کد خبر 1170085
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
بورس نمایه

شاخص بورس ۵۰ درصد نزول کرده است و حالا کارشناسان بازار سرمایه به اجماع رسیده‌اند که تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری راه‌حل نجات بورس است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، ارزش بازار سهام ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و شاخص بورس ۵۰ درصد نزول کرده است. بحران هر روز ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند ۱۶۰ روز از زمان نزول بازار سهام گذشته و حالا کارشناسان بازار سرمایه به اجماع رسیده‌اند که راه‌حل نجات بورس دریافت کمک‌های دولتی مانند سایر نقاط دنیاست.

این روزها هشتگ اتحاد علیه التهاب بورس، فضای شبکه‌های مجازی را تسخیر کرده و تقریبا اغلب کارشناسان در این‌باره اظهارنظر کرده‌اند. تحلیلگرانی که در قالب این هشتگ اظهارنظر کرده‌اند اغلب به سیاست‌های دولت در بازار سرمایه انتقاد کرده و به اجماع رسیده‌اند که راه‌حل نجات بازار سرمایه از مسیر کمک‌های دولتی می‌گذرد؛ مسیری که شیوه‌ای مرسوم در بازارهای سرمایه دنیاست.

بیشتر بخوانید:

عامل اصلی سقوط بورس چیست؟

تجربه بازارهای سهام دنیا به‌ویژه در وال استریت نشان می‌دهد در آمریکا نیز دولت در زمان‌های نزول با تزریق نقدینگی مستقیم و غیرمستقیم تلاش می‌کند تا مانع ریزش بیش از حد شاخص‌ها شود، زیرا نزول شاخص‌ها خود می‌تواند به بحران‌های اقتصادی در ابعاد کلان دامن بزند. ۲ مورد از مهم‌ترین برنامه‌های دولت آمریکا برای نجات وال استریت به بحران مالی سال ۲۰۰۸ و شیوع کرونا در یک سال گذشته بازمی‌گردد که دولت آمریکا با کاهش نرخ بهره و تزریق چندین تریلیون دلار نقدینگی از نزول شاخص‌ها در وال‌استریت جلوگیری کرد تا از شیوع اثرات آن در ابعاد کلان جلوگیری کند.

اکنون سهامداران و کارشناسان بازار سرمایه با تکیه بر چنین تجربه‌هایی بر این باورند که دولت باید با تزریق نقدینگی بازار سهام را نجات دهد به‌ویژه آنکه یکی از دلایل رشد بازار سهام در سال‌جاری سیاست‌های دولت بود و دولت از این طریق توانست بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سرمایه جمع‌آوری کند. دولت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ۶۰ درصد بازار سرمایه را در اختیار دارد و این موضوع مسئولیت دولت را برای نجات بازار سرمایه و تقویت سطح اعتماد به بورس بیشتر می‌کند.

آنطور که کارشناسان می‌گویند دولت باید از طریق راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانونگذاری، جلوی نزول بورس و ایجاد بحران فراگیر را بگیرد. با این حال سیاست تزریق نقدینگی طرفداران زیادی دارد. آن‌ها می‌گویند دولت باید در کوتاه‌مدت با تزریق نقدینگی مانع از ایجاد بحران فراگیر در بازار شود و در بلندمدت به تعیین دستوری قیمت‌ها و مداخلات مقرراتی پایان دهد.

تزریق نقدینگی از سوی دولت

مهدی رضایتی، کارشناس بازارهای مالی با تأکید بر اینکه راه‌حل جلوگیری از نزول شدیدتر شاخص تزریق نقدینگی است نوشت: بازار از اصلاح و نوسان طبیعی خارج شده و با سقوط ۵۰ درصدی از مرز بحران عبور کرده است. وقتی بازارها در شرایط بحرانی قرار می‌گیرند دولت‌ها وظیفه دارند از سقوط جلوگیری کنند ولو اینکه ناچار باشند با تزریق نقدینگی دارایی سمی را خریداری کنند.

این کارشناس بازارسرمایه در پاسخ به این پرسش که برای جلوگیری از نزول بورس چه باید کرد؟ می‌گوید: برای بهبود شرایط بازار سهام یک‌سری سیاست‌ها مثل باز کردن خط اعتباری از بانک مرکزی برای صندوق توسعه بازار، خرید سهام از مسیر صندوق توسعه و عرضه آن در شرایط نرمال، کاهش نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم انتظاری، باز شدن موقت دامنه نوسان همزمان با افزایش حجم مبنا و فعال شدن بیشتر بازارگردان‌ها با استفاده از منابع شرکت‌ها باید در دستور کار قرار بگیرد. به‌گفته این تحلیلگر بازار سرمایه این موارد در کوتاه‌مدت وحشت حاکم شده در بازار را از بین می‌برد و بعد عبور از بحران آثار تورمی آن نیز با فروش سهام قابل کنترل خواهد بود.

محسن عباسی دیگر کارشناس بازار سرمایه هم می‌گوید: اعتماد سرمایه‌گذاران از دست رفت. مسئولان باید تا بورس به بحران ملی تبدیل نشده، به فکر احیای اعتماد ازدست‌رفته در بازار سرمایه باشند، دیگر گفتاردرمانی جواب نمی‌دهد و تنها راه بازگشت اعتماد، تزریق نقدینگی به بازار سهام است.

او تأکید می‌کند: البته بازگشت این اعتماد، نیازمند تزریق ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان به بورس است و این رقم کمتر از آن چیزی است که دولت از بورس درآمد داشته است. روزبه شریعتی، اما معتقد است دولت به‌دلیل تنگناهای مالی فعلا نمی‌تواند پولی به بازار تزریق کند، اما همین که برای کسری بودجه و حقوق و پاداش جلوی فروش صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی را در بورس بگیرد، اقدام خوبی است. یعنی منبع درآمد دیگری برای کسری‌های خود پیدا کند.

حذف قیمت‌گذاری دستوری

علیرضا عسکری‌مارانی، اما ازجمله کارشناسانی است که اعتقاد دارد راهکار نجات بازارسرمایه توقف قیمت‌گذاری دستوری و دولتی است. او با بیان اینکه در هیچ کجای قانون به وزرا حق دخالت و تغییر در قوانین بورس داده نشده می‌گوید: صلاحیت مدیران و نمایندگانی که در قیمت‌گذاری مداخله می‌کنند باید بررسی شود. چرا وزرا و نمایندگان کارهای خود را رها کرده‌اند و چسبیده‌اند به قیمت‌گذاری و به بازار سرمایه صدمه وارد می‌کنند. چرا باید آقای وزیر در قواعد و سازوکارهای بورس دخالت کند؟

او با بیان اینکه قیمت‌گذاری کمکی به شرایط اقتصادی در این شرایط جنگ اقتصادی نمی‌کند افزود: قیمت‌گذاری سبب افزودن ثروت عده‌ای می‌شود. چه‌کسی به وزرا حق قیمت‌گذاری دستوری می‌دهد. وظایف رئیس کمیسیون مجلس قیمت‌گذاری است یا قانونگذاری؟ امضاهای طلایی برای اجازه صادرات برای چه داده می‌شود؟ مدیران دیوان محاسبات باید این شرایط را بررسی کنند. صلاحیت مدیران و نمایندگانی که در قیمت‌گذاری ورود پیدا می‌کنند باید بررسی شود. به‌گفته او سیاستگذاری باید حمایت از صنایع بالادستی باشد نه صنایع پایین‌دستی رانت‌خور.

مداخله کمتر دولت

یک کارشناس دیگر بازار سرمایه، اما به وضعیت بازار سرمایه و جلوگیری از نزول شاخص‌ها از زاویه دیگری نگاه می‌کند و بر این باور است که میزان مداخلات دولت در بازار سرمایه باید کاهش یابد.

فردین آقابزرگی با بیان اینکه تصمیمات اقتصادی دولت بیشترین اثر را بر بورس می‌گذارد، می‌گوید: فراخوان دولت به مردم برای حضور در بازار سرمایه، کنترل نرخ ارز، وضع قوانین و مقررات همچون قیمت‌گذاری فولاد و تصمیمات این چنین روی بازار سرمایه اثرگذار است.

این کارشناس بازار گفت: اگر هماهنگی بین ارکان مختلف دولتی در حوزه اقتصاد وجود داشته باشد بازار سرمایه به آرامش می‌رسد. به‌گفته آقابزرگی تا زمانی که این هماهنگی ایجاد نشود تنش و نوسان در بازارسرمایه طبیعی است.

سهامداران در حال خروج از بازار

روند نزولی شاخص کل بورس تهران در مبادلات روز گذشته هم ادامه یافت و در جریان مبادلات دیروز ۱۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد. به‌گزارش همشهری، شیب نزولی شاخص‌های بورس در یک هفته گذشته بیشتر شده این موضوع به هراس سهامداران و خروج گسترده از بازار منجر شده و هر روز به طیف طرفداران خروج از بازار اضافه می‌شود.

اغلب نظرسنجی‌هایی که در شبکه‌های مجازی انجام می‌شود نشان می‌دهد سهامداران زیادی تصمیم گرفته‌اند از بازار سهام خارج شوند و حتی این موضوع به دامنه‌دار شدن اعتراض‌های اجتماعی جلوی سازمان بورس منجر شده است. آمارها نشان می‌دهد از ۲۰ آذرماه تاکنون ۲۲ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده است. دیروز هم این روند ادامه یافت و سهامداران حقیقی ۱۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج کردند. تحت‌تأثیر این خروج نقدینگی دیروز شاخص کل بورس تهران با ۳ درصد افت به یک‌میلیون‌و ۱۴۹ هزار واحد رسید.

منبع:همشهری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • Mjp IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  6 1
  فقط کافیه گله ای صف فروش ایجادنکنیم.. جوری ماحقیقی ها صف فروش تشکیل دادیم ک حقوقی هام سواستفاده میکنن.. تا مافروشنده نباشیم رنج منفی شکل نخواهدگرفت.. حقوقی اگه بخوادکمک کنه وقتی صف پرحجم فروش حقیقی هارامیبینه دلهره پیدامیکنه.. مشکل بورس نداشتن سوادمعاملاته.. هیجانی شده وبدون تحلیل.. هرجاصف خریده حقیقی هابدوبدومیرن اونجادریغ ازاینکه فکرکنن این نمادسقف رشدراپرکرده بعدشم منفی میشه گلایه میکنیم.. باوجدانتون قضاوت کنید.. مابا هیجانی عرضه کردن نابودکردیم بورس.. حقوقی هم مثل مانیاز داره برشدسهم وسودسازی..
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  7 5
  بهترین نسخه سکوت هست
 • محمد IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  آقای رئیسی آقای قالیباف عزیز نوسان گیرا در بورس ، کاری کردند که بورس به گنداب تبدیل شده و به لجن کشیدن بورس را، کاری میکنن نمادها همیشه توی کف قیمت برای روز بعد باشه ، ضمنا گروهای واتس اپی و تلگرام دارند و با هم هماهنگ میآیند تو کف خرید میکنند ، خیلیا به خیال اینکه الان این نماد مثبت میشه و صف خرید میشه هجوم میارن که بخرند اما غافل از اینکه نوسان گیرایی که قیمت کف خریدند الان توی مثبت به خریداران ساده لوح که هجوم آوردند برا خرید بهشون میفروشند و سود قابل توجهی هر روز از این کار میبرند ، و بدین شکل هر روز بیشتر نمادها به همین شکل درجا میزنند
  • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   3 0
   مجبورکه نیستی بفروشی سهمتووقتی میبینی نوسانگیرها ازت با قیمت پایین میگیرن.. اونامیگیرن ک باسودبفروشن. توهم نگهداروتوصف فروش نروکه زیان نکنی یقینابرمیگرده بسوددهی باصبوری.. بورس جای کوتاه مدت ملیونرشدن نیست
 • ناش ناس IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  6 1
  گفتار درمانی. رژیم غذایی مساوی کاهش وزن رانت خوارها
  • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   4 0
   کفتار درمانی واژه بهتری برای رانت خواران است
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  11 0
  استیضاح وزیر تامین اجتماعی میتونه خیلی سودمند باشه، والا ما متوجه نمی شویم یک وزیر از یک وزارت استیضاح میشه بلافاصله وزیر یک وزارت مهم میشه!
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   0 0
   یک نگاهی به ترکیب هیئت مدیره شستا و وجود امثال ترکان و شجاعی برهان و ... نشون میده که این جماعت خواب بدی برای مردم دیدن . این روش بی رحمانه در صندوق بازنشستگی کشوری هم عمل میشه و در این راستا حتی از غرات چندرغاز حقوق بازنشسته ها هم استفاده میکنند .
 • فرهاد IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  البته این نسخه ای که به ظاهر گفته شده همون برنامه بلندمدت نقدینگی از طرف دولته. دولتی که در شاخص ۲ میلیون سهام خودش رو با حباب به مردم فروخت و الان بعداز افت ۵۰ درصدی شاخص و افت ۸۰ درصدی قیمت سهم به نام ناجی وارد بازار خواهد شد و به اصطلاح با یک تیر چند نشان خواهد زد. حافظه بازار همیشه ضعیف بوده و هست و البته این چرخه هم همیشه تکرار شده و خواهد شد
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 1
  سیستم بورس سوابق کلیه سرمایه گذاران را در بانک اطلاعات خود دارد هر کس در فاصله زمانی ۱۰ مرداد تا ۲۰ مرداد چه حقوقی چه حقیقی اقدام به فروش قابل ملاحظه کرده است رانتخوار و باید این معاملات و نمادهای مربوطه باطل اعلام گردد تا اگر این حقوقی ها یا افراد هنوز در بورس هستن حسابشان مسدود و اگر فرار کرده اند شناسایی و محاکمه و وجوه مردم برگردانده شود
 • علی IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  این ها همش یه طرفش کار رییس بانک مرکزی آقای همتی هست ایشون طراح ریزش بورس و عدم حمایت از اون به نفع خودش هست غافل از اونکه مدیران بورس قدرت آنجنانی ندارند و مات و مبهوت فقط نظاره گر هستند
 • جعفر IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  3 0
  فعلا که ما توی ۴۴درصد ضررهستیم انشا الله خدا ریشه این دولت بی تدبیر که داره اقتصاد مملکت به باد میده بخشکونه وبه کمک قوه قضاییه و مجلس حداقل اصل پولمون برگرده.
 • مالک اشتر IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  12 1
  قالیباف اصل قربانی شد تادژپسند سرجاش بمونه هنوز خیلی زوده مامردم ازسیاست چیزی بفهمیم قالیباف ب دستور خود دژپسند استفعا دادمردم چقدر ساده اید
 • مهناز IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  دولت باید حقوق. و عیدی بازنشسته ها و یارانه ها را بده همه بازارها خراب شده هیچ راهی نداره به جز کلاهبرداری مردم در بورس
 • رضا IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  8 1
  به نظر من سهامدارانی که پنج ماه سهامدار شرکتی بودن حقش نیست پنجاه درصد ضرر کنند لااقل اندازه سهام این افراد بهشون سهم همون شرکت بدید اما به شرطی که تا یکسال حق فروش سهم نداشته باشند
 • شیرازm IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 1
  مشکل ماحقیقی هستیم باصف فروش هیجانی.. چون کسی به زورکه نگفته ماعرضه کنیم.. همچیزدست خودمونه ک متاسفانه فقط فکرسودصددرصدی ازچندروزهستیم ک محاله.. نگاه میان مدت بایدبه بورس داشت.. وسوادبورس باهیجان معامله کردن عاقبتش اینه..هرچی حقیقیه رفته صف فروش
 • علی IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  2 1
  دولت تازه کاسبی کرده از بورس بیاد پول بده به همین خیال باش ، بورس تا انتخابات همینه به روز بالا ۱۰ روز پابین
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  6 0
  نصف سرمایه مردم رو خوردید حالا هی بگید کی بود کی بود من نبودم
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 1
  آقای قالی باف کاره ای نبود اینم مثل ما فریب خورده بود
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   0 0
   سلام هرکسی باید برود سر کارخودش اقای قالیباف باید برود قالی بافی چکارش به بورس ملکت داری کار سیاست مداران باشد نه قالیبافان
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  برای نجات بورس یه مرد میخواد پاکار ، که اگه آقای رییسی اختیار داشته باشه بعنوان نماینده دستگاه قضا بزاره ، از دولت آبی گرم نمیشه اگه میخواست درست باشه که بود اینجورش نمیکرد
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  نماینده ای که به اقای دژپسند در شاخص ۱۵۰۰ گفته عرضه کنید و قیمت و بکشید پایین باید شناسایی شود چون این شخص قطعا جزء باند مافیای رانت است
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  دولت فقط به فکر خالی کردن جیب سهامدارانه. نشد میره بازار ارز و سکه. حالا هم برای رو کم کنی کمیسیون تلفیق ارز رو پایین اورده بعد از اون ور بورس دوباره ریزش کرد. دولت بی کفایت
 • غریبه IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  امروز سه شنبه فقط شاخص سازها رشد کردند کاملا دستوری که صدای مردم و خفه کنند تازه شاخص رسید با اول صبح این مثل روز روشنه، یعنی برای سبز بودن هر روز باید جلوی بورس رژه بریم
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  اول مرداد با دعوای زرگری وزیر نفت و وزیر اقتصاد بورس را نابود کردند .تمام دنیا با استفاده از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه نقدینگی را از دلالی به سمت تولید و بورس هدایت می کنند ولی وزیر اقتصاد ما ۲ سال است برای حفظ منافع دلالان مسکن و ارز و طلا و خودرو این مالیات را مسکوت گذاشته و هیچ کاری جز حرف ! زدن انجام نمی دهد .
 • احمد IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  محال است بورس به حالت عادی برگردد! این دولت که در حال برداشت از بورس برای کسری بودجه است، قطعاً و حتماً دولت بعدی هم برای کسری بودجه اقدام به برداشت و گند زدن با بازار سرمایه خواهد کرد لذا بورس درست شدنی نیست!
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  3 0
  خیلی سیاست کثیفیه که با پول مردم اینجوری بازی میکنن
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  داریم دق میکنیم. این بود جواب لبیک به دعوت بالاترین مقام؟ قدیما میگفتن مرد سرش میره ولی حرفش نمیره
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  مرگ بر غربگراهای خائن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس