شهادت ۳ شهروند عراقی در حمله تروریستی عناصر داعش

تامین امنیت استان حمص به معنای کاهش فشار اقتصادی بر دولت سوریه است و آمریکایی‌ها که به شدت از این مسئله وحشت دارند با حمایت از عناصر مخفی داعش به دنبال ناامن کردن این استان استراتژیک هستند.

سرویس جهان مشرق؛ در هفته های گذشته عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش تحرکات خود را در مناطق مرکزی و شرقی استان حمص (هم مرز با غرب استان دیرالزور) و محور جنوب و جنوب شرق (مرزهای مشترک با عراق) در محور جنوب سوریه افزایش داده اند.

در حال حاضر، حدود هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از مناطق شرقی و جنوبی استان حمص (به ویژه حومه شمال و جنوب محور تدمر - آراک - السخنه) آلوده به عناصر مخفی داعش است و بیابانی بودن این مناطق به یک امتیاز برای رشد تروریست ها تبدیل شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، حومه بلندی های «زبیه» ، چاه نفتی «ضبیات» و مناطق «الولیج، الصرایم، طار الصرایم و ...» هم نقاط دیگری به شمار می آیند که عناصر مخفی داعش حضور پر رنگ تری دارند و آلوده تر محسوب می شوند.

با بیشتر شدن تحرکات تروریست های داعش، پاکسازی مناطق آلوده شرقی و جنوبی استان حمص برای نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت یک ضرورت شده تا از ایجاد ناامنی در این محور جلوگیری شود.

باید توجه داشت حضور غیرقانونی نیروهای اشغالگر ارتش تروریستی آمریکا در منطقه التنف در جنوب استان حمص یکی از عوامل اصلی تقویت عناصر محفی داعش در محورهای شرق و جنوب شرق است و آمریکایی ها به صورت علنی از تروریست ها حمایت مالی و نظامی می کنند.

مناطق شرقی و جنوب شرقی استان حمص در مسیر عبور جاده راهبردی «تهران - مدیترانه» واقع شده اند و همین مسئله اهمیت این نقاط را چند برابر کرده و آمریکایی ها نیز که به شدت از راه اندازی این جاده راهبردی هراس دارند با پشتیبانی از تروریست ها به دنبال ناامن کردن این محور هستند.

وجود معادن فسفات و میادین نفت و گاز هم بر اهمیت مناطق شرقی استان حمص افزوده و آمریکایی ها و تروریست های داعش با ناامن کردن این محور تلاش می کنند بهره برداری دوباره از این منابع ارزشمند را به تعویق بیندازند چرا که خوب می دانند این منبع ثروت می تواند به اقتصاد سوریه کمک فراوانی کند.

اگر امنیت مناطق شرقی که قلب استان حمص به شمار می آیند، تامین شود، یک فرصت جذاب سرمایه گذاری برای شرکت های ایرانی و روسی در زمان بازسازی سوریه فراهم می شود و فشار اقتصادی ناشی از جنگ و تحریم بر دمشق هم کاهش می یابد.

از سویی دیگر، با امن شدن مناطق شرقی استان حمص، نقطه آلوده دیگری برای جولان و مانور تروریست های داعش باقی نمی ماند و همه نگاه ها به پاکسازی منطقه التنف و پایگاه تحت اشغال آمریکایی ها در این محور معطوف می شود و این برای واشنگتن یک خطر جدی است.

مساحت استان حمص حدود ۴۲ هزار و ۲۲۳ کیلومتر مربع است و با استان های دمشق، دیرالزور و حماه هم مرز است و نقطه اتصال لبنان و پایتخت (دمشق) به مرزهای عراق محسوب می شود و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است.

حدود ۶۵ درصد از مساحت استان از جمله شهر تدمر، القریتین، آراک، السخنه به همراه مناطق مرکزی و شرقی و بخش هایی از مناطق شمالی هم مرز با استان حماه در زمان جنگ در اشغال گروهک های تروریستی داعش و جبهه النصره (شاخه رسمی القاعده در سوریه) بود.

به گزارش مشرق، در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از مساحت استان حمص در کنترل نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت است و تنها منطقه التنف (مساحت ۸ هزار و ۲۲۰ کیلومتر مربع و هم مرز با عراق و اردن) تحت اشغال نیروهای ارتش تروریستی آمریکا و گروهک های تروریستی (اسود الشرقیه و ...) است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  6 14
  چرا ایران در این امور ورود میکند ؟
  • پارسی IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   13 5
   به تو چه؟ چون ایران منافع داره.
  • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   7 3
   چون جای جای خاورمیانه ( غرب آسیا ) خانه ماست ، چون منافع ملی ما ایجاب می‌کند نسبت به خانه و کاشانه و منطقه بی تفاوت نباشیم، چون تروریست ها مزدوران جایی در منطقه ما ندارند، چون ما می‌توانیم، چون ما ایرانی هستیم برای هزاره ها آقا و امپراتور و صاحب این منطقه و بخش هایی از جهان بودیم ، اینها فقط بخش کوچکی از دلایل حضور ما در خانه و منطقه است .. ما هستیم، خواهیم بود میهمانان ناخوانده منطقه جهودها باید به سرزمین های اصلی خود در اروپا و آمریکا بازگردند، تروریست ها و تکفیری های خود داعش را هم باید با خود ببرند ..
  • IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   6 3
   تو خودت چرا در این امور ورود کردی ؟
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   2 0
   متحدین ایران در جهان چه کشورهایی هستند؟
  • ََReza Aslani IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   7 1
   کل این منطقه همه چیز اش مربوط میشه به امنیت ایران عزیز این را متاسفانه شما و امثال شما نمیفهمند و یا نمیخواهید بفهمید . برای اینکه آسیبی به کشور ما ورود نکند باید در هزاران کیلو متر دور تر خنثی بکنیم و با قدرت این را انجام خواهیم داد همیشه با همه قدرت
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  9 2
  چون امریکائین و مرض دارن!!
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  12 3
  خوب بشار اسد تنها به ادلب فکر می کند و روسها از جنوب شوریه غافلند باید چند تیپ فاطمیون در جنوب دمشق مستقر شود
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  1 3
  آمریکای فروماشیده،اسرائیل وعربستان ترسوی تروریست فقط منتظر این هستند یکی نابودشون کنه،ولی انگار میبینند کسی نیست برای همین مثل دیوانه ها هرکاری که ازدستشون برمیاد میکنند
 • ناشناس IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  12 2
  حواستون باشه جنوب شام یعنی ظهور سفیانی
  • پارسی IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   0 3
   اون می زنه بیرون اما خیالت راحت،ایرانی ها پیش از شورش سفیانی به کشور خودشون برمیگردند.
 • علی خدایی IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
  2 2
  همان طور که در تصاویر مشخص شده تنها جا های که تروریستها مانده اند در تنف سوریه در شرق اش و همین طور در غرب سوریه در استان های ادلب عفرین جرابلس الباب و شهرک های عزیز از توابع استان های عفرین هستند با کمک های که اردوغان ترکیه از تروریستها انجام مسدهد باغث شده تروریستها عرض اندام کنند اردوغان حامی تروریست های سلفی وهابی هستند امریکا ترکیه اسراییل کشور های عربی حامیان تروریستها از سال 2011 تا کنون بوده اند این را باید در همه جا گفته بشود ترکیه هر چه سریع تر خارج بشود از خاک سوریه و اشغال کرده خاک سوریه را امریکا همینطور

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس