کد خبر 1169752
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
عیسی کلانتری

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از وجود ۱۰۷ روز هوای ناسالم در سال جاری خبر داد که فقط ۴ روز آن ناشی از مسائل طبیعی بوده است.

به گزارش مشرق، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز در مراسم رونمایی از نخستین پیشرانه ملی سه استوانه با معرفی سه موتور ملی جدید گفت:‌ از ابتدای سال تا امروز ۳۰۵ روز گذشته که ۱۰۷ روز هوای ناسالم در تهران بود که فقط چهار روز آن به دلیل مسائل طبیعی بوده و ۱۰۰ روز به خاطر وسایل انسان‌ساخت بوده است.

وی افزود: رهبری بر حمایت از محیط زیست و حقوق شهروندی و بر هوای پاک تأکید دارند و همچنین در قانون اساسی ما در اصل ۵۰ قانون اساسی اشاره به محیط زیست و هوای پاک شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هیچکس مخالف تولید داخلی نیست، گفت: اما باید هزینه تولید هم مدنظر قرار گیرد که تولید به چه قیمتی انجام می‌شود. در ۱۰۵ روز گذشته هشت کلانشهر کشور میزان آلودگی هوا ۱۵۰ PPM بوده است و در ۶ ماه دوم سال ریزگردهای آلاینده در هوای کشور وجود داشته است.

کلانتری افزود: همه ما از تحریم‌ها شکایت داریم در حالیکه از ابتدای قانون برنامه ششم در سال ۹۵ خودروسازان ملزم شده بودند که استاندارد یورو ۵ در بنزین رعایت شود و وقتی از مدیرعامل ایران خودرو پرسیدم آیا خداوکیلی تحریم مانع از تولید خودرو با استاندارد یورو ۵ شده است که با صداقت گفت اگر می‌خواستیم چنین خودرویی تولید کنیم در هر خودرو ۴۰ میلیون تومان هزینه اضافه برمی‌داشت و خریداری نداشت. یعنی به خاطر چند میلیون تومان استاندارد یورو ۵ را اجرا نکردیم در حالیکه بنزین یورو ۵ در کشور تولید می‌شود.

وی گفت: سازمان محیط زیست را مقابل خودروسازان قرار دادند در حالیکه خودروسازان انحصار داشتند و قانون از ما خواسته که منافع مردم را در نظر بگیریم. در حال حاضر شخصی در ایران خودرو حضور دارد که هرچه بگوید سازمان محیط زیست قبول دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: دعا می‌کنیم آلودگی هوا خوب شود تا ریه‌های مردم آسیب نبیند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس