کد خبر 1169250
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
چالش جدید کارگران/ باز شدن پای "عیدی توافقی" بعد از حقوق توافقی

سال هاست که با بروز قراردادهای موقت, بحث حقوق توافقی به یک سنت نانوشته برای تعداد زیادی از کارگران تبدیل شده است. حالا چندسالی است که بحث "عیدی توافقی" هم به چالش های کارگران اضافه شده است.

به گزارش مشرق، مطابق آمار حدود ۹۰درصد قراردادهای کار موقت هستند. بروز قرارداهای موقت و سفید امضا در بازار کار باعث بروزتخلفاتی در پرداخت عیدی و پاداش پایان سال شده است. کارگرانی که قراردادهای سفید امضا دارند یا حتی قرارداد ندارند هم مشمول عیدی می شوند و در صورت تخلف می توانند از کارفرما شکایت کنند.

بیشتر بخوانید:

میزان عیدی کارگران، پرداخت از بهمن

 متأسفانه با نوسات اقتصادی و مشکلات متعدد در بازار کار شاهد هستیم که برخی کارفرمایان پیشنهاد دستمزد توافقی را مطرح می کنند, اما بازار بیکاری و مشکلات متعدد در بازار کار باعث شده است که کارگران برای جلوگیری از اخراج نشدن هرگونه پیشنهادی را قبول می کنند. یعنی اگر از سوی کارفرما به آنها پیشنهاد حقوق توافقی داده شود, کارگران از ترس بیکاری قبول میکنند.

وجود حقوق توافقی در بازار کار باعث شده است که برخی کارفرمایان هوس عیدی توافقی کنند. در بازار کار ایران عمده قراردادها موقت و حتی سفید امضا هستند. درصدی از کارگران حتی قرارداد ندارند و شفاهاً توافق کرده‌اند کار کنند و دستمزدی بگیرند. ناآگاهی برخی کارگران و ترس آنها از اخراج باعث می‌شود پیگیر حقوق خود نباشند. آنها فکر می‌کنند چون قرارداد مشخصی ندارند، عیدی هم ندارند یا می‌ترسند چنین چیزی را مطرح و پیگیری کنند. برخی کارگران نیز وقتی عیدی را مطالبه می‌کنند, با پیشنهاد دریافت عیدی توافقی مواجه می‌شوند. بر اساس قانون هر کارگری چه قرارداد داشته باشد و چه نداشته باشد, مشمول قانون کار و به این شکل مشمول عیدی است. کارگران باید این حق را پیگیری کنند و دولت و تشکل‌های کارگری باید حامی آنها باشند تا کارفرمایان به بهانه پیگیری حقوق، دست به تعدیل نیرو نزنند.

*پرداخت عیدی قانون دارد

 فتح الله بیات, رئیس اتحادیه کارگری قراردادی درباره کارگران قراردادی و عیدی آنها می گوید:پرداختی عیدی و پاداش پایان سال برای همه افرادی که قرارداددارند مشخص است. تعداد کارگرانی که قرارداد سفید امضا دارند یا اصلاً‌به صورت توافق شفاهی کار می کنند زیاد است, ممکن است این افراد در دریافت عیدی و پاداش پایان سال دچار مشکل شوند, اما بی قراردادها هم مشمول قانون کار هستند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران درباره اینکه بسیاری از کارگرانی که قرارداد ندارند یا قراردادهایشان سفید امضاست، از ترس اخراج شکایت نمی‌کنند و از حقوق خود می‌گذرند، گفت: بسیاری از کارگران از ترس اخراج تن به اقدامات غیرقانونی کارفرمایان می دهند. معمولاً اینطور است که وقتی کار به اتمام رسید یا کارگر با کارفرما به مشکل برخورد، این دسته از کارگران شکایت می‌کنند. در این صورت آنها می‌توانند تمامی حقوق تضییع شده خود، عیدی و پاداش پایان سال، سنوات و حتی سنواتی را که قبلاً پرداخت شده و علی‌الحساب محسوب می‌شود، پیگیری کنند.

بیات درباره اینکه رای شورای حل اختلاف برای آن دسته از کارگرانی که حق و حقوشان اینگونه ضایع شده است چیست گفت: موارد اختلاف بررسی می‌شود و قاعدتاً باید مستنداتی وجود داشته باشد. بر این اساس کارگرانی که به هر دلیل به سازوکارهای غیر قانونی تن داده‌اند باید در طول کار خود مستنداتی مبنی بر اینکه کجا کار می‌کرده‌اند، دریافتی‌شان چقدر بوده و ... جمع آوری کنند. برای مثال پرداختی‌ها خود مشخص‌کننده این است که فرد کجا مشغول بوده است. این مستندات را باید جمع کرد تا در صورت لزوم در شورای حل اختلاف ارائه داد.

وی با بیان اینکه چیزی به اسم عیدی توافقی وجود ندارد گفت: قانون تکلیف را هم برای کارگران و هم کارفرمایان مشخص کرده است. حتی آن دسته از کارگرانی که امضا کرده اند که عیدی خود را کامل دریافت کرده اند می توانند حقوق خود را پیگری کنند.

بیات بابیان اینکه اغلب کارفرمایان عیدی را در ماه های بهمن و نهایتاً‌اسفند پرداخت می کنند گفت:برخی از کارفرمایان هم هستند که عیدی را با تأخیر پرداخت می کنند که این کار تضییع حقوق کارگران است. بسیاری از کارگران حقوق حداقلی دریافت می کنند و دستشان خالی است. کارفرمایان بهتر است قبل از فرا رسیدن اسفند ماه عیدی کارگران را پرداخت کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  1 0
  به کی شکایت کنیم همه حاکمیت کارفرمان
 • علی IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  1 0
  هاشمی همیشه به یادت هستیم.
 • s IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  27 0
  خدایا خودت رحم کسی نیست درد و دل مردم را ببیند و عمل کند کسی نیست به داد این ملت بد بخت برسد کسی نیست بداند که نیمی ملت بد بخت شبها با نان و پنیر می خوابد یا گرسنه می خابند خدایا به حق فاطمه زهرا خودت به داد ملت برس خدایا ما رو نجات بده
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   0 1
   خدا هم از ما رو برگردانده است
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   1 0
   خوردشون نمیشه سر 50 سالگی با کرونا و سرطان و سکته لنگاشون درازه
  • رضا IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   1 0
   اگه همون نون پنیرم دیدی بخور چون ماهمونم نمیبینم
 • نادر IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  1 0
  اگر کارفرما دولت جمهوری اسلامی است باید عیدی همگان یکی باشد یکی از علل مهم بی عدالتی بود مردم بر علیه طاغوت شوریدند یادمان نرفته مبلمان طلایی شاه یک طرف کتاب نشان داده میشد و طرف دیگر تصویر حلبی آباد در کتاب های ابتدایی کی ثروت در این مملکت درست توزیع خواهد شد؟ قرارداد ما کارگر موقت است. وکف قانون کار بعنوان دستمزد دریافت میکنیم. بدون اضافه کاری نوبت عیدی که میرسه فقط یک روز در سال ما را کارمند حساب میکنند و عیدی راکارمندی حساب می کنند کجاست این عدالت
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  1 0
  چه چیزی دراین مملکت شفافیت دسلامت وصداقت ودرستی واخلاق کاری درش هست که این یکی تافته جدا بافته باشد!؟اصلا متوجه هستید هیچ مسئول سرمایه دار،کارفرما ومفسدی هیچ اعتراضی دراین مملکت ندارند!؟چون بدون حتی یک ریال ثروت بوده اندو همش با رانت باندبازی پارای بازی انواع امایاز نجومیبگیری و....به این ثروتها رسیده اند
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  12 0
  خدا لعنتتون کنه، فقط چطوری از دست شماها راحت شیم؟
 • ناشناس FR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  1 0
  هدف دولت ازاین کارها چیست ناراضی کردن قشر کارگر وبازنشسته های تامین اجتماعی مثل گران کردن بنزین قبل از آماده کردن مردم برای پذیرفتن قیمت جدید واقعا هدف چیست ؟
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 0
  تا وقتی هر سه تا کارگر جمعاً به اندازه یک نفر هم کار نمیکنند کارفرما هم همین آش است و همین کاسه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس