قیمت گوشت قرمز را بالا برده‌اند که واردات توجیه پیدا کند

چند روزی می‌شود که گوشت قرمز دوباره با افزایش قیمت مواجه شده و برای ایجاد تعادل در بازار راهکار واردات گوشت مطرح شده ‌است.

به گزارش مشرق؛ جعفری مدیرکل تامین دام شرکت پشتیبانی امور دام در گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص وضعیت بازار گوشت تصریح کرد: امسال ۸۸۰ هزار تن در کشور گوشت تولید شده است و کمبودی در بخش تولید نداریم.

او درخصوص علت افزایش قیمت گوشت با وجود تولید کافی در کشور گفت: با شروع فعالیت دوباره  برخی مراکز از جمله تالارهای پذیرایی تقاضای گوشت بیشتر شده و این امر هیجانی در بازار ایجاد کرده است.

مدیرکل تامین دام شرکت پشتیبانی امور دام افزود: تا حدود یک ماه پیش مازاد تولید گوشت قرمز داشتیم و اکنون هم با باز شدن تالارها، رستوران‌ها و مراکزی که گوشت قرمز نیاز دارند، کمبودی در تولید و عرضه نیست.

جعفری از اعلام آمادگی برای همکاری برای تامین گوشت بازار خبر داد و گفت: در صورت لزوم و نیاز بازار، شرکت پشتیبانی امور دام می‌تواند از گوشت ذخیره شده برای ایجاد تعادل در بازار استفاده کند.

افزایش قیمت گوشت بستری برای واردات آن است

در ادامه برنامه دادرس مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور بیان کرد: علت اصلی افزایش قیمت گوشت در بازار، دخالت دولت است. ستاد تنظیم بازار اخیرا قیمت گوشت گوساله وارداتی را ۱۲۰ هزار تومان مصوب کرد در حالی  که در بازار قیمت گوشت داخلی حدود ۷۴ هزار تومان بود و این امر افزایش قیمت را به همراه داشت.

او  با بیان اینکه دستگاه‌های متولی حمایت از تولید کننده به وظایف خود عمل نمی‌کنند، گفت:نباید نیاز بازار به بجای استفاده از ذخایر گوشت کشور از واردات گوشت خارجی تامین می‌شود.

دادرس با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت بستری برای واردات گوشت است، افزود: قاچاق گوشت و کمبود نهاده‌ها از دیگر عوامل افزایش قیمت گوشت است.

او با اشاره به اینکه در سال جهش تولید، باید از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود، گفت: بهتر بود گوشت داخلی سر سفره مردم باشد و ارز از کشور خارج نمی‌شد و از تولید کننده داخلی حمایت می‌شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور بیان کرد: برخی نهادها در حال زمینه سازی برای واردات گوشت قرمز به کشور هستند و مقصر اصلی این اتفاق، سازمان تنظیم بازار است.


توزیع نادرست گوشت در بازار و نبود نظارت کافی بر عرضه

در ادامه اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی  گفت: توزیع نادرست و ناعادلانه کالا و واسطه گری دوعامل مهم در افزایش قیمت‌ها است.

او افزود: به نظر می‌رسد اگر توزیع کالا و عدم هماهنگی باید ایجاد مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این گفته که هیجانات بازار، عامل ایجاد گرانی است را قبول ندارم. برای کنترل هیجانات باید بازار و شیوه توزیع را مدیریت کرد.

او ادامه داد: سازمان تعزیرات در حلقه آخر نظارت قرار دارد و در صورت بروز تخلف با آن برخورد می کند اما نظارت باید پیش از این باشد و بر نحوه توزیع و عرضه گوشت نظارت بیشتری صورت گیرد تا از بروز تخلف جلوگیری شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • پسر IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  حالا قانونی چیزی نیست جلوی این فساد بگیره؟؟؟
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  نخست وزیر می خواهیم ..!!!
 • مسعود IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  2 0
  دامداری یعنی بدبختی کاه خرواری ۷۰۰
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 0
  همه برکات و منافع در واردات است!!!! اما برای چه کسانی؟!
 • رضا IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  آقا مسعود کاه خریداری برای من بیار کلیوی ۲۰۰۰هزارتومان خریدارم
 • عبدالعلی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  گوشت دست دامدارها مونده کاه علوفه گران ذرت و هزار جور تغذیه دام گران یکم شمارا به جان زن وبچتون صادرات کنین کشاورزان بدبخت پول ندارند
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  گوشت رودست دامدار مونده میخان گوشت یخی وارد کنن
 • نعمت IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 0
  ما گاوهارراپارسال فروختیم راحت شدیم مگه دوکیلوکاه به گاوبدی یه کیلوشیرمیده گوشتی هم نمی‌خرند ولی وقتی خودت بخوای گوشت بخری به قیمت تمام بهت می فروشند دیگه هیچی صرف نمیکنه حتی مردن هم گرون شده
 • علی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  0 0
  دامدار بدبخت شد. به تولید ضربه وارد شد. سالهای بعد بحران دام سبک و قحطی گوشت داخلی و وابستگی به خارج را خواهید دید. وای برما وای برما کمر دامدار شکست. جو 6500 کاه 3000 یونجه 4500 دارو های مختلف از 5 برابر شده هست تا 10 برابر. هزینه های جایگاه و برق و آب هم هیچ زحمت دامدار هم هیچ تلفات هم هیچ اجاره جایگاه و کارگرم هیچ. به چه امیدی زنده باشیم. دخل و خرج همخوانی ندارد بزودی ترک شغل خواهیم کرد و به سیل بیکاران افزوده خواهیم شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس