کد خبر 1189732
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
حباب ۲۰ درصدی بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که اگر هزینه‌های زمین، ساخت و حتی سود متعارف را از قیمت‌های فروش مسکن بیرون بیاوریم نرخ‌های فعلی در مناطق مختلف تهران دست کم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد حباب دارد که به جیب سوداگران می‌رود.

به گزارش مشرق، ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: ما به تازگی با توجه به جدیدترین وضعیت اقتصاد و نرخ تورم محاسباتی را درخصوص قیمت تمام شده مسکن و سود منطقی و متعارف انجام دادیم. در این خصوص منطقه ۲۲ تهران مورد بررسی قرار گرفت. بدین صورت که میانگین قیمت زمین، هزینه‌های ساخت و محاسبه بازده سرمایه حدود ۳۰ درصد را در نظر گرفتیم و مشخص شد قیمت فروش نباید از متری ۲۳ تا ۲۴ میلیون تومان فراتر برود اما می‌بینیم که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در این منطقه در بهمن ماه امسال ۲۸ میلیون تومان است. در واقع هیچ مبنا و استدلالی برای این ۱۵ تا ۲۰ درصد وجود ندارد.

وی افزود: با بررسی قیمت مسکن سایر مناطق پایتخت در بهمن ماه ۱۳۹۹ نیز به حباب ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیدیم. این حباب از دو علت نشات می‌گیرد؛ اول اینکه سازندگان با توجه به نرخ رشد مصالح ساختمانی و انتظارات تورمی، قیمت‌های فعلی را بر اساس تورم آینده محاسبه کنند. در واقع سازنده تحلیل می‌کند که اگر این واحد را بفروشم چگونه می‌توانم با توجه به قیمت‌های فعلی زمین و مصالح، پروژه جدیدی را آغاز کنم. مضافا اینکه قیمت مصالح نامشخص است و با وجود آنکه قیمت دلار کاهش پیدا کرد، نهاده‌های ساختمانی در ماه‌های اخیر با افزایش قیمت مواجه شد.

این فعال حوزه ساخت و ساز با بیان اینکه علت دیگر رشد پلکانی قیمتها در بازار مسکن به خرید و فروش‌های سوداگرانه برمی‌گردد، گفت: در منطقه ۲۲ تعدادی از بخر و بفروش‌ها واحدها را متری ۵ تا ۶ میلیون تومان خریداری کرده و حالا بدون هیچ زحمت و فعل و انفعالی با قیمت ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع می‌فروشند.

به گفته میرعمادی، مسکن به عنوان یک نیاز اساسی و تاثیرگذار در معیشت خانوارها، جوانها و مهمترین عامل تشکیل خانواده به ابزار دست عده‌ای سوداگر و سودجو تبدیل شده است. در گذشته قیمت فروش مسکن بر اساس زمین، متریال و سود نرمال بود ولی الان اوضاع به گونه دیگری شده است. این دیگر اسمش اقتصاد مسکن نیست، بلکه توزیع رانت در آشفته بازار مسکن نام دارد.

وی راهکار اصلی برای کنترل بازار مسکن را خارج کردن این بازار از دست سفته‌بازان و سوداگران دانست و گفت: تعاونی‌های مسکن، ظرفیتی برای این بخش محسوب می‌شوند که باید آنها را تقویت کرد. دولت، زمین و پروانه ساخت با قیمت مناسب در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد. پروژه‌ای را در تهران سراغ دارم که یک تعاونی از حدود شش سال قبل آن را شروع کرد و با استفاده از آورده اعضا در سال جاری آن را تکمیل کرد. این واحدها برای اعضا حدودا متری ۳ میلیون تومان تمام شد؛ در حالی که متوسط قیمت در منطقه مذکور بیش از ۲۵ میلیون تومان است. عمده اعضای تعاونی از توان مالی پایینی برخوردار بودند. به همین دلیل عده‌ای از آنها سال گذشته واحدهای نیمه کاره را با قیمت‌های ۳۰۰ تا ۳۵ میلیون تومان فروختند و صاحبان کنونی، واحدها را در حال حاضر حدود ۳ میلیون تومان برای فروش گذاشته‌اند!

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش‌بینی از وضعیت آینده این بازار گفت: با توجه به اینکه تکلیف وضعیت اقتصادی تا حدی وابسته به مسائل سیاسی شده، انتظار برای انجام توافق به ایجاد ثبات اقتصادی و ثبات بازار مسکن منجر شده است. به نظر نمی‌رسد که نیمه اول سال آینده هیجان چندانی را در بازار مسکن شاهد باشیم. تصور بنده این است ابتدای سال ۱۴۰۰ به یک وضعیت جدید اقتصادی با ثبات قیمت‌ها دست پیدا خواهیم کرد.

مسکن در تهران متری ۲۸.۳ میلیون تومان

بنا بر این گزارش، بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۲۸.۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۷.۲ درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۹۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کاهش یافت.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • احمد IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 0
  مشکل از دولت مسکن برحسب مصالح قیمتش تایین مشکلات مصالح سیمان وغیر مثلا معادن ماسه شن که ذخایر ملت ۵۰۰ میلیون دادن دستگاه معادن دار باهم میشیم یک گاو قربانی میکنن یه قران می زارم وسط که فردا هر تن ماسه چقدر بر بالا گوشیت قرمز خودشون میخورند به ریش مسولین میخندن میش تورم چرا گرون امریکا میزاریم مسئولین عرض ندارند فولا که دولت نمی خر بد میگن دلال مسکن برد بالا دولت اگه میتونه راحلش ساده دولت خودش نمیخواد
 • KR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 0
  وقتی یک مترآپارتمان ه میلیون تومانی۲۴ ماه قبل به۵۰ میلیون رسیده ومسکن جولانگاه دلالان وقیمتهای سلیقه ای شده جباب هست...اگرسرپرست خانوارباکدملی وکدپستی باپلاک مشخص دارای یک واحدآپارتمان ویایک منزل ویلایی باشدومالیات برمسکن مازادتعلق گیردقطعاقیمت مسکن نصف ومسکنهای احتکارشده همه فروخته می شوندمسکن زیادوحتی اضاف هست اگردولت محتکرشامل دریافت مالیات کند
  • بهاره IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
   0 0
   تمام باعث بانیش خودشونن میندازن گردن آمریکا
 • خسرو IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  5 1
  حباب واقعی مسکن هفتاد درصد است وقتی دولت عوض شد و دولت انقلابی و دلسوز در راس کار امد و عوامل آخوندی را از وزارت مسکن بیرون ریخت قیمت واقعی مسکن معلوم میشود و انشااله مردم صاحب مسکن خواهند شد
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  4 0
  هیچی حباب نداره . من بارها از زاویه های مختلف بهش سوزن زده ام ، اگه حباب داشت تا حالا ترکیده بود
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  1 0
  حباب کجا بود فقط مسکن حباب داره مت یه کارگرم سال ۹۰حقوق میگرفتم چهارصد هزار تومن بادلار هزار تومنی میشد ۴۰۰دلار الان میگیرم چهار میلیون بادلار ۲۵۰۰۰تومنی میشه ۱۶۰ دلار حالا عمق فاجعه رو بسنجید خودتون
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  سوال: چرا خدا تو کاسه ی اون مسئولینی که وعده های دروغ به مردم میدند نمی زنه ؟ پاسخ : صبر خدا زیاد است به موقعش می زنه
 • LU ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  آقا کنار خونه ما یک خونه ویلایی درحال تعمیرات هستش ، یه بابای هر صبح با شاسی بلند میاد اونجا پارک میکنه بعد میره لباس کارگری می پوشه کاشی کاری میکنه ، بله طرف کاشی کاره سنگ کار هم نیستش ، کار یکماه رو قطعی ۵۰ میلیون رد کرده آقا ولا درس خوندن و دانشگاه رفتن و سی سال کار کردن و روزی ۱۰ ساعت کار ماهی ۵ میلیون برای ما نداره خدا برکت بده ما که بخیل نیستیم ولی خدایش زیاده برادران املاکی هم که الا برکت اله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس