مقامات بلندپایه اتحادیه اروپا خواستار آزادی «آلکسی ناوالنی» شدند

مقامات بلندپایه اتحادیه اروپا حکم دادگاه روسیه علیه منتقد معروف این کشور را حکمی آلوده به «انگیزه سیاسی» خواند و خواستار پایبندی روسیه به تعهدات بین المللی خود شد.

به گزارش مشرق به نقل از آناتولی، مقامات اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پیام‌هایی جداگانه خواستار آزادی فوری «الکسی ناوالنی» منتقد و چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه شدند.

بیشتر بخوانید:

واکنش مسکو به دخالت‌های آمریکا

«اورزلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپایی در یک پیام توئیتری نوشت: «من از روسیه می‌خواهم تا به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند و ناوالنی را فوراً و بدون قیدوشرط آزاد کند.

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در یک پیام توئیتری نوشت: «محکومیت آلکسی ناوالنی در تضاد با تعهد بین المللی روسیه در زمینه حاکمیت قانون و آزادی‌های اساسی است».

بورل همچنین به حکم دیوان حقوق بشری اروپا اشاره کرد که پرونده اتهامات مطروحه علیه ناوالنی را «خودسرانه و ناحق» خوانده بود.

بیشتر بخوانید:

انگلیس خواستار آزادی فوری «ناوالنی» شد

از سوی دیگر، «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا نیز پیامی مشابه در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد. در این پیام، چارلز میشل نوشت: «ما محکومیت او [ناوالنی] را نمی‌پذیریم. عدالت نباید به سیاست آلوده شود. معترضان از حق برگزاری اعتراضات صلح‌آمیز و بیان دیدگاه‌های سیاسی خود برخوردارند».

گفتنی است، جوزف بورل قرار است جمعه این هفته با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار و پیرامون تمام موضوعات بحث برانگیز از جمله «ناوالنی و سرکوب اعتراض‌ها علیه بازداشت وی» را با این مقام روس مطرح کند.

شایان ذکر است که روز سه شنبه دادگاهی در مسکو آلکسی ناوالنی را به جرم نقض آزادی مشروط به دو سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha