جوزپ بورل - کراپ‌شده

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای به تصمیم ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق، «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مناسبت تصمیم ایران در توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی واکنش نشان داد. 

بورل در این بیانیه گفت: «ما عمیقاً از تصمیم ایران در تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و دیگر تدابیر شفاف‌ساز ذیل برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ نگرانیم.»

بیشتر بخوانید:

گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران، خسارتی مهم است

این تصمیم چنانچه لغو نشود به طرز محسوسی توانایی آژانس اتمی را برای راستی‌آزمایی صلح‌آمیز بودن مواد و فعالیت‌های هسته‌ای در ایران محدود می‌کند.»

اتحادیه اروپا علاوه بر این مدعی شده دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به  برخی مراکز کلیدی هسته‌ای ایران محدود خواهد شد. 

اتحادیه اروپا همچنین به تفاهم مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم واکنش نشان داده است: «در این شرایط ما در جریان تفاهم فنی دوجانبه میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران هم قرار گرفته‌ایم. این توافق به گفته مدیر کل آژانس اتمی کاهش دسترسی را تعدیل خواهد کرد و امکان نظارت‌های ضروری و تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی را برای سه ماه فراهم خواهد کرد

اتحادیه اروپا گفته از فعالیت‌های مستقل و بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران و راستی‌آزمایی آن حمایت می‌کند. 

بیشتر بخوانید:

یاوه‌گویی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مورد ایران

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه‌شنبه (۵ اسفند) متوقف می‌کند و دسترسی آژانس به برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می‌شود. ایران از بامداد ۵ اسفند اجرای این اقدامات را متوقف کرد. 

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

آذرماه امسال مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراتر از پادمان را در نامه‌ای به آژانس اطلاع داد که طبق برنامه از امروز اجرایی شد.

مقام‌های دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را مشخص نکرده. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می‌گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 5
 • باغبان پیر FR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  48 1
  آقای جوزپ بورل چرا زمانی که امریکا و کشور های اروپایی توافق برجام و قعطنامه ۲۲۳۱ را زیر پا گذشتند شما نگران نشدید چرا به به امریکا و کشور های غربی نمیگید که به تعهدات خود عمل کنند؟
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
   72 1
   چون شرافت و انسانیت ندارد
  • DE ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
   0 0
   اعمال دشمن مشخص است و مهمترین بحث دشمن شناسی است که متأسفانه این دولت اصلاح طلب بعد از تجربه اعمال آنان باز از شناخت دشمن عاجز است
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
   0 0
   چون این نوکر های بزدل نهایت بی شرفی هستند
 • سید IQ ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  57 1
  چون تو دنیا قانون قانون جنگله
 • محمدرضا IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  ایران مقتدر پس از گذران تحریم های سخت دیگر نیازی به برجام چند سال قبل ندارد ندارد ندارد فقط باید قوی بود و مقتدر!!
 • IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  چون نمیدانند ملتها بیدار شده اند وزمان بزن دررویی تمام شده باید منطق داشته باشند اما همچنان قلدر مابانه حرف میزنند یعنی همان درست اعمال عصر هجر را انجام میدهند‌
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  1 0
  خفه شید آشغالها .
 • علی IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  دمش گرم عجب انسان خوبی!!!
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  واقعا آنچه که لیاقتش را دارند ما نمی‌توانیم به زبان بیاریم اما این را باید بدونند که زمان زور گویی و برده داری گذشته و ما به شما چیزهایی را میفهمونیم که پذیرشش برای شما سخته و هنوز اولش هست .
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  سفرای آلمان و انگلیس و فرانسه سه عامل مفسد و مضر برای امنیت و اقتصاد و فرهنگ کشورند این جاسوسانی را اخراج کنید و درب جاسوسخانه هایشان را ببندید.
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  نگران باش و از این نگرانی بمیر
 • سید IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  بابادست ازسیاستهای بحران افرین وتنشزابرداریددیگه ای بابا
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  این دلقک ها واقعاً خجالت نمیکشن ؟ یعنی مردم دنیا هنوز اینقدر احمق و دور از حقیقت هستند که این مسخره باز ها می تونند با این خزعبلات فریبشون بدهند. تا ما نتونیم مردم و ملت ها رو به حقیقت آشنا کنیم این شیاطین انس با این دروغ ها و فریب ها اونا رو جهت حمایت از خود فریب خواهند داد.
 • همصدا با مردم IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  باید آمریکا متوجه شود که دوره یکه تازی او در خصوص ایران پایان رسیده و یاید به ملت ایران به دید احترام نگاه کند البته مشروط به اینکه دوتابعیتی های و یا آنانیکه فرزندانشان در غرب خوش میگذرانند سنگ اندازی نکنند
 • ایمانی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  لطفاً دیگه خفه...!!!
 • وطن پرست DE ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  آش نخورده و دهن سوخته. ره اورد ترسوها.
 • علی IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  22 0
  سلام اب در لانه مورچه افتاده،یانکی ها باید متوجه می بودند که صبر راهبردی ایران هم حدی دارد و ار روی ضعف نبوده است،رفتار آمریکا و اروپا و بازی دادن ایران یک بار دیگر ثابت کرد که حق گرفتنی است نه دادنی،انشاءالله زمانی برسد که خودتان التماس کنید،
 • داود IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  امریکا شب گذشته به دستور رییس جمهور وحشیش در خاک یک کشور مستقل اقدام به عملیات نظامی کرده شما نگران نمیشید اخه نفهمی تا کی ،برده های یانکیها همه اروپا مستعمره امریکاست و شما نگران ایران هستید که تا به حال له هیچ کشوری تعرض نکرده.
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  من رو فقط یکروز بعنوان تیم مذاکر کننده ببرید،، چهارتا فحش بدهم بهشون برمگردونیت.
 • امیر IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  اینا غلط زیادی میکنن خوب به تعهداتشون عمل کنن تا ایران هم عمل کنه همون بهتر که نگران باشن ایران باید اقدامات را غیر قابل باز گشت اعلام کنه و با سرعت زیاد به سمت هسته ای شدن پیش برود وقتی میگید برگردی بر میگردیم طرف تا دقیقه اخر حمله میکنه اگر شکستت داد که هیچ اگر شکستت نداد بر میگرده تا تو هم بر گردی خنده داره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس