پیر شدن ۵ میلیون جوان در تنهایی

خانه‌های تک‌نفره، آدم‌های تنها، کسانی که وقتی از سرکار به خانه برمی‌گردند، کسی انتظارشان را نمی‌کشد؛ نه همسر و نه فرزندی! خودشان، تنهای تنها! «مجردهای قطعی» را می‌گویم.

به گزارش مشرق، بارها از زبان بسیاری از دختران و پسران شنیده‌ایم که می‌گویند: «قصد ازدواج ندارم!» آن‌ها که تصور می‌کردند با ادامه تحصیل و پیدا کردن یک شغل مناسب، ازدواج موفق‌تری را در آینده تجربه خواهند کرد، حالا پشیمان شده‌اند و افرادی را می‌بینند که پس از ازدواج در سنین کم توانسته‌اند در کنار همسرشان ادامه تحصیل دهند یا در شغل‌شان پیشرفت کنند و به اصطلاح، زندگی‌شان را با همدیگر بسازند. برخی دیگر نیز با نگاه سختگیرانه‌شان، زمان ازدواج را به تعویق انداخته‌اند تا شاید همسر مناسب‌تری پیدا کنند، اما هر چقدر سن‌شان بالاتر رفته، موقعیت‌های ازدواج‌شان کمتر شده‌است.

به تازگی فیلمی از یک دختر جوان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که مقابل دوربین ایستاده و می‌گوید: «۴۰ ساله شده‌ام و مدرک فوق لیسانسم را گرفته‌ام، اما حالا فهمیده‌ام که مهریه بالا و جشن‌های پرزرق و برق هیچ اهمیتی ندارد. من اگر می‌دانستم که بعد از درس خواندن و سرکار رفتن، قرار نیست فرد مناسبی را برای ازدواج پیدا کنم، قطعاً در همان ۱۸ سالگی ازدواج می‌کردم.»

او در ادامه صحبت‌هایش دختران را مقصر تأخیر در ازدواج می‌داند و می‌گوید: «سطح توقع دختران امروزی خیلی بالا رفته و پسران نمی‌توانند از پس هزینه‌تراشی‌های آن‌ها برآیند، بنابراین از ازدواج صرف‌نظر می‌کنند و در نتیجه هیچ‌وقت تشکیل خانواده نمی‌دهند.»

این دختر ۴۰ ساله می‌گوید: «خودم یک دختر هستم، اما دختران مهریه بالا، لوازم لوکس، عروسی تجملاتی و دیگر مواردی را که دختران رنگ آن را هم در خانه پدرشان ندیده‌اند، طلب می‌کنند و همین باعث فرار پسران از پیشنهاد ازدواج می‌شود. به نظر من، کسی که بخواهد زندگی کند در ضعیف‌ترین منطقه شهر و با ارزان‌ترین لوازم هم زندگی می‌کند، اما اگر کسی قصد زندگی نداشته باشد، در کاخ خیابان فرشته هم نمی‌تواند زندگی کند.»

۵ میلیون مجرد در ایران؛ دهه شصتی‌ها رکورددار تجرد قطعی

در دانش جمعیت‌شناسی، واژه تجرد قطعی برای جمعیتی به کار گرفته می‌شود که بدون حتی یک‌بار ازدواج، وارد سن ۴۰ سالگی شده‌اند و از آنجا که احتمال مجرد ماندن این افراد بسیار بیشتر از ازدواج است، در محاسبه شاخص تجرد قطعی از آمار این بخش از جامعه بهره می‌برند و ورود به سن ۵۰ سالگی احتمال ازدواج را تقریباً به صفر نزدیک می‌کند.

دکتر «امیرمحمود حریرچی» جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، با نگاهی به آمار مجردان قطعی در کشور می‌گوید: «حداقل یک میلیون مجرد قطعی در کشور داریم، اما به اعتقاد من باید آمار زنان و مردانی را هم که طلاق گرفته و دیگر ازدواج نکرده‌اند، به آمار مجردان قطعی اضافه کنیم که با در نظر گرفتن آنها، بیش از ۵ میلیون نفر در کشور ما از داشتن خانواده و همسر محرومند.»

او به آماری که مربوط به «دهه شصتی‌ها» است، اشاره می‌کند و می‌گوید: «همان گروه ۱۷ میلیون نفری کشور که خاطرات تلخ‌شان در دوره‌های مختلف زندگی کم نیست؛ از کلاس‌های ۴۰ نفره مدرسه بگیرید، تا ظرفیت محدود قبولی‌های دانشگاه و نبود فرصت شغلی کافی و دیگر مصائب آنها، حالا در بین مجردان قطعی هم رکورددارند و باید این مصیبت را هم تحمل کنند. زیرا که یک‌چهارم پسران و یک‌چهارم دختران دهه شصتی مجرد مانده‌اند که بخشی از آن‌ها جزو مجردان قطعی به حساب می‌آیند و برخی نیز در خطر تنهایی همیشگی قرار دارند.»

طبق این آمار دکتر حریرچی، از حدود ۵/ ۸ میلیون پسر و ۵/ ۸ میلیون دختر دهه شصتی، ۱/ ۲ میلیون پسر و ۱ /۲ میلیون دختر هنوز مجردند؛ مجردهایی که در بازه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹ سال قرار می‌گیرند.

دکتر حریرچی درباره چرایی مجرد ماندن می‌گوید: «طبیعتاً همه انسان‌ها به دلیل ویژگی‌های طبیعی، اجتماعی و غریزی دلشان می‌خواهد تشکیل خانواده بدهند و از زندگی کنار همسرشان لذت ببرند؛ این طور نیست که بگوییم جوانان ما تمایلی به ازدواج ندارند، اما وقتی به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم چرا آن‌ها از ازدواج گریزانند.»

مشوق ازدواجی نیست

اگر برای ازدواج جوانان فکری می‌شد، این افراد تشکیل خانواده می‌دادند، صاحب فرزند می‌شدند و در نتیجه بخشی از بحران کاهش جمعیتی که امروز کشور با آن مواجه شده نیز برطرف می‌شد.

پیمایش‌های مرکز آمار در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نشان داده‌اند که میانگین سن دلخواه ازدواج در زنان و مردان پایین‌تر از سنی است که ازدواج می‌کنند. در نتیجه افراد نمی‌خواهند ازدواج را به تأخیر بیندازند و تجرد بلای ناخواسته‌ای است که دامنگیرشان شده‌است.

طبق آخرین سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵، حدود ۱۲ میلیون دختر و پسر مجرد ۱۵ تا ۳۰ ساله در ایران زندگی می‌کنند که شرایط ازدواج را دارند، اما نمی‌توانند زندگی خود را شروع کنند، این آمار در زمان حاضر به حدود ۱۴ میلیون مجرد افزایش پیدا کرده‌است؛ گرچه سختگیری‌ها در این زمینه بی‌تأثیر نیست، با این حال عدم اجرای قوانین حمایت‌کننده از ازدواج به موقع جوانان از مهم‌ترین دلایل افزایش سن ازدواج در کشور است.

در حال حاضر مهم‌ترین قانون حمایتی در مسئله ازدواج جوان‌ها برای جلوگیری از تجرد قطعی آنها، قانون «تسهیل ازدواج جوانان» است؛ اعطای وام اشتغال، قرار دادن جوان‌های متأهل در اولویت فرصت‌های شغلی، اعطای وام ودیعه مسکن، تهیه مسکن تحت عنوان «مسکن موقت»، نزدیکی محل خدمت سربازی به محل زندگی و تدارک دیدن فضای مناسب برای برگزاری جشن عروسی از جمله مواردی است که در این قانون، برای جوانان ایرانی در شرف ازدواج تدارک دیده شده‌است که باید در دستور کار جدی دولت و مجلس قرار گیرد.

تجردگرایی، تهدیدی برای بحران کاهش جمعیت کشور

در همین رابطه علی اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت گفت: «کشورما به لحاظ ازدواج در سال‌های اخیر موفق عمل نکرده‌است، تأثیراتی که زندگی مدرنیته دارد سن ازدواج را تحت تاثیر قرار داده‌است؛ بر همین اساس شاهد ازدواج‌های بالای ۴۰ سال و گاهی هم شاهد تجردگرایی مطلق در کشور هستیم

عنابستانی افزود: «رشد تجردگرایی در کشور جزو تهدیدهای ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود؛ چراکه پیامدهای کاهش جمعیت را به همراه دارد.»

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: «شرایط اقتصادی جامعه به گونه‌ای بود که مردان و زنان ترس از تشکیل خانواده و پذیرفتن مسئولیت‌های بیشتر دارند، از طرفی باید بپذیریم تورم حاکم بر جامعه بر میزان ازدواج جوانان تأثیر گذاشته‌است، موضوع ازدواج چه از لحاظ اقتصادی چه به لحاظ فرهنگی موضوع مهمی است؛ باید فکری اساسی و ریشه‌ای در مورد آن صورت بگیرد.»

او گفت: «تجردگرایی بانوان باعث می‌شود پنجره جمعیتی کشور بسته شود، خانم‌ها و بانوان مسئول اصلی باروری نسل هستند که به تازگی این تجردگرایی از سمت بانوان افزایش‌یافته بدون شک به سمت کاهش جمعیت پیش می‌رود و اگر میزان باروری در شهر تهران را نظر بگیریم به ازای هر زن در سن باروری شاید تولد یک فرزند هم نباشد، این یک فاجعه است که در حال رخ دادن است، در دنیا جزو آخرین کشورهایی هستیم که در حال ازدیاد نسل و رشد جمعیت هستند.»

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: «هر میزان تجردگرایی در بانوان بالا رود فرصت تجدید نسل را از دست می‌دهیم، این موضوع خطر جدی برای کشور است و نوجوانی جمعیت و نشاط کشور از بین می‌رود و حتی قدرت کشور در سطح جهانی تضعیف شده و کشوری که قدرت نداشته باشد باید در مقابل خواسته دیگر کشورها تن بدهد.»

منبع: جوان آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  5 6
  شما شرط بزار هر کی ازدواج کرده تا مدت ده سال کارت معافیت موقت بهش می دیم اگه طلاق گرفت باید بره سربازی ببین نرخ ازدواج چقدر بره بالا جوان مردم در سن فعال و اماده به کار می برید می زنید تو سرش از زندگی سیر میشه بعد توقع دارید جامعه شاداب باشه
  • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   4 7
   داداش والا ما که رفتیم سربازی کسی نزد تو سرمون، همین حرفارو میزنین طرف از مسئولیت فرار میکنه و تا آخر عمرش عرضه هیچ کاری رو نداره
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  8 0
  اینو به قانون گذاران بگوید آقا زاده
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  10 0
  اقتصاد نابود و ناامیدی و یاس از آینده و عدم ثبات شغلی و بیماری های فراوان عامل اصلی عدم ازدواج بود چین کمونیست بسیار بیشتر از ما برای ازدواج و دوام نسل برنامه دارد
 • مهدی IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  9 1
  چه ربطی به ادامه تحصیل داره؟ چرا جفنگ میگید؟؟ زن گرفتن ,شغل مطمئن میخاد، خونه میخاد یا حداقل پول رهن درست و حسابی، و امنیت اقتصادی. جمع کنید این جفنگیاتو. اون دختر پسر بدبختی که میگن قصد ازدواج ندارن، صرفا چون میدونه هیچ خری حاضر نیست تو این شرایط داغون مسیولیت یکی دیگه رو هم قبول کنه اینو میگن که غرورشونو حفظ کنن. جفنگ گویی ممنوع...
  • حسن IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
   0 0
   انصافا حرف تو از کل این مقاله درست تر و کاملتره
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 12
  باید تمام شهر رو بنر بزنید با یه گل بهار نمیشه تا همه ترغیب به ازدواج بشن. همچنین تمام اموال کسایی که ازدواج نمیکنن رو به نفع حکومت مصادره کنید. هم فاله هم تماشا. هم کلی پول میاد تو خزانه هم گشور میشه گل و بلبل. حدایی حق منو خوردن باید بشم مسئول.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  4 0
  من پارسال به هزار بدبختی خانواده ام را بردم خواستگاری .مامانش راضی بود اما باباش قبول نکرد گفت دخترم کنکور داره که قبول هم نشد . خانواده ام هم از من خیلی ناراحت شدند
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  11 1
  پرچم ما دهه شصتی‌ها، تماشاچی‌های خوشبختی بقیه، همیشه و همه جا بالاست... باشد که مرگ شر همه‌مان را از سر جامعه کم کند!!
 • جواد IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  14 0
  علی برکت اله
  • پری مجرد 43ساله IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   7 1
   خدایا به کجا می میریم ما
 • majid IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  10 0
  کار که دست نادان باشه نتیجه اش همین می شه.
 • ho3ein021 IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  9 0
  کار نیست، کجا از سرکار برمیگردند، کار بده، سه ماه بعد ازدواج میکنم
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  16 0
  وقتی دوره روحانی شروع شد من 22 سالم بود با کلی آرزو! روز به روز همه چیز بدتر شد ما میدویدیم قیمت ها و خونه و ماشین و معیشت جلوتر ما میدوید. گفتن توکل کن دوماد شو دیدیم میزان تورم از مقدار توکل ما هم زد جلو! و الان 30 سال ناقابل داریم و تنها...
 • پری مجرد 43ساله IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  7 0
  خدایا به کجا داریم میریم ما
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  9 2
  مشکل مسکن و مهریه و فهم غلط از خوشبختی .
 • عبدالله IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 2
  بسم الله الرحمن الرحیم ، همه مشکلات امروز بشر ، ناشی از دوری از یاد و طاعت خداست. خدای متعال دستورات لازم و کافی برای سعادت بشر را از طریق پیامبران بزرگوار (سلام الله علیهم اجمعین) فرو فرستاده اند و ما انسان ها اگر به این دستورات و برنامه ها خوب گوش فرا دهیم و به آن ها عمل کنیم ، سعادتمند خواهیم شد. متاسفانه معیار های غلط بشری جای دستورات ناب خداوندی را در زندگی امروز گرفته اند و شده است آنچه اکنون شاهد آن هستیم. باید به سوی خدا رو کنیم تا مشکلات ، حل شوند. البته مشکلاتی هم وجود خواهد داشت زیرا که دنیا ، محل امتحان دادن و گذر کردن است نه جای ماندن و راحت طلبی. انسان اگر می خواهد بر مدار سعادت قرار گیرد ، باید از دستورات الهی پیروی کند والسلام.
 • .... IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  7 1
  طلاق گرفته هاروهم بگین٬واوضاع وحشتناک جامعه رودرنظربگیرین اینهمه دخترمجردتوکشورهست٬حالافقط نظر یه دختر۴۰ساله؟؟ ماکه ازدواج کردیم چه گلی به سرمون زده شد؟؟؟ مشکلاتمون صدبرابردوران مجردی شده.
  • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
   2 1
   آفرین، یه نظر واقعی بر اساس تجربه!!!
 • ... IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  6 1
  توجامعه ای که مدام نوسانات اعتقادی واقتصادی هست٬چرافقط دختران رو مسبّب تجملات معرفی کردین؟؟؟ پسراکه گرگن وهزاران تله سراغ دارن برای رهایی از مسئولیت همسربودن. ماکه متاهلیم چه تاجی روی سرمون گذاشته شده؟؟؟ مشکلاتمونم صدبرابردوران مجردی هست.
  • پری مجرد 43ساله IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   2 1
   طلاق بگیر
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  3 2
  خیلی بیشعورین که دخترا رو مقصر جلوه میدین. اون پسری که جهیزیه خارجی و زن تحصیل کرده کارمند و زیبا و همه‌چی تموم میخواد، تقصیری نداره!؟ دختری که همه این چیزا رو باهم داره مگه خره شوهر کنه!؟
 • ائلدار بایرام اف IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  7 2
  فرهنگ غلط اقتصاد مریض الگوهای اشتباه غربی
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
  0 0
  میرزا اسحاق الدوله جهانگیری میگفت مشکل ما دهه شصتی ها و زیاد بودن جمعیتشونه.حالا چی شده باز افزایش جمعیت رو کردین شعارتون.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس