لغو تحریم ها مقدمه بی اثر کردن آن است/برجام مقدس نیست

رئیس مجلس گفت: بازگشت آمریکا به برجام برای ما اهمیتی ندارد، بلکه برای ما فقط و فقط رفع عملی و قابل لمس تحریم‌ها موضوعیت دارد.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۱ دی ماه ۹۹) مجلس گفت: بیانات حکیمانه و مدبرانه رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام تاریخی مردم قم آینده رسیدن به ایران قوی را ترسیم کرد و به عنوان فصل‌الخطاب نقشه راه پیگیری مطالبات مردم را برای همه ما مسؤولان جمهوری اسلامی روشن فرمودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای همگان آشکار شد راهبرد اصلی کشور در مواجهه با دشمن بی‌اثر کردن تحریم‌هاست که مقدمه رفع تحریم‌ها نیز محسوب می‌شود و برای رفع تحریم‌ها نیز باید تولید قدرت کرد. تولید قدرتی از جنس آنچه دانشمندان هسته‌ای انجام دادند؛ از جمله شهید عزیز و گرانقدرمان،‌ شهید فخری‌زاده.

وی ادامه داد: منطقی، درست و عقلایی دانستن قانون لغو تحریم‌ها از سوی ایشان مهر تاییدی است بر آنچه این قانون ظرفیت مناسبی برای این هدف ایجاد و نظام محاسباتی دشمن را اصلاح می‌کند که دوران اعمال تحریم‌های بی‌هزینه‌بر به پایان رسیده است.

* غرب بداند اگر فشاری به ایران وارد کرد باید منتظر هزینه بماند

قالیباف اضافه کرد: جبهه غرب باید بداند که حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد و اگر فشاری به ایران وارد کرد باید خود را آماده پرداختن هزینه متناسب با آن بکند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برجام برای ما توافق‌نامه‌ای مقدس نیست، بلکه با شروطی مورد پذیرش جمهوری اسلامی قرار گرفته تا تحریم‌ها را رفع کند. لذا بازگشت آمریکا به برجام برای ما اهمیتی ندارد، بلکه برای ما فقط و فقط رفع عملی و قابل لمس تحریم‌ها موضوعیت دارد.

وی افزود: ما بدون این که به دنبال خروج از برجام باشیم، بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام حق داریم در برابر اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل تعهدات خودمان را اجرا نکنیم.

قالیباف اضافه کرد: لذا با قاطعیت اعلام می‌کنیم؛ ایران زمانی تعهدات خود را اجرا می‌کند که آنها نیز تعهدات خود را عملیاتی کنند و همه تحریم‌های برجامی و دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا را رفع کنند.

*امضای باید برای ما تضمین نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته همانطور که قبلا تصریح کردم امضای بایدن برای ما تضمین نیست و تجربه بدعهدی دوره دولت اوباما ـ بایدن نشان داد که نباید به رفع حقوقی و کاغذی تحریم‌ها دل خوش کرد.

وی افزود: از نظر مردم ایران زمانی تحریم‌ها برداشته شده است که بتوانیم نفت خود را بفروشیم و با ارز حاصل از فروش آن از طریق سازوکار رسمی بانکی نیازهای مردم ایران را تأمین کنیم و تولیدکنندگان و بازرگانان ما در دنیا تجارت کنند. در این صورت ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می‌کند.

*ریل‌گذاری برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها راهبر اصلی مجلس است

قالیباف خاطرنشان کرد: در حالی که مجلس فرصت‌سازی برای رفع تحریم‌ها را در دستورکار خود قرار داده است، ریل‌گذاری برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها را راهبرد اصلی خود می‌داند که مهم‌ترین اقدام تأکید بر اصلاح ساختار بودجه به عنوان سند مالی کشور است که در آن می‌توان با کاهش و شفافیت کسری بودجه، تورم بیش از حد را کنترل کرد و با رویکرد ضد تبعیض و اشتغالزا، مسیر اقتصاد سال آینده کشور را به نفع مردم و کارآفرینان جهت داد.

ببینید:

فیلم/ قالیباف: از لایحه بودجه دولت، تورم و گرانی نصیب مردم می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته لایحه بودجه ارائه‌شده توسط دولت به نحوی تنظیم شده است که بیشترین عواید و منافع نصیب دلال‌ها و سودجویان خواهد شد و ثمره کسری بودجه آن برای مردم چیزی  جز تورم سنگین و گرانی افسارگسیخته نیست.

* میلیاردها دلار ارز ترجیحی فقط سفره و جیب مردم را هدف گرفت

وی افزود: توزیع میلیاردها دلار ارز ترجیحی نه تنها مانع گران شدن کالاها نشده است، که مستقیما جیب و سفره مردم را هدف گرفته بود؛ چراکه منابع ارزی کشور که می‌توانست مستقیما به بهبود معیشت مردم و پر شدن سفره آنان کمک کند، به نحوی توزیع شد که دلال‌ها و رانت‌خوارها را چاق‌تر کرد.

قالیباف خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته به نام کالاهای اساسی میلیاردها دلار ارز دولتی به برخی واردکنندگان داده شده که متأسفانه آثار آن در سفره و معیشت مردم بسیار ناچیز بوده و منافع آن به جیب عده‌ای محدود و خاص رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی توزیع شد اما مردم همچنان شاهد گرانی این کالاها بودند.

*مجلس می‌خواهد رویه نادرست ارز دولتی را اصلاح کند

وی افزود: مجلس می‌خواهد این رویه نادرست را اصلاح کند و یارانه کالاهای اساسی را مستقیم در انتهای زنجیره به خود مصرف‌کننده بدهد و زیان رفاهی خانوارها به ویژه قشر ضعیف جامعه را جبران و از هدر رفتن منابع بیت المال جلوگیری کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: این تصمیم به نفع کلیت جامعه و مردم است و قطعا دلالان و رانت‌خواران صدای‌شان بلند خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته ممکن است دلسوزانی هم نگران باشند که به آنها اطمینان خاطر می‌دهم که قیمت ارز روی هیچ کاغذی به صورت دستوری تعیین نمی‌شود و اگر قیمت این چنین بود، مسؤولان بانک مرکزی باید به سرعت و سهولت از این امکان استفاده می‌کردند.

وی افزود: واقعیت آن است که مجموعه‌ای از سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری دولت و درواقع عملکرد اقتصادی دولت‌مردان در طول زمان در قیمت ارز مؤثر است. قیمت واقعی ارز را باید امروز از مردم پرسید که نتیجه سیاست‌ها و عملکرد مسؤولان است. پس دولت محترم نباید توقع داشته باشد که گندم بکارد و جو درو کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: در کنار اصلاح ساختار بودجه برخی تجربه‌های پیشین نشان داد که سیاست‌گذاری‌های اقتصادی تا چه حد می‌تواند در زندگی جاری مردم مؤثر باشد. به عنوان مثال به گفته مسؤولان دولتی ذی‌ربط فقط با نهایی شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی برای مبارزه با محتکران مسکن ۳۰ درصد مسکن بیشتری به بازار اجاره عرضه شد که همین امر می‌تواند موجب کنترل و  مهار افزایش قیمت اجاره بها شود.

* اسم قانون مالیات بر خانه های خالی محتکرین مسکن را مجبور به عرضه کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زمانی که اسم یک قانون بخشی از محتکران مسکن را مجبور به عرضه کرده است، در صورت اجرایی شدن دقیق و کامل قانون، محتکران مسکن را مجبور به عرضه صدها هزار خانه خالی به نفع مردم خواهد کرد و و این خود نمونه‌ای است از این که با مدیریت کارآمد چگونه می‌توان زندگی را برای مردم آسان‌تر کرد و اثر تحریم‌ها را کم کرد.

وی افزود: البته شایسته یادآوری است که ریل‌گذاری اصلی مجلس برای مسکن طرح جهش تولید مسکن است که به عنوان پیشران اقتصادی در حوزه اشتغالزایی قابل توجهی را نیز به همراه خود خواهد داشت.

قالیباف خاطرنشان کرد: نکته دیگری که وظیفه دارم به آن اشاره کنم، تشکر از مردم خونگرم و ولایت‌مدار چهارمحال و بختیاری است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 6
  سیب زمینی که حسابی ارزان شد بدون برجام
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   2 0
   فعلا مفت ترین چیز نظرات شماها کاسبان برجام است
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   4 1
   درود بر سردار قالیباف عزیز
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  6 9
  آمریکایی خیلی بی مغز باید باید باشن که تحریمها رو لغو کنند وقتی قرار نیست با اونها تجارت کنیم و سیاستمون رو عوض کنیم،لغو تحریم باعث تقویت ما میشه ولی برای اونها ضرر داره
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   2 1
   حقارت از کلمه کلمه نظرت میباره تا امثال شما در کشور هستید ما اصلاً به دشمن خارجی نیاز نداریم
  • محمد حسین IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   3 0
   به جهنم ضرر داشته باشه دیگه گلابی برجام کندیده ،مدال های افتخاری که در پیروزی برجام هم اهدا شده بود زنگ زده معلوم شد مدال ها هم مثل گلابی برجام دو زرده از آب درآمد ما که چهار ساله از برجام فقط وفقط گرانی و فلاکت نصیبمان شده ،ای کاش برجام قبول نمی شد حالا برجامی ها به فکر این هستند تا بگویند امضای جوبایدن تضمین است نه این که امضای جان کری تضمین بود به مقدسات قسم میخورم که دروغ میگویند عقل سلیم میگوید مار گزیده از ریسمان سیاه وسفید میترسد
  • NL ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   2 0
   تا وقتی دولت ضعیفی داریم حتی اگه تحریم ام بره هیچ اتفاقی نمیفته
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   0 0
   اتفاقأ این طرف 10:24 درست میگه ولی ازون ور ما هم باید بی مغز باشیم که FATF و تصویب کنیم و به برجام برگردیم چون بالاخره یانکی‌ها با ما معامله نمیکنن و قصدشون فقط براندازیه. پس بهترین و شاید تنها راه اینه که اونها تحریم کنن، ما تحریم‌ها رو خنثی کنیم و با شرکای جدیدمون بر ضد یانکی‌ها ائتلاف کنیم!! این وسط بازنده های اصلی غربگداها هستن که آرزوی برگشت ارباب و لفت وایس رو به گور خواهند برد!!
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  4 3
  کاش به جای این همه حرف زدن اقدام مثبت انجام دهند
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   3 0
   آمریکا فقط زبان زور را می فهمد.
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   2 0
   اقدام مثبتم هم که انجام دادن دولت کارنکن و زبان دنیا بلد بنفش سنگ اندازی کرد
 • US ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 1
  شهید سردار سلیمانی کسی بود که کار می کرد بصورت مخلصانه بدون تبلیغات و مصاحبه و حرف زدن و .... کاش ایشان برای همه ما الگو باشند
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  2 0
  صحبت جناب قالیباف، عینا شخصیت عمل گرا و نتیجه گرای ایشان را ثابت میکند. کاملا درست میگویند. برجام مهم نیست، بلکه حذف تحریمها مهم است. پس یک عده ای با شعار توخالی جیب ما را نزنند
 • سعید IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 2
  اخه ادم حسابی تا امریکا به برجام برنگردد تحریم لغو نمیشسه
  • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   0 0
   آخه آدم حسابی، اگه آمریکا به برجام برگرده که دیگه تحریم‌ها رو برنمیداره!! مکانیزم ماشه رو فعال میکنه و فشار و بیشتر میکنه!!!
 • کارشناس IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 3
  تبلیغات ریاست جمهوریت به کجا رسیده؟
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   1 1
   به تو چه تو برو برای جهانگیری تبلیغ کن تا بیشتر گند بزنه به مملکت
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   3 1
   خاک کف کفش قالیباف و افراد انقلابی ارجحیت دارد به مجلس ودولت و طرفداران اصلاح طلبان
 • احمد IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  2 0
  برجام چیه، همه باهم باید کشور رو بسازیم، برجام یعنی ضعف اقتصادی و دفاعی و هسته ای برای ما،اوضاع اقتصادی در داخلی مشکلش حل میشه نه بابرجام، همه میدونیم که دولت بنفش داره به مردم فشار میاره تا بگن بابرجام اقتصاد کشور روبه راه میشه
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  تحریم داخلی وخارجی( غذا دارو خودرو مسکن ومایحتاج مردم را )بردارند ومعاملات وصادرات براساس تهاتر باشه ما هیچی جز(غنی سازی ۲۰ ،۴۰ و۹۰درصد وکلاهک هسته ای وبالستیک...)نمیخواهیم‌
 • طرفدار ظریف IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  0 0
  آقای قالیباف راست میگه اول باید وزیر امور خارجه آقای ظریف از تحریم در بیارن تا بشه مذاکرات برجام ادامه بدن آفرین به قالیباف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس