سازمان دامپزشکی: هیچ مورد آنفلوآنزای مرغی در انسان گزارش نشده است

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۲واحد پرورش طیور بومی در استان های آذربایجان غربی و البرز نیز گرفتار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گرفتار شدند.

به گزارش مشرق و به نقل از سایت حکیم مهر سازمان دامپزشکی کشور، دکتر سید بهمن نقیبی افزود: بنابر آخرین آمار ۳۴ کانون در ۹ استان کشور همچون مازندران، مرکزی، اردبیل، تهران، خراسان جنوبی، کرمانشاه، آذربایجان غربی، البرز و اردبیل گرفتار آنفلوانزا شدند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: تاکنون ۹۶۰ هزار قطعه طیور درگیر آنفلوانزا حاد پرندگان شده و تمام آن ها معدوم شدند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با بیان اینکه امکان پیش بینی خاصی در خصوص آنفلوانزای حاد پرندگان وجود ندارد، گفت: میزان تلفات طیور بومی استان‌های البرز و آذربایجان غربی بلافاصله اعلام شدند و همچنین تشخیص و معدوم سازی هم صورت گرفت.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه روند شیوع بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان طی ۲ دهه اخیر در دنیا بی سابقه بوده است، بیان داشت: طی یک تا ۲ ماه اخیر، بیماری آغاز شده و تقریبا تمامی کشورهای اروپایی، شرق آسیا و کشورهای همسایه ما درگیر این بیماری شدند که در سایه شیوع این بیماری آسیب جدی به صنعت طیور وارد شده است.

نقیبی در پایان با بیان اینکه مدیران واحدهای صنعتی از پنهان کاری اجتناب کنند، تصریح کرد: در واحدهای صنعتی، مدیران واحدها و مسئولان فنی بهداشتی افت مصرف دان، آب یا تولید و یا تلفات غیرعادی را در اسرع وقت به دامپزشکی اطلاع رسانی کنند و از پنهان کاری بپرهیزند چرا که سیر بیماری به گونه‌ای است که امکان پنهان کاری برای مدت طولانی وجود ندارد.

در استان البرز ۱۱۴ واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت هفت میلیون و ۲۴۹ هزار قطعه وجود دارد که از این تعداد ۷۰ واحد با ظرفیت سه میلیون و ۷۸۰ هزار قطعه فعال و ۲۰ واحد دیگر هم در حال دریافت مجوز آغاز فعالیت هستند.

همچنین ۱۱ واحد پرورش پولت (جوجه مرغ تخمگذار) با ظرفیت یک میلیون و ۱۱۲ هزار قطعه نیز در استان فعال می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس