یادش بخیر| عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران و نمره ما در «واکسن»

صحبت از «واکسن» که می‌شود ایران نه‌تنها هیچ‌وقت از کشورهای دیگر عقب نبوده بلکه همیشه جزو بهترین کشورهای دنیا بوده و کارنامه‌ای دارد با نمره‌های ممتاز.

به گزارش مشرق، بعضی بیماری‌های واگیر که امروزه هم نامشان آشناست به اندازه‌ها قرن‌ها و هزاره‌ها قدمت دارند؛ یک‌نمونه‌اش آبله که بیش از ۳ هزار سال از میان نسل‌های بشر قربانی گرفته است. همین آبله را از ۲۰۰ سال پیش و از زمان عباس میرزا قاجار و بعدها امیرکبیر در ایران مایه‌کوبی می‌کردند تا از دستش خلاص شوند و عاقبت در دهه ۵۰ شمسی بود که برنامه‌ای جهانی و ۱۰ ساله اجرا شد و در آبله دنیا و ایران ریشه‌کن شد. درواقع هیچ‌وقت کار واکسیناسیون و خلاصی از یک بیماری واگیر به این آسانی‌ها نبوده و هنوز هم نیست؛ هنوز سالانه بیش از ۱۹ میلیون کودک در سراسر جهان از واکسیناسیون محروم می‌مانند و سیاه‌سرفه و کزار نوزادی و هپاتیت و سرخک عامل یک‌چهارم کل مرگ‌ومیر کودکان در دنیا هستند. امسال که وضعیت بدتر است و به‌دلیل اختلال ناشی از شیوع کرونا در پیشبرد واکسیناسیون کشورها، بیش از ۸۰ میلیون کودک در سراسر جهان از دریافت واکسن محروم مانده‌اند.

ایران چه وضعیتی دارد؟ جزو بهترین کشورهای دنیاست و به رتبه پوشش ۹۹ درصدی واکسیناسیون رسیده است. این کار هم آسان نبوده؛ تا دهه ۵۰ پوشش واکسیناسیون در ایران فقط ۳۰ درصد بود و همین سرخک که حالا حذف شده تا دهه ۵۰ سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار ایرانی را می‌کشت. چگونه به این‌جا رسیدیم؟

عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران

طرح آبله‌کوبی در مناطق اطراف تهران در دهه ۳۰ شمسی

از آبله‌کوبی تَق‌ولَق تا واکسیناسیون ۳۰ درصدی!

مایه‌کوبی آبله که از زمان قاجار شروع شده بود و قانونی تَق‌ولَق هم برایش تصویب شده بود از سال ۱۳۲۲ در ایران سراسری شد؛ یک قانون جدید در مجلس شورای ملی تصویب شد برای آبله‌کوبی همگانی. تا آن‌موقع انستیتو پاستور ایران و سرم‌سازی رازی هم که حوالی سال ۱۳۰۰ شمسی تأسیس شده بودند آن‌قدر توانایی داشتند که واکسن کافی برای همه ایرانی‌ها تولید کنند. از سال ۱۳۵۳ نیز برنامه سراسری جدیدی همراه با آموزش عمومی برای واکسیناسیون کودکان در برابر ۶ بیماری رایج آغاز شد ولی چندان فراگیر نشد و پوشش واکسیناسیون در ایران در حدود ۳۰ درصد باقی ماند.

عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران

عکسی از اجرای واکسیناسیون محدود در دهه ۲۰ شمسی

عملیات ۱۲ ساعته واکسن در ایران!

در دهه ۶۰ با وجود شرایط نامساعد ناشی از جنگ تحمیلی پوشش واکسیناسیون در ایران به‌تدریج افزایش یافت تا جایی که یونیسف اعلام کرد ایران تنها کشور دنیا است که در زمان جنگ شاخص‌های بهداشتی‌ آن بهبود یافت. در واقع در دهه‌های اخیر حتی جنگ هم نتوانسته سلامت را در جامعه ایران از اولویت بیندازد. در همان دوران جنگ یعنی از سال ۱۳۶۳ برنامه واکسیناسیون سراسری در ایران سازماندهی منسجم‌تری یافت و کودکان ایرانی در مقابل کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، فلج‌اطفال، سل و سرخک واکسینه می‌شدند. در دهه ۷۰ نیز یک نقطه‌عطف تاریخی رخ داد و جهشی بزرگ ایجاد کرد.

سال ۱۳۷۳ به بسیجی‌های سراسر کشور فراخوان دادند و تمام! ۲۶ فروردین بسیجی‌ها ۱۶ هزار پایگاه و بیش از ۱۵۰ هزار گروه امدادی واکسیناسیون تشکیل دادند و در یک روزِ جمعه و در واقع در کمتر از ۱۲ ساعت حدود ۹ میلیون کودک ایرانی را در مقابل فلج‌اطفال واکسینه کردند. ۳۵۰ هزار بسیجی آمده بود پای کار و دیگران چه می‌کردند؟ ۵۰ هزار نفر از کارکنان وزارت بهداشت هم در میدان بودند و دیگران کارهایی می‌کردند در این حد که روزنامه کیهان فردای آن روز گزارش داد:«مرحله اول طرح ریشه کنی فلج‌اطفال با موفقیت کامل در سراسر کشور به اجرا درآمده است. در منطقه چهارمحال‌وبختیاری به‌علت بارش برف سنگین و مسدود بودن جاده‌ها، هوانیروز با اعزام چند فروند هلی‌کوپتر وارد عمل شد و امدادگران مربوطه را به مناطق موردنظر منتقل کرد. سه دسته کوهنورد نیز یک روز قبل از روز ملی ریشه‌کنی فلج‌اطفال برای رسیدن به نقاط صعب‌العبور زنجان اعزام شده بودند.»

عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران

عکسی منسوب‌به عملیات ریشه‌کنی فلج‌اطفال در سال ۱۳۷۳ شمسی

نتیجه این مشارکت یک‌روزه ولی با جان‌ودل این شد که سال بعدش معلوم شد فلج‌اطفال در ایران حذف شده است. اتفاق مشابهی در سال ۱۳۸۲ برای واکسیناسیون سرخک و سرخجه رخ داد و با مشارکت پایگاه‌های بسیج و وزارت آموزش‌وپرورش در یک ماه بیش‌از ۳۰ میلیون ایرانی زیر ۲۵ سال واکسینه شدند؛ اقدامی بی‌سابقه در جهان.

عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران

در سال ۱۳۹۸ شمسی که ایران گواهی حذف سرخک دریافت کرد شیوع این بیماری در اروپا و آمریکا موجب شد ترامپ از آمریکایی‌ها بخواهد واکسن بزنند

نتیجه چه شد؟

در دهه ۷۰ واکسن هپاتیت ب به برنامه واکسیناسیون سراسری کودکان ایران اضافه شد و در دهه ۸۰ واکسن سه‌گانه «سرخک، سرخجه، اوریون» هم آمد و حالا هر کودک ایران در نخستین سال‌های تولد ۱۰ واکسن دریافت می‌کند. نتیجه همه این تلاش‌های ۴۰ ساله این‌که در ایران آبله و فلج‌اطفال ریشه‌کن شده‌اند(دیگر رخ نمی‌دهند) و کزاز نوزادان و جذام و مالاریا و سرخک و سرخجه مادرزادی حذف‌ شده‌اند(به ریشه‌کنی نزدیک شده‌اند) و دیفتری و سیاه‌سرفه و حصبه و سل و اوریون کنترل ‌شده‌اند و این یعنی گسترش این بیماری‌ها متوقف شده است.

قسمت جالب‌تر ماجرا این‌که در همه این سال‌ها ایرانی‌ها با واکسن‌های ساخت ایران واکسینه شده‌اند. حالا هم ایران سازنده ۱۱ واکسن انسانی و ۳۷ نوع واکسن دام و طیور و آبزیان است و شاید خیلی‌ها نمی‌دانند که ایران جزو ۱۰ کشور برتر تولیدکننده واکسن در جهان است.

عملیات ۱۲ ساعته تزریق واکسن در ایران

ایرانی جزو ۱۰ کشور برتر تولیدکننده واکسن در دنیاست

طی یک دهه اخیر بسیاری از کشورهای دنیا ازجمله در خاورمیانه در حوزه تولید واکسن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و البته چون تولید واکسن انسانی سخت است بیشتر مشغول تولید واکسن‌های دام و طیور هستند. بالاخره ما در این حوزه «حق پیش‌کسوتی» و «همت عالی» و «نبوغ ایرانی» داریم دیگر!

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • یه بنده خدا IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  33 20
  کشور های دیگه تو واکسیناسیون به مردمشون رسیدن ، شما هنوز کادر درمان هم واکسینه نکردیین
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   25 22
   والا ما که هر کی از فامیلامون خارج از کشوره میگه هنوز به ما نرسیده.شما ها بیشتر گوش بزنگ ی مشت دروغگو مثل منوتو هستید
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   35 10
   خب معلومه اول به خودشون میزنن بعد به فامیل های شما که مهاجر هستن
  • یه بنده خدا IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   15 3
   چون اونا مهاجرند پورفوسور
  • حسین IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   6 1
   منظور از مردمشون، سالمندان است نه فامیل شما پروفسور
  • GB ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   4 0
   99 درصد کادر درمان از اونجا که خودشونم کرونا گرفتن، دیگه احتیاجی به واکسن ندارن (فقط گفتن اگه میخواین بزنین) فقط درمان‌های باردار و سالمندان شاید بزنن دومندش واکسیناسیون رو شروع کردن عزیز
  • IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   4 0
   شهاب حسینی جلو چشممونه، رفت اونجا واکسن زد. حالا شما هی با دروغ بگید هیچ جا نزدن و ...
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  11 8
  عجب !!!
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   6 25
   خفه
  • آوید IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   1 1
   ای بابا، عزیزان ما هموطنیم. بانظرات وعقاید همینطور بادیدگاههای مختلف... چرا کل کل... چرا توهین... ازبعضی مسؤلان دلگیر هم باشیم... می‌توانیم انتقاد کنیم... درود برای ایران وایرانیان...
 • داود IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  16 3
  این خبرا به چه درد میخوره ؟ حرف و عمل از واکسن کرونا بزنید..به خصوص واکسن داخلی که اگر امکان داره هر چه سریع تر تولید و توزیع و واکسینه کنید..به واکسن خودمون بیشتر اعتماد داریم
  • امیرمهدی IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   1 8
   واسه اینه که بقیه بدونند که ایران تجربه زیادی در تولید واکسن داشته و به واکسن ایرانی اعتماد داشته باشند. درباره واکسن ایرانی هم سخن‌های زیادی گفته‌اند...
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  12 5
  نکشی مارو با این واکسنا ترکیه از 10 میلیون تزریق هم عبور کرد.
  • امیرمهدی IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   6 6
   1_منبع موثق بیار. 2_از کجا معلوم که مثل آمریکا نبوده باشه که کلی واکسن زدند ولی اصلاََ اثربخش نبود؟ 3_واکسن ایرانی بیشترین اثربخشی رو داشته 4_بالافرض که واقعاََ 10 تا رو زده و اثربخش بوده، چطور ترکیه میتونه با واکسن زدن جلوی کرونا رو بگیره بعد آمریکا و اروپا که از ترکیه خیلی پیشرفته‌تر هستند هنوز توش موندن؟ همیشه این کارها رو اول اونا میکنند بعد کشورهایی مثل ترکیه.
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   6 1
   میزان ابتلای روزانه و فوتی های ایران و ترکیه با هم برابره. در ضمن یک بار تزریق هیچ ایمنی ایجاد نمیکنه. خدا به همه عقل سالم عنایت فرماید.
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  4 4
  صد سال تجربه چیز کمی نیست . بسیار گرانبهاست . الحمدالله ابزار مورد نیاز هم به همت توانمندان از جمله ساختن سانتریفیوژ با سرعت مخصوص بیست و هشت هزار دور توسط سازمان انرژی اتمی و دیگر لوازم در داخل ساخته و تولید میشود که این امر بسیار کمک کننده و مهم برای دانش بومی و تحقیق و تولید انواع واکسن آنهم در سطح وسیع میباشد . و این افتخار ایران بعنوان برترین های تولید کننده . حاصل دانش و توانمندی دانشمندان کشورمان طی این دهه هاست . خدا را شاکریم و برای همه دست اندرکاران آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون مسئلت داریم
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  10 4
  زنده باد ایران بیست
 • امیرمهدی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  5 4
  احسنت
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  7 5
  مسئولین ما همه اش دنبال خالی بندی و صحبت از افتخاراتشان می کنند. آما واکسناسیون و سندش هر روز دارد منتشر می شود کشورهای عرب جنوب خلیج فارش که جمعیت تمام آنها از نصف جمعیت ایران کمتر است تاکنون میلیونها نفر را واکسن زدن و ترکیه که از نظر حمعیت شبیه ماست حدود 10 میلیون را واکسن زده ما 10000 نفر را. فقط دنبال خالی بندی و ذکر افتخارات نداشته خودتان هستید. حرف کافی است عمل کنید
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   3 3
   خودت داری میگی گاو های شیرده اینا پول میدن اپولو براشون هوا میکنند واکسن که جای خود دارد
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  3 0
  میدانیم. کی جهادی شروع میکنید نه تبلیغی
 • ناشناس IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  5 3
  حرف الان رو بزن الان چقدر واکسن کرونا تهیه کردید داشتم داشتم مهم نیست دارم دارم مهمه ملت دیگه از شعار چیزی از داشته های ما کم نمیکنه خسته شدن الان مهمه که هم سلامتی مردم وهم افتصاد در گرو واکسن کروناست
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  4 2
  حالا ک چی فقط حرف بابا مردم دارن از بین میرن حرف ک نشد کار عمل کنین
 • فرجام خدایار IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 3
  باسلام خداقوت. عالی لطفا گزارش بابا را در قالب مستند برای مردم ایران پخش کنید در شرایط فعلی روحیه بخش است مشکلات روانی مردم را بهبود می دهد امید به زندگی را افزایش می دهد عظمت ایران رابه نمایش می گذارد مایه تقدیر و بروز استعدادهای بیشتر متولیان خواهدشد
 • منتظر IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  7 6
  چرا بدون تحقیق حرف می زنید . دختر خواهر من آلمانه که از آن کشور و بی توجهی مردمش می ناله . واکسن هم هنوز نزده . خواهرم آمریکاست که اون هم میگه هنوز واکسن نزده ... اخه چرا هر چی ماهواره ها می گن باور می کنید و غر می زنید .
  • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   2 1
   والا من نمیدونم هم اونوریارو فحش میدید هم به دروغگویی و کم کاری متهم میکنید هم خودتون آرزوی زندگی تو اون مناطقو دارید همونطور که ماشالله هر کدوم از بستگونتون تو یکی از اون کشورهای عه عه تشریف دادن . من این تناقضو نمیتونم هضم کنم .
  • یکی IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
   0 0
   برادر من هم آلمانه ولی واکسن رو زده)نوبت اول) و به کارشون ادامه میدند البته هنوز بهشون اجباره که خیلی پروتکلهارو رعایت کنن
 • محسن GB ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  3 2
  عزیز جان، آنچه اکنون در کشورمان روزی 80 نفر از هموطنان را (البته طبق آمار رسمی) به کام مرگ می فرستد، کروناست که واکسنش در جهان ساخته شده و اکثر کشورها در حال استفاده هستند . آن وقت شما از واکسن آبله و سرخک و فلج اطفال می گویید!
 • حسین جانم IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  3 2
  اینقدر از خودتون تعریف نکنید . اگه کمکهای wHOنبود شما هم نمی‌توانستین. هنوز کادر درمان واکسن نزده اند .
 • امیر IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  2 0
  شهاب حسینی رفته زده بعدا فامیل شما شاید قاچاقی رفتن اونجا و شهروند درجه چندم
  • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
   0 0
   چرا پسر داییم همین شش ماه پیس رسید انگلیس الان یک هفته س واکسن زده
 • قاسمم IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  کرونا دروغ قرن سرکاری همه
 • مهتاب IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  هیییییی روزگار تا واکسن گیرمون بیاد کی مرده کی زنده مهم الانه ک باید واکسن میزدیم خواهر دوستم کادر در مانه دیروز فوت کرد از کرونا انگلیسی
 • امین اهوازی IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  اقایون دکتر اونایی که کرونا گرفتن دیگه نمیشه واکسن زد چون مرگشون صد در صد هست چرا نمیفهمید
 • Mohammad IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  0 0
  فقط حرف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس