واکنش مرندی به اظهارات امروز واعظی: آمریکا در سال ۲۰۱۷ هم به تعهداتش عمل نمی‌کرد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: واقعیت این است که آمریکا در زمان اوباما هم برجام را اجرا نکرد و همان موقع هم کسی در ایران نمی‌توانست یک دلار از سیستم بانکی داخل کشور خارج و یا از خارج وارد کشور کند.

به گزارش مشرق،  محمد مرندی با اشاره به نظر رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی بر لزوم بازگشت آمریکایی ها به برجام قبل از ترامپ اظهار داشت: واقعیت این است که آمریکا در زمان اوباما هم برجام را اجرا نکرد و همان موقع هم کسی در ایران نمی‌توانست یک دلار از سیستم بانکی داخل کشور خارج و یا از خارج وارد کشور کند، بنابراین آمریکا از همان ابتدای توافقنامه برجام به تعهدات خود عمل نکرد.

وی با بیان اینکه عهدشکنی اوباما در قبال برجام در حالی صورت گرفت که ایران کاملا به تعهد خود عمل کرد، گفت: بازگشت آمریکا به تعهدات ۲۰۱۷ را قابل قبول نمی‌دانم. اگر قرار است آمریکا به تعهدات برجام باز گردد، باید آن را کامل اجرا کند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با تصریح اینکه آمریکایی‌ها باید تعهداتی که در برجام داشتند را کامل اجرا کنند تا برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول باشد، خاطرنشان کرد: اگر آمریکا بخواهد به تعهدات ۲۰۱۷ بازگردد، ایران هم به همان تناسب تعهدات را می‌پذیرد. یعنی اگر آمریکا و اروپا تعهدات را ناقص اجرا کنند، ایران هم در همان حد متعهد خواهد بود.

مرندی گفت: دیگر به گذشته باز نمی‌گردیم که اروپا و آمریکا تعهدات را تعلیق نگه دارند، اما ایران کامل به آن عمل کند. لذا اینبار اگر طرفهای برجام خواهان اجرای آن هستند، باید خودشان هم ملزم به اجرای تعهدات باشند.

وی با این پیشنهاد که دولت و مجلس برای رسیدن به قطعیت اجرای حساس‌ترین مسائل برجام از نگاه اروپا و آمریکا را در آخرین مرحله اجرا کنند، تأکید کرد: معتقدم بایدن برای اینکه به دنیا نشان دهد که حسن نیت دارد، بخشی از تحریم ها را بر می‌دارد تا ایران را تحت فشار قرار دهد و امتیاز بگیرد. اما باید بدانند که مجلس عدم اجرای برجام را تصویب کرده و اگر آنها بخواهند ایران به تعهدات بازگردد باید خودشان ابتدا تعهداتشان را کامل انجام دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه معتقد نیستم بایدن بنا دارد برجام را اجرا کند، گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها کار بسیار خوبی بود که مجلس انجام داد تا آمریکایی ها متوجه باشند ایران در احقاق حق خود جدی است. لذا آمریکا و اروپا اگر خواهان اجرای برجام هستند باید موضوع را جدی بگیرند و بدانند ایران دیگر مانند سابق رفتار نمی کند.

مرندی اضافه کرد: آمریکا و اروپا اگر بخواهند به تعهدات خود عمل کنند، توقع دارند ایران هم این کار را انجام دهد، بسیار خوب؛ برای همین است که مجلس شورای اسلامی مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کرد تا هر دو طرف صفر صفر شوند، چرا که تا به حال جمهوری اسلامی ایران به بخشی از تعهدات خود عمل می کرد، در حالی که طرف های برجام این کار را نکردند، حالا اگر بخواهند به بخشی از تعهدات خود عمل کنند، توقع داشتند ما هم علاوه بر آنچه تاکنون انجام داده ایم، کارهای دیگری هم بکنیم.

وی گفت: قانون لغو تحریم ها این امکان را به دو طرف معاهده می دهد تا در نقطه صفر قرار گیرند و از این به بعد اگر آمریکا و اروپا به بخشی از تعهدات عمل کنند ایران هم به همان اندازه عامل تعهدات برجام باشد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس