گمانه زنی یک رسانه عربی از اهداف سفر وزیر خارجه عراق به ایران

یک پایگاه خبری عرب زبان در گزارشی با اشاره به اهداف سفر اخیر وزیر خارجه عراق به ایران تلاش کرد تا بین سفر وزیرخارجه عراق به تهران و سفر چند روز گذشته وی به ریاض ارتباط برقرار کند.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری عربی ۲۱ با اشاره به سفر روز گذشته فؤاد حسین وزیر خارجه عراق به ایران نوشت: این سفر بعد از گذشت ۵ روز از مذاکرات وزیر خارجه عراق در ریاض با مقامات سعودی و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

نمی‌گذاریم روابط عالی عراق با ایران لطمه بخورد

«فاضل البدرانی» تحلیلگر سیاسی عراقی در این خصوص گفت: نشانه‌های زیادی وجود دارد که بیانگر آن است که عراق نقش یک میانجیگر را در این برهه زمانی ایفا می‌کند به ویژه آنکه سفر وزیر خارجه عراق به ایران بعد از سفر وی به عربستان صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: سفر فؤاد حسین به ایران ۲ پیام دارد؛ بهبود روابط میان عربستان و ایران که شانس تحقق چنین هدفی ضعیف است و هم چنین پیامی که در سایه تحولات امنیتی اخیر در عراق ارسال می‌شود.

عدنان السراج یک تحلیلگر عراقی دیگر نیز در این خصوص گفت: عراق به دنبال آرام کردن اوضاع میان ایران و آمریکا در سایه تمایل بغداد برای بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای است.

وی تاکید کرد: در این صورت عراق دیگر برای افزایش سطح تبادلات تجاری و سیاسی و امنیتی با ایران در مضیقه نخواهد بود.

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در جریان دیدار با همتای عراقی خود در تهران، اقدام خطرناک آمریکا در حمله به نیروهای عراقی در مناطق مرزی عراق و سوریه را محکوم کرد و این حملات غیر قانونی را نقض حاکمیت این کشور قلمداد کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس