کد خبر 1183937
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۶
دعا نمایه

حجت‌الاسلام سید صادق میرشفیعی گفت: انسان برای رسیدن به کمالات معنوی با گردنه‌های سختی مواجه است که رمز عبور از این گردنه‌ها، دعا است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام سید صادق میرشفیعی طی سخنانی در آستان مقدس حضرت معصومه (س) اظهار کرد: ماه رجب، شعبان و رمضان فصل دعا و عبادت است و بیشتر ادعیه وارده از اهل‌بیت (ع) مربوط به این سه ماه است و بر اساس روایت افضل عبادت‌ها، دعا است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم سفارش کرده است که مؤمنین باید همواره دست به دعا بردارند تا الطاف الهی شامل حال انسان شود.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: طبق فرموده رسول گرامی اسلام خداوند کریم، بزرگوار و با حیا است و خداوند حیا می‌کند از بنده‌ای که دست‌هایش را برای دعا بلند کند اما دست‌هایش خالی برگردد.

میر شفیعی تأکید کرد: به همان اندازه که خداوند از بندگان بی‌نیاز است دقیقاً به همان اندازه نیز مخلوقات به خداوند نیاز دارند و خداوند هستی مطلق و مخلوقات فقیر مطلق هستند. خداوند به انسان بسیار نزدیک است و انسان منهای خدا هیچ است و خداوند جواب کسی که طالبش باشد را لبیک می‌گوید.

وی افزود: یکی از بهترین ادعیه، استغفار است که در ماه رجب نیز بسیار توصیه‌شده است و باعث آمرزش معاصی انسان می‌شود به‌شرط اینکه استغفار و توبه حقیقی، صادقانه باشد.

میر شفیعی در ادامه گفت: ماه رجب، ماه نزول رحمت بیکران خداوند است و استغفار از عدم معرفت خداوند می‌تواند راه گشا باشد. تمامی بندگان به درگاه الهی باید بسیار شکرگزار باشند و عدم نگرش شاکرانه در حقیقت کفران نعمات است.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: بنده حقیقی هیچ‌گاه خود را طلبکار از خداوند نمی‌داند و همیشه خود را بدهکار به‌حساب می‌آورد و با تمامی اعمالی که دارد خود را مقصر و بدهکار می‌داند. انسان برای رسیدن به کمالات معنوی با گردنه‌های سختی مواجه است که چاره‌اش دعا است.

وی افزود: نسخه‌ای که اهل‌بیت (ع) برای انسان‌ها می‌دهند جامع و کامل است و حضرت علی (ع) در سخنی خطاب به فرزندشان امام حسن (ع) می‌فرمایند خداوندی که باطن و عظمت عالم هستی در دستان اوست اجازه و اذن داده است دعا کنید. آبادی دل و جان‌ها به همین دعاهاست و اگر خداوند بخواهد همین دعا را از انسان بگیرد معلوم نیست چه بلایی سر مخلوقات بیاید.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس