کد خبر 1187365
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
مصوبات بودجه‌ای مجلس| تکلیف مجلس برای شفاف‌سازی اطلاعات شرکت‌ها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای به دولت تکلیف کردند کلیه اطلاعات شرکت‌های دولتی و غیردولتی را شفاف کند.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۱ اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بند (ه) تبصره ۲ این لایحه را مصوب کردند.

بیشتر بخوانید:

شفاف‌سازی اطلاعات شرکت‌های دولتی و بانک‌ها

در ردیف ۱ بنده (ه) تبصره ۲ این ماده آمده است: کلیه شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت این قانون شامل شرکتها و مؤسسات دولتی که شمول قوانین و مقررات عمومی به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، شهرداری‌های شهرهای با جمعیت بالای یک‌میلیون نفر و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ۱۳۷۳.۰۴.۱۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی مکلفند پس از ابلاغ این قانون، در طول سال ۱۴۰۰ متناوباً و هر سه‌ماه یک‌بار نسبت به ثبت و بروزرسانی اطلاعات خود و شرکتها و مؤسسات تابعه و وابسته، نظیر اطلاعات پایه، اطلاعات نیروی انسانی (از طریق پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)) و مدیران، بودجه و صورتهای مالی و گزارشهای عملکردی در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام کنند.

ببینید:

فیلم/ چه مواردی در بودجه ۱۴۰۰ اصلاح شد؟

وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است امکان دسترسی به اطلاعات سامانه مذکور را به‌صورت برخط برای سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و دیوان محاسبات کشور فراهم کند. وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار مکلفند اقدامات لازم را برای برقراری ارتباط سامانه‌های الکترونیکی مرتبط (اعم از سامانه جامع بودجه، پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)، سامانه ملی ساختار، سامانه حقوق و مزایا و سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور) با سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و تبادل اطلاعات به‌عمل آورند.

پرداخت هرگونه پاداش سالانه به اعضای هیئت‌مدیره و مدیران عامل شرکتهای مشمول این جزء با رعایت ماده (۸۴) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و نیز پرداخت هرگونه مزایا به رؤسا و مدیران عامل این شرکتها منوط به انجام کامل تکالیف این جزء است. مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌های موضوع این بند چنانچه از اجرای این بند از قانون در مهلت قانونی مقرر استنکاف نمایند، به مجازات ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی (ردیف اول مجازات درجه ۶) به حبس محکوم می‌شوند.

*‌ توثیق سهام شرکت‌های دولتی برای دریافت تسهیلات مشروط به تأیید وزیر اقتصاد شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۱ اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بند "ز" تبصره ۲ این لایحه را مصوب کردند.

در بند "ز" این تبصره آمده است؛ هرگونه توثیق سهام شرکت‌های دولتی مشمول واگذاری نزد مؤسسات مالی و اعتباری جهت اخذ تسهیلات، جز با تأیید کتبی وزیر امور اقتصادی و دارایی ممنوع می‌باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس