شیوه ناعادلانه افزایش حقوق کارمندان دولت/احجاف علیه حداقلی‌بگیران

شیوه پیشنهادی دولت برای افزایش ۲۵درصدی حقوق کارمندان در لایحه بودجه۱۴۰۰ به گونه‌ای است که تفاوتی بین حقوق ۳۰ میلیونی و ۳ میلیونی وجود ندارد؛ درحالی که با افزایش پلکانی این مشکل را برطرف کرد.

به گزارش مشرق، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت در بودجه ۱۴۰۰ بدون هیچ گونه استثنایی برای تمام کارکنان ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است. گرچه افزایش حقوق کارکنان به عنوان یک سیاست حمایتی امر مطلوبی است اما این افزایش باید به گونه‌ای صورت گیرد که ضعیف‌ترین مردم بیشترین سود را از آن ببرند.

بالارفتن حقوق کارکنان، سنتی است که همه ساله در بودجه صورت می‌گیرد تا کارکنان دولت بتوانند توان مدیریت زندگی خود را نسبت به افزایش تورم هماهنگ کنند. بودجه ۱۴۰۰ نیز این افزایش را در نظر گرفته است اما نکته قابل توجه آنجاست که با وجود افزایش ۲۵ درصدی حقوق و مزایا کارکنان دولت، اعتبارات هزینه‌ای بودجه سال آینده نسبت به سال جاری، ۵۹ درصد (بیش از ۲ برابر افزایش حقوق) بیشتر شده که این افزایش حداقل در ۷ سال اخیر بی سابقه بوده است. به اذعان کارشناسان اقتصادی علت عدم تناسب افزایش شدید حقوق برخی کارمندان در سال ۹۹ بوده است.

حقوق‌ها در سال ۹۹، ۱۵ درصد اضافه نشد بلکه ۳۵ درصد اضافه شد!

سید علی روحانی، معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره علت افزایش عجیب اعتبارات هزینه‌ای در بودجه ۱۴۰۰، گفت: باید به دو نکته در زمینه افزایش حقوق در بودجه سال آینده، توجه کرد نکته اول این است که طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰ حقوق همه کارکنان ۲۵ درصد افزوده می‌شود. نکته بعدی نیز این است که در پایان سال ۹۸ یک ابلاغیه‌ای از طرف آقای نوبخت به دستگاه‌ها داده شد که بر اساس آن همه دستگاه‌ها اختیار دارند در سقف بودجه خود حقوق کارکنان را افزایش دهند.

با یک امضا ۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت ایجاد شد

وی ادامه داد: یعنی در سال جاری یک افزایش ۱۵ درصدی حقوق طبق بودجه سال ۹۹ داشتیم و یک افزایش دیگر را نیز به دلیل ابلاغیه دولت داشتیم که به طور متوسط ۲۰ درصد به حقوق‌ها اضافه شد، حالا در بودجه ۱۴۰۰ آمده است که این حقوق ۲۵ درصد دیگر نیز رشد کند. یک مسئله بسیار مهمی که وجود دارد این است که چرا باید با یک ابلاغیه و با یک امضا ۶۰ الی ۷۰ هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت درست کرد هزینه‌ای که اثر آن فقط امسال نیست و شما آن را دارید تا ابد به هزینه‌های دولت اضافه می‌کنید.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی اعلام کرد: دلیلی که ممکن است برای افزایش شدید هزینه‌های جاری بودجه ۱۴۰۰ عنوان شود، افزایش امتیازات (فوق العاده ویژه) فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری براساس بخشنامه‌ای مورخ ۹۸.۱۱.۳۰ و تاکید مجدد آن در بخشنامه مورخ ۱۸/‏۰۲/‏۹۹‬ است. افزایش شدید اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی نسبت به قانون مصوب سال ۱۳۹۹ در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ (رشد ۵۹ درصدی کل اعتبارات هزینه‌ای و رشد ۷۶ درصد اعتبارات فصل جبران خدمات کارکنان)، نیازمند بررسی اساسی توسط مجلس است.

افزایش درآمد باید پلکانی باشد / ‏‬ چرا باید حقوق ۴۰ میلیون تومانی بشود ۵۰ میلیون تومان؟

اگر افزایش حقوق کارکنان دولت موجب افزایش حقوق حداقلی بگیرها شود اتفاق قابل تقدیری در زمینه افزایش توان قشر ضعیف است اما متأسفانه این افزایش به شکل عادلانه ای توزیع نمی‌شود. در شرایط فعلی اگر فردی ۴ میلیون تومان ماهیانه درآمد داشته باشد به درآمد وی تنها یک میلیون تومان اضافه می‌شود اما فردی ۴۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد به درآمد وی ۱۰ میلیون تومان اضافه می‌شود.

سید علی روحانی در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر حقوق‌های بالای ۳۰ میلیون تومان وجود دارد. وقتی حقوق‌های ۳۰ میلیون تومانی و ۴۰ میلیون تومانی، ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند، افزایش آنها در مقایسه با حقوق‌های ۳ الی ۴ میلیونی بسیار زیاد است. به عنوان نمونه وقتی حقوق ۴۰ میلیون تومانی، ۵۰ میلیون تومان می‌شود ۱۰ میلیون تفاوت ایجاد شده است اما وقتی حقوق ۳ الی ۴ میلیون تومانی را ۲۵ درصد افزایش می‌دهید، حقوق آن فرد ۱ میلیون تومان بیشتر می‌شود. آیا رشد ۲۵ درصد برای همه در شرایط فعلی اقتصادی، عادلانه محسوب می‌شود؟

۸۰ درصد کارکنان دولت در ۵ دهک بالای درآمدی قرار دارند / ‏‬ تنها بیست درصد کارکنان دولت وضعیتی بدتر از متوسط جامعه دارند

این موضوع باعث شده تا ۶۰ درصد کارکنان دولت در سه دهک بالا درآمدی کشور قرار بگیرند. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس براساس آمارهای هزینه درآمد خانوار در سال ۱۳۹۸، حدود ۸۰ درصد از کارمندان دولت در ۵ دهک بالای درآمدی قرار دارند به بیان ساده‌تر وضعیت معیشتی ۸۰ درصد از کارمندان دولت از متوسط جامعه بهتر است. گفتنی است با توجه به افزایش حقوق اتفاق افتاده در سال ۱۳۹۹، احتمالاً بیش از ۸۰ درصد از کارمندان دولت دارای این ویژگی هستند. همچنین آمارها نشان می‌دهد ۸۰ درصد خانوارهای با سرپرست کارمند دارای خودرو هستند این درحالیست که این نسبت برای سایر خانوارهای جامعه کمتر از ۴۵ درصد است.

حقوق‌های بالای ۱۵ میلیون تومان نباید افزایش یابند

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی راهکارهایی برای هدفمند کردن افزایش درآمد کارکنان ارائه کرده است. بازوی مشورتی مجلس شورای اسلامی در گزارشی نوشت: باید توجه داشت هرچند بهبود معیشت کارکنان دولت به طورکلی امری مطلوب ارزیابی می‌شود، اما اولاً این سیاست نباید به گونه‌ای باشد که اثرات تورمی ناشی از آن (در اثر پولی شدن کسری بودجه)، تضعیف معیشت کارکنان و سایر اقشار جامعه را به دنبال داشته و منجر به افزایش نارضایتی گردد.

دوماً به جهت افزایش رضایتمندی عموم جامعه لازم است اقشار مستضعف دیگری که به لحاظ درآمدی وضع بدتری نسبت به کارکنان دولت دارند در اولویت قرار گیرند. سوما افزایش حقوق کارکنان دولت باید به صورت پلکانی صورت گیرد به گونه‌ای که انتفاع سطوح پایین درآمدی بیشتر باشد. برای این منظور می‌توان ترکیبی از اقدامات زیر را در دستور قرار داد:

-ممنوعیت افزایش حقوق کارکنانی که مجموع دریافتی آنها از یک نصاب مشخص (مثالا ۱۵ میلیون تومان) بالاتر است.

- افزایش حقوق کارکنان دولت به میزان حداکثر ۱۵% (معادل رشد سال ۱۳۹۹)

- تعیین حداقل دریافتی برای کارکنان دولت (مثلاً ۴ میلیون تومان)

- افزایش حقوق به‌صورت پلکانی معکوس (رشد بیشتر حقوق کارکنانی که دارای سطح دریافتی کمتر هستند)

شایان ذکر است که می‌توان بخشی از منابع آزاد شده از این محل را برای حمایت از اقشار کم درآمد (سه دهک پایین) اختصاص داد.

مجلس یازدهم که با شعار مجلس جوان و انقلابی روی کار آمد اکنون می‌تواند به افزایش بی رویه حقوق عده‌ای خاص از جیب بیت المال خاتمه دهد و این افزایش را به سمت حداقلی بگیرها و سایر اقشار ضعیف جامعه هدایت کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ناشناس IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  8 1
  پس لطفا بگوئید که مساوات اجراء شود . آیا مساوات خوب است یا عدالت ؟
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   0 2
   نماینده های عزیز حقوق بازنشستگان و کارمندان رو پلکانی افزایش بدین . تا کمی عدالت اجرا بشه.ممنون
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  4 2
  80درصد کارکنان دولت در5دهک بالای درآمدی قراردارند!
 • ناشناس IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  5 2
  واقعا حقوقهای نجومی نباید اضافه گردد حقوق زیرتقطه فقر باید اضافه گردد
 • حسین IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 1
  تا بوده ،همین بوده.کی دلش به حال ضعفا میسوزه.تازه برای ما رو سال گذشته رو حداقل حقوقمون اضاف نکردن ،اوردن تو مزایا تا رو اضافه کار و ماموریت تاثیر نزاره.این است دولت تدبیر .حال کردید چه تدبیری اندیشیدن
 • سیدصفا ذوالفقاری IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  1 5
  باسلام بعرض میرسانم بااین نتیجه گیری گزارش هیچ نمودی ازعدالت نمیتوان دید بااین گونه اسدلال هابدنه دولت ازتحصیل کرده های بااستعدادبالاخالی میشودحقوق کارمندان وبازنسشتگان رااولا برمبنای دلارریال بایدسنجید دوما کسی که ۱۸ و۲۰ سال عمرخودراصرف تحصل علم نموده هزینه مالی وصرف عمرچه گناهی کرده که الان اندازه یک راننده یامسیر درامدندارد اگرمیخواهیدبه افرادی که دربخش خدمات اداری وشرکت های خدماتی کارمیکنندکمک نماییدضرررامتوجه عموم بزدنه کارشناسی دولت وبازنشستگان ننمایید سوما وقت این حقوق هامتناسب جبران هزینه روزمره نباشدراه رشوه وفسادوکارچاق کنی بازمیشودکه ضرراین ازهمه بیشراست افزایش پلکانی ظلم مطلق است وهیچ خیری دران نیست
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  4 2
  80درصد کارکنان دولت در5دهک بالای درآمدی قراردارند! نحوه محاسبه رو هم بفرمایید تا از عادت همینجوری یه حرفی زدن بیرون بیایید.درسته کنتور نداره اما بد نیست منبع آمارتون رو هم بگید
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  4 3
  کلا دردتون این کارمندای بی خاصیت دولت هست که یه وقت کم نگیرند بقیه مردم هم به جهنم هر غلطی می خوان برن انجام بدن
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 0
  کارگران و کارمندان بخش خصوصی هم که هیچ دلسوزی ندارند حتی بین شما خبرنگارها
 • سعید IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 0
  خخخ.... مجلس؟! مجلسی ها که خودشون حقوق 10 15 میلیونی میگیرند میان پلکانی کنند،آیا؟! حاجی فاتحه عدالت خونده شده ... کجان رجایی ها و بهشتی ها و چمران و ...؟ بدون ادعا، عامل بودند و خالص
 • محمد IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  2 4
  افزایش پلکانی یعنی همون مسیر انقلاب و آرمان هاش. در غیر اینصورت باشه، خروج از اون مسیر و افتادن تو وادی کاپیتالیسم هست.
 • علی IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  واقعا بی عدالتی در پرداخت حقوق بیداد میکنه. بنده کارمند قرارداد معین با سابقه 14 سال در وزارت صنعت معدن و تجارت مشغول هستم. حقوقم 3300هست. حقوق کارمندان پیمانی و رسمی حدود 6 میلیون هست. حقوق سازمانهای تابعه مانند ایمیدرو، ایدرو، مس، شهرکهای صنعتی بالای 8 یا 9 میلیون هست. همانطور که متوجه شدین در یک وزارتخانه و مجموعه های تابعه چقدر تفاوت پرداختی وجود داره و تنها راه حل این مشکلات و بی عدالتیهای مطلق پرداخت حقوق بصورت یکسان هستش .
 • علی IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 1
  اقایان بی مخ کسی که سابقه بیشتری داره باید حقوق بیشتری بگیره . نمیشه کسی که تازه استخدام شده باید حوقوق کمتر بگیره
 • رضا IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  4 1
  از قشر کارمند ضعیف تر الان دیگه در جامعه نیست! خیلی شعور پایین میخواد که در تورم صد درصدی، 25 درصد افزایش هم پلکانی شود!!
 • معلم IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  بنده دبیر هستم که تازه مشغول به کار شدم. نه تنها حقوق و بیمه 17 روز شهریور رو دریافت نکردم بلکه با داشتن مدرک ارشد از دانشگاه تهران و سختی برای قبولی در آزمون استخدامی در منطقه تک ظرفیتی و گذراندن دوره مهارت آموزی حکم بنده 3 تومان هست که بعد از کسر بیمه دریافتیم 2800 تومن هست. فرقی بین ما و دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان نیست درصورتیکه ما سالها تحصیل کردیم و هیچگونه مزایایی در فیش حقوقیمون نیست، نه حق مسکن، نه هزینه رفت و آمد، و سایر مزایایی که کارکنان دولت دارن در صورتیکه علاوه بر ساعات موظف، ساعتها در منزل درگیر تصحیح اوراق و آماده سازی محتوا هستیم.
 • آوا جانان IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  1 0
  اگر یک نفر زحمت کشیده و با اخذ مدارک دکترای مهندسی هسته ای رئیس سازمان انرژی اتمی شده، آیا افزایش حقوقش با دربان کم سواد همان سازمان باید مساوی باشد.؟؟؟
  • محسن IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   1 1
   برادر این جوری صفر و صد به قضیه نباید نگاه کرد. من خودم جز متوسط بگیرانم و دانشجوی دکتری و خدا رو شکر حقوقم ماهی 8 تومنه. ولی انصافم میگه تو این شرایط طبقات ضعیف و حداقلی بگیران که بیشترشونم جوانان تازه استخدام و با مداراک عالی ولی جامونده هستند، که ماهی 3 تومن میگیرند،درستش افزایش پلکانی هست.
 • داریوش حسین زاده IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  مگر دولت و دار و دسته روحانی بویی از عدالت برده اند؟ از برنامه های راهبردی این دولت ایجاد شکاف هر بیشتری بین دو طبقه فقیر و خدای ثروت و مکنت می باشد ، ادعای این حقیر در اصلاح حقوق مستمری بگیران در سال ۹۹ کاملا هویداست
 • محمد خوبیاری بازنشسته ارتش IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 2
  س به نظر من روش پلکانی به عدالت خیلی خیلی نزدیک تره اصلا خود عدالته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس