید حملات متوقف و محاصره اقتصادی و نیز محاصره فرودگاه ها و بنادر نیز برداشته شود.

نقشه پنهان آمریکا برای یمن چیست؟

قبل از این نیز یک منبع یمنی به روزنامه رأی الیوم گفته بود که حملات انصارالله به فرودگاه أبها به چند دلیل صورت می‌گیرد:

نخست: پاسخ به حملات هوایی ائتلاف عربستان علیه نیروهای دولت صنعا که اکنون حمله سختی را برای کنترل شهر«مأرب» آخرین پایگاه دولت وابسته به منصور هادی آغاز کرده که در آن میدان‌های نفتی اصلی یمن وجود دارد.

دوم: فرودگاه أبها به دو بخش مدنی و نظامی تقسیم شده است که از آنجا هواپیماهای نظامی برای بمباران یمن به پرواز در می‌آیند زیرا این فرودگاه بزرگترین و نزدیکترین فرودگاه به مرزهای یمن (120 کیلومتر) است و پهپادهای انصار الله بخش جنگی این فرودگاه را هدف قرار دادند و شماری از هواپیماهای نظامی را منهدم کردند.

سوم: رهبران انصارالله به این نتیجه قطعی رسیده‌اند که جنگنده‌های«اف16» ساخت آمریکا که یمن را تقریبا به شکل روزانه بمباران می‌کنند بدون کمک و چراغ سبز آمریکایی‌ها نمی‌توانند این کار را بکنند و ادامه بمباران یمن توسط عربستان با موافقت آمریکا صورت می‌گیرد و همه حرف و حدیث‌ها درباره توقف جنگ فقط در حد حرف و به منظور مصرف دیپلماتیک است.

چهارم: افزایش ارسال پهپادهای بمب گذاری شده در روزهای اخیر وسیله‌ای برای فشار به منظور پایان محاصره یمن و بازگشایی فرودگاه‌های یمنی از جمله فرودگاه بین‌المللی صنعا و توقف توقیف کشتی‌های سوخت و کالاهای دیگر در بندر «الحدیده» است.

بازدارندگی انصارالله و سردرگمی سعودی‌ها/ آمریکا چه نقشه‌ای برای یمن دارد؟

ناظران معتقدند از زمانی که انصارالله جنگ را با پرتاب موشک‌های بالستیک و کروز و نیز پهپادهای انتحاری به داخل خاک عربستان کشاند موازنه‌های این جنگ به نفع یمنی‌ها تغییر کرد و از حالت دفاع به حمله و سپس بازدارندگی رسید.

در این میان آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ یمن راه حل نظامی ندارد. از سوی دیگر تنها کشوری که در منطقه خلیج فارس خالی از حضور نظامی آمریکاست، یمن است. بر همین اساس واشنگتن تصمیم به نوعی میانجیگری میان عربستان و جنبش انصارالله گرفته که علاوه بر کاهش خسارت‌های جنگی ریاض، یک هدف اصلی آمریکا نیز محقق شود:

آمریکایی‌ها قصد دارند به عنوان واسطه میان دو طرف اصلی جنگ یمن و در قالب ناظر و حافظ صلح و آتش بس در این کشور اقدام به حضور نظامی در یمن و به ویژه شهر راهبردی مارب کرده و بر منابع عظیم نفتی موجود در این منطقه مسلط شوند؛ یعنی همان سناریویی که در سوریه اجرا کردند و ذخایر نفتی آن را به غارت می‌برند.

اکنون عربستان در مرحله ای قرار گرفته که قدرت تصمیم گیری درباره ادامه و یا پایان جنگ را ندارد و عملا این آمریکایی‌ها هستند که این روند را مدیریت می‌کنند؛ زیرا مقامات عربستان و شخص «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور علاوه بر عدم توانایی جرات اظهار نظر درباره این جنگ را ندارند. علت آن است که عربستان تحت هدایت محمد بن سلمان طرف شروع‌کننده جنگ بوده و اکنون اگر ولیعهد جوان سعودی درباره صلح و مذاکره با انصارالله صحبت کند، آسیب بزرگی به آینده سیاسی خود وارد کرده است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 1
 • محمد IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  20 0
  ان شالله تمام نقشه های دشمنان اسلام نابود بشود
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  6 0
  جنگ یمن بدون آزادی مارب و پیشروی به سوی سواحل تعز امکان پذیر نیست و عربستان تسلیم شکست نمی شود پس هرچه زودتر باید شهر مارب را آزاد نمود
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  8 0
  باید مارب را دور بزنند و خود را به چاهها نزدیک کنند و امید به مارب را برای عربستان ناامید کنند
 • رضا IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  تا وقتى كه توله سگ سلمان را قلاده نزنند نبايد كوتاه بيايند
 • دانیال IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  البته انصارالله خلاف اشتباهی که نگارنده متن مرتکب شد یک گروه نیست یک جنبش ملی و ائتلافییست متشکل از طوایف گروه ها قبایل و ارتش یمن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس