تجام

یک اندیشکده آمریکایی بر این باور است شورش‌های ناموفق دو هفته پیش در آمریکا نشان می‌دهد که جاه‌طلبی‌های نخبگان سیاست خارجی آمریکا در سطح جهانی با واقعیت همخوانی ندارند.

سرویس جنگ نرم مشرق - اندیشکده شورای آتلانتیک در یادداشتی به قلم اما اشفورد نوشت: چه می‌شد اگر روزنامه‌نگاران در مورد سیاست‌های آمریکا هم به همان شکلی مطلب می‌نوشتند که در مورد سایر کشورها مطلب می‌نویسند؟ تصاویری که از حمله طرفداران ترامپ به کنگره منتشر شدند یادآور بوریس یلتسین روی یک تانک، بهار عربی، یا خیابان‌های ونزوئلا بودند. برای کسانی که در سراسر دنیا شاهد این اتفاقات بودند، آمریکا به چیزی تبدیل شده بود که رهبرانش بارها آن را محکوم کرده بودند: یک دموکراسی ضعیف که حین انتقال قدرت از یک رهبر به رهبر دیگر قادر به جلوگیری از وقوع خشونت و خونریزی نیست.

کودتا با هدف بی‌اعتبار کردن یک انتخابات دموکراتیک

این اندیشکده آمریکایی می‌نویسد: اینکه واکنش اولیه بسیاری از مفسران، نگرانی درباره اقتدار اخلاقی و رهبری جهانی آمریکا است نشانگر شکننده بودن مباحثات سیاست خارجی این کشور است. همچنین نظراتی در این باره شنیده می‌شد که شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین از این اتفاقات خوشحال خواهد بود و اینکه آشوب‌ها ترویج دموکراسی آمریکا در خارج از کشور را تضعیف خواهند کرد. مایکل مک‌فاول، سفیر سابق آمریکا در مسکو در دوران اوباما، در توئیتر نوشت: امروز ترامپ جدیدترین هدیه خود را به پوتین تحویل داد، که امیدواریم آخرین آن‌ها باشد. در همین حال، گروهی از سازمان‌های غیردولتی، از جمله موقوفه ملی برای دموکراسی بیانیه‌ای را صادر کرد که تعهدش به همبستگی با تمام کشورهای دنیا که به ارزش‌های دموکراتیک پایبند هستند را دوباره تأیید می‌کند. به طور خلاصه، در بحبوحه یک کودتا با هدف بی‌اعتبار کردن یک انتخابات دموکراتیک، با حضور شورشیانی که به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند، بسیاری از فعالان سیاست خارجی نگران بودند که آیا آمریکا می‌تواند به ترویج دموکراسی و حقوق بشر در خارج از کشور ادامه دهد و اینکه آیا این اتفاقات روی توانایی آمریکا برای رقابت با ابرقدرت‌ها مانند چین تأثیر می‌گذارد؟

به باور نویسنده در شرایط کنونی، ایالات‌متحده مشکلات بزرگ‌تری از ناتوانی در ترویج دموکراسی در سراسر جهان یا نگرانی در مورد رقابت جهانی جاه‌طلبانه با چین دارد. سیاست داخلی ایالات‌متحده تحت تأثیر چندین دهه سوءاستفاده توسط سیاست‌های پارتیزانی قرار دارد، و در حالی که بسیاری از نهادها تاکنون مقاومت کرده‌اند، امّا هیچ تضمینی وجود ندارد که آن‌ها بتوانند در مقابل اشخاص استبدادگر بعدی ایستادگی کنند. تقریباً تنها نهادی که مردم آمریکا هنوز به آن اعتماد دارند ارتش است، که این هم پیامدهای نگران‌کننده‌ای دارد.

آشوب‌های کنگره قطعاً روی وجهه جهانی ایالات‌متحده تأثیر خواهد گذاشت، البته چهار سال گذشته به ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم آسیب زیادی به این کشور رسانده بود. اگرچه آشفتگی‌های سیاسی که از ماه نوامبر گریبان‌گیر این کشور شده است ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی علیه چین را برای آمریکا سخت‌تر کرده است، امّا مشخص نیست چرا سیاست‌گذاران آمریکایی به جای تلاش برای توقف کشتارهای داخلی، ایجاد یک ائتلاف جاه‌طلبانه به منظور مقابله با چین را در اولویت قرار می‌دهند.

عدم همخوانی اهداف بلندپروازانه آمریکا با مشکلات سیاسی و اقتصادی

در ادامه این گزارش آمده است: البته این به معنای درخواست برای کناره‌گیری آمریکا از جهان نیست، چون ایالات‌متحده به شدّت از تعامل جهانی بهره می‌برد. امّا بحران روز چهارشنبه مشکل اصلی سیاست خارجی آمریکا را آشکار می‌کند: اهداف بلندپروازانه سیاست خارجی اصلاً با مشکلات سیاسی و اقتصادی این کشور همخوانی ندارند.

چگونه می‌توان انتظار داشت - همان‌طور که جو بایدن قول داد - رهبری مسئولیت‌پذیرانه آمریکایی در سطح جهانی بازگردانده شود، وقتی این کشور حتی نمی‌تواند مشکلات داخلی خودش را حل کند؟ آمریکا چگونه می‌تواند دموکراسی را در جهان گسترش دهد یا به عنوان الگویی برای دیگران عمل کند، آن هم وقتی یک دموکراسی کارآمد در کشورش برقرار نیست؟ نخبگان سیاست خارجی واشنگتن همچنان متعهد به حفظ یک سیاست خارجی سه دهه‌ای با هدف تغییر دادن جهان از منظر آمریکا هستند.

حتی پروژه‌هایی که از سال ۲۰۱۶ تاکنون با تمرکز بر روی فصل مشترک بین سیاست‌های داخلی و خارجی در حال اجرا بوده‌اند - مانند پروژه موقوفه کارنگی - عمدتاً روی روش‌هایی برای فروش سیاست خارجی کنونی کشور به مردم آمریکا یا تثبیت سیاست‌های تجاری و سرمایه‌گذاری تمرکز کرده‌اند تا طبقه متوسط جامعه از مزایای بیشتری بهره‌مند شوند. در واقع، باید یک تجدید نظر کلی در مورد سیاست خارجی آمریکا صورت بگیرد، یک رویکرد ساده و متواضعانه نسبت به جهان و تلاشی برای پرداختن به مشکلات واقعی که توسط ناکارآمدی داخلی به وجود آمده‌اند.

شورش‌های آمریکا و دو مشکل مهم سیاست خارجی

شورای آتلانتیک تصریح کرد: شورش‌های هفته گذشته آمریکا دو مشکل مهم سیاست خارجی آمریکا را شدّت بخشید. اول اینکه، این احتمال را که سایر دولت‌ها نسبت به انجام تعهدات یا همکاری عمیق با ایالات‌متحده محتاطانه رفتار کنند افزایش می‌دهد . چهار سال ریاست جمهوری ترامپ، کشورهای اروپایی و آسیایی را متقاعد کرده است که شاید تعهدات ایالات‌متحده حتی ارزش کاغذی که روی آن‌ها نوشته شده‌اند را هم نداشته باشند. قرارداد هسته‌ای ایران، پیمان تجاری اقیانوس آرام و پیمان پاریس همگی قربانی سیاست خارجی پارتیزانی این کشور شدند. آشوب در واشنگتن و آشفتگی‌های سیاسی گسترده پس از انتخابات نوامبر، این نگرانی را به نگرانی‌های قبلی افزوده که ممکن است انتخابات آینده آمریکا حتی آزاد و عادلانه نباشند.

دوم اینکه، این احتمال را که سایر کشورها ایالات‌متحده را به جای یک تثبیت‌کننده، به عنوان یک عامل خطر در سیستم بین‌المللی در نظر بگیرند افزایش می‌دهد. این ترس دلیل موجهی دارد: اقدامات آمریکا در خاورمیانه پس از سال ۲۰۰۱ باعث بی‌ثباتی منطقه شده و بحران مهاجرت پناهندگان به اروپا را افزایش داده است. سیاست‌های تحریمی ایالات‌متحده هزینه‌ها و مشکلات زیادی را برای سایر کشورها به وجود آورده است. سیاست رفتن تا لبه پرتگاه دولت ترامپ در چند سال گذشته - با ایران، کره‌شمالی و حتی با چین - بیش از اینکه تثبیت‌کننده باشد باعث بی‌ثباتی شده است. کشورهای دیگر باید خطر کشوری که نیروی نظامی بسیار قدرتمندی دارد، در حالی که سیاست‌های داخلی آن به صورت مداوم نامنظم و غیردموکراتیک شده است را جدی بگیرند.

این اندیشکده در پایان نوشت: از ماه‌ها پیش، ایالات‌متحده به دلیل مشکلات اقتصادی و سیاست پارتیزانی در واکنش نسبت به بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ دچار مشکل شده است. با این حال، آشوب‌های واشنگتن شوک بزرگی به این کشور بود. یک شورش در قلب دولت ایالات ‌متحده حتی اگر ناموفق بوده باشد، آثار ماندگاری بر جای خواهد گذاشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • مهدی IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  یعنی قراره چه اتفاقی تو آمریکا بیفته؟!! کسی میدونه؟ ترامپ کودتا میکنه یا بایدن میشه؟
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 1
  به............!!!!
 • mojtaba SE ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  5 4
  الان جدا از این اعترافات و چه کنم چه کنم صاحبان فاشیست و ادم خور امریکا.موضوع ورود 25000 نیروی نظامی است که موقع درگیری شاید به روی هم اسلحه بکشن برای دفاع از تظاهرات مردمی ..و موضوع مهمتر اینکه مردم به هر علت و معلولی امروز براشون سئوال پیش امده.!!و همه کسانی که 2 زار سیاست میدونن میفهمند حجم سئوال یعنی نابودی ان نظام و ترامپ و بایدن بهانه و کاتالیزاتور موج مردمی هست..باید دید ..البته زدن عین السد علت اصلی خروش مردم محروم امریکا شد و تفرقه در دزدهای فاشیست حاکمیت که یکی در حد ترامپ تونست هم بهم بریزه و هم مردم پوشالی بودنش رو ببینن..پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر ممنون از نوشته بالا مشرق جون,
 • mojtaba SE ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  3 3
  بمجرد بیرون انداختن امریکا از منطقه.امریکا تجزیه شدنش به 3 سال نمیکشه..امریکا یعنی حمایت تمام قد اروپا برهبری انگلیس و فرانسه و المان از سال 1764 تا به امروز برای تسخیر دنیا..برای اروپایی ها دردناکتر است که سرمایه هاشون هم بباد میره و هم باید تبعه دوم ایران ابر قدرت باشند.و هرگز رهبری دنیا رو نخواهند داشت تا چب و راست جنگ جهانی و ادم کشی راه بندازند..پاینده رهبر
 • آریو سوئد IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  4 1
  امریکایی ها عادت دارن برای خودشون نوشابه باز کنند. امریکا هیچ وقت کشور دمکراتیکی نبوده. در امریکا یک سیستم دو حزبی حاکمه و توسط صهیونیسم بین المل اداره میشه.
 • مسلم DE ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  آقا گفتند كه امريكا رو به افوله چقد قشنگ محقق شد.....
 • مهرناز IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  3 0
  سردمداران امریکائی برای بقای خود درقدرت " وارد جنگ های نفوذی صیهونیست هادر کشورهای مختلف " چنان خودشان را درگیر کردند " تاانجا پیش رفتند " خواست صیهونیست ها برای سران امریکا در الویت " خواست جامعه امریکا در خفقان قرارگرفت " اکنون جامعه تحصیل کرده نیمه جان امریکا متوجه شدند " بی تفاوتی انان در مسیر تفکرات سران کشورشان چه بلائی برسرجامعه امریکا اورده " اکنون افراط گراهای نژادپرست صیهونیستی " نمی خواهند عرضه اندامی ارا " خارج از تفکر خودشان را پذیرا باشند " با قلدری می خواهند تحول تغییررا در نطفه خفه کنند.
 • US ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  2 0
  خطر جاى ديگر است ستونى كه انريكا بران استوار كرديده ترك برداشته اين ستون سفيد پوستان امريكا هستند كه ديگرتوان تحمل دربالا نگهداشتن دولت پنهان را ندارد مثل حزب كمونيست شوروى دوران گرباچوف عمل ميكند رنگين پوستان بى هويت كه نمى توانند نقش امريكاى سفيد پوستان را براى دولت پنهان بازى كند
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  6 1
  لطفا شما برای دموکراسی در امریکا حرف نزیند با این پرونده خرابی که دارید
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 0
  اصلاح‌طلبا الان خیلی نگرانن. دخیل بستن اتفاقی نیفته تو آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس