واکنش آمریکا به توقیف نفتکش کره جنوبی

طی روزهای گذشته توقیف یک نفتکش‌ ایرانی و یک نفتکش چینی در آبهای نزدیک به اندونزی خبر ساز شده است و به نظر می‌رسد جنگ تنگه‌ها در حال ورود به مراحل جدیدی است.

به گزارش مشرق، طی سال‌های گذشته و در طول دست و پنجه نرم کردن کشورمان با تحریم های امریکا بارها شاهد اتفاقی از قبیل توقیف نفتکش‌ کشورمان توسط یک کشور ثالث و با صحنه‌گردانی آمریکایی‌ها بوده‌ایم.

در واقع آمریکایی‌ها زمانی به سمت فشار برای توقیف نفتکش‌ها یا محموله‌های ایران رفتند که دیدند نمی‌توانند به تنهایی با اعمال تحریم فروش نفت به هدف خود، یعنی محروم کردن ایران از درآمدهای نفتی و متعاقبا تسلیم شدن در برابر فشارها برسند.

بر همین اساس بود که جان بولتون در زمان توقیف نفتکش گریس ۱ ایران توسط انگلیس در تنگه جبل الطارق گفت بود: «ایالات متحده و متحدانش به جلوگیری از منفعت بردن رژیم های تهران و دمشق از این تجارت غیرقانونی ادامه خواهند داد.»

اما این همه ماجرا نیست. چنانکه به نظر می‌رسد تنگه‌ها به محل رویارویی قدرت‌های جهان تبدیل شده‌اند. از تنگه مالاکا در شرق دور که به تازگی با توقیف دو کشتی چینی و ایرانی خبرساز شده است تا تنگه باب‌المندب در غرب آسیا که به محل تنازع نظامی یمنی‌ها با عربستان تبدیل شده است. از تنگه جبل الطارق در کرانه آفریقا و اروپا که کشتی ایرانی گریس در آن به دلیل دور زدن تحریم‌ها توقیف شد تا تنگه هرمز در سواحل جنوبی ایران که کشتی‌های انگلیسی و کره‌ای به دلیل آلوده کردن محیط‌زیست در آن متوقف شدند.

در واقع به نظر می‌رسد جنگ تنگه‌ها وارد مراحل جدیدی شده است. نوعی جنگ نیابتی که از یک سو تلاش برای حفظ هژمونی و برتری قدرت‌های بزرگ را به نمایش می‌گذارد و از سوی دیگر بیانگر تحمیل قواعد غیر متقارن جدیدی است که از سوی بقیه کشورها برای حفظ منافع ملی پی گرفته می‌شود.

جنگ تنگه‌ها وارد مرحله جدیدی می‌شود؟

توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق

اولین اقدام مهم در جنگ تنگه‌ها در دوره تحریم به تابستان سال گذشته باز می‌گردد. سیزدهم تیرماه سال ۱۳۹۸ برابر با چهارم جولای سال ۲۰۱۹ مقامات تنگه جبل الطارق و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، کشتی نفتی حامل نفت ایران را در نزدیکی این تنگه توقیف کردند.

این اقدام انگلیس با استقبال آمریکا مواجه شد و در واقع نخستین اقدام جدی بود که توسط یک کشور ثالث در راستای اجرای غیر مستقیم تحریم های آمریکا علیه ایران انجام می‌گرفت و همین امر طرف‌های آمریکایی را سر شوق آورد.

نخستین بهانه برای توقیف نفتکش‌ایرانی این بود که این نفتکش در حال انتقال محموله خود به پالایشگاه بانیاس سوریه بوده که گویا این مسئله از سوی اتحادیه اروپا مشمول تحریم شده بود. اما این ههه ماجرا نبود. روی دیگر سکه تلاش یک متحد آمریکا برای رویارویی خاموش با ایران بود.

در حالی دولت محلی جبل الطارق مدعی بود که در توقیف نفتکش ایرانی درخواست هیچ کشوری مطرح نبوده است که اسناد غیرقابل انکار از درخواست‌های آمریکا برای چنین اقدامی وجود داشت.

در همان روزهای نخست ماجرا مقامات ایرانی از رئیس جمهور گرفته تا وزیر دفاع و وزارت امور خارجه تآکید کردند که این اقدام لندن بی پاسخ نخواهد ماند و ایران به راهزنی انگلیس پاسخ قاطع خواهد داد.

دادگاه منطقه جبل الطارق به هر بهانه ای که بود در روزهای نخست زمان توقیف این کشتی را برای دو هفته تمدید کرد. کار تا جایی پیش رفت که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در روز ۲۵ تیرماه در دیدار با ائمه جمعه گفتند«انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند. جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند.»

تنها ۲ روز بعد از این سخنان رهبری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که نفتکش «استنا امپرو» به معنی «امپراتور در بند» را که با پرچم انگلیس تردد می‌کرد در آبهای تنگه هرمز و به خاطر نقض قوانین بین المللی کشتیرانی و عدم توجه هشدارها توقیف کرده است. البته ایران دوم مردادماه در نامه ای به شورای امنیت، اسناد قانونی بودن توقیف کشتی انگلیسی را ارائه می‌کند.

جنگ تنگه‌ها وارد مرحله جدیدی می‌شود؟

انگلیس هر چه تلاش کرد تا این ایران باشد که اول نفتکش انگلیس را آزاد کند نشد که نشد و نهایتا عصر روز پنجشنبه ۲۴ مرداد رسانه‌های محلی جبل الطارق خبر دادند که دادگاه این منطقه تحت حاکمیت بریتانیا به آزادی ابرنفتکش ایرانی «گریس- ۱» رای داده و دولت انگلیس سرانجام بعد از پنج هفته تانکر نفتکش گریس ۱ را آزاد کرد.

ایران بلافاصله نام کشتی را به «آدریان دریا» تغییر داد و این نفتکش بلافاصله محموله خود را در سوریه تخلیه کرد.

علی رغم اینکه انگلیس نفتکش ایران را آزاد کرده بود اما روند رفع توقیف نفتکش انگلیسی چند هفته ای به طول انجامید و بعد از حدود ۵ هفته در روز ۱ مهر آزاد شد.

ناوگان نفتکش های ایران در راه ونزوئلا

روزهای نخست امسال هم اعزام ۵ نفتکش ایرانی به سمت ونزوئلا خبر ساز شد. این نفتکش ها هم تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کرده بودند و هم تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا را زیر پا گذاشته بودند.

در طول چند هفته حرکت این نفتکش ها به سمت ونزوئلا که اتفاقا این بار هم در کمال قدرت از تنگه جبل الطارق عبور کردند آمریکا بارها از تصمیم خود برای توقیف این نفتکش ها خبر داد و تلاش کرد تا پیش از رسیدن آنها به مقصد حتی با تهدید و تطمیع خدمه آن جلوی ادامه حرکت آنها را بگیرد.

در همین راستا مقامات آمریکایی حتی از اعزام چند کشتی جنگی به آبهای نزدیک ونزوئلا خبر دادند و یک هواپیمای شناسایی شناورها نیز به منطقه فرستاده شد.

این تحرکات اما با واکنش جدی ایران روبرو شد و  طرف ایرانی با صراحت تمام اعلام کرد هر گونه ایجاد مزاحمت برای نفتکش های ایرانی با واکنش قاطع کشورمان مواجه خواهد شد. علی رغم تمام تهدید های آمریکا اما این نفتکش ها به سلامت به مقصد خود رسیده و محوله خود را تخلیه کردند.

ادعای توقیف بنزین ایران در نفتکش‌های یونانی

چند ماه بعد از بازگشت ۵ نفتکش ایرانی از ونزوئلا آمریکا مدعی شد که یک محموله بنزین ایران که توسط نفتکش های متعلق به یک شرکت یونانی در حال حرکت به ونزوئلا بود را توقیف کرده است. 

واشنگتن با سرو صدای زیاد به موضوع توقیف محموله این نفتکش ها پرداخت و تلاش کرد تا از این طریق برای خود اعتباری کسب کند اما مقامات ایران با صراحت اعلام کردند که این محموله متعلق به کشورمان نیست.

در طول این کش و قوس هم خبر رسید که نیروی دریایی سپاه پاسداران یک شناور یونانی را در نزدیکی آبهای سرزمینی کشورمان برای مدتی توقیف و سپس آزاد کرد.

توقیف نفتکش کره‌ای به دلیل آلوده کردن محیط زیست

چند سالی است که ایران برای آزاد سازی چند میلیارد دلار پول نفت خود که در بانک‌های کره ای بلوکه شده، پیگیری‌های مفصلی انجام داده است.

چند هفته پیش یک نفتکش کره‌ای توسط نیروی دریایی سپاه و بنا به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران به خاطر آلوده کردن محیط زیست در خلیج فارس توقیف شد.

ببینید:

فیلم/ آخرین وضعیت کشتی توقیف‌شده کره‌جنوبی

د رحالی که مقامات کره ای سعی داشتند توقیف این نفتکش را به موضوع آزادسازی پول‌های ایران ربط بدهند اما ایران اعلام کرد که این دو پرونده ربطی به هم ندارد. با این حال اما مقامات کره جنوبی به سرعت دست به کار شدند تا بتوانند با طرف ایرانی برای آزادسازی پول‌ها و در کنار آن رفع توقیف نفتکش بازداشتی به نتیجه برسند.

این تلاش‌ها فعلا نتیجه ای در برابر نداشته و کره‌ای ها همچنان از تلاش برای تعامل با ایران در این زمینه صحبت می‌کنند.

جنگ تنگه‌ها وارد مرحله جدیدی می‌شود؟

توقیف نفتکش‌های ایرانی و چینی در آبهای اندونزی

چند روز پیش سازمان امنیت دریانوردی اندونزی از توقیف دو نفتکش در نزدیکی آبهای این کشور خبر داد. مقامات اندونزی مدعی شدند که سامانه‌های راداری و مکان‌یابی این دو نفتکش خاموش بوده و به طور تصادفی آنها را در حال انتقال کشتی به کشتی نفت شناسایی کرده است.

دولت چین از اندونزی برای توقیف این نفتکش‌ها توضیح خواسته و طرف ایرانی هم خواستار ارائه جزئیات تخلفات ادعایی شده است.

بیشتر بخوانید:

اندونزی: تحقیقات درباره نفتکش‌های توقیف شده یک هفته دیگر طول می‌کشد

نکته مهم درباره اتفاق اخیر، استفاده نیابتی آمریکا از اندونزی علیه ایران و چین است. اندونزی در زمان دولت قبل روابط بسیار نزدیکی با ایران داشت چنانکه در رای‌گیری‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران نیز این روابط نزدیک نمود واضحی داشت.

در حالی از چند روز پیش زمان توقیف نفتکش‌های مذکور در اندونزی از سوی مقامات قضایی این کشور حدود یک هفته تمدید شده است که به گفته آنها در صورتی که اسناد معتبری از تخلف این دو نفتکش از سوی سازمان امنیت دریانوردی اندونزی ارائه نشود این دو نفتکش رفع توقیف خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

نفتکش توقیفی ایران در مسیر جزیره «باتام» اندونزی

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به تازگی درباره وضع نفتکش توقیف‌شده ایران در اندونزی، گفته است: «گزارش‌هایی که دولت اندونزی داشته حاکی از فنی بودن مسئله است. تحولات در این باره مثبت بوده و ما دسترسی‌های کنسولی به خدمه کشتی داشته‌ایم. کاپیتان و معاون وی روز یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه به عرشه بازگشتند. امیدواریم این مسئله را با توجه به قوانین اندونزی به‌زودی حل کنیم.»

آغاز و پایان جنگ تنگه‌ها

همان طور که اشاره شد دور جدید جنگ تنگه‌ها محدود به موارد یاد شده نیست. چنانکه در ماه‌های اخیر یک کشتی سعودی در تنگه باب‌المندب مورد حمله شناورهای حوثی‌های یمنی قرار گرفت. در عین حال چندی پیش نیز یک کشتی چینی در تنگه مالاکا به صورت نیابتی از سوی سنگاپور توقیف شد.

جنگ تنگه‌ها با توقیف نفتکش ایرانی گریس در تنگه جبل‌الطارق و به تحریک آمریکا آغاز شد، اما مطابق برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها پیش نرفت و طبعا پایان دادن به آن نیز در اختیار آمریکا نخواهد بود. به خصوص با توجه به این نکته که آمریکا راسا کنترل هیچ یک از تنگه‌های یاد شده را در اختیار ندارد و مجبور است به صورت نیابتی این جنگ را ادامه بدهد و طبعا کشورهایی که قرار است به جای آمریکا در این رویارویی درگیر شوند، انگیزه‌های پر قدرتی برای ادامه ان نخواهند داشت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 8
 • Mjp IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  24 14
  باورکنیدبه طرفداری ازکره کشتی ماراتوقیف کردن.. پس خواهشا مقابله به مثل بشه اگه کاردست وزارت خارجه ودولت باشه ک بعیده بتونن کاری درجهت منافع کشورانجام بدن.. شجاعان سپاه وارتش یحرکت اقتدارافرین دیگری لازم شدبراشون هرچه زودتر یکشتی خوشکل موشمل اندونزی راباقلاب ماهی گیری صیدکنند
  • محمد IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   1 4
   پس معلومه که دولت کاره ای نیست پس توقع نباید داشت البته به گفته ی ایه اقا که دستور میده به سپاه که دولت کاره ای نیست مرد حسابی مملکت شورای امنیت ملی داره اینطور نیست که سپاه خودش هروقت دلش خواست کاری بکند
  • ڪیان IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   2 9
   بی انصافی نکنین! کاری به ظریف و لبخندش ندارم اما انصافا بعد هربار نمایش اقتدار این دیپلماسی وزارت خارجه بوده کاررو جلو برده
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  26 9
  اندونزی هم یه گوشمالی میخواد هر چند در حد این حرفا نیست و کوچک تر از این حرفاست
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  20 15
  چه عجب.بعد از چند روز روزه سكوت توسط سايت مشرق، بالاخره به توقيف نفتكش ايراني توسط اندونزي اعتراف كرديد.
  • علیرضا IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   4 2
   فزولی موقوف دست درازی به اموال ایران پاسخش خیلی بیشتر از آن چیزی هست که امریکا قول به اندونزی داده بله باید کمی هم پشت اندونزی هم خاراند تا بفهمد با دم شیر بازی کردن یعنی چی به امید خدا نوبت اندونزی هم می رسد
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  18 6
  کاش آمریکا نبود تا مردم دنیا یه نفس راحت می کشیدن. رژیم کثافت آمریکا باید خلع سلاح بشه.
 • ڪیان IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  4 3
  تحلیل خوبی بود
 • علی IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  13 4
  پدرخوانده آمریکا (انگلیس)غلطی نکرد تنگه هرمز مال ماست اختیار هم با ماست!
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  15 3
  در هر کجای دنیا که خبر از خرابکاری وکار های تروریستی است نام آمریکا میدرخشد.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  26 7
  مثل اینکه پشت اندونزی هم میخواره.
 • نشناس IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  9 36
  ایران تک و تنها میخواد با چند کشور جنگ کنه زور کل دنیا رو نداریم اینو بفهمید
  • ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   7 2
   اگه داشتی میفهمیدی که در8 سال جنگ تحمیلی که هیچی نداشتیم وحتی سیم خاردار بما نمیدادند با30 کشور ابرقدرتی مثل امریکا .شوروی .فرانسه .المان .واعراب وهابی سوسمارخور جنگیدیم.پس مطمئن باش اگه حق باشیم که هستیم وهزاربرابرم قدرت نظامیمون نسبت به اونزمان بیشتر شده. دردفاع ازحقوقمون باهمه کره خاکی میجنگیم.پس تووامثل تو بفکر سوراخ موش باشید جقلها
  • DE ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   13 2
   آفرین ایران تا همین جا هم شاهکار کرده با دست خالی و تنها.حالا نوبت اون کشور هاست که درکنار ایران باشن .حاضرن خباثتشونو کنار بزنن؟قطعا نه
  • FR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   5 5
   به جنگ و خشونت حرف دیگه ای نیست؟
  • محمد IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   7 1
   اون زمان ک سیم خاردار نداشتیم جلو ۸۰ تا کشور وایسادیم و جنگیدیم و به کسی باج ندادیم میدونی چرا؟ چونکه خدا پشتمون بود. الانشم اگه زیادی خواهی کنن با امکانات صد چندان امروز، که در اختیار نیروهای مسلح هست بازم به احدی باج نمیدیم
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  11 4
  جای سردار سلیمانی خالی است
 • FR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  4 2
  جالب شد
 • رضا IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  4 5
  جنگ نفتكش ها رو باختيد ، بدجورى هم باختيد
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 5
  اندونزی هم خائن درامد اکثر این کشورهایی که ادعا میکنندبا ایران دوست هستند درو واز پشت خنجر زن هستند مسئولین کشود ما باید این کشورها را در لیست سیاه بگذا رند تا انشاالاه بوقتش انهارا اره......
  • ایران IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   1 0
   اندونزی خواننده در نیومد فکر می‌کنید یک جای کار ما میلنگه
  • Artin IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   1 4
   جالبه امروز کشورهای اسلامی بیشتر با ایران دشمن هستن تا کشورهای دیگه..اینجاست که میگیم جنگ تمدنی بین ایران و دشمنان ایران در جریان است.
 • مجید IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  3 3
  اسیاب به نوبت میاد نفتکش تجاری برا اندونزی اونوقت که ما هم یه گوش مالی بدیم
 • مهدی IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 1
  سلام‌میکنم‌به‌دلیران‌تنگستان‌ایرانی‌که‌درسرزمینهای ‌دورتلاش‌میکنند‌باجانشان‌از‌پنچم‌این‌سرزمین‌ دفاع‌کنند
 • سرباز IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  8 4
  فقط باید اقدام قاطع اتخاذ شود ،باید گوشمالی بشه اندونزی جیره خوار آمریکا ،
 • مجتبی IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  3 1
  تنگه هرمز متعلق ومال ایران است وسپاه اسلام باصلابت ازآن حراست ونگهداری میکندومال ایران بوده وهست وتاابدخواهدماندوسپاه عزیزوباصلابت ایران اسلامی همانندشیروچشمان تیزعقاب ازآن محافظت واداره میکنداسمش هم خلیج‌پارس یاخلیج فارس خواهدبودتاقیامت تاکورشودهرآنکه نتوانددید
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  3 2
  چنان سیلی به این گشنه ها بدید تا ازین غلط ها نکنند
 • جانبازجنگ IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 3
  جنگ جنگ با آمریکا***
 • مجتبی IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  3 6
  اگررهبرعزیزومقتدرم هرثانیه فرمان دهداین ناوبه این بزرگی میشودخوراک یک نفروبرای ماهیهادرقعردریامیشودجولانگاه پس به این وسیله های چوبی وآهنی دل خوش نکنیدکه رهبرم فرمان دهدهشتادملیون بمب برشماسرازیرمیشودوازشمافقط خاک ودودی میماندای رهبرعزیزومقتدرم گوش به فرمان توآماده ایم آماده شماباهمه فریب ونقشه ودشمنی جلوپیشرفت سپاه اسلام ایران اسلامی رانگرفته ونمیتوانیدبگیریدتقدیم به شماودوستانتان شتردرخواب بیندپنبه دانه گهی لپ لپ خوردگه دانه دانه آرزوهایتان باخودتان به گورخواهندرفت ودرزیرگل مدفون خواهندشدگوش کنیدیانکنیدازمن به شمانصیحت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس