بورس نمایه

ریزش سنگین بورس که از مردادماه آغاز شده درحالی همچنان ادامه دارد که انتظار سهامداران، حمایت دولت از بازار سرمایه بود نه اینکه بازهم با ناهماهنگی‌ها باعث ریزش بیشتر شاخص بورس شود.

به گزارش سرویس بورس مشرق، حمایت عملی از بازار سرمایه و منافع سهامداران خرد، یکی از خواسته های به حقی می باشد که سرمایه گذاران از دولت و مجلس انتظار دارند. این خواسته البته از وقتی جدی‌تر شد که تعداد زیادی از مردم با دعوت دولت راهی بورس شدند ولی بعد از آن به جای حمایت شاهد از بین رفتن سرمایه‌هایشان بودند بی آنکه اقدامی از سوی دولت و مجلس برای تقویت بورس انجام شود.

بیشتر بخوانید:

علت ریزش بورس چیست؟

جلوگیری از صدور بخشنامه های دستوری و غیرکارشناسی شده از سوی متولیان امر در دولت و تصویب قوانینی که باعث تسهیل فرایند سرمایه گذاری در کشور و رونق تولید می‌شود و به صادرات محصولات شرکت های بورسی کمک می کند از سوی مجلس، یکی از راههای حمایت عملی از سرمایه گذاری در  بورس و به تبع آن ایجاد رونق اقتصادی در کشور می باشد.

با این حال اما همچنان شاهد قیمت‌گذاری های دستوری و بخشنامه‌های خلق‌الساعه‌ای هستیم که اثر مستقیم در ریزش سهام بازار سرمایه دارد و به جای آنکه حداقل بعد از چند ماه مرحمی باشد بر بازار، باعث افزایش ضرر و زیان مردم به خصوص سهامداران خرد می شود.

این درحالی است که انتظار می رفت در سال جهش تولید از ظرفیت بورس و سرمایه سهامداران تازه وارد، برای تقویت تولید و تأمین مالی واحدهای تولیدی استفاده شود ولی ناهماهنگی‌های دستگاه های اجرایی و اعضای کابینه دولت باعث شد تا این این ظرفیت سوخت شود و اعتماد مردم نیز به دولت از بین برود.

وزارت صمت یکی از وزارتخانه های کلیدی کشور در سال جهش تولید بود و می توانست بار فشار اقتصادی ناشی از تحریم را بر کشور کاهش دهد ولی این وزارت‌خانه چند ماه را بدون وزیر گذارند و به تبع آن مشکلاتی را بر اقتصاد و صنایع کشور تحمیل کرد و بعد از آن نیز با انتصاب وزیر جدید حواشی دیگری بوجود آمد که نه تنها کمکی به سیاست‌های جهش تولید نکرد بلکه باعث تضعیف بسیاری از واحدهای تولیدی بخصوص صنایع فولادی شد.

یکی از مشکلات پیش آمده از نگاه بازار سرمایه بحث قیمت گذاری‌های دستوری در زنجیره فولاد از سوی وزارت صمت برای تنظیم بازار و رساندن محصولات فولادی با قیمت پایین به دست مردم می باشد؛ در حالیکه تنظیم بازار به معنای تعیین قیمت محصول از سوی دولت و به تبع آن کاهش قیمت بازار محصول نیست و مفهوم آن تعادل طرف عرضه و تقاضا با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی می باشد؛ اجرای این سیاست نه تنها باعث کاهش قیمت مصرف کننده نهایی محصول نمی شود بلکه باعث ایجاد رانت و منافع ویژه برای عده ای خاص همچون نرخ ارز۴۲۰۰ تومانی می‌شود و نتیجه ای جز زیان برای شرکت های فولادی و فرار سرمایه گذاران در بازار نخواهد بود.

با انتخاب آقای رزم حسینی در تاریخ ۸ مهرماه ۹۹ به عنوان وزیر جدید صمت، سایه قیمت گذاری دستوری فولاد نه تنها از بازار بورس کم نشد بلکه با صدور بخشنامه ای مبنی بر عرضه محصولات شرکت های فولادی بر پایه ۷۰ درصد نرخ جهانی در بورس کالا باعث سقوط قیمت سهام شرکت های فولادی در بازار بورس اوراق بهادار تهران شد.

صدور این بخشنامه از سوی وزارت صمت در حالی می باشد که ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی که به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوبه ۲۵/۹/۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، دولت را مکلف کرده است کالای پذیرفته شده در بورس کالا را از نظام قیمت گذاری خارج نماید.

این وضعیت در حالی است که افزایش قیمت های جهانی محصولات فولادی فرصت مناسبی برای افزایش سودآوری این شرکت ها و به تبع آن ورود ارز حاصل از صادرات برای کشور فراهم آورده بود با این حال اما زمزمه هایی شنیده می شود که مجوز صادرات محصولات فولادی منوط به عرضه در بورس کالا با نرخ های دستوری وزارت صمت می باشد.

گفتنی است، از زمان تصدی آقای رزم حسینی به عنوان وزیر صمت شاهد کاهش قیمت سهام شرکت فولاد از ۱۷۵۰۰ ریال به ۱۱۲۶۰ ریال بوده ایم در حالیکه در تاریخ ۲۹ شهریورماه گروه فلزات راه خود را از ریزش شاخص جدا کرده بود و به عنوان لیدر بازار مطرح می شد و در شاخص ۱۶۹۹۴۹۴  قیمت سهام فولاد ۲۱۳۳۰ ریال بود.  اما ریسک سیستماتیک به وجود آمده در اثر عدم ثبات در سکانداری وزارت صمت و ترس سیاست های دستوری باعث ریزش قیمت سهام گروه فلزات اساسی شد و به تبع آن ترس ایجاد شده به کل بازار سرمایه سرایت کرد و باعث ریزش بیشتر شاخص و قیمت سهام شرکت های بورسی شد.

کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار سرمایه ریشه اصلی ریزش‌های اخیر در بازار سرمایه را دخالت‌های وزیر صمت در قیمتگذاری فولاد اعلام کرده اند با این حال اما نکته جالب واکنش اوست که می گوید هیچ گاه مدافع قیمت گذاری دستوری نبوده و نیست. رزم حسینی مدعی شده که بخشنامه فولادی اخیر که بورس را قرمز کرده در دوره سرپرستی قبل صادر شده و او فقط ادامه مسیر قبلی را می رود! این درحالی است که طی هفته گذشته روحانی و جهانگیری در جلسات جداگانه قیمت‌گذاری های دستوری در بورس را نفی کرده و اعلام کرده اند که نباید تصمیمات غیرکارشناسی باعث ضرر سهامداران بورسی شود.

حال سوال اینجاست که با این تضاد منافعی که بین سیاستگذاران در وزارت صمت در قیمت گذاری محصولات فولادی و مدیران منتسب آنها در شرکت های بورسی از یک سو و سهامداران خرد علی الخصوص سهامداران عدالت به عنوان مالکین واقعی شرکت های فولادی در بورس پیش آمده است؛ چه کسی و چه نهادی از سوی سهامداران پی گیر ضررهای واردشده در کاهش ارزش بازاری سهام آنها خواهد شد؟

سهامدارانی که برای کاهش ریسک غیرسیستماتیک سبد سهام خود در شرکت های خوبی و بنیادی گروه فلزات اساسی و پتروشیمی سرمایه گذاری می کنند تا کی باید گرفتار ریسک سیستماتیک حاصل از سیاست ها و تصمیمات دستوری و غلط دولت و مجلس باشند؟

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • کذاب خان IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  17 4
  مردم طلا و ارز جای سرمایه گذاری نیست بورس فقط بورس جای سرمایه گذاریه این طوری راحت تر می‌تونم دخل جیب تون رو بزنم
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  12 3
  وقتی دولت برای جبران کسر بودجه و بجوش آوردن دیگ طمع افراد فرت و فرت شاخص رو میبرد تو کرات و فضا ، طبیعی بود این فواره بالاخره سرنگون میشه . حالا هم بجای اینکه اینهمه حباب انباشته رو تخلیه کنن تا با رسیدن شاخص به 400 هزار دوباره وضع بورس نرمال بشه مدام پول بی زبون میدن دست حقوقیها سهام بادکرده بخرن بلکه سقوط کمتر بشه . جناب شیخ کلید ، کل اقتصاد رو فدای این کازینو کردی رفت پی کارش
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  18 2
  ... مگر رئیس دولت نبود که مردم تشویق کرد پولهاتون رو به بورس بیارید ... باید محاکمه بشن بخاطر فریب مردم ...بخاطر اوضاع بد بورس
 • منوچهر IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  10 2
  بنظرمن تخم مرغ هارا برداریم جلو بورس بشینیم یه هفته اینجوری سبز بشه تا بتونیم یه خورده ضرر مردم گرفته شه بیرون بیاد
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  13 2
  لعنت خدا بر دروغگویان
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  3 0
  وقتی دولت و مجلس جنگشون علنی شده، بورس هم تحت تاثیر قرار میگیره.. تا انتخابات اوضاع همینه
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  7 4
  چوپان دروغگو
 • حسین IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  5 2
  آیا امیدی به انسان شدن جناب .... هست ؟ رسیدیم به جایی که بعضی ها خدا را نمی شناسن !!! دیگه نیازی نیست در مورد بورس مطالبی بنویسین !! چون فایده ای نداره !! آقایون تا نخوان هیچ اتفاقی نمی افته !! شاخص بورس ، سهام بنیادی ، ارزش سهم ، و.. اینها فقط کلماتی هستن که آقایون با اونها بازی می کنن . عملا مفهومی در ایران ندارن!!
 • رئوف IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  2 2
  الان عامه مردمی که آوردن بورس که نمیخوان همه مشکلات و معضللات اقتصاد و بورس حل شه که... 2تا توقع به جا دارند، یکی افت حدود 40 درصبدی صندوق پالایش یکم دولت و دومی قیمت پایین تر سهام شرکتهایی که بعنوان عرضه اولیه به ملت فروختن.
 • محمدرضا IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  8 5
  خدانشناسها بیاین از مردم عذرخواهی کنین !! بیاین ضرر مردم رو برگردونین!! کره ای ها پول شما رو ندادن تلافی اون رو سر مردم میارین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما چه فرقی با اون کره ای یا اون یانکی دارین ؟؟؟
 • احمد IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  2 0
  دلیل ریزش بورس،بی ارزشی سهام شرکت‌های ورشکسته است حقوقی ها در حال خرید سهام در نرخ پایین هستند زیرا این شرکت ها سود دهی ندارند قیمت اسمی اوراق سهام 100تومان است
 • موسی IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  0 0
  آقای وزرا ودولت محترم آیا از آه ونفرین این مردم بدبخت که پول قرض کردن وبخاطرتبلیغات دروغین شماسهام پالایشی یکم خریدن والان پولشان داره بجیب شماکاخ نشینان میره پس بترسیداز خدا که آهشان دامن گیرتان خواهدشد انشاالله
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  1 0
  چون یکسری ... از طرف دولت دارند متوهمانه در بورس عمل می کنند
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  0 0
  بنظر من بعضی وقتها یک شخص بدون داشتن بزرگ بالای سرش.خیلی موفق میشود .
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  0 0
  چرا مجلس این رزم حسینی رو استیضاح نمی کنه ظاهرا همه باهم دستشون تو جیب مردمه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس