کد خبر 1189392
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
مواضع «سعد الحریری» عامل اصلی عدم تشکیل دولت لبنان است

منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که با وجود همه میانجیگری ها میان عون و حریری، هیچ پیشرفتی در پرونده تشکیل دولت حاصل نشده است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه الجمهوریه منابع وابسته به طرف هایی که برای میانجیگری میان «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور در موضوع تشکیل کابینه تلاش می‌کنند گزارش دادند که موضوع تشکیل دولت همچنان با یک بن‌بست بزرگ روبرو بوده و رایزنی هایی که با رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف در این زمینه صورت گرفته اثر بخش نبوده است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات جدید پیشنهاد مالی امارات به الحریری

این منابع خاطرنشان کردند که همچنین تماس هایی میان واسطه ها با «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان صورت گرفته است، اما هیچگونه پیشرفتی در روند تشکیل کابینه مشاهده نشده و آنچه که در این زمینه می‌توان گفت این است که همه طرف ها همچنان بر مواضع قبلی خود هستند.

منابع سیاسی لبنان نیز با اشاره به پیچیدگی پرونده تشکیل دولت گزارش دادند، در حالی که زبان ارتباط میان طرف های مربوطه در تشکیل دولت، رسانه ها باشند چگونه می توان چشم انداز مثبتی در این زمینه داشت و به نظر می‌رسد هر طرفی به دنبال کسب امتیازات است.

این منابع افزودند با وجود اینکه ابتکار «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در میانجیگری میان نخست وزیر مکلف و تیم رئیس جمهوری می توانست کارگشا باشد اما دو طرف هنوز به راه حلی نرسیده‌اند.

منابع مذکور خاطرنشان کردند که دلیل اصلی بن بست سیاسی لبنان داخلی بوده و این موضوع ارتباطی با خارج ندارد؛ ضمن اینکه جامعه بین المللی پرونده تشکیل دولت لبنان را مضحک و بدون هیچگونه محتوای ملی توصیف می کند. در این شرایط سناریوهای خطرناکی لبنان را تهدید می کند که در صورت ادامه این وضعیت خروج از بحران غیر ممکن خواهد شد.

از طرف دیگر نبیه بری در مقر دوم ریاست جمهوری لبنان در عین التینه با دکتر «محمد جلال فیروزنیا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان دیدار داشت و دو طرف اوضاع عمومی لبنان و منطقه و روابط دوجانبه میان دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

نبیه بری همچنین درباره سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به عراق اعلام کرد سفر پاپ به عراق به ویژه که شامل دیدار با آیت الله «سید علی سیستانی» مرجع عالیقدر شیعه در عراق نیز می‌شود اهمیت بالایی داشته و در مرحله کنونی از نظر تثبیت قواعد محبت و همبستگی میان ادیان الهی بسیار مهم است.

از سوی دیگر ستاد فرماندهی ارتش لبنان اعلام کرد که یک قایق جنگی متعلق به رژیم صهیونیستی آب‌های منطقه‌ای لبنان مقابل «راس الناقوره» را به مسافت حدود ۲۷۷ متر و به مدت ۲ دقیقه نقض کرده است.

در بیانیه ارتش آمده که موضوع تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم آبی لبنان با هماهنگی نیروهای «یونیفل» ( نیروهای موسوم به صلح سازمان ملل مستقر در لبنان )مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس