کد خبر 1171184
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
صادق زیباکلام نمایه

صادق زیبا کلام گفت: روحانی تتمه‌ی آبرو و حیثیت اصلاح‌طلبان را برد. یعنی بخش عمده‌ای از آن رفته بود، روحانی هم باقیمانده‌اش را از بین برد.

به گزارش مشرق، صادق زیباکلام با انصاف نیوز به گفتگو نشسته است. مهمترین بخش‌های این گفتگو در ادامه آمده است.

روحانی تتمه آبروی اصلاح‌طلبان را برد

- من همانقدر که می‌گویم روحانی هیچ کاری نکرد و تتمه‌ی آبروی اصلاح‌طلبان را برد روی این لغت «تتمه» خیلی تاکید می‌کنم. می‌گویم روحانی تتمه‌ی آبرو و حیثیت اصلاح‌طلبان را برد. یعنی بخش عمده‌ای از آن رفته بود، روحانی هم باقیمانده‌اش را از بین برد.

- من نمی‌خواهم خودم را تبرئه کنم ولی خیلی از اصلاح‌طلبان متاسفانه و بدبختانه از بعد از ۲۹ اردیبهشت رویشان را آن طرف کردند و اصلا انگار نه انگار که اینها بودند که به مردم گفتند بیایید به روحانی رای دهید. من رویم را آن طرف نکردم، به مردم گفتم که من شرمنده‌تان هستم، بارها و بارها گفتم که من در تخم چشم انسان‌هایی که به آنها گفتم به روحانی رای دهیم رویم نمی‌شود نگاه کنم. من اینها را گفتم، انتقاداتم را کردم، دیگر بیشتر از این کاری نمی‌توانستم کنم. بعد از صد روز من شروع کردم به مطرح کردن تندترین انتقادات از آقای روحانی. به جز این من چه کاری می‌توانستم کنم؟! 

- من برای مردم احترام قائلم و معتقدم مردم اسباب‌بازی ما نیستند. مردم یک بار به ما اعتماد می‌کنند و وقتی دیدند آن اعتماد فایده‌ای نداشته و درست نبوده دیگر اعتماد نمی‌کنند.

اصلاح‌طلبان نه هدف داشتند نه استراتژی

- بیست‌ودو سال از زایش دوم خرداد و تولد اصلاحات می‌گذرد، اگر الان کسی از کره‌ی مریخ بیاید و بگوید من می‌خواهم یک گزارش از اصلاح و دوم خرداد تهیه کنم تویی که نسل دوم خرداد هستی بگو که این دوم خرداد چه می‌گوید؟ تفاوت یک اصلاح‌طلب با اصولگرا چیست؟ دو کلمه بنویس من می‌خواهم برگردم مریخ. یک کلام نمی‌تواند بگوید که تفاوت اصلاح‌طلب و اصولگرا چیست و حق هم با اوست.

- اصلاح‌طلبان در طی این ۲۲ سال نه نقشه‌ی راه داشتند، نه هدف داشتند، نه استراتژی داشتند، هیچ چیز نداشتند.

- من معتقدم اصلی‌ترین، مهمترین، استراتژیک‌ترین خواسته‌ی اصلاح‌طلبان باید دموکراسی و آزادی باشد، تمام شد و رفت. این شروع احیاء جریان اصلاحات می‌شود. حالا ممکن است چهار سال دیگر، پنج سال دیگر هم طول بکشد اما تا زمانی که اصلاح‌طلبان مشخص نکنند که ما به دنبال چه چیزی هستیم و چه تفاوتی با اصولگرایان داریم مردم با همان شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» بر سرشان می‌کوبند.

- ما داریم در ایران چوب نبود دموکراسی را می‌خوریم. اینکه ترکیه چهل سال پیش هیچ‌کاره بوده و و امروزه صدوپنجاه میلیارد دلار صادرات دارد، این به خاطر این است که دموکراسی‌اش بیشتر از ما است. مالزی، اندونزی، تایوان و… هم همینطور. من فکر می‌کنم تمام کشیده‌هایی که ایران دارد می‌خورد به خاطر نبود دموکراسی است.

- اصلاح‌طلبان باید پایشان را محکم بزنند زمین و قرص و محکم بایستند و بگویند نظارت استصوابی مغایر با انتخابات آزاد است. اما ۲۲ سال است که اصلاح‌طلبان چه کار می‌کنند؟ اصلاح‌طلبان ۲۲ سال است که هر موقع انتخابات می‌شود می‌گویند «داریم یک رایزنی‌هایی با شورای محترم نگهبان می‌کنیم، دیشب یک جلسه‌ای با آقایان بوده حالا یک پیامدهای مثبتی خواهد داشت که به مردم خواهیم گفت»، اینها همه‌اش حقه‌بازی است.

۲۲ سال است اصلاحات رهبر نداشته است

- نکته‌ی دوم مسئله‌ی رهبری اصلاحات است. ۲۲ سال است که جریان اصلاحات رهبری نداشته است. رهبری اصلاحات کیست؟ به من می‌گویند صادق زیباکلام، اصلاح‌طلب، بی‌بی‌سی می‌گوید نزدیک به اصلاح‌طلبان، رادیو فردا می‌گوید تاحدودی اصلاح‌طلب، ‌به سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، سیدمحمد خاتمی هم می‌گویند. به همه می‌گویند. رهبری اصلاح‌طلبان با کیست؟ حسین شریعتمداری به من می‌گوید اصلاح‌طلب، خودِ اصلاح‌طلبان می‌گویند او اصلاح‌طلب نیست. سخنگوی اصلاح‌طلبان بالاخره کیست؟ زبان من مو در آورد از بس گفتم که آقای خاتمی، حجاریان، تاجزاده و… شما علیرغم همه‌ی اختلافات خودتان باید در یک اتاق بنشینید و بعد از پایان جلسه بگویید که این پنج، پانزده، بیست نفر هیئت موقت رهبری اصلاح‌طلبان هستند.

چه کسی گفته ابطحی می‌تواند از جانب اصلاح‌طلبان صحبت کند؟

- حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی مصاحبه کرده با روزنامه‌ی آرمان ملی و گفته «ما اصلاح‌طلبان دیگر با نامزد اجاره‌ای در انتخابات وارد نمی‌شویم و می‌خواهیم نامزد خودمان را داشته باشیم»، چه کسی گفته آقای محمدعلی ابطحی می‌تواند از جانب اصلاح‌طلبان صحبت کند؟

- نه رهبری اصلاح‌طلبان مشخص است، نه استراتژی، نه نقشه‌ی راه. بعد شما این وسط می‌گویید که با نامزد اجاره‌ای شرکت کنیم یا نکنیم؟! با نامزد اجاره‌ای شرکت کنی که چه چیزی به دست بیاوری؟ به‌عنوان اصلاح‌طلب خواسته‌ات مشخص است؟  شما خواسته‌ات را اول بگو که من بگویم شرکت بکنیم یا نکنیم؟! هیچ چیز اصلاح‌طلبان مشخص نیست، نه رهبری دارید، نه تشکیلات و سازماندهی دارید.

- وقتی شما نگاه می‌کنید، می‌بینید که صداهای مختلف دارد به‌عنوان اصلاح‌طلبی مطرح می‌شود. با نزدیک شدن به انتخابات۱۴۰۰ این صداها بیشتر و بیشتر هم خواهد شد. یکی می‌گوید شرکت می‌کنیم، یکی می‌گوید شرکت نمی‌کنیم، یکی می‌گوید اگر ردصلاحیت‌ها معقول باشد شرکت می‌کنیم، یکی می‌گوید تحت هیچ شرایطی شرکت نمی‌کنیم. این چه چیزی را می‌رساند؟ همان که گفتم، رهبری وجود دارد.

این حرفم از آن چیزهایی هست که اصلاح‌طلبان به من می‌گویند الهی لال شوی

- آقای احمدی‌نژاد با آقای خاتمی متفاوت است. این حرفم از آن چیزهایی هست که اصلاح‌طلبان به من می‌گویند الهی لال شوی، این را نگو، آقای احمدی‌نژاد یک پایگاه رای پوپولیستی دارد و من معتقدم بین پانزده تا بیست میلیون رای دارد. اگر همین فردا انتخابات شود آقای احمدی‌نژاد خیلی راحت و بدون اینکه رادیو و تلویزیون کاری کند و بدون حمایت جامعه مدرسین و حزب فلان و گروه فلان بین پانزده تا بیست میلیون رای می‌آورد. این پایگاه رای می‌تواند تا بیست‌وپنج میلیون هم افزایش پیدا کند.

- اگر احمدی‌نژاد بیاید پانزده تا بیست میلیون رای می‌آورد ولی خاتمی اگر بیاید بیشتر از سه تا چهار میلیون رای بیاورد. الان احمدی‌نژاد را رها کنید خودش آب و جارو دستش می‌گیرد و سفارت آمریکا را تمیز می‌کند که آمریکایی‌ها برگردند ولی ۸۴ تا ۸۸ این اعتقاد را نداشت.

فائزه هاشمی شایسته‌ترین فرد برای ریاست‌جمهوری است

- اگر آقای اسحاق جهانگیری بتواند به من جواب دهد که چرا استعفا نکرد و چرا به‌عنوان معاون اول ماند، آن وقت حاضر بودم از او حمایت کنم.

- اگر من بنا داشتم که در انتخابات شرکت کنم و او نامزد می‌شد با تمام وجود از محسن هاشمی حمایت و برایش فعالیت می‌کردم.

- من معتقدم که فائزه هاشمی رفسنجانی شایسته‌ترین فرد، نگفتم زن یا مردم، شایسته‌ترین فرد برای ریاست‌جمهوری است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 32
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ه IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  44 2
  تو اگر ابرو داشتی بخشی از 2-3 میلیارد از پول زلزله زدگان رو تحت عنوان کار فرهنگی. ..... نمی کشیدی . موندم چه طوری دم از آبرو می زنی ....
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   3 0
   مگه اسهال طلبا آبرو داشتن؟ حیا رو خوردن آبرو رو قرقره کردن با اون سند کثافت 2030
 • یه آدم عادی IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 1
  جناب زیبا کلام شما چرا کسی رو دوباره پیشنهاد میدی که بدتر از روحانی هستش؟کمی فکر کن اگه میتونی فکر هم بکنی، آدم عاقلی نیستی داداش
 • ایران زمین GB ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 0
  بلاهت در این حد فقط نشان دهنده دو چیز است: خوشبینانه نگاه کنیم ، زوال عقلی. واقعانه نگاه کنیم: یک وطن فروش بی وجدان
 • حسين DE ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  با اين اظهارات سخيف اين آقاى شيميدان ، آيا نبايد در بلاهت و حماقت وى مطمئن نبود؟
 • امراله مهماندوست IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  اصلاح طلبان می خواستند تا کشورشان را به غربی ها بفروشند که اصول گرایان نگذاشتند
 • سنا IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  تو اگه آدم بودی فائزه را شایسته ریاست جمهوری نمی دونستی معلومه مغزت زنگ زده
 • مجتبی IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  3 0
  اصلاح طلبی و آبرو؟ شوخی قشنگی بود.
 • سلیمان IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  جناب زیبا کلام عزیز اصلاحات یک کشور و یا اصلاحیون جامعه با کم کاری شخصی از بین نمی رود شاید بخاطر شرایط ایجاد شده از نام آن کمی به مذاق ها خوش نیاید ولیکن از بین نمی رود ، هر جامعه ایی برای ادامه حیات نیاز به امید دارد لطفا امید مردم را ناامید نکنید دوم چرا شما شرمنده شوید ما دیر ملتفت شدیم، بگذار چهره ها رخ بنمایند تا مردم بهتر هوشیار گردند سوم فرق شما با ما این بود حضرتعالی می دانستی و ما تازه دانستیم چهارم خدا به کسانی که به این مردم خدمت می کنند و پول را به اندازه طبقه پایین به سفره شان می برند از تمام بلاها حفظ کند
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  پر مدعای مالیخولیایی روانی وراج چقدر کلامت بر عکس نام بی مسمایت زشت و زننده است اگر قابل بودی خدا شفایت میداد که قابل نیستی .
 • ایران IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  لیبرال ها و اصلاح طلبان آبرویی نداشتن و پشت پرده خیانت می کردن که الان به همه دنیا دیگه محرض شد.
 • یوسف IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  این مشنگم که شاکی شده!!؟؟ شماها مگه آبرویی هم اشتین و دارین با فتنه هایی که از 88 به اینور بپا کردین و ملت رو بیچاره کردین!!
 • ناشناس IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  امثال تو فقط اون دنیا باید جواب بدید چون منافقید و
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  مردم وکشوری که شما خائین بخواهید خط ومش برایش معین کنند حسابش روشن است نگاهی به هفت سال گذشته همه چیز را مشخص میکند ده برابر شدن ارز تورم 600 درصدی ده برابر شدن قیمت خودرو ودیگر اجناس ومایحتاج مردم واز بین رفتن صنعت هسته ای کشور ایران مقتدر را به چه روزی انداختی
 • محمد حسن حاج نصیری IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  تو همونی نیستی که میگفتی اسراییل رو به رسمیت میشناسم
 • اجمد IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  آقای زیبا کلام ، تازه رسیدی به حرف دلسوزان انقلاب که می گویند اصلاح‌طلبی بیرقی شده برای جمع شدن مخالفین ، معاندین ،سلطنت طلبها،براندازان،منافقین و.......و خود خاتمی هم که گفته من رهبری طیف وسیعی را بعهده دارم،از گوگوش تا سروش، پس لطفاً خودتان را خسته نکنید،این طیف فقط در یک مسئله می توانند با هم اشتراک مساعی داشته باشند،آنهم براندازی است و تمام.
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  نه تنها آبرو نداری در منا ظره با معتضد آریا معلوم شد خیلی پیاده ای و سواد هم نداری ، آقای کاذب زشت کلام ، ادب هم نداری .
 • علی IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 0
  عالی بود دکتر. دوستت داریم
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 0
  آقای احمدی نژاد رفتارش پو پولیستی نیست ، چرا که شما هم خوب می دانید زمان واقعیت ها را روشن می کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس