اعلام زمان برگزاری انتخابات سه گانه فلسطین؛ واقعیت یا تاکتیک؟

پس از گذشت ۱۵ سال از برگزاری آخرین انتخابات فلسطین، روز جمعه ابومازن، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین زمان برگزاری انتخابات سه گانه فلسطین را اعلام کرد. اما هنوز نمی توان گفت این انتخابات برگزار می‌شود.

به گزارش مشرق، محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین پس از گذشت ۱۵ سال از برگزاری آخرین انتخابات فلسطین در سال ۲۰۰۶ میلادی روز جمعه زمان برگزاری انتخابات سه گانه مجلس قانونگذاری، ریاست حکومت خودگردان و شورای ملی فلسطین را به شرح ذیل اعلام کرد:

  • انتخابات مجلس قانونگذاری (پارلمان) فلسطین : شنبه ۲۲ می ۲۰۲۱ (۱ خرداد ۱۴۰۰)
  • انتخابات ریاست حکومت خودگردان فلسطین: شنبه ۳۱ جولای ۲۰۲۱ (۹ مرداد ۱۴۰۰)
  • انتخابات شورای ملی فلسطین: سه شنبه ۳۱ اوت ۲۰۲۱ (۹ شهریور ۱۴۰۰)

با وجود اینکه براساس توافقات آشتی ملی فلسطین طی سالهای ۲۰۱۲ تا کنون بنا شده بود انتخابات در فلسطین یکجا برگزار شوند اما با توافقی که تابستان ۲۰۲۰ بین جنبشهای فتح و حماس در استانبول ترکیه به وجود آمد دو طرف پذیرفتند انتخابات فلسطین حداکثر ۶ ماه پس از توافق دو طرف برگزار شود. پس از آن توافق جنبش فتح، به رهبری ابومازن اعلام کرد انتخابات ۳ گانه را در ۳ زمان متفاوت برگزار خواهد کرد.  جنبش حماس به دلیل آنکه این نحوه برگزاری را خلاف توافقات دو طرف طی توافقات آشتی ملی می دانست، ابتدا با این نحوه برگزاری، مخالفت کرد اما یک ماه پیش با تغییر موضع، طی نامه ای- که «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی حماس به ابومازن نوشت- موافقت خود را با برگزاری انتخابات در ۳ زمان متفاوت اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

درخواست اتحادیه اروپا از اسرائیل درباره انتخابات فلسطین

حال با اعلام زمان برگزاری انتخابات در فلسطین، فلسطینیها یک گام به تشکیل پارلمان و کابینه قانونی نزدیکتر شدهاند؟ اما سؤال اینجا است که آیا فلسطینیها موفق به انجام این مهم خواهند شد؟

نگاهی به آخرین کابینه قانونی فلسطین

سال ۲۰۰۵ هنگامی که انتخابات ریاست حکومتخودگردان برگزار شد، ابومازن به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان انتخاب شد. اما در انتخابات پارلمانی که یک سال بعد در سال ۲۰۰۶ برگزار شد این جنبش حماس بود که با به دست آوردن دوسوم کرسی های پارلمان فلسطین مسئول برگزاری کابینه شد.

این انتخاب مردم فلسطین، خواسته صهیونیستها و ایالات متحده نبود و تلاش کردند تا با فشار بر ابومازن و دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان کابینه حماس را ساقط کنند. در اولین اقدامها، پیش از تشکیل کابینه ابومازن ، وزارت کشور و دستگاه امنیتی را از دست نخست وزیر خارج کرد تا حماس به آن دسترسی نداشته باشد. پس از آن اعضای امنیتی حماس همچون توفیق طیراوی، جبریل رجوب و محمد دحلان تلاش کردند، با ایجاد هرج و مرج در نوار غزه حماس را درگیر یک جنگ داخلی کنند.

بیشتر بخوانید:

استقبال حماس از طرح ابومازن برای برگزاری انتخابات فلسطین

نتیجه این درگیریها علاوه بر کشته شدن تعدادی از اعضای دو طرف، از جمله وزیر کشور دولت حماس، موجب شد کابینه حماس با در اختیار گرفتن نوار غزه دولت خود را در آنجا مستقر کند و در کرانه باختری نیز با دستور ابومازن دولتی به ریاست سلام فیاض تشکیل شد.

در حقیقت آنچه موجب این اقدام شد ناخرسندی رژیم صهیونیستی و سازشکار غربی از قرار گرفتن قدرت سیاسی در دستان مقاومت بود. به همین دلیل هم انشقاق موجود را به وجود آوردند.

حال سؤال اینجا است که آیا با گذشت ۱۵ سال از آن وقایع اگر در انتخابات گروههای مقاومت به پیروزی برسند اجازه خواهند داد که در رأس قدرت باقی بمانند؟

وضعیت کنونی ابومازن و حکومت خودگردان

حکومت خودگردان فلسطین که از سال ۱۹۹۴پس امضای توافقنامه اسلو به وجود آمد تا کنون دو رئیس را به خود دیده است. ابومازن قانوناً از سال ۲۰۰۹ نمی تواند رئیس حکومت خودگردان باشد. دستگاه امنیتی حکومت خودگردان با همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی تمام آنچه صهیونیستها می خواهند را در اختیار آنها قرار میدهد.

حکومت خودگردان فلسطین در تابستان ۲۰۲۰ زمانی که صهیونیستها اعلام کردند قصد الحاق شهرک های کرانه باختری به سرزمینهای ۱۹۴۸ را دارند اعلام کردند در صورت اقدام به این تصمیم، همکاری امنیتی با رژیمصهیونیستی را خاتمه خواهند داد. اما زمانی که عادی سازی روابط با امارات متحده عربی و بحرین انجام شد این تهدید را عملی کرد. هرچند عملی کردن تهدید قطع همکاری امنیتی، امری زبانی بود و هیچ گاه به طور کامل قطع نشد اما همین که تا این مرحله پیش رسید، خود نقطه عطفی در این حیطه محسوب میشود.

حال دراین وضعیت سؤال بالا را بهتر میتوان پاسخ داد. وقتی دستگاه امنیتی حکومت خودگردان در اختیار صهیونیستها قرار دارد آیا ممکن است با برگزاری انتخابات در اختیار جنبش حماس قرار گیرد؟ آیا صهیونیستها و آمریکاییها اجازه این کار را خواهند داد؟

حکومت خودگردان فلسطین با روی کار آمدن «جوبایدن» در ایالات متحده به مذاکره امیدوار شده و با این امید واهی، عرصه وحدت فلسطین را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

نکته مهمتر این است که برگزاری انتخابات در کرانه باختری و قدس تنها با مجوز رژیم صهیونیستی برگزار خواهد شد . صهیونیستها از سال ۲۰۱۲ اعلام کردهاند که اجازه برگزاری انتخابات فلسطینی را در قدس نخواهند داد. تجربه سال ۲۰۰۶ نیز نشان می دهد که آنها در صورتی که پیروزی حماس و گروههای مقاومت را پیش بینی کنند بازی انتخابات را برهم خواهند زد و حتی اگر حکومت خودگردان بخواهد قدرت را انتقال دهد آنها اجازه این کار را نخواهند داد.

نتیجه نهایی این است که برگزاری انتخابات یا به مرحله اجرا نخواهند رسید یا اگر به اجرا برسد نتایج آن برای مقاومت چیزی در بر نخواهد داشت و اجازه نخواهند داد قدرت به گروههای مقاومت منتقل شود. اعلام زمان انتخابات یک تاکتیک مرحله ای است که از سوی ابومازن در حال اجرا است تا با لغو انتخابات به نقطه ای برسد که ابومازن با دستور شخصی، تشکیل کابینه جدید را بر همه گروههای فلسطینی تحمیل کرده، خود را به عنوان رئیس قانونی حکومت خودگردان معرفی کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس