کد خبر 1181464
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
بورس نمایه

وزیر اقتصاد پیش تر اعلام کرده بود امسال از تأمین مالی هزار میلیارد تومانی اقتصاد، نصف این رقم از طریق بورس تأمین شده است، سؤالی که پیش می‌آید چقدر از این تأمین مالی برای دولت و شرکتهای دولتی بوده است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، یکی از کارکردهای بازار سرمایه یعنی بورس اوراق بهادار ، فرابورس  ، بورس‌های کالایی و همچنین بورس انرژی تأمین مالی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ حاضر در بورس است که معمولاً با انتشار اوراق یا فروش سهام جدید و یا صرف نظر از حق‌تقدم‌ها و صرف سهام به جمع‌آوری نقدینگی اقدام می‌کنند که اقدام بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

محدودیت دامنه نوسان بورس یک ماهه نیست

به طور سنتی تأمین مالی اقتصاد در کشور ما حدود ۸۰ درصد متکی به منابع بانکی و ۲۰ درصد از بازار سرمایه انجام می‌شد، اما امسال به دلیل اقبال مردم به سرمایه‌گذاری در بورس این رقم تغییر کرده، به گونه‌ای که فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی حدود دو هفته پیش اعلام کرد امسال از تأمین مالی هزار هزار میلیارد تومانی که در اقتصاد کشور صورت می‌گیرد حدود ۵۰ درصد یعنی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از طریق بورس صورت گرفته است.

این شائبه در ذهن بسیاری از مردم پیش آمد که دولت به خاطر تأمین کسری بودجه خود امسال به بورس رونق داده و شاهد مثال آن هم از راه رسید، در حالی که باید به دقت به این مسأله توجه کرد که همه تأمین مالی بورس به جیب دولت و شرکت‌های دولتی نمی‌رود، گرچه می‌دانیم حدود ۸۰ درصد از اقتصاد کشور دولتی و وابسته به شرکت‌های دولتی است، اما در عین حال عمده این تأمین مالی‌ها توسط شرکت‌های بورسی و فرابورسی که معمولا شرکت‌های بزرگ به شمار می‌روند، انجام شده و این تأمین مالی صرف اجرای پروژه‌ها و نیز  جبران هزینه‌های جاری شرکت‌ها شده است.

دولت امسال چقدر پول از بورس جمع کرد؟ +جدول


تامین مالی از بورس

در این زمینه آماری از منابع معتبر به دست  خبرنگار فارس رسید که نشان می‌دهد، منابع تجهیز شده در بازار سرمایه امسال تا پایان دی ماه سال جاری ۱۴۱ هزار میلیارد تومان برای دولت و شرکت‌های دولتی صورت گرفته است.

همچنین برای شهرداری و بانک‌ها ۳۰۰ میلیارد تومان و اوراق منتشر شده شرکتی شامل اوراق سلف، اجاره،‌مرابحه، اوراق رهنی، اوراق منفعت، مشارکت و خرید در مجموع ۲۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است بنابراین حجم کل بازار اوراق در بازار سرمایه ایران تا اول بهمن امسال ۱۶۵ هزار و ۲۱۹ میلیارد تومان بوده است.

همچنین امسال منابع تجهیز شده در بازار سرمایه توسط شرکت‌های بورسی شامل تأسیس شرکت‌های سهامی عام ۴۱۰ میلیارد تومان، افزایش شرکت‌های سهامی عام به جز مازاد تجدید ارزیابی با مجوزهای ارائه شده ۶۷ هزار و ۸۶ میلیارد تومان همچنین افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از محل مازاد تجدید ارزیابی با مجوزهای صادر شده ۴۲ هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس اوراق و فرابورس ایران امسال ۲۸ هزار و ۸۱میلیارد تومان و جمع تأمین مالی از محل سرمایه در بازار سرمایه امسال ۱۳۸ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان بوده است.

دولت امسال چقدر پول از بورس جمع کرد؟ +جدول


انتشار اوراق در بازار سرمایه

در بازار اوراق بدهی امسال با انتشار انواع ابزارهای تأمین مالی ۱۶۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی شده است، همچنین از محل صندوق‌ها ۱۹۶ هزار میلیارد تومان تأمین مالی صورت گرفته است، به هر حال با ابزارهای بازار سرمایه، انتشار اوراق بدهی و انتشار اوراق امسال در مجموع حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از بازار سرمایه صورت گرفته است که عمده آن توسط شرکت‌های بورسی و فرابورسی بوده است و بخشی از تامین مالی نیز جذب دولت و شرکت‌های دولتی شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  12 0
  دزدی دزدی است شاخ و دم ندارد.
 • مختار IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  14 0
  بفرمایید دولت چقدر جیب عده زیادی سهامدار ضعیف را به یغما برد و گرفتار کرد نفرین خدا بر دروغ گویان
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  8 0
  چیز خاصی نیست ، از این جیب به آن جیب است. جیب مردم و دولت ندارد! مردم سرمایه هایشان را در بازار سرمایه از دست دادند بخاطر دولت فشل و بی عرضه.
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  0 0
  خب اینکه مشخصه. بپرسید چرا در کشور اینطور حق خوری میشه و کسی جلوش رو نمی گیره؟
 • نیما IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  2 0
  مهم نیس که این حجم پول به جیب چه کسانی دولتی یاغیردولتی رفته مهم اینه که دولت به مردم دروغ گفت وبه اعتمادشون خیانت کرد چون از یه طرف نرخ بهره بانکی رو پائین اورد و همزمان باتشویق وفروش اوراق مردم رو بسمت تله بورس کشوند بعد پشتشون خالی کردتاگرفتار این غرقاب بشن
 • بی نام IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  1 0
  آفرین پول مردم را به جیب زد علی برکت اله
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  1 0
  خدا حق ما رو از حلقوم کثیفتون بکشه بیرون دزدای سر گردنه. ملت رو به بورس دعوت کردین.
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  1 0
  لعنت برظالمان دوران.وغارت گران سرمایه مردم
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  0 0
  لعنت برشما لعنت ب دزدان که آه مردم درآوردند خدا ازتون نگذره
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  1 0
  لعنت بر حسن ودارو دسته اون